اهمیت لینک‌سازی داخلی از زبان نیل پاتل

0

زمانی که پای تاکتیک‌های حرفه‌ای سئو به میان می‌آید بسیاری از متخصصان سئو هیجان زده می‌شوند و می‌خواهند تمام زیر و بم آنها را بدانند. اما همیشه یک نقطه تاریک وجود دارد که بنظر می‌رسد هیچ تکنیکی بر روی آن اثر‌بخش نیست. لینک‌سازی داخلی! نیل پاتل درباره لینک‌سازی داخلی این چنین می‌گوید:

اولین باری که ارزش Internal linking را درک کردم پنج سال بود که بلاگ می‌نوشتم. هر روز پای کامپیوتر می‌نشستم و مقاله‌ای منتشر می‌کردم. بعد از گذشت زمان به جایی رسیدم که صدها پست در بلاگم داشتم. از یک جایی تصمیم گرفتم شروع کنم به لینک دادن به مطلب‌های قدیمی‌تر تا به این طریق ارزش بیشتری به مخاطبینم ارائه بدهم. این پروسه خیلی ساده شروع شد. در هر مطلب جدیدی که می‌نوشتم یک یا دو لینک داخلی هم به سایر پست هایم می‌دادم. و بعد، طی یک مدت زمان کوتاه، متوجه شدم ورق برگشته است!

تمام پارامترهای سئو سایت در بهترین حالت خود به سر می‌برد. در رنکینگ موتورهای جستجو رتبه خوبی کسب کردم، Bounce rate پایینی داشتم و تعامل کاربران با صفحات سایتم بیشتر می‌شد. لینک سازی داخلی جواب داده بود! از همان جا بود که شروع به ایجاد یک راهنمای گام به گام برای استفاده از Internal linking در جهت بهبود سئو سایت کردم.

لینک سازی حرفه ای

 لینک‌سازی داخلی چیست؟

یک لینک داخلی در واقع صفحه‌ای از وب سایت شما را به صفحه‌ای دیگر متصل می‌کند. هر وب سایتی که بیش از یک صفحه داشته باشد، از این طریق متصل می‌شود. بیشتر وب سایت‌ها یک صفحه Home یا خانه دارند که به زیرصفحه‌های مختلفی تقسیم می‌شوند و معمولاً هم از یک ساختار طراحی مانند طرح زیر پیروی می‌کنند:

 

سیر تا پیاز لینک‌سازی داخلی از زبان نیل پاتل

یکی از تکنیک‌های رایج سئو در وب سایت‌های اولیه به این صورت بود که محتواها را به سیلوهایی تقسیم می‌کردند که باعث می‌شدند برای یک دسته کلمه کلیدی خاص بهتر عمل کنند. البته تا همین اواخر هم این مدل محبوب بود و حتی هنوز هم بعضی از وب سایت‌ها از همین ساختار استفاده می‌کنند چرا که به نظرشان منطقی‌تر می‌آید.

ساختار لینک سازی

اما مساله‌ای که وجود دارد این است که کلنجار رفتن سر استراکچر سایت و لینک‌دهی‌های پیچیده مشکلی را حل نمی‌کند. اغلب روش‌هایی که عنوان می‌شود زمان زیادی نیاز دارند و لزوماً به نتیجه هم نمی‌رسند. لینک‌سازی داخلی می‌تواند بسیار ساده‌تر باشد! در ادامه این مقاله یک متد بسیار ساده که توسط نیل پاتل مطرح شده است را با هم خواهیم دید.

چرا لینک‌دهی داخلی اهمیت دارد؟

لینک‌دهی داخلی می‌تواند یکی از قدرتمندترین سلاح‌‌های شما در زمینه سئو باشد. اگر بلد باشید از آن به درستی استفاده کنید. بد نیست 5 دلیل استفاده از لینک‌های داخلی را با هم ببینیم:

  1. لینک‌دهی داخلی می‌تواند فرآیند ایندکس شدن وب سایت شما را بهبود ببخشد.

کرولرهای گوگل، مسیر لینک‌های موجود در سطح اینترنت را دنبال می‌کنند تا صفحات وب سایت‌ها را ایندکس نمایند. اگر وب سایت شما لینک‌های داخلی قدرتمندی داشته باشد، کرولرها سریعتر می‌توانند محتواهای جدید شما را پیدا کنند.

لینک سازی تریبون

یادتان باشد که گوگل به طور مداوم به دنبال محتواهای تازه در سطح وب می‌گردد، اگر صفحات سایت را با چندین لینک داخلی به هم متصل کنید، شانس پیدا شدنشان را بالاتر می‌برید. در نتیجه سرعت ایندکس شدن صفحات بیشتر می‌شود و سریعتر به گردونه رقابت رتبه‌بندی در صفحه نتایج جستجو وارد می‌شوید.

  1. لینک‌سازی داخلی می‌تواند پتانسیل بک لینک گرفتن برای صفحات داخلی‌تر سایت را بیشتر کند.

اگر نگاهی بیندازید به بک لینک‌هایی که به سایت شما ارجاع می‌دهند خواهید دید که بسیاری از آنها به صفحه اول سایت‌تان لینک شده‌اند. متاسفانه لینک‌های زیاد به صفحه اول سایت برای سئو خوب نیست. هرچه لینک‌ها به صفحات داخلی و عمیق‌تر بیشتر باشد، ارزش بیشتری برای موتورهای جستجو خواهد داشت. وقتی که وب سایتی از نظر تولید و انتشار محتواهای جدید ضعیف عمل کند، وضعیت لینک آن به این شکل خواهد بود:

آمار لینک سازی

بیشتر لینک‌ها به صفحات پروفایل یا درباره ما و شبکه‌های اجتماعی می‌روند. که در نتیجه سئو چندانی نصیب شما نخواهند کرد. حال اگر یک ساختار لینک‌سازی داخلی قدرتمند ایجاد کنید، می‌‌توانید این پتانسیل را بین تمام صفحات پخش کنید.

  1. لینک‌دهی داخلی به صفحات داخلی ارزش می‌دهد.

همان‌طور که در بخش قبلی خواندیم، بیشترین توجه معمولاً به صفحه اول وب سایت می‌شود. اگر بتوانید این توجه را به صفحات داخلی‌تر معطوف کنید، نتیجه بهتری در سئو خواهید گرفت.

لینک سازی در سایت

  1. لینک داخلی همراه با anchor text می‌تواند ارزش محتوایی به ارجاعات شما اضافه کند.

یک لینک داخلی درواقع یک تگ ساده HTML است که صفحه‌ای را به صفحه دیگر متصل می‌کند. چیزی شبیه به کد زیر:

<A HREF = “http://www.example.com/internalpage“> an article on cat food </A>

زمانی که به جای لینک کردن تصویر یا منو، با استفاده از anchor text به صفحات دیگر ارجاع می‌دهید، ارزش بسیار بالاتری ایجاد می‌کنید. متن‌ها می‌توانند به خاطر کلمات کلیدی که ممکن است در آنها استفاده شود ارزش بیشتری داشته باشند. یادتان باشد که گوگل فقط به دنبال یک تگ A Href نمی‌گردد. بلکه به متن و محتوایی که به آن اشاره می‌کند نیز نگاه می‌کند.

  1. لینک‌دهی داخلی به کاربرتان ارزش بیشتری ارائه می‌دهد.

شاید مهم‌ترین نکته همین باشد که شما با لینک‌دهی داخلی ارزش بیشتری به مخاطب خود ارائه می‌کنید. چیزی که بسیاری فراموش می‌کنند این است که به طور کلی لینک‌ها برای کاربران ایجاد می‌شوند نه کرولرهای گوگل! اگر کاربری از خواندن مقاله‌ای در سایت شما لذت ببرد، اشتیاق پیدا می‌کند که مقاله مرتبط دیگری نیز از شما بخواند. اینجاست که لینک‌دهی مناسب می‌تواند کاربر را تبدیل به یک مخاطب وفادار کند.

تکنیک‌هایی برای لینک‌سازی داخلی در سایت

بعد از خواندن توضیحات بالا احتمالاً شما هم علاقه‌مند شده‌‌اید که بدانید چطور لینک‌های داخلی ایجاد کنید؛ بهترین متد برای ارزشمند کردن این لینک‌سازی چیست؟ خب، اول از همه باید مطمئن شوید که دو شرط زیر در وب سایت‌تان برقرار است:

  1. باید روی وب سایت‌تان محتوا وجود داشته باشد. حتی اگر یک مقاله منتشر کرده‌اید هم برای شروع کافیست.
  2. برای دوباره نوشتن و منتشر کردن مرتب محتوا روی سایت خود برنامه دارید. پایبندی به یک برنامه مشخص برای انتشار محتوا بسیار مهم است. در غیر این صورت لینک‌سازی داخلی نمی‌تواند موثر واقع شود.

برویم سراغ تکنیک‌ها؛

لینک‌دهی از یک صفحه با محتوای ارزشمند به یک صفحه ارزشمند دیگر

بهترین لینک‌دهی داخلی زمانی اتفاق می‌افتد که یک مقاله به مقاله‌ای دیگر متصل می‌شود. اینکار باعث می‌شود یک ساختار داخلی قوی بین محتواهایتان ایجاد شود. اگر ساختار پیمایشی سایت‌تان مناسب است، دیگر نیازی ندارید که به صفحات اصلی مثل درباره ما یا تماس با ما یا صفحه اول لینک بدهید. بهتر است اگر یک صفحه فروشگاه یا لندینگ پیج فروش دارید تمام توجه‌ها را به آن جلب کنید.

ایجاد لینک‌های متنی با استفاده از anchor text

چه نوع لینک‌هایی بهتر کار می‌کنند؟ ساده است. لینک‌هایی که با توضیحات همراه باشد. منظور از توضیحات چیست؟ اول از همه بهتر است با مفهوم anchor text آشنا باشید. یک anchor text کلمه یا کلماتی هستند که به صفحه دیگری لینک می‌شود و معمولاً با رنگ آبی در متن دیده خواهند شد. حالا شما باید لینک‌سازی داخلی سایت خود را با استفاده از anchor text انجام دهید، ولی هر متنی مناسب این کار نیست.

نیل پاتل پیشنهاد می‌کند جایی کلمات را لینک کنید که توضیح‌دهنده صفحه ارجاع باشند. اجازه بدهید چند مثال در این‌باره بزنیم. اگر قرار بود اینجا یک لینک به مقاله سئو کلاه سیاه داده شود، از چنین متنی استفاده می‌کردیم:

یا اگر می‌خواستیم به مقاله‌ای درباره الگوریتم‌های سئو گوگل لینک کنیم چنین جمله‌ای استفاده می‌شد:

کاری که در هر دو مثال انجام می‌دهیم این است که متنی را به عنوان anchor text انتخاب می‌کنیم که به موضوع لینک ارتباط داشته باشد. چیزی که بعضاً اشتباه انجام می‌شود. برخی تصور می‌کنند باید از عبارات یا کلماتی برای لینک کردن استفاده کنند که ارتباط مستقیمی با صفحه لینک شده ندارند. همچنین سعی کنید تا جایی که می‌توانید از عباراتی مانند “اینجا کلیک کنید” استفاده نکنید. این لینک‌ها ارزشی به مخاطب اضافه نمی‌کنند.

و نکته بعدی اینکه بیش از یک جمله را لینک نکنید. البته یک جمله لینک شده هم به اندازه کافی عجیب و غیر طبیعی است و تجربه خوشایندی برای کاربر نخواهد بود. کافیست یک یا دو کلمه مرتبط با موضوع را انتخاب کنید و لینک دهید.

هربار که مقاله‌ای می‌نویسید به بیش از چهار مقاله قدیمی دیگر لینک دهید

مهم است که در هر محتوای جدید حداقل 4 لینک داخلی به محتواهای موجود در وب سایت‌تان داشته باشید. این کار تاثیر مستقیمی در استراتژی لینک‌سازی داخلی شما خواهد داشت. چرا که از نظر گوگل، وب سایت ارزش تازه‌ای به مخاطب خود ارائه می‌کند و می‌بایست جایگاه بهتری در نتایج جستجو داشته باشد.

لینک سازی تریبون

از نظر گوگل زمانی که کاربران به سراغ لینک صفحات قدیمی سایت‌تان می‌روند، یعنی محتوای آن صفحات هنوز ارزشمند هستند و این امتیاز زیادی برای شما ایجاد خواهد کرد.

مقالات قدیمی را با لینک‌های داخلی جدید به روز کنید

زمانی می‌توانید از قدرت لینک‌سازی داخلی بهترین استفاده را بکنید که آن را با تکنیک دیگری ترکیب نمایید؛ تکنیک به روز‌رسانی محتواهای قدیمی.

زمانی که یک محتوای قدیمی را آپدیت می‌کنید، کرولرهای گوگل آن را دوباره می‌بینند، دوباره ایندکسش می‌کنند و احتمالاً رتبه آن را در صفحه نتایج بهتر خواهد شد. پیشنهاد می‌کنیم که مقالات قدیمی خود را طبق یک برنامه منظم به روز‌رسانی کنید.

فرآیند به روزرسانی محتواهای قدیمی
  • اضافه کردن یک پاراگراف جدید در شروع محتوا، که حاوی توضیحات آپدیت جدید باشد.
  • اضافه کردن چند پاراگراف جدید بین محتوا که اطلاعات جدید و به روز به مشتری ارائه دهد.
  • و مهم‌تر از همه، اضافه کردن چند لینک داخلی جدید به محتواهایی که به تازگی منتشر کرده‌اید.

در لینک‌سازی داخلی قرار نیست همیشه به محتواهای قدیمی لینک دهیم. بلکه باید از محتواهای قدیمی هم به لینک‌هایی به مقالات تازه منتشر شده ایجاد کنیم تا ارزش خود را حفظ کنند.

در جایی لینک داخلی بسازید که معقول باشد

سوالی که پیش می‌آید این است که کجا لینک ایجاد کنیم؟ جاهایی لینک اضافه کنید که منطقی به نظر می‌رسند و ارزشی به مخاطب اضافه می‌کنند. احتمالاً اوایل کار بسیار وسوسه خواهید شد که در انتهای تمام مقالات لیستی از لینک‌ها را قطار کنید و با نوشتن “برای خواندن مقالات کاربردی دیگر اینجا کنید” تیر خلاص را بزنید! لطفاً این کار را نکنید.

به جای این کار، به دنبال بخش‌هایی از محتوا باشید که لینک گذاشتن در آن معقول تر است. عبارات مرتبط یا جاهایی که نیاز به توضیح بیشتری دارند. فراموش نکنید که لینک‌سازی داخلی قرار است ارزشی به مخاطب اضافه کند.

مطمئن شوید که لینک‌ها به صورت Follow قرار گرفته‌اند

این نکته ساده اما مهم است. حواستان باشد که تگ nofollow به لینک‌هایتان ندهید. تجربه نشان داده است که موتورهای جستجو ارزش کمتری به این نوع لینک‌ها می‌دهند. پس جایی که اجباری وجود ندارد، از لینک‌های فالو استفاده کنید.

به صفحاتی که نرخ تبدیل (conversion rate) بالایی دارند لینک بدهید

آیا در سایت صفحاتی دارید که بازدیدشان بیشتر از صفحات دیگر است؟ اگر بله پس به آنها لینک دهید. اینجا دیگر لینک‌سازی داخلی ارزش سئویی ندارد. بلکه ارزش بازدهی هم خواهد داشت. هرچه بازدید کننده بیشتری به صفحات پر طرفدار شما سر بزنند، نرخ تبدیل بالاتری ایجاد خواهد شد و این خیلی خوب است!

دیدگاه خود را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.