سومین گزارش جامع سئو منتشر شد
دانلود رایــگان

مسیر یادگیری سئو SEO؛ آموزش رایگان صفر تا صد سئو

یادگیری سئو از مقدماتی تا پیشرفته با نقشه راه سئوی تریبون

اگر علاقه دارید تخصص سئو را که در هر کسب‌وکاری جایگاه ویژه‌ای دارد و تقاضا برای آن همیشه زیاد است یاد بگیرید، باید بگوییم مسیر خوبی را انتخاب کرده‌اید. حتی اگر قرار است سئو را برای راه‌اندازی کسب‌وکار خودتان یاد بگیرید تا از این طریق صفرتاصد همه کارها را خودتان پیش ببرید، باز هم این مسیر آموزش سئو برای شما جواب می‌هد. شما می‌توانید برای آموزش صفر تا صد سئو، در مسیر زیر همراه ما شوید و مهارت‌ خود را به‌عنوان متخصص سئو در این زمینه تقویت کنید.

تریبون با هدف بهبود مسیر ارتباطی بین کسب‌وکارها و رسانه‌ها پا به عرصه گذاشت تا بتواند واسطه‌ها را حذف کند و فضای شفافی را در روند قیمت‌گذاری‌ها و شرایط انتشار سرویس‌های لینک‌سازی خارجی ایجاد کند. 

چگونه سئو یاد بگیریم ؟

شما با کمک یک نقشه کلی راه سئو می‌توانید ببیند که برای یادگیری این حوزه تخصصی باید از چه مراحلی عبور کنید تا به سطح قابل‌قبولی در حوزه سئو برسید. ترتیب مباحث زیر، یک رویکرد از مسیر یادگیری سئو است و به شما کمک می‌کند با جنبه‌های مهم آن آشنا شوید و هر مبحث را دقیق و با جزئیات کامل بررسی کنید.

{{ filterName }}

بهترین سایت‌ها و منابع آموزش سئو

مگر می‌شود از اهمیت حرفه پرتقاضای سئو در بیزینس‌های آنلاین خبر نداشته باشید و به دنبال یادگیری آن باشید؟ سئو یکی از راه‌های رشد و موفقیت در بازاریابی اینترنتی است و نیاز به این تخصص همیشه در کسب‌وکارها حس می‌شود. موارد زیر، از جمله دلایلی است که افراد زیادی به سمت یادگیری SEO جذب می‌شوند و دوست دارند سئو را به‌طور کامل و جامع آموزش ببینند.

سئو یک فرصت شغلی برای تمام کسب‌وکارها در تمام زمان‌ها 

با توجه به گرایش اکثر کسب‌وکارها برای ورود به دنیای دیجیتال، برندها زیادی برای برای کسب جایگاه بهتر در نتایج جستجو با هم رقابت می‌کنند و می‌خواهند در بالاترین رتبه‌ها قرار بگیرند. شاید به جرات بتوان گفت بازار کار سئو در ایران و خارج از کشور، یکی از پر تقاضاترین بازارها برای کار است؛ چون هر سایتی که می‌خواهد فروش آنلاین داشته باشد، قطعاً به یک متخصص سئو یا یک تیم حرفه‌ای سئو نیاز دارد. در نتیجه دیگر لازم نیست بگوییم که چقدر تقاضا برای این موقعیت شغلی زیاد است! شاید برایتان جالب باشد که بدانید طبق آمار مرکز ثبت دامنه کشوری ایران، حدود یک میلیون و ۶۰۶ هزار سایت در ایران فعال است و از پتانسیل بالای این شغل به ما خبر می‌دهد. پیشنهاد می‌کنیم همین حالا در یکی از پلتفرم‌های کاریابی، موقعیت‌های شغلی مرتبط با سئو را جستجو کنید.

سئو یک فرصت شغلی برای کسب درآمد دلاری

اگر در یادگیری سئو مشتاق و پیگیر باشید، می‌توانید کسب درآمد دلاری را در این حوزه تجربه کنید. همان طور که مدیران کسب‌وکارها به دنبال این هستند که درآمد و سود را افزایش دهند، شما هم به‌عنوان فعال حوزه سئو می‌توانید فعالیت خود را محدود به ایران نکنید و به دلار درآمد داشته باشید. اغلب اوقات، متخصصان این حوزه با راه‌های زیر می‌توانند از تخصص خود درآمد دلاری به دست بیاورند:

 • دریافت پروژه‌های خارجی به‌صورت فریلنسری
 •  مشاوره سئو به کسب‌وکارهای خارجی
 • راه‌اندازی فروشگاه آنلاین با تارگت‌کردن مخاطب خارجی
 • راه‌اندازی سایت با هدف شروع گوگل ادسنس 

زمانی که انتخاب کرده‌اید وارد حوزه سئو شوید و این تخصص را یاد بگیرید، طبیعی است که از خودتان بپرسید که چقدر زمان می‌برد تا آموزش‌های سئو خود را تکمیل کنید و در آن متخصص شوید. باید بدانید که مدت زمان یادگیری هر مهارتی به عوامل مختلفی بستگی دارد:

 • توانایی و تلاش شما در یادگیری سئو چقدر است؟
 •  به چه میزان به حوزه بهینه‌سازی سایت علاقه دارید؟ 
 • هدف شما از یادگیری سئو چیست و دوست دارید به چیزی برسید؟
 • چه روشی را برای یادگیری مباحث سئو انتخاب کرده‌اید؟

پاسخ به این سوالات تا حد خوبی می‌تواند طول مسیر پیش‌رو و مدت زمان رسیدن به هدف را برایتان روشن کند. نکته‌ای که باید در تمام مدت طول آموزش SEO به خاطر داشته باشید این است برای تبدیل‌شدن به یک متخصص سئو باید اشتیاق، حوصله و صبر داشته باشد تا بتوانید با تمرین و آزمون‌وخطا، عمق یادگیری خود را تقویت کنید. در این باره، ahrefs بر اساس پاسخ ۴۳۰۰ هزار نفر در یک نظرسنجی اعلام کرده است: «۴۵/۶درصد از شرکت‌کنندگان برای یادگیری آموزش‌های سئو، بین ۳ تا ۶ ماه زمان نیاز دارند.»

یادگیری سئو چقدر زمان می‌برد؟

البته یادتان باشد که عمق یادگیری سئوی سایت فقط به زمان آموزش‌ یا دوره‌ یادگیری شما محدود نمی‌شود؛ تمرین، تکرار و پیاده‌سازی آموخته‌هایتان در پروژه‌های واقعی، اطلاع از آخرین به‌روزرسانی‌ها و تغییرات گوگل و حوزه سئو کمک می‌کند تا شما رفته‌رفته در این حوزه مسلط‌تر شوید و بتوانید با تجزیه‌وتحلیل داده‌ها و دیدن نتایج عینی در حوزه سئو صحبت کنید. در یک نقشه کلی به پیشنهاد ahrefs راه آموزش سئو از مسیر زیر می‌گذرد: 

۱. اصول اولیه سئو را یاد بگیرید 

افرادی که در این حوزه تازه‌وارد هستند، باید از این نقطه شروع کنند. برای این مرحله شما با اصول اولیه سئو آشنا می‌شوید:

 • درک عملکرد موتورهای جستجو
 • نحوه تحقیق کلمات کلیدی
 • سئوی داخلی یا سئوی On Page
 • سئو فنی سایت یا سئو تکنیکال

۲. دانش خود را در عمل نشان دهید

در هر حوزه‌ای آموزش و مطالعه اندازه‌ای دارد. شما باید پس از آموزش‌ مفاهیم اولیه سئو، مواردی را که درباره سئوی داخلی، فنی سایت و لینک‌سازی یاد گرفته‌اید، روی یک سایت واقعی اجرا کنید. 

ویل کریچو، مدیرعامل SearchPilot، در این باره می‌گوید: «دانستن سئو یک چیز است و استفاده از آن برای بهبود رتبه و رسیدن به رتبه‌های برتر در نتایج جستجو، مسئله کاملاً متفاوتی است. شما سئو را بیش از هر روش دیگری، در تمرین و پروژه‌های عملی یاد خواهید گرفت.»

۳. دانش سئویی خود را عمیق‌تر کنید

حوزه سئو بسیار گسترده است و جنبه‌های مختلفی دارد. امکان ندارد کسی در تمام زمینه‌های آن مهارت کاملی داشته باشد. برای همین احتمال اینکه شما فقط به یک بخشی از سئو علاقه‌مند شوید و دوست داشته باشید در آن زمینه تخصص پیدا کنید، وجود دارد و بسیار هم طبیعی است. به اصطلاح افرادی که در یکی از جنبه‌های سئو مانند لینک‌سازی، کیورد ریسرچ یا سئوی تکنیکال باتجربه‌تر هستند، یعنی تخصص T شکل دارند. نمونه افرادی که در یکی از بخش‌های سئو تخصص T دارند:

یادگیری سئو بصورت عمیق و کاربردی

4. از آخرین به‌روزرسانی‌های حوزه سئو باخبر باشید

در این که اصول سئو به سختی تغییر می‌کند، هیچ شکی نیست؛ اما ممکن است تاثیر برخی از فاکتورها و جزئیات مرتبط با آن در طول زمان کمتر و بیشتر شود. همچنین گوگل چندین به‌روزرسانی در سال برای عملکرد بهتر الگوریتم‌ها ارائه می‌دهد تا بتواند نتایج جستجو را به آن چیزی که کاربر می‌خواهد، نزدیک و مرتبط‌تر کند. 

پس برای اینکه شما بتوانید تاکنیک‌ها و استراتژی کلی سایت خود را در راستای این تغییرات تعیین کنید تا بهتر نتیجه بگیرید، باید دانش سئویی خود را طبق آخرین اخبار به‌روز نگه‌دارید. راه‌های زیر کمک می‌کنند تا شما از اتفاقات مهم حوزه سئو و موتورهای جستجو اطلاع داشته باشید:

 • در دورهمی‌ها و رویدادهای سئویی داخلی شرکت کنید
 • به پادکست‌های مرتبط با موضوع سئو گوش کنید
 • بلاگ رسمی و سند راهنمای گوگل را بخوانید
 • شبکه‌های اجتماعی نمایندگان و کارمندان گوگل را دنبال کنید
 • در کانال‌های یوتیوب، تلگرام و فروم‌های مرتبط با پرسش‌وپاسخ‌های سئو عضو شوید
 • اخبار گوگل را در سایت‌ها و منابع معتبر بخوانید

ما در خبرنامه تریبون نیز آخرین اخبار حوزه سئو را هر هفته برای کاربران ارسال می‌کنیم تا همواره از تغییرات این حوزه مطلع باشید.

۵.سئو را با آموزش‌دادن به دیگران بهتر یاد بگیرید(اختیاری)

وقتی در حال یادگیری موضوعی هستید و آن را که به دیگران هم توضیح می‎‌دهید، خود شما هم بهتر آن موضوع را با تمام پیچیدگی‌ها درک می‌کنید و روی آن مسلط و قوی‌تر می‌شوید. به همین دلیل‌، پیشنهاد می‌کنیم هم‌زمان با یادگیری هر مبحثی در سئو، اطلاعات خود را با انتشار پستی در بلاگ، شبکه‌های اجتماعی یا حتی تهیه ویدئو برای یوتیوب، در ذهن خود ماندگار کنید. در ادامه با روش‌های مختلف یادگیری سئوی سایت آشنا خواهید شد.

فرآیند یادگیری سئو

نحوه یادگیری در افراد با هم فرق دارد و ممکن است روشی که برای شما مناسب است برای فرد دیگری کارایی نداشته باشد. به همین دلیل، شما می‌توانید بسته به مدل یادگیری خود، سئو را با آموزش‌های رایگان در خانه یا با شرکت در دوره‌های پولی شروع کنید. در ادامه درباره ۳ روشی که بیشتر علاقه‌مندان دوست دارند سئو را با آن یاد بگیرند، توضیح خواهیم داد. 

سئو را خودآموز یاد بگیرید 

در حال حاضر دغدغه شما این است که با چه روشی می‌توانید سئو را به‌صورت جامع و کامل یاد بگیرید که برایتان زیاد هم سخت نباشد یا به این فکر می‌کنید که آیا می‌توانید خودتان با مطالعه سئو را یاد بگیرید یا خیر؟ جواب مثبت است. واقعیت این است که برخی از افراد به یادگیری شخصی بیشتر از هر روش دیگری علاقه دارند. خوبی این روش این است که مطالب آموزشی رایگان سئو در اینترنت چه به زبان فارسی و انگلیسی، بسیار زیاد است. شما می‌توانید از مقالات، ویدئوهای یوتیوب و آپارات، پادکست‌های فارسی و انگلیسی و وبینارهای رایگان برای آموزش خود استفاده کنید. با این روش، به احتمال زیاد، آموزش شما حداقل ۶ ماه زمان می‌برد. البته این نکته را فراموش نکنید که دیدن آموزش به‌تنهایی نمی‌تواند به شما کمک کند و شما باید سعی کنید قدم‌به‌قدم مواردی را که یاد گرفتید به مرحله اجرا برسانید و دانسته‌های خود را به تجربه تبدیل کنید. 

شرکت در دوره‌های آموزشی مجازی و حضوری سئو 

شرکت در دوره‌های آموزشی به‌صورت آنلاین و حضوری یکی از راه‌هایی است که بیشتر افراد مبتدی ترجیح می‌دهند آموزش‌های خود را با آن شروع می‌کنند. خوبی این روش این است که شما مباحث مختلف سئویی را از زبان یک متخصص می‌شنوید و مطمئن هستید که مدرس دوره از مثال‌های مختلفی برای درک بهتر موضوع برای آموزش استفاده می‌کند. 

با شرکت در یک دوره چه به‌صورت حضوری و چه غیرحضوری، شما این فرصت را دارید تا سوالات و مشکلات خود را از یک مدرس کاربلد و حرفه‌ای بپرسید. برای اثربخشی این دوره‌ها، بهتر است در کلاس‌هایی شرکت کنید که بخشی از آن به‌صورت کارگاه باشد تا شما بتوانید مواردی را در واقعیت به‌صورت عملی ببینید و تمرین کنید.

یادگیری سئو با دوره کارآموزی

بهتر است قبول کنید که هر چقدر هم در مباحث تئوری سئو قوی باشید و تمام تعاریف و اصلاحات را موبه‌مو حفظ کنید، باز هم آنچه بازار کار و یک تیم واقعی سئو به آن نیاز دارد، مهارت عملی شما در اجرای درست تکنیک‌های سئو است. اینجاست که شرکت در یک دوره کارآموزی، تکمیل‌کننده دانش و اطلاعاتی است که تا به الان توانسته‌اید از منابع معتبر و دوره‌های آموزشی پولی و رایگان به دست آورید. اغلب اوقات، دوره‌های کارآموزی رایگان هستند و شما می‌توانید تمام دانش تئوری خود را در پروژه‌های عملی برای سئوی یک سایت واقعی با سرپرستی یک فرد باتجربه پیاده‌سازی کنید. به طور معمول، کارآموزی در یک دوره ۳ماهه برگزار می‌شود. اگر بتوانید در این دوره‌ها بیش از حد انتظار ظاهر شوید و هم‌زمان مباحث تخصصی و پیشرفته‌تری را هم یاد بگیرید، می‌توانید در زمان کمتری برای استخدام اقدام کنید.

ممکن است از خود پرسید که حوزه سئو به‌اندازه کافی گسترده و پیچیده است و چه پیش‌نیازی می‌تواند این مشکل را حل کند؟ توصیه می‌شود مهارت‌های زیر را به‌عنوان پیش‌نیازهای مسیر آموزش سئو در نظر بگیرید تا بتوانید درک درستی از این مسیر داشته باشید. 

آشنایی با مرورگرهای رایج وب 

درک عملکرد مرورگرها و نحوه کار با آن‌ها یکی از ضروری‌ترین اقداماتی است که افراد علاقه‌مند به آموزش‌های سئو باید با آن آشنا باشند. برای مثال، شما باید بتوانید برای سرعت‌العمل بیشتر و دسترسی به برخی از معیارهای مرتبط با سایت‌ها در زمان کمتر، افزونه‌های کاربردی این حوزه (ابزارهای سئو) را به مرورگر خود اضافه کنید. بنابراین یادگیری کامل انواع مرورگرها کمک می‌کند شما راه‌های میانبری برای کارهای خود پیدا کنید.

آشنایی اولیه با کدهای HTML و CSS 

زمانی که حرف از پیش‌نیازهای اصلی یادگیری سئو می‎شود، انتظار می‌رود که شما با زبان نشانه‌گذاری در یک صفحه که HTML و CSS هستند، آشنا باشید و با خواندن هر بخش از اجزای آن‌ها، متوجه ویژگی‌ها و خاصیت‌های آن‌ها درون صفحه شوید.

آشنایی با یک سیستم مدیریت محتوا (CMS)

برای پیش‌نیاز یادگیری تخصص سئو بهتر است با یک سیستم مدیریت محتوا یا به‌اختصار CMS کار کرده باشید. وردپرس محبوب‌ترین CMS است که اغلب سایت‌ها از آن استفاده می‌کنند و باید بتوانید در حد آشنایی اولیه، صفحه‌ای در سایت ایجاد کنید یا مطلبی در آن بارگذاری کنید. 

سئو شاخه پرطرفداری از تخصص دیجیتال مارکتینگ است که علاقه‌مندان زیادی در سال‌های اخیر به سمت این حوزه پرچالش و پردرآمد جذب شده‌اند. اگر شما هم قصد دارید سئو را برای آینده شغلی یا راه‌اندازی کسب‌کار آنلاین خود انتخاب کنید، بهتر است بدانید که همه چیز به علاقه، استمرار و توانایی شما در یادگیری آموزش‌های سئو بستگی دارد. 

ما در آکادمی آموزشی تریبون، یک نقشه یادگیری سئو برای شما آماده کرده‌ایم که می‌توانید به‌صورت کاملاً رایگان با آن همراه شوید. در این مسیر، چه یک فرد تازه‌وارد باشید و چه متخصص سئو، می‌توانید مطالب مورد نیاز سئوی مبتدی تا پیشرفته را در آن پیدا کنید و بخوانید. به‌عنوان یکی از منابع آموزش رایگان سئوی سایت، مسیر یادگیری سئو را با ما شروع کن.