چگونه در جستجوی تصاویر گوگل دیده شویم؟

راهنمای بهینه‌سازی تصاویر برای دیده شدن در نتایج جستجو

0

 

وقتی صحبت از سئو کردن تصاویر به میان می‌آید، بیشتر افراد فقط به متن جایگزین یا همان alt tag فکر می‌کنند. در حالی که موارد مهم دیگری برای سئوی تصاویر و بهینه‌سازی آن‌ها وجود دارد که باعث می‌شود در بخش نتایج جستجوی تصاویر گوگل دیده شوید. برای آشنایی و یادگیری این موارد، با تریبون همراه باشید.

نام تصاویر خود را به درستی انتخاب کنید

نام فایل‌ها تا حد زیادی به گوگل کمک می‌کند که موضوع تصویر را متوجه شود. برای مثال اگر نام تصویر “how_to_search_images.jpg” باشد بسیار بهتر است تا IMG۰۰۰۲۳.jpg. با اینکه هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ گوگل تا حدی پیشرفت کرده است که بتواند محتوای تصاویر را تشخیص دهد، اما باز هم آنقدری دقیق نیست که قابل استناد باشد. به همین خاطر باید برای نام‌گذاری فایل تصاویر از عبارات توصیف‌کننده عکس استفاده کنید.

متن جایگزین و کپشن‌های توضیحی بنویسید

متن جایگزین یا alt tag، توضیحی متنی است که اگر به هر دلیلی تصویر بارگزاری نشد، مرورگر آن را به کاربر نشان می‌دهد. همچنین افرادی که امکان دیدن صفحه نمایش را ندارند و از نرم افزارهای صفحه-خوان استفاده می‌کنند، اگر برای تصاویرتان متن جایگزین نگذاشته باشید، نمی‌توانند توضیح تصویر را متوجه شوند. پس علاوه بر مباحث سئو، برای تجربه کاربری بهتر نیز استفاده از متن جایگزین تصاویر توصیه می‌شود. توضیح خود گوگل درباره ویژگی‌های یک متن جایگزین مناسب را در ادامه بخوانید:

 گوگل با استفاده از متن جایگزین، الگوریتم‌های پردازش عکس و همین‌طور محتوای صفحه، سعی می‌کند موضوع تصاویر را متوجه شود. زمانی که می‌خواهید متنی برای alt tag بنویسید، سعی کنید کلمات کلیدی مناسب، محتوایی ارزشمند و اطلاعاتی مفید در آن قرار دهید که منظور تصویر و همین‌طور محتوای موجود در صفحه را برساند. متن جایگزین تصاویر را با کلمات کلیدی پر نکنید که تجربه کاربری بدی ایجاد می‌کند و ممکن است منجر به اسپم شدن سایت‌تان گردد.

به نوع فایل (file type) توجه کنید

اکثر تصاویری که در سطح اینترنت منتشر می‌شوند، فایل‌هایی از نوع JPG، GIF یا PNG هستند. هر کدام از این نوع فایل‌ها، از متد فشرده‌سازی متفاوتی استفاده می‌کند. به این معنا که سایز هر کدام از آنها ممکن است بسیار متفاوت از نوع دیگر باشد. و این مسأله اهمیت زیادی دارد چون تصاویر بخش قابل توجهی از حجم یک صفحه را تشکیل می‌دهند و سایز زیاد آن‌ها به معنای بارگزاری کندتر صفحه و در نتیجه امتیاز منفی برای سایت است.

در واقع زمان لود صفحه یکی از فاکتورهای مهم سئو برای هردو حالت موبایل و دسکتاپ به حساب می‌آید. به همین خاطر مهم است که نوع فایلی را برای تصاویر خود انتخاب کنید که بیشترین فشرده‌سازی و پایین‌ترین حجم روی صفحه را داشته باشد. به تصاویر زیر نگاه کنید، سه خروجی فایل متفاوت از یک تصویر با سایز مشخص ۶۴۰ در ۲۶۴ پیکسل اما حجم هرکدام متفاوت از دیگری است.

چگونه در جستجوی تصاویر گوگل دیده شویم؟

فشرده‌سازی نوع فایل JPG در این مثال، بهتر از سایر فرمت‌ها انجام شده است. اما این بدان معنا نیست که همیشه بهترین گزینه همین فایل تایپ است. فرمت PNG برای اسکرین شات و یا هر تصویری که متن داشته باشد بسیار مناسب‌تر است. یا برای تصاویر متحرک باید از GIF استفاده کنید. JPG بیشتر برای تصاویری که عکاسی شده‌اند مناسب است.

تصاویر خود را فشرده کنید

حالا که می‌دانید چه نوع فایلی مناسب تصویر شماست، قبل از بارگزاری، با استفاده از ابزارهای فشرده‌سازی، سایز آن‌ها را پایین بیاورید. وب‌سایت‌هایی هستند که این امکان را به صورت آنلاین به شما می‌دهند مانند tinyJPG یا TinyPNG و یا Compressor.io. ما معمولاً از ابزار compressor.io استفاده می‌کنیم چون هر سه نوع پسوند فایل GIF، PNGو JPG را قبول می‌کند. در تصویر زیر می‌بینید که بعد از فشرده‌سازی، سایز هر سه نوع فایل کم شده است.

بعد از فشرده‌سازی، اندک تغییری در کیفیت تصویر خواهیم داشت اما حجم فایل تا حد قابل ملاحظه‌ای کاهش پیدا می‌کند. از آنجایی که هرچه حجم تصاویر و در نتیجه حجم صفحه پایین‌تر باشد، لود صفحه سریع‌تر انجام می‌شود، توصیه می‌کنیم تا جایی که ممکن است تصاویر را فشرده کنید.

یک نقشه سایت تصاویر بسازید

چرا؟ چون گوگل می‌گوید باید این کار را بکنید! پشتیبانی گوگل اینطور پاسخ می‌دهد:

 تصاویر منابع مهمی از اطلاعات هستند که بخشی از محتوای صفحه را نشان می‌دهند. شما باید تا جایی که می‌توانید جزئیات بیشتری از تصاویر خود به گوگل بدهید. بهترین حالت این است که آدرس تصاویری که ممکن است گوگل آن‌ها پیدا نکند را در قالب یک نقشه سایت در اختیار او قرار دهید تا از اطلاعاتش استفاده کند.

اگر از پلتفرم وردپرس و افزونه یواست سئو استفاده می‌کنید، به طور خودکار تصاویر به نقشه سایت اضافه می‌شوند. البته یواست تنها تگ‌های مورد نیاز را در نظر می‌گیرد و برای مثال اگر در کپشن تصویر اطلاعات مهمی قرار داده باشید و بخواهید در نقشه سایت بیاید، باید به صورت دستی اینکار را انجام دهید.

از تصاویر ریسپانسیو استفاده کنید

سایت شما باید برای نمایش در صفحات با سایزهای مختلف ریسپانسیو باشد. همین مسأله برای تصاویر نیز صادق است. اگر تصویری دارید با ۷۲۰ پیکسل عرض که قرار است در یک صفحه نمایش ۳۲۰ پیکسلی دیده شود، مرورگر باید یک تصویر بزرگتر از صفحه را لود کند. در نتیجه مدت زمان دانلود بیشتر می‌شود و بارگزاری با سرعت پایین‌تری انجام خواهد شد که به طور مستقیم روی سئو سایت شما تاثیر می‌گذارد. چاره کار چیست؟

باید از یک کد HTML استفاده کنید که به مرورگر می‌گوید برای رزولوشن‌های مختلف صفحات، نسخه‌های مختلفی از تصویر را بارگزاری کند. وردپرس از نسخه ۴.۴ به بعد، به طور خودکار این نسخه‌های مختلف را ایجاد می‌کند. یعنی به ازای هر تصویری که شما آپلود می‌کنید، نسخه‌های زیر توسط وردپرس ایجاد می‌شود:

  • Thumbnail: یک برش مربعی از تصویر با سایز ۱۵۰ در ۱۵۰ پیکسل
  • Medium: یک نسخه تغییر سایز یافته از عکس که بسته به جهت آن، عرض یا طولش به ۳۰۰ پیکسل می‌رسد.
  • Medium Large: تغییر اندازه به ۷۶۸ پیکسل در عرض.
  • Large: تغییر اندازه پیدا می‌کند تا بسته به جهت عکس، عرض یا طولش به ۱۰۲۴ پیکسل برسد.
  • Full: نسخه اصلی تصویر.

از داده‌های ساختار یافته یا schema markup استفاده کنید

اگر صفحه‌ای برای محصول، ویدیو یا دستور پخت ایجاد می‌کنید، باید اطلاعات schema markup آن را هم در اختیار گوگل قرار دهید. هرچه داده‌های بیشتری به گوگل بدهید، بهتر می‌تواند سایت شما را رتبه‌بندی کند و در نتیجه شانس دیده شدن سایت‌تان در بخش جستجوی تصاویر گوگل بالاتر می‌رود.

سئو تصاویر تا حدودی پیچیده است اما اگر دستور العمل‌های گوگل را مطالعه کنید، سریع‌تر می‌توانید با زیر و بم آن آشنا شوید. نکاتی که در این مقاله گفته شد، می‌تواند برای شروع به شما کمک کند. فراموش نکنید که هیچ راهکاری در سئو به اندازه تجربه کاربری خوبی که می‌توانید برای مخاطبین خود ایجاد کنید، موثر نخواهد بود. پس از تصاویر با کیفیت و استوک استفاده کنید و برای درک بیشتر مطالب اینفوگرافیک و نمودار بسازید. محتوای ارزشمند، چیزی است که باید به کاربر ارائه دهید.

دیدگاه خود را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.