سئوی آف-پیج (off-page) چیست؟

راهنمای جامع و مفهومی سئو خارجی

0

سئوی آف پیج یکی از مهم‌ترین بخش‌های یک استراتژی موفق است. اگر می‌خواهید رنک (Rank) وب سایت خود را در گوگل بالا ببرید، برندآگاهی و ترافیک جستجوی ارگانیک سال ۲۰۲۰ خود را افزایش دهید، این مطلب مناسب شماست.

در این مقاله، به طور کامل و عمیق درباره سئوی آف پیج خواهیم گفت. درباره مفهوم و اهمیت آن و تاکتیک‌هایی که باید استفاده کنید تا وب سایت شما رشد کند.

در این راهنمای آموزشی موارد زیر را بررسی خواهیم کرد:

 • سئوی آف پیج چیست؟
 • تفاوت سئو آف-پیج، آن-پیج و سئو تکنیکال
 • چرا به سئوی آف-پیج نیاز دارید؟
 • ۱۳ تکنیک سئوی آف-پیج که در سال ۲۰۲۰ به کارتان می‌آید

سئوی آف پیج چیست؟

سئو خارجی یا off page، تمام تاکتیک‌های سئو را شامل می‌شود که بیرون از وب سایت شما اتفاق می‌افتد. این تاکتیک‌ها معمولاً فقط لینک‌سازی یا link building هستند اما چیزهای دیگری هم وجود دارد که نباید از آنها غافل شوید. تاکتیک‌هایی مانند برندسازی (Brand building)، بازاریابی محتوا (content marketing)، شبکه اجتماعی و موارد دیگری که می‌توانند نقش مهمی در استراتژی سئو داشته باشند.

به زبان ساده سئوی آف پیج تمام کارهایی است که شامل تغییرات در خود وب سایت یا منتشر کردن محتوا روی آن نمی‌شود. اما هم برای موتورهای جستجو و هم برای کاربران سیگنال‌های مهمی می‌فرستد که در نهایت به بالا رفتن اعتبار دامنه و برند شما منجر خواهد شد. برای درک بهتر این مفهوم، در ادامه درباره تفاوت سئو داخلی، سئو خارجی و سئوی تکنیکال توضیح خواهیم داد.

سئو آن پیج، سئوی آف پیج و سئو تکنیکال در برابر هم

می‌شود گفت تمام تاکتیک‌های سئو می‌توانند در یکی از این سه دسته جای بگیرند. اما تفاوت بین آنها چیست؟

در تصویر بالا، تفاوت‌های اصلی آورده شده، اما اجازه دهید درباره هرکدام بیشتر توضیح دهیم.

سئو داخلی یا On-page تمام تاکتیک‌هایی را شامل می‌شود که شما روی وب سایت خود به کار می‌گیرید تا به موتورهای جستجو کمک کنید که محتوای شما را امتیازدهی کنند. از ساختن محتواهای ارزشمند روی سایت گرفته تا بهینه‌سازی تگ‌ها و متاتگ‌ها، استفاده از تگ‌های هدر و لینک‌سازی داخلی، بهینه‌سازی تصاویر و سایر موارد. تمام این‌ها زیر مجموعه سئو داخلی به حساب می‌آیند.

سئو خارجی یا off-page شامل مواردی است که به فعالیت‌های خارج از وب سایت مربوط می‌شود. لینک‌سازی بخش عمده تاکتیک‌های سئو خارجی محسوب می‌شود اما به غیر از آن، بازاریابی محتوا، شبکه‌های مجازی، ساختن پادکست، نقد و بررسی، اطلاعات تماس در سایت‌های مرجع و … نیز موثر هستند.

سئو فنی یا technical تمام مواردی را پوشش می‌دهد که مستقیماً روی ایندکس و کرول شدن سایت توسط موتورهای جستجو تاثیر می‌گذارد. بعضی می‌گویند که این موارد می‌تواند زیر مجموعه سئو داخلی نیز باشد. اما آنقدر این حوزه گسترده است که خود مبحثی جدا می‌طلبد. مواردی چون بهینه‌سازی سئو سایت، داده‌های ساختاریافته یا structured data، کنونیکال کردن، hreflang و …

چرا به سئوی خارجی نیاز دارید؟

بدون سئوی آف پیج، برای رقابت در صفحه نتایج جستجو به مشکل خواهید خورد. به سئوی خارجی به چشم راهی برای ساخت اعتبار سایت خود فکر کنید. بدون آن نمی‌توانید در این رقابت جایی داشته باشید. معمولاً محتواها در وب سایت‌هایی با اعتبار بالاتر جایگاه بهتری در صفحه نتایج جستجو نسبت به سایر سایت‌ها دارد.

به طور کلی لینک‌ها هستند که به گوگل این سیگنال را می‌دهند که وب سایت شما توسط سایت‌های دیگر نیز توصیه شده است. لینک یکی از سه فاکتور مهم رنکینگ گوگل است و در نظر نگرفتن آن در استراتژی سئو، هزینه جبران ناپذیری در پی خواهد داشت.

اما اگر تمام تمرکز را هم روی لینک‌سازی بگذارید خطا کرده‌اید. تکنیک‌های سئو خارجی دیگری هم وجود دارند که باید در نظر گرفته شوند. ممکن است به اندازه لینک موثر نباشند اما اعتبار برند شما را می‌سازند.

۱۳ تکنیک سئوی خارجی که در سال ۲۰۲۰ به کارتان می‌آید

در ادامه می‌خواهیم درباره این ۱۳ تاکتیک بیشتر توضیح دهیم تا بتوانید از طریق استفاده از آنها برند خود را ارتقاء دهید و ترافیک جستجوی ارگانیک بیشتری در سال ۲۰۲۰ کسب کنید.

 1. لینک‌سازی
 2. برندسازی
 3. بازاریابی محتوا
 4. PR
 5. سئو محلی
 6. شبکه‌های اجتماعی
 7. انجمن‌ها
 8. اینفلوئنسر مارکتینگ
 9. رویدادها
 10. پست مهمان
 11. پادکست
 12. نقد و بررسی
 13. سندیکای محتوا

لینک‌سازی

Link building یا لینک‌سازی، با توجه به ارزشی که در الگوریتم‌های گوگل دارد، بخش اصلی استراتژی سئوی خارجی است. اما مهم است که یاد بگیرید چگونه از آن استفاده کنید.

یکی از اهداف کلیدی سئو خارجی، اعتبارسازی برای کسب و کار شماست. لینک از وب سایت‌های معتبر می‌تواند به موقعیت و اعتبار سایت شما کمک کند. پس اولین هدف شما از لینک‌سازی باید گرفتن لینک از وب سایت‌های معتبر باشد. اما نکاتی هم وجود دارد که نباید فراموش کرد:

اعتبار

تا اینجا احتمالاً متوجه شده‌اید که چرا اعتبار لینک‌ها مهم است. زمانی که یک وب سایت به شما لینک فالو می‌دهد، اعتبار خود را به سایت شما منتقل کرده است. مفهومی وجود دارد به نام امتیاز اعتبار یا authority score که به طور مخفف AS خوانده می‌شود.

امتیاز اعتبار در واقع برآورد امتیاز دامنه است که کیفیت کلی یک سایت را مشخص می‌کند و به شما می‌گوید که گرفتن بک لینک از آن وب سایت تا چه اندازه می‌تواند موثر باشد. این امتیاز بر اساس داده‌های زیر داده می‌شود:

 • کیفیت و کمیت بک لینک‌های دامنه
 • کمیت دامنه‌ها و IP‌های ارجاع داده شده
 • لینک‌های فالو (follow) و نوفالو (nofollow)
 • ترافیک جستجوی ارگانیک
 • تعداد کاربران

برای فهمیدن امتیاز اعتبار یا AS یک دامنه، می‌توانید از ابزار Backlink Analytics استفاده کنید. در ستون Page AS می‌توانید امتیاز سایت را ببینید. هرچه این امتیاز بالاتر باشد، اعتبار دامنه بیشتر است.

 دامنه‌های منحصر به فرد

معیار کلیدی دیگری از لینک‌سازی، موفقیت در تعداد لینک از دامنه اصلی سایت‌هایی است که به سایت شما داده می‌شود. این موضوع حتی از تعداد بک لینک‌ها هم مهم‌تر است. مطالعات نشان داده که ارتباط مشخصی بین تعداد لینک‌های دامنه اصلی و رنکینگ بالاتر وجود دارد.

سئوی آف پیج

شما هم می‌توانید تعداد دامنه‌های منحصر به فردی که به سایت شما لینک داده‌اند را در تب referring domains ابزار backlink analytics ببینید.

اعتبار موضوعی

همیشه به خاطر داشته باشید که برای گرفتن بک لینک به سراغ وب سایت‌هایی بروید که از نظر موضوعی با سایت شما همخوانی دارند. برای مثال، اگر صاحب یک سایت مسافرتی هستید، باید اغلب لینک‌هایی که می‌گیرید از سایر سایت‌های مسافرتی، بلاگرها، سایت‌های سفرنامه، توریسم و مانند آنها باشد.

البته مشکلی نیست اگر از سایت‌های دیگر هم بک لینک داشته باشید اما هدف اصلی خود را روی آنها نگذارید. بهتر است لینک‌ها از نظر مفهومی موضوعیت داشته باشند. روش‌های دیگری نیز برای گرفتن بک لینک و یا اعتبار وجود دارد مانند:

 • دیجیتال PR
 • ذکر نام برند بدون لینک شدن
 • لینک منبع
 • موج سواری خبری
 • و …

برندسازی

گوگل به برندینگ شما اهمیت می‌دهد. به همین خاطر یکی از بخش‌های کلیدی استراتژی سئو و اهداف سئو خارجی سایت‌تان باید برندسازی باشد. و این فرآیند در نهایت به ایجاد اعتبار آنلاین هم برای کاربران و هم موتورهای جستجو منجر می‌شود. اما چطور باید این کار را انجام داد و چه معیارهایی برای موفقیت در این زمینه وجود دارد؟

جستجوی برند

یکی از قوی‌ترین نشانه‌های اینکه شما در حال برندسازی خوبی هستید این است که برند شما بیشتر از قبل جستجو شود. این جستجو می‌تواند شامل نام برند، نام محصول یا آدرس دامنه باشد. برای اینکه ببینید در طول زمان چقدر میزان جستجوی برند شما تغییر کرده است، به سراغ ابزار Keyword Overview بروید و نام برند خود را تایپ کنید.

سئوی آف پیج

یک جعبه Trend به شما نمایش داده می‌شود که مشخص می‌کند میزان جستجوی نام برند شما در طی چند ماه گذشته چقدر تغییر کرده است. همچنین می‌توانید از طریق گوگل ترندز (google trends) کلمات کلیدی مرتبط با برند خود را دنبال کنید.

Brand SERP چیست؟

نتایج جستجویی که برای نام برند شما می‌آید را سرپ برند می‌گویند. جستجوهایی که برای نام برند شما در موتورهای جستجو انجام می‌شود، بسیار حیاتی‌اند. دقیقاً در همان نقطه است که کاربران و موتورهای جستجو ارزش کسب و کار و برند شما را متوجه می‌شوند. پس همواره ترندهای مربوط به برند خود را دنبال کنید، ارزشیابی کنید و بهبود ببخشید.

ممکن است در ابتدای کار این تصور را داشته باشید که برندسازی صرفاً برای وجهه کسب و کار شما موثر است. اما مطمئن باشید که تأثیر مهمی روی سئو سایت شما خواهد داشت. اگر فردی نام برند شما را در گوگل جستجو کند و اولین لینک، سایت شما نمایش داده شود، این یعنی گوگل به خوبی کسب و کار شما را شناسایی کرده است.

تلاش‌هایی که در جهت برندسازی انجام می‌دهید به گوگل کمک می‌کند تا اعتبار شما را بسنجد، که خود یکی از معیارهای مهم سئوی آف پیج است. زمانی که برندسازی می‌کنید، خواهید دید که در سایت‌ها و متن‌های مختلف نام شما را ذکر می‌کنند و به سایت شما لینک می‌دهند.

تاکتیک سوم سئوی خارجی: بازاریابی محتوا

وقتی حرف از بازاریابی محتوا می‌شود، همه فقط به تاکتیک‌های سئو داخلی فکر می‌کنند. یعنی ایجاد و انتشار محتوا روی سایت. اما اگر نگاه گسترده‌تری داشته باشیم، می‌بینیم که کانتنت مارکتینگ هم نیاز به سئو آن پیج دارد و هم آف پیج. مثلاً اگر جایی به عنوان یک مهمان مطلبی بنویسید، بازاریابی محتوا به حساب می‌آید.

استفاده از بازاریابی محتوا به عنوان یک تاکتیک برای سئو خارجی شامل خلق محتواهای جذاب و درگیرکننده است که کار را برای تمرکز روی فاکتورهای آف پیج راحت‌تر می‌کند.

تاکتیک‌های رایج بازاریابی محتوا که برای سئوی خارجی وب سایت موثر هستند شامل موارد زیر می‌شوند:

 • پست‌های بلاگ
 • اینفوگرافیک‌ها
 • پرسشنامه، مطالعات و تحقیقات
 • کتاب‌های الکترونیک یا ای بوک

Content marketing به عنوان یک تاکتیک، با لینک‌سازی، شبکه‌های اجتماعی و PR پیوند خورده است که باعث می‌شود برند شما شکل بگیرد. به زبان ساده، اگر محتوای خوبی دارید، درباره‌اش به همه بگویید.

PR یا روابط عمومی دیجیتال

برای مدت زیادی، PR و سئو دو قائده مارکتینگی متفاوت بودند. اما در سال‌های گذشته، این تفاوت کمرنگ‌تر شده و هر دو در کنار هم استفاده می‌شوند.

در حال حاضر، روابط عمومی دیجیتال یا PR، تاکتیک لینک‌سازی است که این امکان را می‌دهد تا لینک‌های معتبر به دست بیاورید. شما می‌توانید از تاکتیک‌های PR برای تبلیغ محتواهای خود استفاده کنید و از این طریق بک لینک برای وب سایت خود به دست بیاورید. یکی از بررسی‌های اخیر نشان داده است که هر کمپینی به طور میانگین بین ۱۰ تا ۲۴ بک لینک از دامنه اصلی به دست می‌آورد.

سئوی آف پیج

البته استفاده از روابط عمومی دیجیتال برای سئو خارجی بیشتر از صرفاً گرفتن بک لینک است. یک کمپین PR خوب می‌تواند:

 • برندآگاهی را افزایش دهد و در نتیجه جستجو برای نام برند را بیشتر کند
 • کسب و کار شما را در مقابل مخاطب هدف شما قرار دهد و باعث شود که آنها درباره برند شما صحبت کنند
 • باعث افزایش ترافیک سایت شود
 • شما را به عنوان رهبر صنعت خود معرفی کند و باعث اعتماد مخاطب شود

تاکتیک پنجم سئوی آف پیج: سئو محلی

سئو محلی خود به تنهایی یک مبحث مهم در سئو است. اما بخش‌هایی از آن در سئو آف پیج هم به کار می‌رود. یکی در گوگل مای بیزینس (Google My Business) و یکی اطلاعات تماس (citations).

کسب و کار من را گوگل کن!

Google my business نقشی حیاتی در حضور آنلاین هر کسب و کاری ایفا می‌کند. پس مهم است که صفحه خود را برای این‌کار بهینه کنید و آن را روی نقشه بیاورید تا در سئوی آف پیج امتیاز بیشتری بگیرید.

GMB (Google my business) روی وب سایت شما نیست و نباید فراموش کنید که تمام تلاش خود را روی سئو خارجی وب سایت خود متمرکز کنید.

آخرین بررسی‌ها نشان داده است ۴۶ درصد از جستجوهای گوگل برای پیدا کردن اطلاعات کسب و کارهای محلی است. و از هر ۵ مصرف کننده موتورهای جستجو، ۴ نفر به دنبال اطلاعات محلی هستند. تمام این اعداد و ارقام نشان می‌دهند که اگر کسب و کار شما در بین نتایج جستجوی GMB گوگل نیست، بخشی از رقابت را باخته‌اید.

Citations

تعریف این اصطلاح شاید بانک اطلاعات تماس کسب و کارها باشد. یک Citation زمانی است که از کسب و کار شما در جایی نام برده می‌شود. البته نه فقط نام بلکه اطلاعات آدرس و شماره تماس هم ذکر می‌شود.

اگر یک کسب و کار محلی هستید که می‌خواهید برای منطقه‌هایی خاص هدف گذاری کنید، حتماً از این تاکتیک استفاده کنید. citation یکی از اصلی‌ترین فاکتورهای رنکینگ آف پیج است. برای شناسایی جامعه مخاطب خود برای منطقه بندی و پیدا کردن فرصت‌های جدید می‌توانید از ابزار Listing Management سم راش نیز استفاده کنید.

شبکه‌های اجتماعی

ما در سال ۲۰۲۰ هستیم و در دنیایی که شبکه‌های اجتماعی حرف اول را می‌زنند. در حقیقت ۹۷ درصد از مصرف کنندگان فضای دیجیتال از سوشال مدیا استفاده می‌کنند.

شبکه‌های اجتماعی نقش بسیار مهمی در زندگی ما ایفا می‌کنند. ما پاسخ بسیاری از سوالاتمان را در شبکه‌های اجتماعی پیدا می‌کنیم. حتی می‌توان گفت که یک نوع موتور جستجو یا موتور پاسخگویی هستند. اما به این نکته توجه داشته باشید که شبکه‌های مجازی به عنوان یک فاکتور مستقیم در سئو محسوب نمی‌شوند.

همین که در شبکه‌های اجتماعی حضور داشته باشید مخاطبان هدف را پیدا می‌کنید و می‌توانید خدمات خود را به آنها معرفی کنید. و از آنجایی که ارتباط شما با مشتریان‌تان مستقیم است، می‌توانید سوالات آنها را پاسخ دهید. این فعالیت‌ها باعث می‌شود که با کاربران تعامل داشته باشید و برندآگاهی خود را بالا ببرید.

پس در شبکه‌های اجتماعی قدرتمند ظاهر شوید، با مخاطبین خود حرفه ای برخورد کنید و از آن به عنوان کانالی برای معرفی برند خود استفاده کنید.

فروم یا انجمن

شاید تعجب کنید که ببینید هنوز هم فروم‌ها یا انجمن‌ها به عنوان معیاری برای سئو خارجی محسوب می‌شوند. چون در این سال‌ها آنقدر در فروم‌ها پیام‌ها و کامنت‌های اسپم گذاشته شده است که تمام لینک‌های آن نوفالو شده است. به همین خاطر، مدت‌هاست که توجهی به فروم‌ها نمی‌شود. اما بهتر است بار دیگر به انجمن‌ها نگاهی تازه بیندازیم.

وقتی به یک استراتژی گسترده‌تر فکر می‌کنید، فروم‌ها می‌توانند ارزش زیادی به کسب و کارتان اضافه کنند. به جای اینکه از انجمن‌ها به عنوان پلتفرمی برای لینک‌سازی استفاده کنید، به آنها به عنوان راهی برای پاسخ دادن به سوالات کاربران خود نگاه کنید. برای اینکه برند خود را حرفه‌ای‌تر به مخاطبان نشان دهید، بهتر پاسخ سوالات آنها را هرچه دقیق‌تر بدهید.

هیچ پلتفرمی به اندازه فروم نمی‌تواند به شما این فرصت را بدهد که بحث‌های آزاد داشته باشید و به طور مستقیم مخاطب خود را درگیر کنید. با کمی تلاش و تعهد، می‌توانید جامعه‌ای ارزشمند بسازید که سطح اعتماد کاربران را بالا می‌برد و مخاطبان را راضی می‌کند. فروم‌ها دیگر به اندازه دهه ۲۰۰۰ محبوب نیستند، اما هنوز فرصت وجود دارد تا از این پتانسیل استفاده کنید.

تاکتیک هشتم سئو خارجی: اینفلوئنسر مارکتینگ

بازاریابی فرد تأثیر گذار یا Influencer، به شکل‌های مختلفی در سال ۲۰۲۰ دیده می‌شود. اما اگر به عقب برگردیم، اینفلوئنسرها همان بلاگرهایی بودند که پست‌های تبلیغاتی و اسپانسر منتشر می‌کردند. اما این روزها، این مفهوم را به طور عمده در اینستاگرام، یوتیوب و تیک تاک می‌بینیم.

توجه داشته باشید که استفاده از اینفلوئنسر مارکتینگ برای گرفتن بک لینک به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود. چون لینک از محتواهای اسپانسر با قوانین گوگل منافات دارد. اینفلوئنسر مارکتینگ می‌تواند راه خوبی برای برندسازی و جذب مخاطبین تازه باشد.

ساختن محتواهای چشمگیر اولین قدم برای یک استراتژی موثر است. اما اگر هیچکسی با محتواهای شما ارتباط برقرار نکند، تمام تلاش‌هایتان بیهوده خواهد بود. پیدا کردن یک اینفلوئنسر مناسب، گام بعدی است. اینجا نقطه‌ای است که اینفلوئنسر مارکتینگ و کانتنت مارکتینگ با هم به کمک شما می‌آیند.

رویدادها

برگزاری رویداد بخشی از استراتژی بازاریابی است که باور بکنید یا نه، برای سئوی خارجی سایت‌تان موثر خواهد بود. در حال حاضر بیش از هر زمان دیگری، رویدادهای آنلاین مانند وبینارها برگزار می‌شوند و به برندسازی کسب و کارها کمک می‌کنند. نه تنها این رویدادها می‌توانند مخاطبین شما را درگیر کنند، بلکه سر و صدای آن باعث می‌شود برند شما به چشم بیاید و تعاملات اجتماعی با آن بالا برود.

پست مهمان

گذاشتن پست مهمان، اگر درست انجام شود، می‌تواند بسیار روی استراتژی بازاریابی شما موثر باشد. پست مهمان یعنی شما در وب سایت دیگری درباره کسب وکار خود بنویسید و یا ارزشی برای مخاطبین آن ایجاد کنید که در نهایت به وفاداری به برند شما بیانجامد.

اگرچه این تکنیک یکی از راه‌های رایج گرفتن بک لینک است اما جزو استراتژی‌های موثر سئو نیز به حساب می‌آید. اگر بتوانید وب سایت مهمان را به درستی انتخاب کنید، مخاطب هدف مدنظر کسب و کارتان برند شما را می‌بیند. در نتیجه ترافیک وب سایت شما بیشتر می‌شود و رتبه بالاتری در صفحه نتایج جستجو کسب خواهید کرد.

در واقع گرفتن لینک نباید تنها دلیلی باشد که به خاطرش پست مهمان می‌نویسید. هدف اصلی شما باید گرفتن مخاطبین جدید، برندسازی و دیده شدن در یک وب سایت پر ترافیک باشد.

 پادکست‌ها

در حال حاضر پادکست یکی از محبوب‌ترین رسانه‌های دنیاست. و همینطور هم به محبوبیت آن افزوده می‌شود. طبق آمار، ۴۴ درصد از مردمان آمریکایی حداقل یک بار به پادکستی گوش داده‌اند و حدود ۷۳ میلیون نفر هم ماهیانه پادکست گوش می‌کنند. نگاهی به مزیت‌های دیگر این رسانه هم بیندازیم:

 • بیشتر کسب و کار‌ها هنوز ساخت پادکست را شروع نکرده‌اند، این یعنی یک بازار بکر منتظر شماست. از این مزیت رقابتی استفاده کنید.
 • پادکست راهکار فوق العاده‌ای است که با آن می‌توانید مخاطبین جدیدی پیدا کنید، تجربه خود را به اشتراک بگذارید و در موتورهای جستجویی به غیر از گوگل دیده شوید.

کسب و کارهایی که می‌دانند باید در استراتژی سئو خود چیزی بیشتر از صرفاً موتور جستجوی گوگل را پوشش دهند، در برندسازی بسیار موفق‌تر عمل می‌کنند. پلتفرم مناسب برای مخاطب هدف خود را پیدا کنید و در آن حضور پر رنگ داشته باشید.

نقد و بررسی یا reviews

خوشنام بودن برند شما در فضای دیجیتال بیش از هر زمان دیگری اهمیت دارد. بررسی‌ها نشان داده ۹۳ درصد از افراد قبل از خرید یک محصول، نقد و بررسی آن را می‌خوانند و بعد تصمیم می‌گیرند. پس مدیریت کردن وجهه عمومی برند در فضای آنلاین چیزی نیست که بتوانید ندیده بگیرید.

حال اگر کسب و کاری محصول یا خدمتی ارائه کند که سایت‌ها و پلتفرم‌های دیگر برای آن نقد و بررسی بنویسند، خود به خود تأثیر مثبت بر سئوی خارجی آن خواهد داشت. البته اگر این نقد و بررسی مثبت باشد که چه بهتر.

برندهایی که توانسته‌اند توسط سرویس‌های نقد و بررسی مانند سرویس امتیازدهی گوگل، رتبه خوبی کسب کنند، به مراتب جایگاه بهتری از نظر سئو دارند.

تاکتیک آخر سئو آف پیج گردآوری محتوا

گاهی اوقات یک منتشر کننده به دنبال گردآوری محتوا از سایر وب سایت‌هاست تا بتواند مقالات خود را تولید کند. این‌کار به مراتب برای آنها ساده‌تر از ایجاد محتوای جدید و تازه است. معمولاً محتواهایی که به این صورت گردآوری می‌شوند، بخشی از یک شبکه را تشکیل می‌دهند که مالک آن گروه‌های تلویزیونی یا رادیویی است. اما منتشر کنندگان محتوا در سال‌های گذشته بیش از پیش از این تکنیک استفاده کرده‌اند تا با هزینه‌ای نه چندان زیاد، وب سایت خود را زنده نگه دارند.

یاهو یکی از بزرگترین پلتفرم‌هایی است که محتواهایش را از وب سایت‌های دیگر جمع آوری می‌کند. مشکل محتواهای گردآوری شده یا سندیکا، این است که غالباً توسط گوگل ایندکس نمی‌شوند. چون به نوعی کپی به حساب می‌آیند. بیایید ببینیم گوگل در این باره چه گفته است:

با دقت از محتواهای گردآوری شده استفاده کنید. اگر شما محتوایی از وب سایت خود را روی وب سایت دیگری بازنویسی کنید، گوگل همواره آن نسخه‌ای را نشان می‌دهد که فکر می‌کند برای کاربر مناسب‌تر است نه آن ورژنی که شما می‌خواهید. پس بد نیست وقتی این کار را انجام می‌دهید حتماً یک بک لینک به سایت خود و مقاله اصلی بدهید.

همچنین می‌توانید از کسانی که می‌خواهند از محتواهای شما استفاده کنند بخواهید که یک متا تگ نو ایندکس اضافه کنند تا جلوی ایندکس شدن صفحات توسط موتورهای جستجو را بگیرند.

کلام آخر

اهمیت سئو خارجی یا آف پیج را در سال ۲۰۲۰ دست کم نگیرید. موفقیت در سئو از برندسازی خوب می‌آید. و  سئوی آف پیج تمرکز را از صرفاً تلاش برای رنکینگ صفحه نتایج جستجو بر می‌دارد و روی بهینه‌سازی، خلق محتوا و شناساندن کسب و کار شما به مخاطب می‌گذارد. اول از هرچیز به برندینگ خود فکر کنید و با یک برنامه‌ریزی درست، حضور خود را در فضای آنلاین پر رنگ‌تر کنید.

 

دیدگاه خود را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.