اسکیما چیست و چگونه به بهبود سئوی سایت ما کمک می‌کند؟

🎉«داستان هم‌مسیری» سال 1400 تریبون منتشر شد🎉

اسکیما چیست

اسکیما (schema) چیست؟

Schema.org که به اختصار اسکیما نامیده می‌شود، یک واژگان معنایی از تگ‌ها (یا میکرو داده‌‎ها) است که می‌توانید آن را به کدهای HTML خود اضافه کنید تا نحوه خواندن و نمایش صفحات‌تان در صفحه نتایج موتورهای جستجو را بهبود بدهید.

نمونه کد:

<div itemscope itemtype=”https://schema.org/Book”> <span itemprop=”name”> Inbound Marketing and SEO: Insights from the Moz Blog</span> <span itemprop=”author”>Rand Fishkin</span></div>

 

داده‌های ساختاریافته اسکیما چیست؟

Schema.org نتیجه همکاری بین گوگل، بینگ، یاندکس و یاهو است تا به شما کمک کند موتورهای جستجو راحت‌تر بتوانند محتوای شما را درک کنند و بهترین نتایج را در کوتاه‌ترین زمان به کاربران ارائه دهند. افزودن اسکیما بهHTML ، نحوه نمایش صفحه شما در SERPها را با اضافه کردن rich snippetها به بخش زیرین عنواین محتوا، بهبود می‌بخشد. منظورمان از rich snippetها، همان ریتینگ‌ها، نظرات و ریویوها و سایر جزئیاتی است که باعث می‌شود کاربر دید بهتری نسبت به محتوای یک صفحه پیدا کند. برای درک بهتر پیشنهاد میکنیم مقاله ریچ اسنیپت چیست را مطالعه نمایید.

نمونه اسکیما در صفحه نتایج گوگل

به عنوان مثال، اولین نتیجه در جستجوی بالا شامل رتبه‌بندی (که با ستاره نمایش داده می‌شود) و تاریخ انتشار است. هر دوی این موارد را می‌توان با استفاده از اسکیما اضافه کرد. مثال دوم فاقد rich snippetهاست و در عوض یا توضیحات متا یا سایر اطلاعات انتخاب شده توسط گوگل را نمایش می‌‏دهد. اگر می‌خواهید rich snippet مربوط به نظرات یا همان reviews در زیر عنوان‌تان نمایش داده شود، باید از کد زیر استفاده کنید:

<div itemprop=”aggregateRating” itemscope itemtype=”https://schema.org/AggregateRating”> <span itemprop=”ratingValue”>[Aggregate rating given]</span> stars –   <span itemprop=”reviewCount”>[Number of reviews]</span> reviews</div>

 

برای تولید کد خودتان می‏توانید از Structured Data Markup Helper استفاده کنید.

وبسایت Structured Data Markup Helper

تفاوت بین اسکیما، میکرو داده‌ها و داده‌‎های ساختاریافته

 • داده‌های ساختار یافته به موتورهای جستجو در طبقه‌‏بندی و فهرست‌بندی محتوای شما کمک می‌کند.
 • میکرو داده، یکی از داده‌‏های ساختار یافته است که با HTML5 کار می‏کند.
 • اسکیما، پروژه‌‏ای است که مجموعه خاصی از تعاریف مورد توافق برای تگ‌های میکرو داده‌ را ارائه می‌دهد.

آیا اسکیما جایگزین Open Graph می‌شود؟

اوپن گراف یک نوع نشانه‌گذاری یا همان مارک‌آپ است که توسط فیسبوک برای تجزیه و تحلیل اطلاعات مانند تصاویر و توضیحات، نمایش داده می‎شود. اسکیما یک لیست دقیق‌تر از گزینه‏‌ها را نسبت به اوپن گراف ارائه می‏دهد. می‌‏توان آن‌ها را با هم استفاده کرد، اما اوپن گراف نمی‌تواند به جای اسکیما استفاده شود.

آیا اسکیما جایگزین Open Graph می‌شود؟

بهترین روش‌های سئو برای استفاده از اسکیما

انواع موارد شرح داده شده توسط اسکیما

از داده‌‏های ساختار یافته می‏توان برای علامت‏‌گذاری انواع اقلام از محصولات گرفته تا رویدادها و دستور‏العمل‎‌ها استفاده کرد. بیشتر اوقات از آن برای ارائه اطلاعات اضافی در مورد موارد زیر استفاده می‌شود:

 • کار خلاقانه
 • رویداد
 • سازمان
 • شخص
 • مکان
 • محصول

هر نوع اطلاعات، دارای ویژگی‏‎‌هایی است که می‏‌توان از آن‌ها برای توصیف موارد و بیان جزئیات بیشتر استفاده کرد. به عنوان مثال، یک «کتاب» که در دسته «کار خلاق» قرار می‏گیرد، بسته به میزان توصیف کامل مد نظر شما می‏تواند ویژگی «نام» (عنوان)، «نویسنده»، «تصویرگر»، «ISBN» و موارد دیگر را داشته باشد. به‌‎‏طور مشابه، یک «رویداد» را می‏توان به عنوان هر چیزی از «رویداد تجاری» گرفته تا «رویداد تئاتر» طبقه‌‎بندی کرد.
برای دسترسی به لیست کامل اسکیما کلیک نمایید.

موتورهای جستجو که از اسکیما استفاده می‏کنند

اسکیما توسط موتورهای جستجوگر گوگل، بینگ، یاهو و یاندکس شناخته می‏شود (و در واقع واژگان نگهداری می‌شوند). مشخص نیست که آیا موتورهای جستجو دیگر از این نشانه‏‌گذاری برای تغییر نحوه نمایش در نتایج جستجو استفاده می‏کنند یا خیر.

تأثیر داده‏‌های ساختار یافته بر رتبه‌‏بندی

این که آیا داده‌‎های ساختار یافته بر رتبه‏‌بندی تأثیر می‌گذارد یا نه، موضوع بحث و بررسی‌های زیادی بوده است. تاکنون هیچ شواهد قطعی‌ای وجود ندارد که نشان دهد این داده‌های ساختار یافته توانسته‌اند رتبه‌ها را بهبود دهند. اما برخی نشانه‎‌ها وجود دارد که نتایج جستجو با کمک rich snippetها (مانند نتایج ایجاد شده با استفاده از اسکیما) نرخ کلیک بهتری خواهند داشت. برای اینکه بتوانید این اثربخشی را به درستی بررسی کنید، اسکیما را در وب‌سایت خودتان به کار ببرید تا ببینید چگونه مخاطبان‌تان به rich snippetهای حاصل واکنش نشان می‏دهند.

استفاده از اسکیما با سایر داده‌‏های ساختار یافته

Schema را می‏توان با RDFa و JSON-LD استفاده کرد، اما توسط میکروفرمت‌ها پشتیبانی نمی‏شود. وبسایت تریبون برای استفاده از داده‌های ساختار یافته از JSON-LD استفاده می‌نماید.

اشتراک‌گذاری‌:

یک پاسخ

 1. خرید سیم کارت رند اعتباری گفت:

  مرسی از مقاله عالی شما و خیلی خوب بود و موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

-

با وارد کردن ایمیل خود از خبرنامه های به روز تریبونی با خبر شوید: