ابزار سئو رایگان 🥇 | بهترین ابزار های کاربردی و آنالیز سایت! - تریبون
ابزارهای سئو سایت

به‌ روزرسانی شده در ۱۲ آذر ۱۴۰۲

|

معرفی 3 ابزار سئو به انتخاب تریبون + بهترین ابزارهای آنالیز سایت

یکی از مواردی که باعث می‌شود راحت تر بتوانید روی بهینه‌ سازی سایت خود کار کنید، استفاده از ابزار سئو است. ابزارهای آنالیز سئو به شما کمک می‌کنند تا بهتر بتوانید وب سایت‌تان را تحلیل کنید و اقدامات متناسب را انجام دهید. در این مقاله ابتدا چند مورد از بهترین ابزارهای سئو را با هم مرور می‌کنیم و می بینیم که آنالیز سایت چیست و چگونه انجام می‌شود. سپس به معرفی 3 ابزار سئو رایگان می‌پردازیم که به باور ما کار‌کردن با آنها بسیار موثر است.

بهترین ابزار سئو و آنالیز سایت کدامند؟

معمولاً آنالیز سئو را با ابزارهای محبوبی چون گوگل آنالیتیک یا وبمستر تولز گوگل انجام می‌دهند. اما در این مقاله سعی می‌کنیم علاوه بر پوشش دادن این دو، درباره سایر ابزارهای تحلیل و آنالیز سایت هم صحبت کنیم. با ما همراه باشید.
  • گوگل آنالیتیکس (Google Analytics)

معمولاً تجزیه و تحلیل سایت با توجه به الگوریتم و قواعد گوگل انجام می‌شود. چرا که بیشتر جستجوها توسط موتور جستجو گوگل صورت می‌گیرد. گوگل و ربات‌های جستجوگرش، مهم ترین ابزارهای امتیازدهی به سایت به حساب می‌آیند. به همین خاطر کار کردن با گوگل آنالیتیکس ارزش زیادی می تواند برای شما به همراه داشته باشد. مدیران سایت و یا کارشناسان فنی و سئوکار با استفاده از قسمت Page analytics این ابزار، می تواند گزارش‌های زیادی را درباره وب شما دریافت کنند. گزارش مربوط به صفحات مختلف سایت از جمله مهمترین تحلیل‌هایی است که گوگل به شما ارائه می دهد. از این طریق شما می توانید متوجه شوید نرخ کلیک و بازدید از کدام صفحات سایت بیشتر است. حتی می توانید ببینید لینک های خراب مربوط به کدام صفحات هستند. یکی مهم‌ترین آنالیزهایی که می‌توانید از طریق گوگل آنالیتیک انجام دهید، پاسخ به این سوال است که بازدید کنندگان سایت شما اغلب در چه شهر و کشورهایی زندگی می کنند. این مساله در بحث بازاریابی اهمیت زیادی دارد. نتایجی که از این آنالیز به دست می آید می‌تواند در تغییر تکنیک های بازاریابی مورد استفاده در کسب و کارتان موثر باشد.
  • وب مستر تولز (Google Webmaster Tools)

یکی دیگر از ابزارهای مورد استفاده در تجزیه و تحلیل سئو سایت، ابزار وب مستر تولز گوگل است. این ابزار سئو که با تازگی به سرچ کنسول تغییر نام داده ، ابزار مکمل گوگل آنالیتیک به حساب می‌آید. هر دو این ابزارها رایگان هستند و همین باعث شده وب سایت های مختلف در شرایط یکسان و عادلانه‌ای قرار بگیرند. برای استفاده از سرویس‌های سرچ کنسول کافیست با حساب کاربری گوگل خود وارد شوید و گزارشاتی که داده های آن از گوگل آنالیتیک می‌آیند را ببینید. در پنلی که در اختیار شما قرار می‌گیرد، اطلاعاتی همچون آمار بازدید را خواهید دید. و در گزارشات تفکیک شده آن متوجه می‌شوید که رفتار کاربر شما در وب سایتتان به چه صورت است. همینطور می توانید سایت را از نظر امنتی و کرول شدن توسط گوگل بررسی کنید. این کنسول قدرتمند، یکی از بهترین ابزارهای سئو است که مناسب برای مدیران سایت و برنامه نویس ها می‌باشد.

ابزار سئو و انالیز سایت

ابزار پینچ باکس (PinchBox)

پینچ باکس یکی از جذاب ترین ابزارهایی است که در این حوزه وجود دارد. برای استفاده از این ابزار بایستی کلمه کلیدی خود مشخص کنید تا پینچ باکس با توجه به آنالیزهایی که در سطح وب انجام می دهد، فهرستی از سایت هایی که با کلمه کلیدی مدنظر شما مرتبط هستند را به شما پیشنهاد دهد. با استفاده از این سایت می توانید برای کمپین های تبلیغاتی خود ایمیل مارکتینگ هم انجام دهید. تنها مشکلی که این ابزار فوق العاده قدرتمند دارد این است که برای 15 روز اولیه رایگان است. برای استفاده مداوم از آن می توانید هزینه ای پرداخت کنید و از امکانات این ابزار سئو استفاده نمایید.

ابزار Similar web

یکی از مواردی که در تحلیل و آنالیز سایت اهمیت پیدا می کند، بحث تحلیل رقباست. بیشتر ابزارهایی که تا به این جا معرفی کردیم در زمینه تجزیه و تحلیل سئو سایت و گزارشات کامل از عملکرد وب سایت بسیار قدرتمند عمل می کنند. اما درباره تحلیل رقبا امکانات چندانی به شما ارائه نمی دهند. ویژگی منحصر به فرد ابزار Similar web این است که ترافیک سایت های رقیب و همینطور اطلاعاتی مانند کلیدواژه های اصلی و رتبه سایت آن ها را نیز می توانید ببینید. تحلیل کردن رقبا به شما این امکان را می دهد تا ببینید که آنها با چه کلید واژه هایی و با چه کمپین هایی در وب حضور پیدا کرده اند. روش کار این ابزار سئو به این صورت است که بعد از تعیین رقیب، ترافیک سایت شما و سایت رقیب شما مقایسه می شود و مابقی اطلاعات نیز به صورت مقایسه ای در قالب گزارشات حرفه ای در اختیارتان قرار می گیرد. از نگاهی می توان گفت امکانات این سایت تا حد زیادی مشابه با الکسا است.

ابزار Keyword Planner

این ابزار هم از آن دسته ابزارهایی است که بین سئوکارها محبوبیت زیادی دارد. با استفاده از کیورد پلنر می توانید کلمات کلیدی مناسب و پر جستجو را پیدا کنید. این ابزار یکی از سرویس های گوگل است که با ادوردز لینک می شود. متاسفانه بدون فیلتر شکن و یا تغییر دهنده آی پی نمی توانید به این ابزار دسترسی پیدا کنید. چرا که این سایت برای آی پی های ایران غیر فعال است.

ابزار سئو سایت چکاپ

آخرین ابزاری که در این لیست معرفی می کنیم این ابزار آنالیز سایت است که به شما کمک می کند سایت خود را ارزیابی کنید. بررسی سئو  سایت به شما این امکان را می دهد تا تمام خطاهای موجود در وب سایت خود را شناسایی و رفع کنید. همچنین در قالب یک گزارش کامل میزان بازدید از سایت، ترافیک و … را ارائه می دهد. تمامی وب مستر ها و سئو کار ها به این ابزار نیاز دارند. این ابزار به طور کلی رایگان است اما اگر اطلاعات دقیق تری نیاز دارید می توانید با پرداخت هزینه از بخش پرو آن استفاده نمایید. سایت چکاپ سئو یک امتیاز ویژه هم نسبت به سایر ابزارهای سئو دارد این است که می توانید بک لینک و لینک های خارجی سایت خود را مورد سنجش قرار دهید. در انتها هم نموداری از این تحلیل ها در اختیار شما قرار می گیرد. این نمودار 4 دسته امتیاز سئو، مراحل با موفقیت گذرانده شده، مراحل با شکست مواجه شده و خطاها را شامل می شود.

3 ابزار سئو به انتخاب تریبون

  • سایت Ahrefs

اولین سایتی که ما به شما معرفی می کنیم، ابزار Ahref  است. این ابزار بهترین آنالیز بک لینک را به شما ارائه می دهد. با این سایت می توانید محتواهای مرتبط با موضوع و کلمات کلیدی مربوطه را پیدا کنید. یکی از مهم ترین مباحث سئو هم همین لینک سازی است. با استفاده از ابزار اچ رف لینک های سایت خود را بررسی کنید و لینک های خراب شناسایی شده را اصلاح نمایید. مجموعه این اقدامات می تواند سئو سایت شما را بهبود بخشد و چند گام شما را نسبت به رقبای خود جلو بیندازد.
  • سایت SEMrush

سایت سمراش گزارش کاملی از سئو سایت را به شما ارائه می دهد. چیزی که این وب سایت را متمایز می کند، گزارشاتی است که به شما ارائه می دهد. با استفاده از این تجزیه و تحلیل ها می توانید مشکلات سایت را شناسایی کنید و برای رفع آنها برنامه ریزی نمایید. ابزار سم راس به شما کمک می کند تا به صورت هفتگی، ماهانه و سالانه گزارش هایی درباره وضعیت سایت خود دریافت کنید. همچنین با کمک این سایت می توانید فعالیت خود در سوشال مدیا یا همان شبکه های اجتماعی را هم رصد نمایید. همینطور تمام این گزارشات می تواند برا اساس نوع دستگاهی که کاربران شما برای دیدن وب سایتتان استفاده می نمایند، تفکیک شود.
  • ابزار MOZ

یکی از قوی ترین ابزارهایی که در زمینه سئو وجود دارد، سایت موز است. از این وب سایت می توانید به مدت یک ماه رایگان استفاده کنید. این وب سایت یک افزونه گوگل کروم هم دارد که با نصب آن می توانید تعداد زیادی از این امکانات را در لحظه استفاده کنید. این وب سایت هم مشابه تمام ابزارهای تحلیل سئو، از شما می خواهد که کلمات کلیدی، رقبا و همین طور آدرس وب سایت خود را وارد کنید. بعد از وارد کردن این اطلاعات، موز به شما گزارشی از روند پیشرفت سایت را ارائه می دهد. برای استفاده از تحلیل ها و گزارشات این سایت کافی است حساب گوگل آنالیتیک خود را به ابزار سئو موز وصل کنید تا تحلیل های دقیق تر و گزارشات کامل تری به شما ارائه شود. گزارش اولیه سایت MOZ، بعد از حدود 30 دقیقه برای شما تهیه می شود. اما به طور کلی گزارشات اطلاعات در این سایت ، به صورت هفتگی یا هر ده روز یک بار انجام می شود. بسیاری از سئوکاران حرفه ای گزارش های این ابزار سئو را کلید موفقیت پیشرفت شان در بهینه کردن سایت می دانند. شما از چه ابزاری برای تحلیل و آنالیز وب سایت استفاده می کنید؟ می توانید سوال های خود را در بخش نظرات مطرح کنید تا متخصصان ما در تریبون به آن ها پاسخ دهند. مطالب پیشنهادی : سئو کلاه سیاهخرید بک لینک دائمی

چون ابزارهای آنالیز سئو به شما کمک می‌کنند تا بهتر بتوانید وب سایت‌تان را تحلیل کنید و اقدامات متناسب را انجام دهید

• گوگل آنالیتیکس (Google Analytics)
• سرچ کنسول گوگل (Google Search Console Tools)
• ابزار Similar web
• ابزار Keyword Planner
• ابزار سئو سایت چکاپ
• ابزار Ahrefs
• ابزار SEMrush
• ابزار MOZ

عضویت در خبرنامه

ایمیل خود را وارد کنید تا از جدیدترین اخبار و مقالات حوزه دیجیتال مارکتینگ مطلع شوید.

"*" قسمتهای مورد نیاز را نشان می دهد

موضوع مورد علاقه خود را انتخاب کنید*
این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

اشتراک‌گذاری‌:

مطالب مرتبط

5 پاسخ

  1. بسیار مقاله ارزشمندی بود. بررسی بهترین ابزارهای سئو و آنالیز سایت با تریبون عزیز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از اخبار روز سئو و روابط عمومی باخبر باش
ایبوک لینک‌سازی خارجی با چاشنی ترکیب تکنیک‌ها منتشر شد.

برای دریافت رایگان ایبوک فقط روی دکمه زیر کلیک کنید.