آشنایی با لینک های Follow و NoFollow و نقش آنها در سئو

2

به گفته گوگل لینک سازی خارجی یکی از سه فاکتور مهم برای بالا بردن رتبه هر وب‌سایت به شمار می‌رود. شناخت انواع لینک‌ها و استفاده از آن‌ها در لینک بیلدینگ به شما کمک می‌کند که این وظیفه سئویی را بهتر انجام دهید و به کمک آن جایگاه وبسایتتان را بهبود بخشید.

از ساده‌ترین تگ‌های HTML می‌توان به لینک نوفالو (rel=nofollow) و لینک فالو (rel=follow) اشاره کرد. این دو نوع لینک از مهم‌ترین لینک‌های سئو هستند و فهم دقیق آنها بسیار مهم است. اهمیت درک این لینک‌ها نیز از زمانی بیشتر شد که گوگل تصمیم گرفت تغییراتی در درک خود از لینک‌های نوفالو ایجاد کند.

بنابراین باید بدانید که وبسایت‌های دیگر از چه روش‌هایی می‌توانند به شما لینک دهند و هریک از این لینک‌ها چه معنا و ارزشی برای گوگل دارد. در این مقاله به شما خواهیم گفت هریک از این لینک‌ها چه معنایی می‌دهند و چگونه به شما کمک می‌کنند که رتبه سایتتان را افزایش دهید.

لینک فالو (Follow) چیست؟

زمانی که به الکسا نگاه می‌کنیم می‌بینیم که 100 سایت اول چیزی بیش از 2000 بک لینک یا همان لینک فالو دارند. لینک فالو همان لینک معمولی است که بدون مشخصه خاصی در سایت گذاشته می‌شود. در واقع می‌توان گفت که هر لینکی که نوفالو نباشد لینک فالو است. زمانی که وبسایتی به شما به طور استاندارد (لینک فالو) لینک می‌دهد، در واقع بر رتبه شما در گوگل تاثیر می‌گذارد.
ربات‌های خزش‌گر موتورهای جستجو به دنبال لینک‌های فالو هستند. زمانی که شما در وبسایتتان لینک فالویی را ایجاد می‌کنید در واقع به موتور جستجو می‌گویید که این لینک محتوایی ارزشمند دارد و از نظر شما قابل اعتماد است.

فرض کنید سایتی بسیار معروف و شناخته شده به شما لینک فالو بدهد در چنین موقعی، شما هم از نظر موتورهای جستجو معروف و قابل اعتماد شناخته خواهید شد. برای ساخت لینک فالو نیازی نیست که کار خاصی انجام دهید چرا که لینک‌ها به صورت از پیش تعیین شده فالو هستند.

لینک نوفالو (NoFollow) چیست؟

لینک‌های نوفالو در واقع لینک‌هایی با تگ rel=nofollow هستند که به موتورهای جستجو می‌گویند: «نیازی نیست این لینک را برای رتبه دهی در نظر بگیری.» از آنجا که لینک‌های نوفالو از الگوریتم رتبه دهی صفحه گذر نمی‌کنند پس تاثیری هم بر رتبه سایت نمی‌گذارند. لینک‌های نوفالو ساختاری شبیه به لینک زیر دارند:

<a href=”https://www.triboon.com/” rel=”nofollow”>Link Text</a>

لینک‌های نوفالو انواع مختلفی دارند که به موتور جستجو می‌فهماند هر لینک مربوط به چه محتوایی است. از انواع لینک‌های نوفالو می‌توان به این موارد اشاره کرد:

 • Rel=UGC
 • Rel=sponsored
 • Rel=noopener
 • Rel=noindex

گوگل سال 2005 لینک‌های نوفالو را معرفی کرد تا با کامنت‌های اسپم مبارزه کند. به کمک این لینک‌ها افرادی که در کامنت‌ها لینک می‌گذاشتند، دیگر نمی‌توانستند روی وبسایت کامنت گیرنده تاثیر بگذارند. پس از آن یاهو و بینگ هم به این ترند پیوستند.
امروزه وردپرس تگ نوفالو را به طور خودکار به لینک‌های کامنت‌ها اضافه می‌کند. بنابراین اگر تاکنون چیزی درباره لینک‌های فالو و نوفالو نمی‌دانستید نگران نباشید چرا که کامنت گذاران اسپم نتوانسته‌اند از وبسایت شما سوءاستفاده کنند.

اما در سال 2009 گوگل کمی قوانین خود را تغییر داد. پیش از آن اگر سه لینک در صفحه‌ای از وبسایتتان وجود داشت و یکی از آن‌ها تگ نوفالو داشت، کل رتبه آن صفحه بین دو لینک فالوی دیگر تقسیم می‌شد و آن لینک‌ها به کمک رتبه سایت شما تقویت می‌شدند.

پس از آن برخی از افراد شروع به سوءاستفاده از این موضوع کردند و از این موضوع برای تقویت برخی از صفحات خاصشان کردند. بنابراین گوگل اعلام کرد که از این به بعد امتیاز رتبه یک صفحه بین تمام لینک‌های یک صفحه تقسیم خواهد شد چه لینک آن فالو باشد چه نوفالو.

از سال 2013 هم گوگل شروع به مبارزه با لینک‌های پولی کرد. بدین ترتیب اگر لینکی فروشی باشد و تگ فالو بگیرد در واقع قوانین را نقض کرده و لینک‌های پولی باید نوفالو باشند. چرا که گوگل هدفش ارزش دادن به لینک‌های واقعی بود نه لینک‌های پولی و تبلیغاتی.

آیا وجود لینک‌های نوفالو برای سئو سایت مفید است؟

گوگل در بیانه‌ای به طور رسمی چنین اعلام کرده است: «زمانی که لینک نوفالو معرفی شد، گوگل هیچ یک از لینک‌های نوفالو را به عنوان سیگنالی برای تاثیردهی در الگوریتم جستجو محاسبه نمی‌کرد. اما این قانون امروزه تغییر کرده است. تمام مشخصه‌های لینک‌ها از UGC و Sponsored گرفته تا نوفالو، به عنوان نشانه‌ای برای گوگل کاربرد دارند که نشان می‌دهد چه لینکی را در سرچ تاثیر بدهد و چه لینکی را تاثیر ندهد. ما از این نشانه‌ها در کنار دیگر نشانه‌ها استفاده می‌کنیم تا بهتر بتوانیم لینک‌ها را در سیستم خود بفهمیم و تحلیل کنیم.»

بنابراین اگر با گوگل رو راست باشید و بگویید منشا هر لینک چیست، می‌توانید از نتایج سودمند آن بهره‌مند شوید و هیچ قانونی را هم نقض نکنید. در تایید این حرف SEMRush می‌گوید: «آیا می‌دانستید که اکثر صفحات موجود در صفحه اول گوگل تقریبا 20 تا 40 درصد، لینک نوفالو به سمتشان فرود آمده است؟»

مثلا کلمه کلیدی Backlinks را در نظر بگیرید. رتبه اول گوگل در سرچ برای این کلمه آدرس https://www.gotchseo.com/backlinks/ است. 28 درصد لینک‌های این صفحه نوفالو هستند و حدود 30 درصد از لینک‌های کل وبسایت نیز نوفالو هستند.

حتی نتایج تحقیقات Ahrefs نشان داده که لینک‌های نوفالو که از وبسایت‌های قوی می‌آیند احتمالا تاثیر بیشتری نسبت به لینک‌های فالوی وبسایت‌های ضعیف دارند. حتی اگر تصور کنیم که این لینک‌ها به صورت مستقیم بر سئوی وبسایت شما تاثیر نمی‌گذارند نباید تاثیر غیر مستقیم آن‌ها را در افزایش ترافیک و آگاهی بخشی برند نادیده گرفت.

بنابراین نمی‌توان به طور قطع گفت که لینک‌های نوفالو هیچ تاثیری بر سئوی وبسایت ندارند و بهتر است آن‌ها را نیز در نظر داشته باشید.

تفاوت لینک‌های Follow و NoFollow

تنها تفاوت لینک‌ فالو نوفالو از نظر تکنیکال در شکل تگ آنهاست. اما از نظر موتورهای جستجو در صورتی که لینکی تگ فالو داشته باشد در واقع بخشی از اعتبار صفحه‌ای دیگر را دریافت می‌کند در حالی‌که لینک نوفالو هیچ عصاره‌ای از وبسایت مبدا دریافت نمی‌کند. به همین خاطر است که زمان لینک سازی باید از لینک‌های فالو استفاده کنید تا برایتان تاثیر بیشتری داشته باشد.

چگونه لینک‌های فالو و نوفالو را تشخیص دهیم؟

برای تشخیص لینک‌های نوفالو می‌توانید از چند روش این کار را انجام دهید:

 1. ابتدا روی لینک موجود کلیک راست کرده و از گزینه view page source نگاهی به تگ‌های HTML آن بیندازید. اگر در لینک‌های تگ نوفالو را دیدید یعنی لینک ایجاد شده از نوع نوفالو است در غیر اینصورت از نوع لینک فالو است.
 2. اگر دنبال راهی ساده‌تر هستید می‌توانید از افزونه‌های مختلف و رایگان آن استفاده کنید. برای مرورگر فایرفاکس می‌توانید این دو افزونه را نصب کنید تا همه صفحه را تحلیل کرده و به شما بگوید لینک‌های نوفالو کدام لینک‌ها هستند:
  • SEO Quake
   و برای مرورگر کروم از این افزونه استفاده کنید:
  • Nofollow Simple

چگونه لینک‌های فالو دریافت کنیم؟

بهترین راه برای دریافت لینک‌های فالو بهره بردن از راه درست آن است. اگر محتوایی درجه یک و اصیل ایجاد کنید احتمالا افراد زیادی به شما بک لینک خواهند داد و بدین ترتیب می‌توانید آن را منتشر کنید. از انواع روش‌های دیگر می‌توان به نوشتن پست مهمان روی وبسایت‌های مرتبط اشاره کرد. همچنین استفاده از رپورتاژ آگهی روشی است که به سرعت شما را به لینک‌های باکیفیت نزدیک می‌کند. اگر در شبکه‌های اجتماعی فعالیت کنید نیز می‌توانید محتواهای خود را منتشر کنید و احتمال دریافت بک لینک را افزایش دهید.

همچنین شما می‌توانید با کمی تحقیق درباره رقبایتان متوجه شوید که آن‌ها از چه وبسایت‌هایی بک لینک گرفته‌اند و شما هم درخواست خود را در همان وبسایت‌ها ثبت کنید. در نهایت هم می‌توانید از لینک‌های شکسته وبسایت‌های مختلف استفاده کنید بدین صورت که ببینید چه لینک‌هایی در وبسایت‌های مرتبط با محتوا و صنعتتان وجود دارند که لینک‌های مطالبشان کار نمی‌کند، سپس به دارنده آن سایت پیام دهید و از او بخواهید لینک شما را جایگزین آن لینک شکسته کند.

جمع‌بندی

در این مقاله سعی کردیم به طور کامل درباره لینک‌های فالو و نوفالو به شما توضیح دهیم و شما را با تفاوت‌ها و اهمیت هریک آشنا کنیم. فراموش نکنید که الگوریتم‌های گوگل در سال‌های اخیر بسیار پیشرفته شده‌اند و وجود هرگونه مغایرت یا تقلبی را به سرعت متوجه می‌شوند. بنابراین بهتر است به جای استفاده از روش‌های قدیمی، منسوخ و فریبکارانه از روش‌هایی استفاده کنید که در دراز مدت آسیبی به کسب‌وکارتان نزند. تریبون به شما کمک می‌کند با ایجاد لینک‌های صحیح و قدرتمند، وبسایتتان را به صفحه اول گوگل بیاورید.

2 دیدگاه‌ها
 1. فائزه می گوید

  خیلی مطلب مفیدی بود ممنون!

  1. روناک شاکری می گوید

   فائزه عزیز ممنونم که نظرت رو با ما در میون گذاشتی و خوشحالیم که برات مفید بوده.

دیدگاه خود را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.