بهترین ابزارهای آنالیز بک لینک رقبا

📣 امکان انتشار رپورتاژ آگهی در رسانه‌های خارجی با تریبون(خرید از رسانه‌های انگلیسی زبان = دریافت یک محتوای انگلیسی رایگان)
اطلاعات بیشتر

ابزارهای آنالیز و تحلیل بک‌ لینک‌های سایت‌های رقبا

به‌ روزرسانی شده در 6 اردیبهشت 1402

|

معرفی ابزارهای حرفه‌ای آنالیز و تحلیل بک‌لینک‌های سایت‌های رقبا

همین حالا به سایت گوگل بروید و یک کلمه کلیدی که در کسب‌وکار شما مهم است را تایپ کنید. خب سایت شما در ردیف چندم قرار دارد؟ اکنون برای ما این مسئله مهم نیست که چند نفر بالاتر از شما قرار دارند. مهم این است که بدانید تمام کسانی که در صفحه گوگل، بالاتر از شما قرار دارند، رقبای شما هستند. باید بگوییم که در کسب‌وکار دیجیتال روحیه رقابتی می‌تواند برای شما پول‌ساز باشد. پس بیایید با هم آن‌را تقویت کنیم. در همین حال که به سایت‌های بالاتر از خودتان، یعنی به رقابیتان نگاه می‌کنید به خودتان یادآوری کنید که آن‌ها ترافیک شما را کم می‌کنند و به ترافیک خودشان اضافه می‌کنند. پس شاید بتوان گفت که رقبای شما پولی که می‌توانست در جیب شما باشد را به جیب می‌زنند. اگر می‌خواهید در این مسابقه عقب نمانید، این مطلب را بخوانید.

چرا باید آنالیز بک لینک رقبا را جدی بگیریم؟

با اطمینان می‌توانیم بگوییم شما هم تا کنون با سئو سایت و مسائل مربوط به آن روبرو بوده‌اید. در این‌صورت می‌دانید که سئو سایت چه اندازه اهمیت دارد. آنالیز بک لینک رقبا یکی از مهم‌ترین موارد در سئو سایت است. لازم است شما رقبای خود را بیابید و آنان را آنالیز کنید. آنالیز بک لینک رقبا شامل اطلاع پیدا کردن از این است رقبای شما در کدام سایت‌ها بک لینک دارند، تعداد این بک لینک‌ها چه قدر است و لینک بیلدینگ یا لینک سازی را با چه روشی انجام می‌دهند. موتورهای جستجوگر لینک‌ها را به‌عنوان شاخصی در نظر می‌گیرند که اعتبار سایت را تعیین می‌کند. تجزیه و تحلیل بک لینک ها به شما درک بهتری می‌دهد تا بدانید توانایی سایت شما در رتبه‌بندی نتایج موتورهای جستجوگر چگونه است. همچنین آنالیز بک لینک به شما کمک می کند تا لینک‌های بد و لینک های اسپم را شناسایی کنید. لینک‌های بد شامل لینک‌های غیرطبیعی یا لینک‌هایی هستند که از سایت‌های اسپم می‌آیند. این لینک‌ها می‌توانند منجر به جریمه گوگل شوند، اما یافتن آن‌ها باعث می‌شود سایت شما معتبر بماند. با این حال، سایت خود شما تنها سایتی نیست که باید آن را آنالیز کنید. شما همچنین باید آنالیز بک لینک را در سایت‌های رقبای اصلی خود نیز انجام دهید. آنالیز بک لینک رقبا به شما کمک می‌کند تا متوجه شوید که پیشی گرفتن از آنان چقدر دشوار خواهد بود. همچنین از این طریق لینک‌های بالقوه‌ای را که ممکن است از دست داده باشید، به شما نشان داده خواهد شد. با آنالیز بک لینک رقبای خود یک امکان مهم دیگر هم کسب می‌کنید. شما می‌توانید از این طریق متوجه شوید که کدام سایت‌ها برای لینک بیلدینگ مناسب‌تر هستند و باید در دستور کارتان قرار بگیرند. اما جذاب‌ترین بخش آنالیز بک لینک رقیبان شما ایده‌هایی است که برای استراتژی ساخت لینک به دست می‌آورید. به این ترتیب رقیبان شما به سکوی پرتابی برای کسب‌وکارتان تبدیل می‌شوند. از آن‌جایی که اغلب، سایت‌ها بک لینک زیادی دارند، شاید بهتر باشد کار خود را با دو رقیب بزرگ و اصلی خود شروع کنید. اگر سعی کنید ۱۰ رقیب برتر خود را تجزیه و تحلیل کنید، ممکن است در بک لینک ها غرق شوید. پس لقمه بزرگ‌تری برندارید. گاهی یک شروع کوچک تفاوت بزرگی ایجاد خواهد کرد.

بهترین ابزارهای آنالیز بک لینک رقبا

حالا که اهمیت آنالیز بک لینک رقبا را می‌دانید، باید بگوییم که این کار بسیار پیچیده است. اما جای نگرانی هم وجود ندارد. چرا که جهان دیجیتال، جهان ابزارها است. آنالیز بک لینک بدون ابزار و با روش‌های دستی و ابتدایی می‌تواند غیرممکن باشد. چرا که هر سایت رقیب شاید صدها و یا هزاران بک لینک داشته باشد. با ابزارهای آنالیز بک لینک رقبا یا backlink checker اما دست شما باز است و با زمان کم و دقت بالایی کار آنالیز بک لینک رقبای خود را انجام خواهید داد. در ادامه به معرفی ابزارهای برتر برای آنالیز بک لینک رقبا می‌پردازیم.
 •  Ahref

  استفاده از Ahref هم رایگان است و هم پولی. شما می‌توانید با ایجاد یک اکانت رایگان در آن، بک لینک‌های سایت خودتان را آنالیز کنید، اما برای آنالیز بک لینک رقبای خود باید از نسخه پولی آن استفاده کنید.
 • Majestic SEO

  نسخه رایگان این ابزار به اندازه کافی می‌تواند کارآمد باشد، اما اگر می‌خواهید کارایی بیشتری برای شما داشته باشد، شاید بهتر باشد نسخه پولی آن را تهیه کنید. این ابزار از داده‌های شخص سوم استفاده نمی‌کند و کار آنالیز بک لینک را توسط کراولر ابزار انجام می‌دهد. در Majestic SEO شما این امکان را پیدا می‌کنید IP Address دامنه‌هایی که به وب‌سایت رقبایتان لینک داده‌اند، بیابید.
 • SEMRUSH

  این ابزار از نظر بسیاری از کارشناسان در نوع خود بی‌نظیر است. با استفاده از SEMRUSH این امکان را دارید تا تمام اطلاعات URL وارد شده به آن را دریافت کنید. اطلاعاتی مانند آن که کدام سایت به آن URL لینک داده و چه تعدادی لینک به آن داده شده است را با استفاده از SEMRUSH می‌توانید به‌دست بیاورید. با وجود پولی بودن این ابزار، مطمئن باشید مبلغی که می‌پردازید، ارزشش را خواهد داشت.
 • Cognitive SEO

  این ابزار یکی دیگر از ابزارهای قدرتمند و با قابلیت آنالیز بک لینک است. با استفاده از Cognitive SEO شما تبدیل به یک جاسوس ماهر می‌شوید. به این ترتیب می‌توانید خیلی فوری از مطالبی که در مورد سایت خود شما و یا سایت رقبای شما پابلیش می‌شود اطلاع پیدا کنید.
 • Kerboo

  با استفاده از این ابزار یک لیست کامل ایجاد کنید که شامل آن دسته از لینک‌هایی است که برای شما مهم است. با کمک Kerboo لینک‌های وارد شده روزانه و اتوماتیک مورد بررسی قرار می‌گیرند و قطع شدن آن لینک‌ها به شما گزارش می‌شوند. همچنین با استفاده از آن می‌توانید بک لینک های بد را بررسی کرده و در صورت لزوم پاک کنید.
 • Open Site Explorer

  نسخه رایگان Open Site Explorer می‌تواند گزارش‌های محدودی از تعداد لینک رقیب و لینک‌های جدیدرا ارائه دهد. اگز می‌خواهید از این ابزار قدرتمند به‌طور نامحدودی استفاده کنید، بهتر از نسخه پولی آن را تهیه کنید.
 • Buzz Sumo

  این ابزار یک ابزار کاملا پولی است که با کمک آن می‌توانید بک لینک سایت خود و رقبایتان را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهید. با استفاده از Buzz Sumo می‌توانید در مورد محتوای سایت رقبای خود، بک لینک سایت رقبا و محتواهای محبوب اطلاعات بسیار دقیقی به‌دست بیاورید.
 • Linkody

  استفاده از این ابزار به مدت یک ماه رایگان است. همین یک ماه می‌تواند برای جذب شدن شما به Linkody کافی باشد تا دست به جیب شده و نسخه پولی آن را تهیه کنید. با استفاده از این ابزار شما می‌توانید عملکرد رقبای خود در سایت‌شان را مورد بررسی دقیق قرار دهید.
 • Monitor Backlinks

  شاید این ابزار برای کسانی که مینیمالیست هستند، گزینه مناسبی باشد. Monitor Backlinks ابزاری بسیار ساده است که در مورد بک لینک های خود و بد رقبای شما اطلاعات ارزشمندی مانند وضعیت آنالیز بک لینک، لینک خارجی و ترافیک بک لینک ها را به شما می‌دهد. اتصال این ابزار به google analytics یکی از امکان‌هایی است که موجب محبوبیت آن می‌شود.
 • Rank Signals

  اگر کسب‌وکار شما امکان رونق گرفتن در شبکه‌های اجتماعی را دارد، این ابزار را از دست ندهید. این ابزار رایگان می‌تواند در مورد دنبال کننده‌های رقبای شما در شبکه‌های اجتماعی و لینک‌های خارجی اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهد.
 • Open link Profiler

  این ابزار بسیار قدرتمند تنها با یک اشاره کار خود را انجام می‌دهد. شما URLمورد نظر را وارد می‌کنید و پروفایل بک لینک را دریافت می‌کنید. مدت زمانی که بک لینک ایجاد شده و مبدا مکانی آن از جمله اطلاعاتی است که توسط این ابزار به‌دست خواهید آورد.
جمع‌بندی شاید این‌طور به‌نظر برسد که آنالیز بک لینک رقبا توسط شما یک نوع جاسوسی و تقلب است. باید بگوییم که این‌طور نیست. چرا که افراد باهوش و کسانی که معتقد هستند کار هوشمندانه مهم‌تر از کار سخت است، همین روش را انتخاب خواهند کرد. این‌که عملکرد خودتان را با خودتان مورد قیاس قرار بدهید، اطلاعاتی از روند پیشرفت و راهکار افزایش ترافیک سایت به شما ارائه نخواهد کرد. پس نیاز دارید معیار بهتری برای سنجش خودتان داشته باشید و چه کسی بهتر از رقبای شما.

آنالیز بک لینک‌های رقیب به دلیل وجود هزاران لینک خارجی در هر سایتی بدون ابزار، سخت و پیچیده است. از جمله ابزارهای کاربردی آنالیز بک لینک می‌توان Ahref، Majestic SEO، SEMRUSH وOpen Site Explorer را نام برد.

با آنالیز بک لینک رقبا متوجه شوید که رقبا چقدر روی لینک‌سازی خارجی کار کرده‌اند، چه استراتژی برای لینک بیلدینگ داشته‌اند و از چه سایت‌های معتبری لینک گرفته‌اند که شما آن‌ها را در لیست خود فراموش کرده‌اید.

اشتراک‌گذاری‌:

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-

با وارد کردن ایمیل خود از خبرنامه های به روز تریبونی با خبر شوید:

موضوع مورد علاقه خود را انتخاب کنید*
این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .