استراتژی سئو چیست ؛ راهنمای جامع تدوین استراتژی سئو 2021

صدای کسب‌وکار شما شنیدنیست

استراتژی سئو حرفه‌ای 2022

به‌ روزرسانی شده در 22 خرداد 1401

استراتژی سئو 2021 ؛ راهنمای جامع تدوین استراتژی سئو

بین بازاریابان دیجیتال، یک کلیشه معروف وجود دارد: سئو دیگر آن چیزی نیست که قبلا بوده است! در حالی که جمله درستی که باید بشنوید این است: استراتژی سئو در سال 2021 نباید متمرکز روی کلمات کلیدی باشد. این روزها، بیشتر کسب و کارها، مفاهیم پایه سئو و اهمیت آن را درک می‌کنند. اما به محض اینکه حرفی از استراتژی سئو به میان می‌آید، فقط به فکر تولید محتوا برای کلمات کلیدی می‌افتند. کاری که هم پر زحمت است هم اشتباه.

استراتژی سئو چیست؟

به زبان ساده، استراتژی سئو، فرآیند ساماندهی محتوای یک وب سایت بر اساس موضوع آن است. چیزی که باعث می‌شود موتورهای جستجو مانند گوگل، قصد یک کاربر در هنگام جستجو کردن را بهتر درک کنند. با بهینه سازی وب سایت بر اساس موضوعات و همینطور کلمه کلیدی‌های مرتبط، می‌توانید حرفه ای بودن خود را به موتورهای جستجو نشان دهید و رتبه خوبی برای کلمات کلیدی مورد نظر خود کسب کنید.

از سئو چه می‌دانید؟

بهینه سازهای موتورهای جستجو (یا همان SEO) افرادی هستند که وب سایت‌ها را برای کسب رتبه بالاتر در موتورهای جستجو و اختصاص ترافیک ارگانیک بیشتر، بهینه می‌کنند. در واقع، متخصص سئو، یک استراتژیست تخصصی محتواست که فرصت‌های موجود برای هر کسب و کار را شناسایی می‌کند تا بتوانند از طریق موتورهای جستجو، سوالات کاربران را درباره خدمات‌شان پاسخ بدهند. در ادامه، انواع سئو که یک استراتژیست سئو می‌بایست روی آنها تمرکز کند را با هم خواهیم دید. با تریبون همراه باشید.

 • سئو داخلی یا On-page SEO: این نوع سئو روی محتوای داخل صفحات تمرکز دارد و با استفاده از بهینه سازی این محتوا، کمک می‌کند تا رتبه سایت برای کلمات کلیدی مشخصی بالاتر رود.
 • سئو خارجی یا Off-page SEO: این سئو روی لینک‌هایی که از بیرون به سایت اشاره دارند، متمرکز است. افزایش تعداد بک لینک‌ها و وب سایت‌هایی که به شما ارجاع داده اند، باعث می‌شود وب سایت‌تان بیشتر مورد اعتماد موتورهای جستجو قرار بگیرد و در نتایج بالاتر از سایرین دیده شود.
 • سئو تکنیکال: این نوع از سئو با تمرکز روی معماری وب سایت و آنچه در Backend اتفاق می‌افتد، مطمئن می‌شود که صفحات سایت از نظر فنی مشکلی نداشته باشند. گوگل به همان اندازه‌ای که به محتوای وب سایت شما توجه دارد، به کدها نیز اهمیت می‌دهد.

استراتژی سئو

به خاطر داشته باشید که هر کسب و کاری با توجه به حوزه‌ای که در آن فعال است، ممکن است به استراتژی متفاوتی نیاز داشته باشد. در این مقاله می‌خواهیم درباره برنامه ریزی درست استراتژی سئو در سال 2021 توضیح دهیم.

استراتژی محتوای سئو در 9 مرحله

 1. یک لیست از موضوعات تهیه کنید.
 2. یک لیست از کلمات کلیدی طولانی بر اساس این موضوعات ایجاد کنید.
 3. برای هر موضوع یک صفحه بسازید.
 4. وبلاگ را ایجاد کنید.
 5. هر هفته در بلاگ خود مطلب بگذارید تا پیج آتوریتی بالا برود.
 6. یک پلن لینک بیلدینگ بسازید.
 7. همه تصاویر را قبل از قرار دادن در وب سایت، فشرده سازی کنید.
 8. از آخرین به روزرسانی‌ها در حوزه سئو با خبر بمانید.
 9. میزان موفقیت محتواهایتان را بررسی و اندازه گیری کنید.
 1. یک لیست از موضوعات تهیه کنید.

کلمات کلیدی قلب سئو هستند، اما اولین قدم شما برای رسیدن به یک رشد ارگانیک نخواهند بود. اولین گام، ساخت یک لیست از موضوعاتی است که ماه به ماه می‌خواهید منتشر کنید. برای شروع، یک لیست از 10 کلمه کوتاه که به خدمات یا محصولات شما مرتبط باشد، ایجاد کنید. از یک ابزار سئو مانند Google’s keyword Tool یا SEMRush استفاده کنید تا حجم جستجو و متغیرهای آن را بررسی نمایید.

در این مرحله باید موضوعات را بر اساس کلمات کلیدی محبوب‌تر مرتبط کنید. اما فراموش نکنید که قرار نیست برای هرکدام از این کلمات یک پست بلاگ بسازید. چرا که به احتمال زیاد بر سر کلماتی که انتخاب کرده‌اید، رقابت سنگینی وجود دارد. در ادامه به شما خواهیم گفت که از این لیست چه استفاده‌ای بکنید.

به هرکدام از این کلمات کلیدی، یک ستون یا پیلار گفته می‌شود که به عنوان پشتیبان کلمات کلیدی طولانی‌تر که به آن کلاستر یا مجموعه می‌گوییم، استفاده می‌شود.


در بلاگ تریبون بخوانید: چگونه کلمات کلیدی انتخاب کنیم؟


 1. یک لیست از کلمات کلیدی طولانی بر اساس موضوعات ایجاد کنید.

در این مرحله است که شروع می‌‌کنیم به بهینه سازی صفحات برای کلمات کلیدی خاص.  برای هر ستون (پیلار)، با استفاده از keyword tool، تا 10 کلمه کلیدی طولانی که مرتبط با موضوع اصلی باشند، پیدا کنید. این کار باعث می‌شود کاربران بیشتری را از طریق پاسخ دادن به سوال‌ها و نگرانی‌های مختلف‌شان به کسب و کار خود جذب کنید. از موضوعات فرعی استفاده کنید و در نتایج جستجو دیده شوید تا کم کم در کلمه کلیدی‌های اصلی هم بالا بیایید. در اوایل کار می‌توانید برای موضوعات فرعی نیز مجموعه‌های دیگری بسازید و هر ستون را به یک کلاستر 5-10 تایی تبدیل کنید.

 1. برای هر موضوع یک صفحه بسازید.

زمانی که قرار است در موتورهای جستجو دیده شوید، خیلی بعید است که بتوان برای چندین و چند کلمه کلیدی، یک صفحه را هدف قرار داد تا در نتایج جستجو بالا بیاید. اما باز هم می‌شود کارهایی انجام داد. برای شروع، 10 موضوع اصلی (ستون) را انتخاب کنید و برای هر کدام یک صفحه در سایت خود بسازید. حالا از کلمات کلیدی طولانی که در کلاستر آنها در نظر گرفته بودید، استفاده کنید و محتوا بسازید.

نکته‌ای که اهمیت دارد این است که برای هر صفحه فقط از کلمات کلیدی و مفاهیمی استفاده کنید که مرتبط با آن هستند. حتی تصاویر و لینک‌هایی که در محتواها قرار می‌گیرند اگر مرتبط انتخاب شوند، می‌توانند در ایجاد یک تجربه کاربری خوب موثر باشند.

 1. وبلاگ را ایجاد کنید.

وبلاگ نویسی می‌تواند یک روش فوق العاده کاربردی برای بالا بردن رتبه سایت شما و همینطور درگیر شدن (engaging) کاربران‌تان باشد. به هر حال هر پستی که در وبلاگ منتشر می‌شود، خود صفحه‌ای است که می‌تواند شانس دیده شدن شما را در صفحه نتایج گوگل بالا ببرد. بلاگ جایی است که شما به صورت مفصل روی موضوعات فرعی هر کلاستر کار می‌کنید.

 1. هر هفته در بلاگ خود مطلب بگذارید تا پیج آتوریتی بالا برود.

نیازی نیست هر مطلبی که در وبلاگ خود منتشر می‌کنید مربوط به یکی از کلاسترهای موضوعی باشد. بد نیست هر از چندگاهی درباره محتواهایی بنویسید که مخاطبین‌تان دوست دارند. هرچه نرخ درگیری کاربران با مطالب شما بیشتر باشد، گوگل به دامنه شما توجه بیشتری می‌کند. پس حداقل هفته‌ای یک مطلب در وبلاگ خود منتشر کنید. یادتان نرود که شما در وهله اول برای کاربران سایت محتوا می‌نویسید نه برای موتورهای جستجو.

 1. یک پلن لینک بیلدینگ بسازید.

این استراتژی سئو برای سال 2020 که شامل مدل محتوای مبتنی بر دسته می‌شود، آینده وب سایت شما را می‌سازد. اما همه چیز به این خلاصه نمی‌شود. 5 مرحله قبلی مربوط به تکنیک‌های آن پیج یا سئو داخلی می‌شدند. ایجاد یک پلن لینک بیلدینگ، برای سئو خارجی وب سایت، مفید خواهد بود. حالا سوال پیش می‌آید که لینک سازی یا لینک بیلدینگ چیست؟

فرآیند جذب لینک از جاهای دیگر دنیای اینترنت به سمت وب سایت شما را لینک بیلدینگ می‌گویند. به عنوان یک قانون کلی، هر چه صفحه ای که به شما ارجاع می‌دهد، پیج آتوریتی یا اعتبار بیشتری داشته باشد، تاثیر مثبت بیشتری روی رتبه صفحه سایت شما خواهد گذاشت. در آغاز راه می‌توانید در سایت‌هایی همچون لینکدین یا توییتر محتوای ارزشمند تولید کنید و به سایت خود لینک دهید. یا حتی از سرویس‌های بلاگینگ مطرح استفاده کنید و بخشی از محتوای خود را از طریق پلتفرم آنها منتشر نمایید.

 1. همه رسانه‌ها را قبل از قرار دادن در وب سایت، فشرده سازی کنید.

این گام در سئو کوچک اما مهم است. همانطور که بلاگ یا وب سایت شما بزرگتر می‌شود، مسلماً تصاویر و رسانه‌های آپلود شده روی هاست هم بیشتر خواهد شد. و این رسانه بخش مهمی از توجه بصری کاربران را جلب می‌کند. پس از همین ابتدا سعی کنید تمام فایل‌های رسانه ای را با حداقل حجم و کیفیت مطلوب روی سایت خود منتشر نمایید. سایت‌هایی مانند TinyPNG یا Squoosh می‌توانند تصاویر شما را بدون افت کیفیت و حتی به صورت گروهی، فشرده کنند.

 1. از آخرین به روزرسانی‌ها در حوزه سئو با خبر بمانید.

روش‌ها و تکنیک‌های بازاریابی دیجیتال و همینطور نحوه عملکرد موتورهای جستجو دائماً در حال تحول و تغییر است. منابع آنلاین زیادی هستند که می‌توانند در به روز نگه داشتن مهارت‌هایتان به شما کمک کنند. می‌توانید از طریق سایت‌هایی مانند SEOmoz یا Dggity Marketing اخبار سئو را دنبال کنید. فراموش نکنید که بعضی از تغییراتی که روی الگوریتم‌ها و دستورالعمل‌های موتورهای جستجو اعمال می‌شود، می‌تواند به کل استراتژی سئو شما را تغییر دهد.

 1. میزان موفقیت محتواهایتان را بررسی و اندازه گیری کنید.

ممکن است برای سئو سایت خود زمان و انرژی زیادی بگذارید. حالا اگر بعد از این همه استراتژی ریختن و اجرا کردن نتوانید ثمره کار خود را ببینید، چه فایده‌ای دارد؟ پیشنهاد می‌کنیم تا جایی که می‌توانید معیارهایی را درنظر بگیرید و به صورت روزانه، هفتگی و ماهیانه آنها را اندازه گیری کنید. تنها از طریق بررسی این معیارهاست که متوجه می‌شوید به اهداف سئو خود نزدیک هستید یا نه. SEMrush در این زمینه ابزار خوبی برای گزارش گیری و آنالیز سئو است.

فرآیند سئو

زمانی که برنامه یک ماهه سئو سایت را ریختید، بهتر است یک فرآیند هم ایجاد کنید تا بتوانید روی بهینه سازی اهداف و کلمه کلیدی‌های جدید هم کار کنید. ما 4 مرحله بعنوان فرایند سئو به شما معرفی می‌کنیم که می‌توانید برای کار خود از آنها استفاده کنید.

 1. به طور مرتب محتوای خود را بهینه کنید: در هر ماه زمانی را برای به روزرسانی محتواهای قدیمی بلاگ اختصاص دهید.
 2. به کلمات کلیدی که جستجو می‌شود توجه کنید: بعد از چند ماه بررسی کنید که کدام مطالب و کلمه کلیدی‌ها بیشتر مورد استقبال قرار گرفته است. ممکن است نیاز داشته باشید استراتژی سئو خود را آپدیت کنید.
 3. ویرایش محتواهای قبلی را فراموش نکنید: گاهی مطالبی در وب سایتتان پیدا می‌کنید که تاریخ انقضایشان گذشته است و نیاز به یک ویرایش جدی دارد. سعی کنید با اضافه کردن بخش‌های جدید یا لینک دادن به محتوای به روز شده، نظر مخاطبین را جلب کنید.
 4. به صورت ماهانه استراتژی سئو تعیین کنید: بد نیست پلن محتوایی خود را در یک فایل مشترک با کل تیم قرار دهید تا به طور مداوم بتوانید آن را بررسی کنید. مراحل زیر، نمونه یک فرآیند مناسب برای تعیین پلن ماهانه سئو است:

پلن ماهانه سئو

  1. زمانی برای جستجوی کلمات کلیدی مرتبط با حوزه کاری خود اختصاص دهید
  2. ایده‌هایی که برای پست‌های بلاگ و به کار بردن کلمات کلیدی در آنها دارید را لیست کنید.
  3. لیستی از مطالب وبلاگ که نیاز به آپدیت شدن دارند تهیه کنید.
  4. حواستان به فرصت‌های خاص سئو مانند مناسبت‌ها و تعطیلات باشد.
  5. تمام ایده‌های محتوایی خود را در یک گزارش بیاورید.
  6. تقسیم وظایف کنید.
  7. در آخر هر ماه زمانی بگذارید و روند پیشرفت خود را بررسی کنید.

با یک پلن سئو ماهانه مشابه نمونه بالا، همینطور گزارش‌ها و بررسی‌های مداوم، می‌توانید به خوبی یک استراتژی سئو مناسب ایجاد کنید. فراموش نکنید موتورهای جستجو، به ارزشی که شما برای مخاطبین خود ایجاد می‌کنید توجه می‌کنند. پس محتوای باکیفیت تولید کنید.

برخلاف توصیه‌های تکراری و قدیمی درباره استراتژی سئو این بار می‌خواهیم مواردی را مطرح کنیم که قدم به قدم شما را به اهدافی که برای سایت خود تعیین کرده‌اید نزدیک‌تر می‌کند. ۹ استراتژی سئو که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت موارد زیر هستند:

۹ استراتژی سئو حرفه‌ای در سال 2021

 1. از کلیدواژه‌های ژورنالیست‌ها استفاده کنید
 2. از تصاویر متحرک استفاده کنید تا مدت زمان توقف کاربران در صفحه بیشتر شود.
 3. هاب محتوا ایجاد کنید
 4. کلمات کلیدی مقایسه‌ای را هدف قرار دهید
 5. از پارامترهای داینامیک برای صفحه بندی استفاده کنید
 6. با پادکست‌ها بک لینک بسازید
 7. همبستگی محتوا ایجاد کنید
 8. از ویژگی‌های SERP استفاده کنید
 9. از تصاویر اوریجینال برای محتوای خود استفاده کنید

احتمالاً بسیاری از موارد این لیست را تا به حال نشنیده بودید. یا حتی اگر شنیده بودید نمی‌دانستید که می‌توانند به استراتژی سئو سایت شما کمک کنند. پس ادامه مطلب را از دست ندهید که مطلب جالب‌تر هم می‌شود.

 1. از کلیدواژه‌های ژورنالیست‌ها استفاده کنید

اصطلاحات ژورنالیستی چیزی است که بیشتر روزنامه نگاران و سایت‌های خبری به دنبال آنها هستند. و اگر وب سایت شما در نتایج جستجوی آنها دیده شود، به احتمال زیاد یک بک لینک قدرتمند از طرف آنها خواهید گرفت.

معمولاً خبرنگاران و ژورنالیست‌ها برای مقالات خود نیاز به آمار و ارقام و منابع معتبر دارند. و اولین راه برای بدست آوردن این اطلاعات برای آنها گوگل است. اگر شما بتوانید نظر ایشان را جلب کنید شانس این را خواهید داشت که در مقاله آنها نام و حتی آدرس سایت‌تان به عنوان منبع ذکر شود.

 1. از تصاویر متحرک استفاده کنید تا مدت زمان توقف کاربران در صفحه بیشتر شود.

مطالعات اخیر نشان داده که مدت زمان حضور کاربر در یک صفحه می‌تواند تأثیر به سزایی در بهبود رنکینگ گوگل داشته باشد.

تدوین استراتژی سئو

یکی از ساده‌ترین روش‌ها برای بیشتر کردن مدت زمان حضور کاربر در صفحه سایت شما، استفاده از تصاویر متحرک است. خصوصاً تصاویر متحرک با رزولوشن بالا مانند SVG‌های متحرک که همان فایل‌های GIF هستند اما با کیفیت بسیار بیشتر.

تصاویر متحرک می‌توانند جلوی رد شدن کاربران از مطلب شما را بگیرند چون اکثر صفحات وب تصاویر ثابت استفاده می‌کنند. اما وقتی کاربر می‌بیند تصویری متحرک است نظرش جلب می‌شود. خصوصاً اگر آموزش یک بخشی را به صورت تصویر متحرک بگذارید. چون معمولاً حجم این فایل‌ها به مراتب کمتر از ویدیو است و بررسی رفتار کاربران در شبکه‌های اجتماعی نشان داده که مخاطبین به ویدیوهای بی کلام علاقه بیشتری دارند تا فیلم‌های صدا‌دار.

 1. هاب محتوا ایجاد کنید

هاب محتوا چیزی شبیه به یک ویکی پدیای کوچک برای یک موضوع خاص است. شما می‌توانید مجموعه‌ای از محتواها را که درباره یک موضوع ایجاد شده اند را در یک بخش دسته‌بندی کنید و در صفحه‌ای مانند لندینگ پیج به نمایش بگذارید. حالا اگر مخاطب شما بخواهد هر محتوایی درباره این موضوع را بخواند، یک نقشه راه مناسب در اختیار دارد.

هر مقاله‌ای که به این صورت تهیه می‌کنید را به چشم یک صفحه ویکی پدیا ببینید. سعی کنید متناسب را با قصد و نیت کاربر از جستجو مطلب را تهیه کنید. تعاریف درست و مثال‌های کاربردی در اختیار او قرار دهید و تا جایی که می‌توانید از نوشتن تجارب و اطلاعات اضافه پرهیز کنید. محتوایی بسازید که به عنوان یک مقاله مرجع بتوان از آن استفاده کرد.

معمولاً این نوع محتواها به خوبی در صفحه نتایج جستجو دیده می‌شوند و نیاز کاربر را پاسخگو هستند. و از طرفی تمام محتواهای یک هاب، به همدیگر لینک شده‌اند و ربات‌های جستجو به خوبی ارتباط بین آنها را متوجه خواهند شد. لینک‌سازی داخلی علاوه بر اینکه برای سئو اهمیت زیادی دارد، به بهبود زمان توقف کاربر یا dwell time نیز کمک می‌کند.

 1. کلمات کلیدی مقایسه‌ای را هدف قرار دهید

کلمات کلیدی مقایسه‌ای برای قیاس دو چیز مختلف استفاده می‌شوند. مثلاً:

چرا این کلمات کلیدی اهمیت زیادی دارند؟ اول اینکه بسیاری از کاربران به این شیوه جستجو می‌کنند. خصوصاً آنهایی که می‌خواهند درباره یک موضوعی تخصصی‌تر جستجو کنند. وقتی کاربری جستجو می‌کند “ابزارهای سئو” احتمالاً تازه‌کار است و می‌خواهد تازه اطلاعاتی در این زمینه کسب کند. اما وقتی کسی جستجو می‌کند “moz یا ahref” احتمالاً آشنایی نسبی با ابزارهای سئو دارد و می‌خواهد ببیند هر کدام از اینها در چه شرایطی به کار می‌آیند.

دوم اینکه معمولاً سر جایگاه سئو کلمات کلیدی مقایسه‌ای رقابت چندانی نیست. یعنی ساده‌تر می‌توان برای این کلمات سئو کرد و در جستجوهای گوگل دیده شد. معیار keyword difficulty که توسط بسیاری از ابزارها در اختیار شما قرار می‌گیرد، می‌تواند میزان سختی کلمه کلیدی را مشخص کند.

تعیین استراتژی سئو

نکته‌ای برای حرفه‌ای‌ها: اگر از خدمات و سرویس‌های کسب و کار خود مطمئن هستید حتی می‌توانید برای کلمه کلیدی رقابتی “شما در برابر رقیب‌تان” سئو کنید و بیش از پیش دیده شوید.

 1. از پارامترهای داینامیک برای صفحه بندی استفاده کنید

اگر محتوایی طولانی داشته باشید و بخواهید بخش‌های مختلف آن را در صفحات مجزا ایجاد کنید، با مشکلات سئو تکنیکال مواجه خواهید شد. روزها و شاید هفته‌ها طول می‌کشد که این صفحات ایندکس شوند. چرا؟ چون برای ایندکس شدن بودجه‌ای وجود دارد. یعنی اسپایدرهای گوگل هربار به تعداد مشخصی صفحات سایت شما را ایندکس می‌کنند. راه حل چیست؟

می‌توانید از پارامترهای داینامیک برای صفحه‌بندی کردن محتواهایتان استفاده کنید. به زبان دیگر آدرس‌دهی صفحات مختلف یک مطلب به جای حالت زیر:

https://yourwebsite.com/main-topics/page/۲

باید به این شکل تبدیل شود:

https://yourwebsite.com/main-topics?page=۲

این فرمت به گوگل کمک می‌کند که الگوی صفحه‌بندی سایت را به درستی بشناسد. در نتیجه زمان کمتری برای کرول کردن صفحات وب صفحه‌بندی شده صرف می‌کند. و بخشی از بودجه کرول شدن برای ایندکس کردن سایر صفحات باقی می‌ماند.

 1. با پادکست‌ها بک لینک بسازید

یکی از تکنیک‌های استراتژی سئو ایجاد پست مهمان است. اما این روزها روش بهتری وجود دارد که می‌تواند بسیار بیشتر از پست‌های مهمان در گرفتن بک لینک موثر باشد. پادکست. برای منتشر کردن یک پست مهمان شما باید:

 1. یک وب سایت پیدا کنید که قبول کند مطلب شما را منتشر کند
 2. با آنها مذاکره کنید
 3. یک نسخه ابتدایی از محتوای خود را بنویسید
 4. محتوا را بازنویسی کنید تا جایی که تایید بگیرید

بعد از تمام این مراحل تازه می‌توانید محتوای خود را به عنوان پست مهمان منتشر کنید. اما برای حضور در یک پادکست کافیست تایید بگیرید و مهمان یکی از قسمت‌های آن شوید. چطور این کار را انجام دهید؟ این سه نکته می‌تواند به شما کمک کند:

 • به موضوع و مخاطب پادکست توجه کنید. زمانی که درخواستی برای حضور در یک پادکست ارسال می‌کنید، به این دقت کنید که مخاطبان این پادکست دوست دارند چه چیزی بشنوند.
 • یک میکروفون تهیه کنید. یکی از مواردی که برای پادکست‌های معتبر مهم است، بحث صداست. اگر قرار باشد فایل صوتی بی کیفیتی به آنها ارائه کنید، شانسی برای حضور در پادکست‌شان نخواهید داشت.
 • به مرور خود را بهتر کنید: با پادکست‌های کوچک شروع کنید. معمولاً افراد تازه کار در این حوزه به دنبال یک مهمان در برنامه خود هستند. بعد از اینکه تجربه کسب کردید می‌توانید به سراغ پادکست‌هایی بروید که هم حوزه کاریشان با کسب و کارتان همخوانی دارد هم مخاطبین‌شان می‌توانند تبدیل به کاربران شما شوند.
 1. همبستگی محتوا ایجاد کنید

همبستگی محتوا زمانی اتفاق می‌افتد که شما با یک کسب و کار، سایت، بلاگ، کانال یوتیوب یا حتی یک محتوای تکی، تیم می‌شوید و همکاری می‌کنید. می‌توانید از همکاران خود درخواست کنید که در یک محتوا با هم همکاری داشته باشید. با این‌کار هر دو می‌توانید مخاطبین جدیدی پیدا کنید و از تجربیات همدیگر استفاده نمایید.

 1. از ویژگی‌های SERP استفاده کنید

اولین لینک در صفحه نتایج گوگل طبق آمار ۳۲ درصد کلیک‌ها را از آن خود می‌کند.

طراحی استراتژی سئو

اما راه دیگری هم برای گرفتن کلیک وجود دارد. آن هم استفاده از ویژگی‌های SERP است. اگر بتوانید برای فیچر اسنیپت‌ها رنکینگ بگیرید، احتمالاً بسیار بیشتر از لینک اول دیده خواهید شد. این ویژگی‌ها مانند اسنیپت‌های پرسش و پاسخ، ویدیو، مراحل انجام کار یا محصولات هستند.

استراتژی سئو چیست

به طور کلی از طریق روش‌های زیر می‌توانید بیشتر در صفحه نتایج جستجوی گوگل دیده شوید:

 • مقاله در سایت مدیوم (یا ویرگول)
 • پست میهمان
 • ویدیوهای یوتیوب
 • فیچر اسنیپت‌ها (feature snippets)
 • ریچ اسنیپت‌ها (Rich snippets)
 • بهترین داستان‌ها (Top stories)
 1. از تصاویر اوریجینال برای محتوای خود استفاده کنید

تصاویر باکیفیت می‌توانند محتوای شما را با ارزش‌تر کنند که در نتیجه به رنکینگ بالاتر سایت‌تان کمک می‌کند. پس استفاده از تصاویر باید جزو استراتژی سئو سایت‌تان باشد. اما سوال اینجاست که چه نوع تصویری باید در محتوایمان استفاده کنیم؟

یکی از بررسی‌ها در حوزه  سئو نشان داده است که استفاده از تصاویر تکراری می‌تواند به رنکینگ صفحه آسیب بزند. منظور از تصاویر تکراری همان تصاویر استوک است که بیشتر سایت‌ها برای محتواهایشان از آنها استفاده می‌کنند. پس بهتر است تا جایی که می‌توانید از تصاویر اورجینال و مختص خودتان استفاده کنید.

برای ساخت تصاویر حرفه‌ای و اختصاصی می‌توانید از یک طراح گرافیک کمک بگیرید. با اینکار می‌توانید یک اسکرین شات ساده را تبدیل به یک تصویر حرفه‌ای و جذاب کنید که تجربه کاربری بهتری برای مخاطبین ایجاد می‌کند. همچنین می‌توانید برای رساندن معنا و مفهوم یک محتوا، تصاویر گرافیکی ایجاد کنید و یا نمودار بکشید. در این حالت حتی ممکن است سایر سایت‌ها از تصاویر شما استفاده کنند و با بک لینک دادن به سایت شما، اعتبارتان را بالاتر ببرند.

همانطور که دیدید نیاز نیست برای تدوین یک استراتژی سئو خوب تنها به سراغ راهکارهای همیشگی و قدیمی سئوکارها بروید. شما چه تکنیک یا استراتژی‌ای را برای سایت خود امتحان کرده‌اید و فکر می‌کنید که می‌تواند در بهبود ترافیک سایت موثر باشد؟

اشتراک‌گذاری‌:

Facebook
Twitter
LinkedIn

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

-

با وارد کردن ایمیل خود از خبرنامه های به روز تریبونی با خبر شوید: