فهرست الگوریتم های گوگل در سئو و بررسی هرکدام

0

الگوریتم های گوگل و جریمه های آن

بسیاری از الگوریتم هایی که از سمت گوگل معرفی می شوند تاثیر مستقیمی روی وضعیت ترافیک وبسایت شما دارند. البته نمی شود به قطعیت گفت که تمام این الگوریتم ها به طور مستقیم با سئوی وب سایت شما در ارتباطند. اما بهتر است به عنوان یک متخصص سئو مدام از آپدیت های جدید الگوریتم های گوگل با خبر باشید. در ادامه فهرست الگوریتم های گوگل را با هم می بینیم و درباره بعضی از آنها توضیحاتی را خواهیم خواند.

 • الگوریتم پنگوئن
 • الگوریتم پاندا
 • الگوریتم مرغ مگس خوار
 • الگوریتم دزد دریایی
 • الگوریتم دوست‌دار موبایل
 • الگوریتم رنک برین
 • الگوریتم کبوتر
 • الگوریتم موش کور
 • الگوریتم فرد

قبل از اینکه به سراغ بررسی الگوریتم های گوگل برویم بد نیست نکته ای را بدانید. بسیاری از متخصصان سئو زمانی که می‌بینند ترافیک وب سایت به طرز غیرقابل پیش بینی کننده ای کم شده است، اول از همه به سراغ مسائلی چون اسپم بودن، بررسی بک لینک ها یا سئوی داخلی وبسایت می‌روند. در حالی که یکی از مواردی که ممکن است در نظر نگیرند آپدیت هایی است که گوگل برای الگوریتم های سئوی خود می دهد. بعد از خواندن این مقاله به اهمیت این مسئله پی می‌برید و متوجه می‌شوید که الگوریتم های گوگل یکی از مواردی است که می بایست به طور مداوم بررسی کنید.

الگوریتم‌های گوگل پاندا

الگوریتم پنگوئن

هدف این الگوریتم پایین آوردن رتبه سایت‌هایی است که لینک‌های اسپم یا دستکاری شده دارد. بسیاری از سایت‌ها از نظر گوگل پروفایلی دارند که در آن لینکهای غیر طبیعی دیده می‌شود. منظور لینک هایی است که می‌خواهد نتایج جستجو را اسپم کنند و یا از تکنیک‌های دستکاری لینک استفاده نمایند. این الگوریتم که از اواخر سال ۲۰۱۶ به عنوان الگوریتم مرکزی رنکینگ گوگل قرار گرفت به صورت لحظه ای یا Real time کار میکند. این معنا که جریمه ها بسیار سریع اتفاق می‌افتد و البته خارج شدن از پنالتی گوگل هم وقت کمتری خواهد گرفت. برای در امان ماندن از جریمه الگوریتم پنگوئن بهتر است که موارد زیر را در نظر بگیرید‌:

 • از سایت‌های کم کیفیت و اسپم لینک نگیرید و سعی کنید همواره پروفایل لینک ها را بررسی نمایید‌.
 • لینک هایی که از سایت هایی با سئوی ضعیف می آیند میتوانند برای شما دردسر ساز شود. همین طور لینک هایی که از سایت هایی با موضوعات غیر مرتبط به سایت شما داده می شود توسط الگوریتم پنگوئن شناسایی خواهند شد.
 • لینک هایی که دارای anchor text بیش از حد هستند نیز می توانند مشکل ساز باشند.

به طور کلی برای حذف لینک‌های مضر از طریق ارتباط با وبمستر سایت‌های مرتبط اقدام کنید. البته اگر وبمسترهای سایت‌ها جوابگو نبودند می‌توانید از ابزار Google disavow استفاده کرده و لینک های مشکل دار را حذف کنید.

الگوریتم پاندا

الگوریتمی که در ابتدا تنها به صورت یک فیلتر عمل می کرد، در حال حاضر جزئی از الگوریتم مرکزی گوگل به حساب می آید. هدف از این الگوریتم پایین آوردن رتبه سایت هایی است که محتوای بی‌کیفیت دارند. به طور کلی تمام الگوریتم های گوگل در تلاش هستند که وب‌سایت‌های اسپرم را شناسایی و حذف کنند تا نتایج جستجوی گوگل هرچه بیشتر کارآمد شود.

بیشترین مواردی که می‌تواند به عنوان پنالتی از طریق این الگوریتم اعلام شود محتوای تکراری یا سرقت ادبی است؛ سعی کنید از محتواهای منحصربه‌فرد و اورجینال استفاده کنید. برای بررسی اینکه آیا محتوای صفحاتی از وبسایت شما ممکن است از محتوای سایت های دیگری کپی شده باشد می‌توانید از ابزار سایت لاینر استفاده کنید.

الگوریتم پاندا همچنین محتواهای کم حجم را شناسایی می کند. بهتر است اگر فکر می کنید صفحه محتوای کم حجمی دارد چه از لحاظ تعداد کلمات و چه از لحاظ لینک هایی که از آن به خارج داده شده است، آن را اصلاح یا حذف نمایید. یکی دیگر از مشکلاتی که می‌تواند در محتواهای شما باعث شود که توسط گوگل پنالتی شوید بحث تکرار بیش از اندازه کلمه کلیدی است. این مورد به تنهایی می تواند وب سایت شما را اسپم کند و رتبه شما را در نتایج گوگل پایین بیاورد.

الگوریتم مرغ مگس خوار

یکی از بخش هایی که در الگوریتم های گوگل بهبود یافته است، درک عمیق تر از مفهوم کوئری هاست. در گذشته زمانی که یک کاربر عبارتی را در گوگل جستجو می‌کرد در نتایج گوگل ابتدا لینک هایی را نشان می‌داد که این عبارت کلیدی در آن وجود داشت. در حالی که توسط الگوریتم مرغ مگس خوار این فرایند تغییر کرده است و حالا بیشتر اهمیت دارد که نتیجه جستجو به موضوع و زمینه اصلی کوری مرتبط باشد و الزاماً نیازی نیست که این کلمه کلیدی در داخل مقاله یا محتوای یک صفحه استفاده شده باشد به همین خاطر استفاده از مترادف‌ها بهینه تر شده و اهمیت بیشتری یافته است.

از آنجایی که برای گوگل محتواهای ارزشمند و اورجینال اهمیت دارد، بهتر است از این به بعد روی تحقیقات کلمه کلیدی خود بیشتر کار کنید. به این معنا که بهتر است به جای تکیه کردن روی عبارات کوتاه و کلمات کلیدی، بر روی تولید محتوای با ارزش که تمرکز کنید. هنوز هم در میان سایت‌ها نوشتن کلمات غیر طبیعی و نه چندان مفهوم در عنوان ها رایج است. اما به مرور زمان با هوشمندتر شدن موتورهای جستجو تمام این سایت‌ها به مشکل خواهد خورد چرا که مفهوم و کانسپت هم در نوشته‌ها اهمیت پیدا می‌کند.

برای اینکه دچار جریمه از الگوریتم مرغ مگس خوار نشوید بهتر است که بر روی محتوایی که در وب سایت خود قرار می دهید بیشتر دقت کنید. یکی از راه‌های نوشتن محتوا های ارزشمند این است که زبان مخاطب را پیدا کنید. نوشتن با زبان ادبی سنگین برای وبسایت که مخاطبین آن مادران یا کودکان هستند کار درستی نیست. همچنین در وب سایت هایی که کارهای تخصصی و پژوهش‌های علمی در آن انجام می شود می بایست با همان ادبیات جامعه مخاطب محتواها را ایجاد نمایید.

الگوریتم دزد دریایی

رعایت کردن قانون کپی رایت برای موتورهای جستجو و بلاخص گوگل اهمیت زیادی دارد. یکی از الگوریتم های گوگل که به طور خاص طراحی شده تا نگذارد سایت‌هایی که تخلف کپی رایت می کنند در نتایج جستجوی گوگل رتبه خوبی داشته باشند، الگوریتم دزد دریایی است.

خصوصاً سایت هایی که در زمینه دانلود کتاب، فیلم یا موزیک بدون کپی رایت فعالیت می‌کنند، تحت تاثیر این الگوریتم گوگل خواهند بود. البته هنوز میزان دقت و قدرت این الگوریتم در حدی نیست که به دنبال تک تک وب سایت های جدید که محتوای دزدی دارند بیفتد. با توجه به این که تعداد این وبسایت ها هم هر روز بیشتر می شود. اما برای کسانی که می خواهند روی وبسایت خود سرمایه‌گذاری کنند توجه به این نکته اهمیت زیادی دارد تا مطمئن شوید دچار پنالتی گوگل نخواهید شد.

الگوریتم دوست دار موبایل

یکی از الگوریتم هایی که بر روی صفحه به صفحه سایت شما بررسی می‌شود الگوریتم موبایل فرندلی است هدف این الگوریتم ارتباط راحت و دسترسی سریع کاربران با وب سایت شما از طریق پلتفرم موبایل است. موبایل فرندلی بودن فاکتوری است که در حال حاضر اهمیت بالاتری برای گوگل نسبت به نسخه دسکتاپ دارد.

پیشنهاد گوگل برای وب سایت ها استفاده از قالب های ریسپانسیو یا تکنولوژی صفحات موبایلی پرشتاب است. این تکنولوژی که با نام مخفف AMP شناخته می شود، باعث می شود صفحات یک سایت در حالت موبایل با سرعت بسیار بالاتری نمایش داده شود. برای اینکه مطمئن شوید صفحات وب سایت شما موبایل فرندلی است، می توانید از ابزار گوگل موبایل فرندلی تست (Google Mobile friendly test) که به صورت کاملاً رایگان در اختیار افراد قرار می‌گیرد، برای بررسی وب سایت خود استفاده کنید.

آپدیت الگوریتم های گوگل در زمینه سئو همواره ادامه دارد و شما به عنوان یک متخصص سئو یا مدیر وب سایت، نیاز دارید که به طور مداوم در جریان این الگوریتم ها باشید. در صورتی که در این زمینه نیاز به مشاوره داشتید می توانید از متخصصان ما در حوزه سئو کمک بگیرید.

 

دیدگاه خود را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.