استراتژی سئو سال 2024

به‌ روزرسانی شده در ۳ بهمن ۱۴۰۲

|

استراتژی‌های برتر سئو در سال ۲۰۲۴ برای داشتن ترافیک بیشتر

اگرچه اصول کلی سئو در سال‌های مختلف تغییری نمی‌کند؛ اما به‌روزرسانی الگوریتم‌ های گوگل و ترندهای روز، می‌توانند مسیری که برای بهینه‌سازی صفحات خود درنظر گرفتیم را تحت تاثیر قرار دهند. پیشرفت تکنولوژی‌های مربوط به موتورهای جستجو در سال جدید، چه تاثیری در استراتژی شما خواهد داشت؟ در ادامه 10 ترند برتر سئو که در سال 2024 باید به آن‌ها توجه کنید را مرور خواهیم کرد تا میزان ترافیک ورودی و رتبه خود را حفظ کنید و ارتقا دهید.

در این مقاله با مطالب زیر آشنا می‌شوید:

استراتژی سئو چیست؟

برای رسیدن به رتبه‌های برتر گوگل، باید موارد مختلفی در سایت را بهبود دهید. بهتر است مسیر مشخصی داشته باشید که شما را برای رسیدن به بهترین نتیجه همراهی کند. استراتژی سئو به شما کمک می‌کند که یک فرآيند مشخص برای بهینه‌سازی سایت داشته باشید و از محتوا گرفته تا موارد فنی و تکنیکال را در بر بگیرد. با وجود استراتژی سئو است که می‌توانید برای بهبود رتبه در نتایج گوگل، جذب بازدید بیشتر، تقویت برند، افزایش فروش و بهبود نرخ تبدیل دست پیدا کنید. در ادامه توضیحات بیشتری به شما خواهیم داد و کمک می‌کنیم که استراتژی مطابق ترندهای روز طراحی کنید.

استراتژی سئو در سال 2024

 • بهینه‌سازی فاکتورهای Core Web Vital

به‌روزرسانی تجربه کاربری سال گذشته، مسلما بزرگترین تغییر برای جستجو را در سال‌های اخیر ایجاد کرده است. الگوریتم Page Experience، حالا توسط هسته مرکزی گوگل به یک معیار کمی تبدیل شده و به صورت رسمی یکی از فاکتورهای رتبه‌بندی گوگل شناخته می‌شود.

Core Web Vital شامل معیارهای عملکردی زیر است:

 • Largest Contentful Paint: مدت زمانی که بزرگترین محتوای یک صفحه بارگذاری شود را این فاکتور اندازه‌گیری می‌کند.
 • First Input Delay: مدت زمانی که سایت شما به اولین تعامل کاربر پاسخ می‌دهد را اندازه می‌گیرد.
 • Cumulative Layout Shift: میزان تغییرات چیدمان غیرمنتظره صفحات وب را اندازه‌گیری می‌کند.

در سال ۲۰۲۴ باید روی تمامی جوانب سئو به صورت مستقیم سرمایه‌گذاری کنید، بهبود سیگنال‌های مربوط به Core Web Vital در صفحات سایت، می‌تواند بیشترین تاثیر ممکن را روی عملکرد شما در نتایج جستجو داشته باشد. البته در این راه نیازمند یاری توسعه‌دهندگان وب هم هستید، اما ابزارهای رایگانی که در ادامه با آن‌ها آشنا می‌شوید، می‌توانند جاهایی که صفحات شما نیاز به بهبود دارند را شناسایی کنند.

 • سرچ کنسول

ویژگی Experience در حساب کاربری سرچ کنسول، به شما این امکان را می‌دهد که میزان تطابق صفحات خود با استانداردهای گوگل را مشاهده کنید. همچنین لیستی از انواع مشکلاتی که روی هر صفحه تاثیر می‌گذارند هم وجود دارد.

 • ابزار PageSpeed Insights

علاوه بر داده‌های سرچ کنسول، گزارش‌های ابزار PageSpeed Insights هم می‌توانند به شما دید مضاعفی از چگونگی عملکرد صفحات سایت برای کاربران دهد.

در صنعت سئو، امسال شاهد آژانس‌ها و تیم‌هایی هستیم که خدمات بهینه‌سازی طبق page experience ارائه می‌دهند. اگر تیمی درون سازمان خود ندارید که بهینه‌سازی سئو تکنیکال را انجام دهد، بهتر است که برونسپاری آن را درنظر داشته باشید.

 • قسمت People also ask در نتایج جستجو

مطالعات اخیر که از دو و نیم میلیون کوئری جستجو شده صورت گرفته، نشان می‌دهد ویژگی «People also ask» برای حدود 48.6 درصد از جستجوها نمایش داده می‌شود. معمولا این ویژگی در قسمت بالای نتایج جستجو (حتی گاهی بالاتر از رتبه اول) قرار می‌گیرد و به همین خاطر هر سایتی علاقه دارد که محتوای خود را با استفاده از این فیچر مطلوب نتایج جستجو به رتبه‌های برتر برساند.

برای رسیدن به آن، شما نیاز دارید برای پرسش‌های متداول کاربران، پاسخی در محتوای خود فراهم کرده باشید. برای شناسایی سوالات کلیدی کاربران خود کافی‌ست به نتایج جستجو بنگرید یا از ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی استفاده کنید.

سپس، پاسخ جامعی فراهم کنید و سوال را در تیترها یا با اضافه کردن بخش سوالات متداول (FAQ) ، به محتوای خود اضافه کنید. این استراتژی می‌تواند راه مناسبی برای بیشتر دیده شدن در بالای نتایج جستجو در سال 2024 باشد، حتی اگر صفحه‌ای که در آن پاسخ‌ها را فراهم کرده‌اید، رتبه پایین‌تری در صفحه اول (حتی صفحه دوم) داشته باشد.

 • دسته‌بندی کلمات کلیدی (Keyword Clustering)

تحقیق کلمات کلیدی جزو اساسی‌ترین کارها در سئو است؛ اما تکنولوژیNLP ، پیشرفته‌تر شده و هدف قرار دادن کلمات کلیدی تاثیرگذار، دقیق‌تر و پیچیده‌تر شده است. روزهایی که برای بهینه‌سازی لندینگ پیج‌ها و بلاگ‌پست‌های خود از یک کلمه کلیدی هدف استفاده می‌کردید، گذشته است. در سال ۲۰۲۴، گوگل زمانی برای شما رتبه بهتری اختصاص می‌دهد که از کلمات کلیدی چندگانه استفاده کرده باشید.

دسته‌بندی کلمات کلیدی یک استراتژی پیشرفته‌تر برای ارتقاء رتبه تمامی کلمات کلیدی شما است. این استراتژی شامل شناسایی چندین کلمه کلیدی با یک مخاطب هدف مشابه است.

به‌عنوان مثال اگر مخاطب هدف در جستجوی خود از کلمه کلیدی «نرم‌افزار مصاحبه آنلاین» یا «نرم‌افزار مصاحبه مجازی» استفاده کند؛ چون هدف یکسانی را دنبال می‌کند، بهتر است که به یک صفحه واحد برسد و شما روی یک صفحه از سایت خود هردوی این کلمات را استفاده کنید. این دو عبارت کلیدی باید در یک دسته‌بندی، در کنار یکدیگر قرار گیرند.

 • محتوای تولید شده توسط هوش مصنوعی

ماشین لرنینگ GPT-3 (نسل سوم ترانسفورماتورهای تولیدکننده) که ساخته شده، سال گذشته به صورت عمومی در دسترس قرار گرفت. در نتیجه، ابزارهای دستیار محتوای سئوشده مثل CopyAi، Headlime، Jarvis و سایر ابزارهای فعال، نیروی محرکه‌ای برای تیم‌های محتوا شدند تا مطالب بهینه‌سازی شده با سئوی بیشتری در زمان کمتر تولید شود.

این ابزارها، توانایی تولید موضوع، تیترها، متاتگ‌ها، پاراگراف‌ها و حتی تمام مقاله را با هزینه اندکی دارد. اگرچه متخصصان سئو در حال حاضر توصیه نمی‌کنند که شرکت‌ها به‌جای نیروی تولید محتوا، به صورت کامل از ربات‌ها استفاده کنند؛ اما تولید محتوا با هوش مصنوعی می‌تواند برای شروع راه کسب‌وکار شما، گزینه خوبی باشد. در سال ۲۰۲۴، انتظار می‌رود که تیم‌های محتوا از این ابزارها در جریان کاری خود بیشتر استفاده کنند.

در ادامه برخی از تاثیرگذارترین نکات برای استفاده از ابزارهای هوش مصنوعی محتوا را به شما خواهیم گفت:

 • محتوای موضوع و تیترها: اگر برای نوشتن تیترها و انتخاب موضوع، ذهنتان به جایی نمی‌رسد؛ با طوفان فکری و ایده‌های ابزارها، به فرآیند نوشتن خود سرعت دهید.
 • محتوای متاتگ‌ها: اگر به صدها متاتگ نیاز دارید، این ابزارها می‌توانند به شما برای تولید محتوای غیرکپی و خاص عناوین صفحات و متادیسکریپشن‌ها در تعداد بالا کمک کند.
 • پیش‌نویس‌ها: مجددا به این نکته توجه کنید که این ابزار می‌توانند نقطه‌ای برای شروع باشند و جایگزین مناسبی نیستند. هنوز ابزارهای هوش مصنوعی ربات‌هایی هستند که خطا دارند و ممکن است عباراتی غیرطبیعی تولید کنند؛ اما می‌توانید با استفاده از متن‌های آن به‌عنوان پیش‌نویس، زمان خود را ذخیره کنید و با سرعت بیشتری محتوا تولید کنید.
 • نرم‌افزار بهینه‌سازی محتوا

ابزارهای بهینه‌سازی محتوا می‌توانند به شما برای داشتن مطلبی باکیفیت که در رتبه‌های برتر گوگل قرار بگیرد، کمک کند. این ابزارها کلمات کلیدی، زیرعنوان‌ها، مترادف‌ها و حتی سوالات رایجی که ربات‌های کراولر موتورهای جستجو در هنگام انتشار یک محتوا به دنبال آن می‌گردند را شناسایی می‌کنند.

امید است که در سال جدید، کسب‌وکارهای بیشتری از ابزارهای قدرتمند محتوا استفاده کنند. به دلیل اینکه بهینه‌سازی محتوا می‌تواند تاثیرات فوری در تمامی کلمات کلیدی و رتبه‌بندی سایت شما داشته باشد.

در تریبون بخوانید : خدمات تولید محتوای متنی با کیفیت

 • استفاده بیشتر از استراکچر دیتا و ریچ اسنیپت‌ها

اسکیما مارک آپ متشکل از کلمات و عباراتی است که به صورت میکرو دیتا در پایین عنوان سایت قرار می‌گیرد. این ویژگی می‌تواند به گوگل کمک کند که درک بهتری از سایت شما داشته باشد و اغلب به صورت ریچ اسنیپت به نمایش در می‌آید که برای کاربران جذاب‌تر و کلیک‌پذیرتر باشد.

گوگل علاقه فراوانی به ریچ اسنیپت‌ها دارد؛ چون به کاربران کمک می‌کند دقیقا به محتوایی که در جستجوی آن هستند، برسند و این بدان معنی است که تجربه کاربری بهتری رقم می‌خورد. با توجه به اینکه گوگل هر سال از یک اسکیما مارک آپ جدید پشتیبانی می‌کند، می‌توان برنامه بلند مدتی برای آن داشت.

کسب‌وکارهایی که از این قابلیت استفاده می‌کنند، از رقبای خود جلوتر است؛ چون هنوز هم دیجیتال مارکترهای زیادی هستند که این موضوع را نمی‌دانند. با مشاهده لیست کامل ریچ ریزالت‌های گوگل، می‌توانید موردی که با محتوای سایت شما تناسب دارد را درنظر بگیرید و در برنامه‌های امسال خود برای ایجاد آن، هدف‌گذاری کنید.

 • محتوای طولانی

گوگل دوست دارد رتبه‌های برتر خود را به محتواهای باکیفیت اختصاص دهد. اگرچه طول محتوا عاملی برای رتبه‌بندی سایت‌ها نیست؛ اما ارتباط مستقیمی بین طول محتوا و رتبه بهتر در صفحه نتایج، وجود دارد.

اما چرا اینطور است؟ برای یافتن دلیل آن می‌توان اشاره کرد که محتواهای طولانی بهتر می‌توانند سیگنال‌های E-A-T را به نمایش بگذارند و از نظر گوگل اعتبار بیشتری دارند، مثل محتواهای عمیق، تحقیقات و آنالیزهای واقعی و نویسنده‌ها و منابع تخصصی.

همانطور که گوگل به بهبود الگوریتم NLP ادامه می‌دهد، مدام سعی می‌کند که درک درست‌تری از کیفیت محتوا داشته باشد. بنابراین زمان بگذارید و اطلاعات جامعی حول کلمات کلیدی هدف خود مهیا کنید تا در رتبه‌های برتر نتایج جستجوی گوگل دیده شوید.

 • موارد پایه‌ای سئو

اگرچه گوگل دائم درحال به‌روزرسانی الگوریتم‌ها و تکنولوژی‌های مربوط به موتورهای جستجو، اما اصول سئو همچنان یکسان باقی مانده است. برای به موفقیت رسیدن سئو در سال ۲۰۲۴، هنوز به موارد پایه‌ای نیاز دارید:

 • کیفیت محتوا: مطالبی به‌‌روز، غیرکپی و عمیق که با کلمات کلیدی موردنظر مخاطبان هدف شما مرتبط باشند، تولید کنید.
 • سئوی داخلی: مطمئن شوید که متا تایتل‌ها، متا دیسکریپشن‌ها، تگ‌‌های عنوان، تصاویر و بدنه متن مطابق با اصول سئو بهینه شده باشند؛ چون باعث می‌شود گوگل بهتر محتوای صفحات شما را متوجه شود.
 • بک‌لینک‌ها: روی دریافت بک‌ لینک باکیفیت از سایت‌های دیگر، با استفاده از بازاریابی محتوایی، پست مهمان و اقدامات Pr تمرکز کنید.
 • موارد تکنیکال: سرعت بالا آمدن سایت، ریسپانسیو بودن صفحات سایت با کمک UI، UX باکیفیت و اطمینان از ایندکس شدن فوری صفحات و مطالب سایت در گوگل، جزو اقداماتی است که باید انجام دهید.
 • فاکتورهای رتبه‌بندی مربوط به هر حوزه: هم‌سو با موارد گفته‌شده، می‌تواند در سئوی سایت شما تاثیر مثبت داشته باشد.
 • دموکراسی در جستجوی گوگل

به دلیل اینکه گوگل بسیار بهتر متوجه کیفیت محتوا و سیگنال‌های تجربه کاربری می‌شود، نمی‌توان گفت که آتوریتی در سال‌های آینده به تنهایی نقش‌آفرینی می‌کند. اگرچه بک‌لینک‌ها و دامین آتوریتی در سال ۲۰۲۴ هم برای داشتن رتبه‌ای مناسب، لازم هستند؛ اما جستجوی گوگل به سمت دموکراسی بیشتر پیش می‌رود.

اینگونه دیگر نیازی نیست که تنها به سیگنال‌های آتوریتی برای رتبه‌بندی اکتفا شود و سایت‌های جدیدتر هم می‌توانند در صدر نتایج گوگل قرار بگیرند؛ البته به این شرط که تجربه کاربری خوبی را رقم بزنند و محتوای باکیفیتی را در اختیار کاربران خود قرار دهند.

 • موتورهای جستجوی جدید

با گسترش دسترسی به تکنولوژی‌های اپن سورس (Open Source)، فضا برای بازیگران دیگر هم فراهم می‌شود تا موتور جستجوی مربوط به خود را ایجاد کنند. به‌نظر نمی‌رسد که گوگل به این زودی جایگاه خود را از دست بدهد ولی ممکن است کمپانی‌های بزرگ مثل اپل، برای ایجاد موتورهای جستجوی مخصوص خود سرمایه‌گذاری کنند. ورود رقبای جدی و بزرگ به این حوزه می‌تواند باعث بهبود و ارتقای بیشتر گوگل هم شود.
خبر خوب برای فعالان حوزه سئو هم این است که کسب‌وکارها و برندهای بیشتری علاقمند به کشف راه‌هایی برای جذب مخاطبان می‌شوند.

کلام آخر
ترندهایی که معرفی کردیم همگی می‌توانند در استراتژی سئوی سال جدید اثرگذار باشند و باعث بهبود رتبه شما شوند. امیدواریم که از ترندهای نام‌برده‌شده در این مطلب استفاده کنید و نتایج مطلوبی بگیرید. اگر ترند دیگری می‌شناسید که جای آن در لیست بالا خالی‌ست، حتما در بخش نظرات با ما در میان بگذارید و به کامل‌تر شدن این مطلب کمک کنید.

عضویت در خبرنامه

ایمیل خود را وارد کنید تا از جدیدترین اخبار و مقالات حوزه دیجیتال مارکتینگ مطلع شوید.

"*" قسمتهای مورد نیاز را نشان می دهد

موضوع مورد علاقه خود را انتخاب کنید*
این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

اشتراک‌گذاری‌:

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از اخبار روز سئو و روابط عمومی باخبر باش
آخرین رازهای گوگل درباره رتبه‌بندی سایت‌ها در جدیدترین ایبوک تریبون

برای دریافت رایگان ایبوک فقط روی دکمه زیر کلیک کنید.