۱۲ استراتژی گرفتن بک لینک برای سال ۲۰۲۰

0

شکی نیست که بک لینک‌ها هنوز هم یکی از ۳ فاکتور رتبه بندی برتر گوگل هستند و بعید است این وضعیت به زودی تغییر کند. به همین خاطر بسیاری از کسب و کارها و مارکترها در پی پیدا کردن روش‌هایی برای گرفتن بک لینک هستند. لینک از سایت‌های دیگر می‌تواند اعتبار و ارزش بالایی برای سایت شما به همراه داشته باشد. بالا رفتن اعتبار سایت یعنی بهتر شدن رنکینگ آن در جستجوهای گوگل. و در نتیجه بیشتر دیده شدن برند شما و سرازیر شدن ترافیک بالاتر به سایت.

اما باید بدانید که همه لینک‌ها به یک اندازه در چشم گوگل ارزشمند نیستند و انواع بد لینک، می‌تواند حتی به سایت شما آسیب هم برسانند. یک بک لینک خوب می‌بایست، بدون هیچ کلک و حقه‌ای گرفته شده باشد و از وب سایت‌هایی با موضوعات مرتبط بیاید. بک لینک‌ها نباید پولی یا از طریق اسپانسر باشند تا در سئو تأثیر مثبت بگذارند. گرفتن بک لینک خوب، می‌تواند یکی از بخش‌های اصلی استراتژی سئو سایت شما باشد.

راه‌های زیادی برای گرفتن بک لینک وجود دارد اما در این مقاله می‌خواهیم به شما بگوییم که از کجا شروع کنید. ۱۲ تاکتیکی که در این مطلب بررسی می‌کنیم مطابق لیست زیر خواهد بود:

 1. لینک‌سازی منابع
 2. پیدا کردن لینک‌های شکسته
 3. ذکر نام برند بدون لینک شدن
 4. لینک‌های تأمین کنندگان
 5. لینک‌های وابسته به بیزینس
 6. لینک‌سازی فهرست‌وار
 7. آنالیز گپ لینک
 8. دیجیتال PR
 9. تکنیک آسمان خراش
 10. کمک گرفتن از یک ژورنالیست
 11. پست‌های گردآوری شده
 12. تضمین و سفارش کردن

با تریبون همراه باشید تا این ۱۲ مورد را با هم بررسی کنیم.

روش‌هایی برای گرفتن بک لینک خوب

 1. لینک‌سازی منابع

وقتی به روش‌های گرفتن بک لینک فکر می‌کنید ممکن است تاکتیک‌های بسیار پیچیده و سخت به نظرتان برسد. اما یکی از موثرترین راه‌های گرفتن بک لینک، لینک‌سازی منابع است. برای اینکه در این تاکتیک موفق شوید، باید بدانید کسب و کار شما کجا می‌تواند ارزشی به مخاطبین اضافه کند. سپس می‌توانید صفحاتی به عنوان منابع کاربردی برای آنها بسازید تا بتوانید از سایت‌های معتبر برای این صفحات بک لینک‌های ارزشمند بگیرید.

مثال رایج اینکه کجا صفحات منبع بیشتر استفاده می‌شوند، صفحات توریستم و سفر یا سایت‌های دولتی است. برای پیدا کردن فرصت‌های موجود، می‌توانید پروفایل لینک رقیب خود را آنالیز کنید تا ببینید چه کسی به آنها لینک می‌دهد اما به شما نه.

 1. پیدا کردن لینک‌های شکسته

در این روش به دنبال صفحاتی می‌گردید که لینک‌های خارجی شان دیگر معتبر نیستند. اگر بتوانید لینک‌هایی را پیدا کنید که شکسته شده اند و به صفحات ۴۰۴ می‌رسند، می‌تواند یک محتوای جایگزین به همان خوبی صفحه قبلی یا بهتر از آن، ایجاد کنید تا از طرف آن سایت بک لینک بگیرید.

باید مطمئن شوید که در صفحه شما هم مشابه همان محتواهایی که یک زمانی به آن لینک داده شده بود وجود دارد. هیچ وب سایت یا کاربری دوست ندارد به جایی لینک شود که ارور ۴۰۴ دریافت کند. پس اگر بتوانید محتوای ارزشمند و جایگزین خوبی به اون پیشنهاد دهید، موفق شده‌اید.

اگر با یک وبمستر کار می‌کنید و لینک‌های شکسته سایت او را پیدا  می‌کنید، با اینکار می‌توانید بخشی از کار او را کم کنید و یک محتوای جایگزین برای لینک شکسته به او معرفی نمایید. هوشمندانه است نه؟

 1. ذکر نام برند بدون لینک شدن

از نام برده شدن در روزنامه‌های محلی و اخبار رادیو، تا صفحات نقد و بررسی محصولات و ارجاع دادن به سایت اصلی، نام برند یا کسب و کارها در جاهای مختلفی mention یا ذکر می‌شوند. بهترین حالت این است که این منشن شدن همراه با لینک به وب سایت شما باشد. اما در بسیاری از اوقات این اتفاق نمی‌افتد. به این موقعیت ذکر نام برند بدون لینک شدن یا unlinked brand mention گفته می‌شود.

اما چطور می‌توانیم این منشن‌ها را پیدا کنیم و از آن وب سایت بخواهیم که لینک سایت ما را هم قرار دهند؟ سایت SEMrush ابزاری دارند به نام Brand monitoring که می‌توانید از طریق آن ببینید در چه جاهایی از سطح وب نام برند شما برده شده است.

با استفاده از این ابزار می‌توانید این فرصت را تبلیغ به یک موقعیت خوب برای گرفتن بک لینک کنید. با زدن ایمیل یا پیام دادن در سوشال مدیا، می‌توانید با آنها ارتباط برقرار کنید و علاوه بر تشکر از آنها برای استفاده از نام برند شما به عنوان “الگو” یا “منبع”، بخواهید که به سایت شما بک لینک بدهند.

 1. لینک‌های تأمین کنندگان

اگر شما محصولات دیگران را می‌فروشید، باید منتظر گرفتن بک لینک از طرف آنها هم باشید. بسیاری از سازندگان و تأمین کنندگان در سایت خود صفحه‌ای دارند که در آن فروشندگان خود را معرفی می‌کنند. اگر دیدید نام شما در این صفحه و در لیست فروشندگان وجود دارد اما به سایت شما لینک نشده، می‌توانید با وبمستر سایت تماس بگیرید و از او بخواهید که به شما بک لینک بدهد.

 1. لینک‌های تشکیلات سازمانی

آیا شما عضو یکی از تشکیلات یا گروه‌های کسب و کار هستید؟ مثلاً عضو اتحادیه‌ای مربوط به حوزه تخصصی کسب و کارتان باشید. اگر بله پس فرصتی وجود دارد که بک لینکی از سایت آنها بگیرید. دقیقاً مانند شرایط گرفتن بک لینک از تأمین کنندگان، می‌توانید از اتحادیه یا تشکیلات خود بخواهید که به عنوان یکی از اعضا، در سایت‌شان به شما لینک بدهند.

 1. لینک‌سازی فهرست‌وار

لینک‌سازی فهرست وار می‌تواند یکی از بخش‌های مهم استراتژی بک لینک سایت شما باشد. منظور مطالب و مقالاتی است که در آن به صورت فهرست‌وار کسب و کار، خدمات یا محصولاتی معرفی می‌شوند. مثلاً ۱۰ برند برتر حوزه مارکتینگ. اگر در این مقالات نامی از برند شما برده شد، می‌توانید از نویسنده مقاله یا صاحب سایت بخواهید که به عنوان مرجع، به سایت شما بک لینک بدهد.

برای پیدا کردن این مطالب فهرست‌وار می‌توانید از اپراتورهای جستجوی گوگل استفاده کنید. همچنین می‌توانید با نویسندگان یا ژورنالیست‌های سایت‌های مطرح مذاکره کنید تا در یکی از مقالات برند یا محصولات شما را نیز معرفی کند. اگر محصول یا خدمات شما ارزشی بالاتر از برندهای موجود در لیست مقاله آنها، برای کاربران سایت‌شان ایجاد کند، مطمئن باشید که خوشحال هم خواهند شد تا این آپدیت را روی فهرست خود انجام دهند.

 1. آنالیز گپ لینک

یکی از سریعترین راه‌ها برای پیدا کردن فرصت‌های لینک‌سازی این است که سایت‌هایی را پیدا کنید که به رقبای شما لینک داده‌اند اما به شما نه. اگر وب سایتی به بیش از یک رقیب شما بک لینک داده باشد، احتمال اینکه لینکی به وب سایت شما هم بدهد وجود دارد. البته به شرطی که برند شما از نظر ارزش و کیفیت با سایر رقبا برابری کند.

برای پیدا کردن این گپ یا فرصتی که برای گرفتن بک لینک وجود دارد، می‌توانید از ابزار Backlink Gap استفاده کنید. در این صفحه می‌توانید با وارد کردن حداکثر ۵ آدرس سایت، ببینید که چه آدرس‌هایی به این رقبا بک لینک داده‌اند. زمانی را برای بررسی این قضیه بگذارید که چرا نام شما در سایت‌های آنها نیامده و اگر مشکلی وجود دارد برطرف کنید تا یک بک لینک باارزش از آنها دریافت نمایید.

 1. دیجیتال PR

اگر می‌خواهید بک لینک‌های باکیفیت به وب سایت خود دریافت کنید، نباید از قدرت روابط عمومی دیجیتال غافل شوید. ژورنالیست‌ها معمولاً از اتفاقاتی که در روابط عمومی برندها می‌افتد برای پوشش دادن اخبار و وقایع استفاده می‌کنند. در این حالت ممکن است صدها بک لینک به برند شما داده شود.

به علاوه اینکه روابط عمومی دیجیتال می‌تواند به شما کمک کند تا لینک‌هایی مرتبط از بهترین انتشاردهندگان محتوا در صنعت خود بگیرید. این لینک‌ها می‌توانند موقعیت شما را به عنوان یک حرفه ای معرفی کنند و ترافیک ارگانیک خوبی هم ایجاد نمایند.

پس صفحاتی با محتواهای خوب ایجاد کنید که برای ژورنالیست‌ها جذاب باشد و به آنها پیشنهاد کنید که از آمار یا اطلاعات محتوای شما در مقالات خود استفاده نمایند و به شما بک لینک بدهند.

 1. تکنیک آسمان خراش

تکنیک Skyscrapper یا آسمان خراش یکی از تاکتیک‌های لینک‌سازی است که فرآیند زیر را دنبال می‌کند:

 1. پیدا کردن محتوای موفقی که بک لینک‌های زیادی گرفته است
 2. ساختن محتوای بهتر
 3. نشان دادن محتوا به کسانی که به محتوای اصلی لینک داده‌اند

این تکنیک می‌تواند به شما کمک کند تا لینک‌هایی بسازید که تفاوت قابل توجهی در ترافیک ارگانیک سایت ایجاد می‌کنند و باعث می‌شوند تا رنکینگ شما در کلمات کلیدی رقابتی بالاتر برود. در تکنیک آسمان خراش باید بهترین محتوایی که درباره یک موضوع می‌شود تهیه کرد را، ایجاد کنید. محتوایی که در سطح اینترنت بهترین بوده و از نظر تعداد کلمات، عمق مطلب و تصاویر و المان‌های بصری، حرفی برای گفتن داشته باشد.

 1. کمک گرفتن از یک ژورنالیست

بسیاری از ژورنالیست‌ها در مقالات خود نیاز به یک منبع مناسب یا نقطه نظری حرفه‌ای دارند تا اعتبار مطالب خود را بالاتر ببرند. اگر می‌بینید که مطلبی وجود دارد که شما می‌توانید ارزشی به آن اضافه کنید، به سراغ نویسنده آن بروید و با او مذاکره کنید. به او بگویید که در این حوزه متخصص هستید و نظرتان چیست. قرار نیست همیشه این روش جواب بدهد اما اگر نظری که پای مطلب او می‌گذارید به اندازه کافی خوب باشد، احتمال زیاد سر از متن اصلی در می‌آورد و به گرفتن بک لینک از آن سایت منتهی خواهد شد.

 1. پست‌های جمع بندی

بسیاری از کاربران به دنبال مطالبی هستند که نه تنها توضیحات اضافه و تحلیل‌های دقیق ندارد، بلکه کوتاه و خلاصه است. مطلبی که جمع بندی یک موضوع باشد و تیر خلاص بزند. برای مثال بعد از بررسی چند محصول در یک حوزه مشخص، پیشنهاد کند که کدام محصول بهتر است و چرا باید آن را استفاده کرد. اگر بتوانید لیستی از مقالاتی در این سبک را پیدا کنید که به حوزه کاری شما ربط دارند، شاید بتوانید پس از برقراری ارتباط با نویسنده آن، نظر آن را درباره خدمات یا محصولات برند خود جلب کنید.

 1. تضمین و سفارش کردن

بسیاری از کسب و کارها از مشتریان خود می‌خواهند که نظرات خود را درباره محصولات یا خدمات‌شان اعلام کنند. حتی در بعضی از سایت‌ها بخشی به این موضوع اختصاص داده شده است. اما اگر بتوانید از کاربران بخواهید که در بلاگ‌های خود، صفحات شبکه‌های مجازی و پلتفرم‌هایی که در اختیار دارند، نظرات خود را اعلام کنند و در نهایت به سایت شما لینک بدهند، اتفاق فوق العاده‌ای خواهد بود . مطمئن باشید اگر مشتریان از خدمات شما راضی باشند، این کار را برای شما خواهند کرد.

روش‌ها و تاکتیک‌های مختلفی برای گرفتن بک لینک از سایت‌ها و منابع معتبر وجود دارد. در این مطلب سعی کردیم روش‌هایی را عنوان کنیم که کمتر مطرح می‌شوند و می‌توانند فرصت‌های خوبی را برای شما ایجاد کنند. شما چه تکنیک‌هایی را امتحان کرده‌اید و جواب گرفته‌اید؟

دیدگاه خود را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.