همه چیز درباره کلمات کلیدی و نحوه درست استفاده از آنها برای سئو

چگونه برای سایت خود کلمه کلیدی مناسب پیدا کنیم؟

0

کلمات کلیدی، کلمه یا عباراتی هستند که مردم در موتورهای جستجو وارد می‌کنند تا به دنبال چیزی که می‌خواهند بگردند. برای مثال اگر می‌خواهید یک ژاکت جدید بخرید، ممکن است در گوگل سرچ کنید “ژاکت چرم مردانه”. یک کلمه کلیدی می‌تواند بیش از یک کلمه باشد و حتی عبارتی را تشکیل دهد. البته بیرون از حوزه سئو، کسی زیاد اصطلاح Keyword یا کلمه کلیدی را به کار نمی‌برد. شاید “جستجوی گوگل” رایج‌تر باشد. اما به هرحال، در این مقاله می‌خواهیم بیشتر درباره این مفهوم توضیح دهیم. با تریبون همراه باشید.

چرا کلمات کلیدی اهمیت دارند؟

کلمات کلیدی باعث می‌شوند وب سایت شما در نتایج جستجوهای کاربران در موتورهای جستجو دیده شوند. برای مثال اگر در گوگل جستجو کنید ” search intent چیست” در لینک دوم سایت تریبون را می‌بینید. این یعنی وب سایت ما در این موضوع امتیاز بسیار خوبی کسب کرده است و گوگل آن را به کاربران زیادی در طول روز پیشنهاد خواهد داد. پس کار کردن روی کلمات کلیدی می‌تواند ترافیک خوبی به سایت شما سرازیر کند.

چگونه برای یک کلمه کلیدی خاص در گوگل دیده شویم؟

دیده شدن در لینک‌های بالایی صفحه نتایج جستجوی گوگل، می‌تواند از دو طریق انجام شود. یکی تبلیغات کلیکی یا همان PPC و یکی هم سئو.

تبلیغات کلیکی (Pay Per Click)

PPC یعنی شما برای دیده شدن لینک وب سایت خود در صفحه نتایج یک کلمه کلیدی خاص، به گوگل پولی پرداخت کنید. برای مثال این تبلیغات می‌تواند در بستر صفحه SERP باشد یا در قسمت جستجوی نرم‌افزارهای شرکت گوگل مانند PlayStore یا Youtube. اما باید به خاطر داشته باشید که این دیده شدن به معنای بالا رفتن رنکینگ سایت شما نیست. بلکه فقط تا پایان زمانی که بابت آن پول پرداخت می‌کنید، لینک سایت شما بالاتر از لینک سایت رقبای شما، نمایش داده خواهد شد.

گوگل به ازای هرباری که کاربری روی لینک سایت یا تبلیغ شما کلیک می‌کند، با شما مبلغی را محاسبه می‌کند. به علاوه در کنار لینک تبلیغاتی شما یک علامت Ad یا به فارسی “آگهی” می‌خورد تا به کاربران نشان دهد که شما از طریق تبلیغ در این قسمت قرار گرفته‌اید.

بهینه‌سازی موتورهای جستجو (Search Engine Optimization)

سئو، فرآیند بهینه‌سازی صفحات وب برای رنکینگ بهتر در صفحه نتایج ارگانیک گوگل است. و وظیفه گوگل این است که بهترین پیشنهاد را در بالاترین رتبه قرار دهد. در واقع مناسب‌ترین و مرتبط‌ترین محتوا با چیزی که کاربر جستجو کرده است. برای این منظور تکنیک‌ها و استراتژی‌هایی وجود دارد که کسب و کار و وب سایت شما می‌بایست در طولانی مدت روی آنها کار کند تا به نتیجه برسد.


حتما بخوانید: استراتژی سئو 2021


چگونه کلمات کلیدی مناسب پیدا کنیم؟

بیشتر افراد ایده‌هایی اولیه از کلمات کلیدی‌ای که می‌خواهند برای آنها در گوگل رتبه بگیرند، دارند. اما نمی‌شود به راحتی متوجه شد که کاربران در گوگل به دنبال چه چیزی هستند. به همین خاطر است که باید برای پیدا کردن کلمات کلیدی جستجوی بیشتری کرد. راه‌های زیادی برای این کار وجود دارد. ساده‌ترین روش، استفاده از ابزارهای جستجو کلمات کلیدی است.

بیشتر این ابزارها هم به یک روش کار می‌کنند. شما یک کلمه کلیدی وارد می‌کنید، و صدها کلمه کلیدی مرتبط و پرجستجو را تحویل می‌گیرید. اما بسته به سرویسی که این وب سایت‌ها یا ابزارها ارائه می‌دهند، اطلاعات اضافه‌تری هم ممکن است به شما داده شود. در قسمت بعدی این مطلب، درباره این اطلاعات، توضیحات بیشتری خواهیم داد.

چگونه کلمه کلیدی انتخاب کنیم؟

هیچ سایتی نمی‌تواند برای تمام کلمات کلیدی رتبه کسب کند. اما مهم است که کلمات کلیدی مناسب حوزه کار خود را به دقت انتخاب کنید. چند معیار و ویژگی درباره کلمات کلیدی وجود دارد که می‌تواند در این زمینه به شما کمک کند.

  1. Search Volume
  2. Search Intent
  3. Value
  4. Keyword Difficulty

حجم جستجو

کلمه کلیدی‌ها بسته به محبوبیتشان در کاربران، امتیاز می‌گیرند. برای مثال در ماه چیزی حدود 35 هزار بار در اینترنت جستجو می‌شود “چگونه در اینستاگرام پست بگذاریم” اما برای کلمه کلیدی “چگونه بک لینک بگیریم” این عدد حدود 1200 است. به این مقدار، حجم جستجو یا Search volume گفته می‌شود. اما آیا این اعداد و ارقام به این معنا هستند که باید برای کلمه کلیدی با حجم جستجوی بالاتر بیشتر از کلمه کلیدی دیگر وقت گذاشت؟ نه همیشه. واقعاً بستگی به زمینه کاری و حوزه فعالیت وب سایت شما دارد.

شما باید کلمات کلیدی‌های مرتبط با هم را در نظر بگیرید. سپس بین آنها، اول به سراغ موردی بروید که کاربران بیشتر در موتورهای جستجو به دنبالش هستند. اینگونه است که حجم جستجو می‌تواند به شما کمک کند.

قصد و نیت کاربر از جستجو

فرض کنید شما در فروشگاه آنلاین خود، جاروبرقی می‌فروشید. مرتبط ترین کلمه کلیدی به نظر می‌رسد همین جاروبرقی باشد. شما هم تصور می‌کنید کاربرانی که جستجو می‌کنند “جاروبرقی” حتماً به دنبال خرید این محصول هستند. در حالی که این تعبیرتان از قصد و نیت کاربر از جستجو اشتباه است و در اغلب اوقات کاربران می‌خواهند نقد و بررسی این محصولات را بخوانند. یا به دنبال مقاله‌ای می‌گردند تا مدل‌ها را با هم مقایسه کند و بهترین مدل را به شما معرفی کند. اینجاست که نقش search intent در سئو تأثیرگذار می‌شود. اگر به این مبحث علاقه مند هستید می‌توانید مقاله “قصد و نیت کاربر از جستجو چیست” را در بلاگ تریبون بخوانید.

ارزش

تا اینجا به دو متریک “حجم جستجو” و “قصد و نیت کاربر از جستجو” پرداختیم. بسیاری از افراد در همین مرحله گیر می‌کنند و دیگر ارزش یک کلمه کلیدی را بررسی نمی‌کنند. این یک اشتباه رایج در سئو است. شما می‌بایست علاوه بر بررسی معیارهای قبلی، به این مسأله فکر کنید که آیا این کلمه کلیدی، ارزشی هم برای مخاطب ایجاد می‌کند؟

در بعضی از ابزارهای پیدا کردن کلمات کلیدی، معیاری به نام CPC وجود دارد که ارزش مالی حدودی یک کلمه کلیدی را نشان می‌دهد. این عدد می‌تواند در کنار سایر متریک‌ها، به شما کمک کند تا کلمات کلیدی با ارزش را انتخاب کنید. البته باز هم توجه داشته باشید که کلمه کلیدی‌ها در بعضی از کسب و کارها عمومیت ندارند. و ممکن است شما به عنوان یک حرفه‌ای یا متخصص در یک حوزه‌ای، بخواهید روی کلمات کلیدی خاص‌تر و کمتر محبوب کار کنید.

سختی کلمه کلیدی

فرض کنیم کلمه کلیدی مورد نظر خود را پیدا کردید. کلمه کلیدی‌ای که کاربران زیادی برای آن جستجو انجام می‌دهند، محتوای شما دقیقاً با خواسته و نیت آنها همخوانی دارد و به نظر می‌رسد کلمه کلیدی ارزشمندی هم است. آیا شما باید روی این کلمه کلیدی کار کنید؟ لزوماً نه.

بستگی به میزان سختی این کلمه کلیدی برای رنکینگ دارد. معیار دیگری که در ابزارهای جستجو می‌بینیم، Difficulty یا همان میزان سختی کلمه کلیدی است. این معیار که از عدد ۰ تا 100 امتیاز می‌گیرد، برای هر کلمه کلیدی‌ای متفاوت است. در بعضی کلمات کلیدی شما نیاز نیست تلاش زیادی کنید یا هزینه زیادی بپردازید، چون جزو کلمات آسان به حساب می‌آیند. اما بعضی دیگر امتیازهای بالایی دارند و احتمالاً سالها زمان و انرژی نیاز است تا بتوانید رتبه‌های بالای این کلمه کلیدی را در صفحات نتایج جستجو به دست بیاورید.

تا جایی که می‌توانید به سراغ کلمات کلیدی ارزشمند اما با سختی کمتر بروید تا سریع‌تر به نتیجه برسید. وقتی در یک کلمه کلیدی توانستید رتبه بگیرید، می‌توانید از ارزش آن برای لینک دادن به مطالب دیگر سایت خود استفاده نمایید. تأثیر بک لینک و لینک‌سازی داخلی را در این فرآیند دست کم نگیرید. برای مطالعه بیشتر می‌تواند مطلب “سیر تا پیاز لینک‌سازی داخلی از زبان نیل پاتل” را در وب سایت تریبون ببینید.

چگونه برای کلمات کلیدی سایت را بهینه کنیم؟

بیشتر متخصصان سئو پیشنهاد می‌کنند که برای بهینه‌سازی یک صفحه با یک کلمه کلیدی، این کارها را انجام دهید:

  • کلمه کلیدی را در تگ عنوان (title tag) قرار دهید
  • کلمه کلیدی را در آدرس URL قرار دهید
  • کلمه کلیدی را در محتوای صفحه چندبار استفاده کنید
  • کلمات کلیدی طولانی در متن خود بنویسید

البته قرار نیست از این راهکارها ربات‌وار استفاده کنید. گوگل برای معنا و مفهوم نوشته و تجربه کاربری ارزش زیادی قائل است. پس اولویت اول را بر کیفیت محتوا قرار دهید. اینکه متنی بنویسید یا محتوایی تولید کنید که گره از کار مخاطبین وب سایت و کاربران موتورهای جستجو بگشاید. اگر وب سایت خود را بر پلتفرم وردپرس ایجاد کرده‌اید، می‌توانید افزونه Yoast SEO را نصب کنید و هر صفحه را با توجه به نکاتی که در این افزونه گفته می‌شود، بهینه کنید.

مواردی که نام برده شد، اعم از قرار دادن کلمات کلیدی در بخش‌های مختلف، بخشی از فرآیند بهینه‌سازی صفحه برای موتورهای جستجو است. اما نوشتن یک عنوان جذاب، تیترهای داخلی ترغیب کننده، متنی متناسب با جامعه مخاطب، همه و همه می‌توانند در جلب نظر مخاطبین و در نتیجه تجربه کاربری خوب آنها موثر باشند. اگر محتوای شما مورد توجه کاربران قرار بگیرد، می‌توانید بک لینک‌های باارزشی برای محتوای خود به دست بیاورید. نام برند شما در صفحات شبکه‌های اجتماعی ذکر خواهد شد. مطالب سایت‌تان به اشتراک گذاشته می‌شود و همه اینها امتیازهای مثبتی برای وب سایت شما به همراه خواهد داشت.

کلمات کلیدی پایه و اساس سئو هستند. شما نمی‌توانید یک محتوا را بدون دانستن موضوع یا کلمه کلیدی آن برای موتورهای جستجو بهینه کنید. پس تأثیر آنها را دست کم نگیرید و تا جایی که می‌توانید اطلاعات خود را به روز نگه دارید. چرا که الگوریتم‌های گوگل به طور مداوم تغییر می‌کنند.

دیدگاه خود را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.