جستجوی حرفه‌ای گوگل

به‌ روزرسانی شده در ۱ بهمن ۱۴۰۲

|

جستجوی حرفه‌ای گوگل یا google search operator چیست؟

اپراتورهای جستجوی گوگل یا همان Google search operatorها، کاراکترها و دستورات خاصی هستند (و گاهی اوقات «اپراتورهای پیشرفته» نیز نامیده می‏شوند) که قابلیت‌‏های جستجوی متنی معمولی را گسترش می‌‎دهند. اپراتورهای جستجو می‎توانند برای همه چیز از تحقیقات محتوا گرفته تا بررسی‌‎های سئوی تکنیکال مفید باشند.

چگونه از عملگرهای جستجو استفاده کنیم؟

برای انجام جستجوی حرفه‌ای در گوگل از عملگرهای جستجو استفاده می‌شود. برای این کار می‏‌توانید عملگرهای جستجو را مستقیما در کادر جستجوی گوگل وارد کنید.

عملگرهای جستجو را مستقیما در کادر جستجوی گوگل وارد کنید

درست مانند جستجوی متنی، به جز موارد خاص (مانند اپراتور «in»)، و بعد گوگل نتایج استاندارد ارگانیک را تغییر می‌دهد.

فهرست کاملی از اپراتورهای جستجوی گوگل

همه اپراتورهای اصلی جستجوی ارگانیک را می‏توانید در فهرست زیر پیدا کنید که به سه دسته «پایه‌ای»، «پیشرفته» و «نامعتبر» تقسیم می‌شوند. عملگرهای اصلی جستجو، عملگرهایی هستند که جستجوهای متنی استاندارد را تغییر می‌دهند.

اپراتورهای جستجوی پایه‌ای

هر عبارتی را در علامت نقل قول قرار بگیرد، گوگل را مجبور به استفاده از اگزکت مچ می‌کند. در واقع فقط خود همان کلمه جستجو می‌شود و مترادف‌هایش به شما نمایش داده نخواهد شد.

اپراتور OR برای ارتباط بین دو عبارت به کار می‎رود، با استفاده از این اپراتور از گوگل می‏خواهید نتایج مربوط به کلمه اول یا کلمه دوم را به شما نشان دهد.

اپراتور پایپ (|) با «OR» یکسان است. اگر Caps-lock شما کار نمی‎کند، می‌توانید از این اپراتور استفاده کنید.

از پرانتز برای گروه‌بندی عملگرها و کنترل ترتیب اجرای آن‌ها استفاده می‌شود.

منها (-) را در مقابل هر عبارت (از جمله عملگرها) قرار دهید تا آن عبارت را از نتایج حذف کنید. مثلا tesla -motors. با جستجوی این عبارت، فقط tesla به شما نشان داده می‌شود.

ستاره (*) کاملا فراتر از انتظار عمل می‌کند و با هر کلمه مطابقت دارد. مثلا با جستجوی عبارت tesla “rock * roll” کل این عبارت به طور دقیق جستجو شده و هر نتیجه‌ای که به شما نشان داده می‌شود مربوط به گروه موسیقی راک اند رول تسلا است.

از (..) با اعدادی در دو طرف آن، برای مطابقت با هر عدد صحیح در آن محدوده اعداد استفاده می‌شود.

قیمت‌‎ها را با علامت دلار ($) جستجو کنید. می‎توانید ($) و (.) را برای قیمت دقیق مانند ۱۹.۹۹ دلار به کار ببرید.

می‌توانید قیمت‌ها را با علامت یورو (€) جستجو کنید. البته به نظر می‎رسد اغلب نشانگرهای ارزی، در گوگل اپراتوری ندارند.

برای تبدیل بین دو واحد معادل از «in» استفاده کنید. مثلا با استفاده از kph in mph می‌توانید در جستجوهای خود، کیلومتر بر ساعت را به مایل بر ساعت تبدیل کنید.

اپراتورهای جستجوی پیشرفته

عملگرهای جستجوی پیشرفته، دستورات خاصی هستند که جستجوها را تغییر می‌دهند و ممکن است به پارامترهای اضافی (مانند نام دامنه سایت) نیاز داشته باشند. اپراتورهای پیشرفته معمولا برای محدود کردن جستجوها و بررسی دقیق نتایج مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 • intitle: کلمه یا عبارت را فقط در عنوان صفحه جستجو کنید. برای عبارات از تطبیق دقیق (نقل قول) استفاده کنید. مثلا: “intitle:”tesla vs edison
 • allintitle: مثل intitle است با این تفاوت که به جای یک کلمه، یک عبارت را جستجو می‎کند.
 • inurl: در URL داکیومنت، به دنبال یک کلمه یا عبارت (در نقل قول‌ها) باشید. این اپراتور می‎تواند با اصطلاحات دیگر هم ترکیب شود.
 • allinurl: مثل inurl است، با این تفاوت که از عبارت (شامل چندین کلمه) مورد نظر شما، در url سایت خود استفاده کرده‎اند.
 • intext: یک کلمه یا عبارت (در نقل قول‏ها) را جستجو کنید، اما فقط در متن یا داکیومنت اصلی.
 • allintext: متن اصلی را برای هر عبارتی که پس از «allintext:» می‌آید، جستجو کنید. مثلا وقتی allintext: orbi eero google wifi را در گوگل جستجو می‌کنید، همه محتواهایی که درونشان هر چهار کلمه  orbi eero google wifi آورده شده است، به شما نشان داده می‌شود.
 • filetype: فقط با یک نوع فایل خاص مطابقت داشته باشد. برخی از نمونه ها شامل PDF ، DOC ، XLS ، PPT و TXT است. مثلا وقتی عبارت “tesla announcements” filetype:pdf را جستجو می‌کنید، فقط اطلاعیه‌های تسلا که در فرمت PDF هستند به شما نشان داده می‌شود.
 • related: سایت‌هایی که مربوط به یک دامنه هستند را برمی‌گرداند. این اپراتور فقط برای سایت‌های بزرگ به کار می‌رود. مثلا وقتی related:nytimes.com را جستجو می‌کنید، تمام سایت‌های مربوط به این دامنه نمایش داده می‎شوند.
 • AROUND(X) این اپراتور وقتی استفاده می‌شود که شما بخواهید محتوایی را پیدا کنید که حداقل دو کلمه آن را به یاد دارید.

اپراتورهای نامعتبر و منسوخ شده

اپراتورهای نامعتبر، یا نتایج ناسازگار تولید کرده‏‌اند یا به کلی منسوخ شده‌‎اند. اپراتور “link:” در اوایل سال ۲۰۱۷ رسما منسوخ شد. به نظر می‏رسد که اپراتورهای “inanchor:” هنوز در حال استفاده هستند، اما نتایج بسیار ضعیف و گاهی اوقات غیرقابل اعتماد را نشان می‏دهند. از اپراتورهای مبتنی بر لینک فقط برای جستجوهای ابتدایی استفاده کنید.

 • ~ اگر این اپراتور قبل از کلمه مورد نظر شما قرار بگیرد، در نتایج جستجوها مترادف کلمه‌ مورد نظر خود را هم خواهید دید. این اپراتور در حال حاضر منسوخ شده چون گوگل به‌طور پیش‌فرض، مترادف‌های یک کلمه را به شما نشان می‌دهد.
 • + این اپراتو بین دو کلمه قرار می‌گیرد و نتیجه‌ای که به شما نشان داده می‌شود شامل هر دو کلمه خواهد بود.
 • daterange: این اپراتور، نتایج را در محدوده زمانی مشخص شده برمی‌گرداند و بر طبق تقویم جولیان تنظیم شده است.
 • link: صفحاتی را پیدا می‌کند که به دامنه مورد نظر لینک دارند. این اپراتور در اوایل سال ۲۰۱۷ منسوخ شد.
 • inanchor: این اپراتور ببشتر مورد استفاده متخصصان سئو است. اگر کاربری بخواهد کلمه‎ای را در قالب انکرتکست یا متن لنگر پیدا کند، این اپراتور به کمکش می‌آید. (انکرتکست همان کلمه‌ای است که امکان کلیک روی آن وجود دارد و معمولا به رنگ آبی در متون مختلف استفاده می‌شود.)
 • allinanchor: در انکرتکست ورودی، صفحاتی را با همه اصطلاحات جداگانه بعد از «inanchor:» پیدا کنید.

توجه داشته باشید برای همه اپراتورهای «allin…:»، گوگل سعی می‎کند اپراتور را در هر اصطلاح بعد از آن اعمال کند. ترکیب عملگرهای «allin…:» با سایر اپراتورها، تقریبا هرگز نتایج مطلوبی ایجاد نمی‌کند.

نکات و ترفندهای عملگرهای جستجو

داشتن همه تکه‌ها، اولین قدم در ساختن یک پازل است. قدرت واقعی اپراتورهای جستجو از ترکیب آن‌ها ناشی می‌شود.

۱- ایجاد یک زنجیره از اپراتورها و عبارات

تقریبا می‎توانید هر ترکیبی از جستجوهای متنی، عملگرهای اصلی و عملگرهای پیشرفته را به هم وصل کنید:

“nikola tesla” intitle:”top 5..10 facts” -site:youtube.com inurl:2015

این جستجو، هر صفحه‌‎ای را که حاوی «نیکولا تسلا» (با مطابقت دقیق) و عبارت «Top (X) facts» در عنوانش باشد را برمی‌گرداند که X بین ۵ تا ۱۰ متغیر بوده و در YouTube.com هم موجود نیست و دارای «2015» در بخشی از URLاش است.

۲- پیدا کردن محتواهای سرقتی

اگر می‌خواهید سرقت محتوای سایت خود را بررسی کنید، می‎توانید عباراتی از محتوای خود را در اپراتور نقل قول قرار دهید و با استفاده از اپراتور –site سایت خودتان را از نتایج جستجو حذف کنید. سایت‌هایی که نشان داده می‌شوند، محتوای شما را دزدیده‌اند.

intext:”they were frolicking in our entrails” -site:moz.com

به‌طور مشابه، می‏توانید از «intitle:» با یک عبارت طولانی و دقیق برای پیدا کردن نسخه‌های تکراری محتوای خود استفاده کنید.

۳- تست انتقال از HTTP به HTTPS

تغییر یک سایت از HTTP به HTTPS می‎تواند چالش برانگیز باشد. پیشرفت خود را با مشاهده تعداد مختلف هر صفحه از صفحه‌ای که گوگل ایندکس کرده است، دوباره بررسی کنید. از اپراتور «site:» در دامنه اصلی خود استفاده کرده و سپس صفحات HTTPS را با «-inurl:» حذف کنید.

site:moz.com -inurl:https

این کار به شما کمک می‏کند تا هرگونه تداخل را ردیابی کرده یا صفحاتی را پیدا کنید که ممکن است توسط گوگل دوباره کرال نشده باشند.

با استفاده از عملگرها و ترفندهایی که در این مطلب بررسی کردیم، می‌توانید جستجوی حرفه‌ای در گوگل انجام دهید و نتایج هدفمندتری دریافت کنید.

عضویت در خبرنامه

ایمیل خود را وارد کنید تا از جدیدترین اخبار و مقالات حوزه دیجیتال مارکتینگ مطلع شوید.

"*" قسمتهای مورد نیاز را نشان می دهد

موضوع مورد علاقه خود را انتخاب کنید*
این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

اشتراک‌گذاری‌:

مطالب مرتبط

3 پاسخ

 1. ممنونم از توضیحات مفیدتون.
  در مورد دستور site
  فرض کنیم این دستور رو میزنم
  site: manisoft.ir آموزش پریمیر
  آیا اولین url معنیش اینه که اون url در سایتم از بقیه url ها به کلمه کلیدیم نزدیکتره یا اون سورت url ها براساس تاریخ یا چیز دیگه ای هستن.
  ممنون میشم اگر پاسخی دادین لینک منبعش هم بزارید.
  ممنونم.

  1. سلام وقت‌بخیر. ممنون از لطفتون
   زمانی که از site: استفاده می‌کنید و کلمه‌کلیدی خاصی را با استفاده از این دستور سرچ می‌کنید، نتایجی که نمایش داده می‌شوند لینک‌هایی هستند که این کلمه‌کلیدی در آن صفحات استفاده شده است.
   اگر قصد sort کردن این نتایج براساس تاریخ رو داریم می‌تونید از قسمت Tools این تنظیمات رو تغییر دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از اخبار روز سئو و روابط عمومی باخبر باش
آخرین رازهای گوگل درباره رتبه‌بندی سایت‌ها در جدیدترین ایبوک تریبون

برای دریافت رایگان ایبوک فقط روی دکمه زیر کلیک کنید.