بردکرامب یا مسیر راهنمای سایت چیست؟ + آموزش فعالسازی بردکرامب

با خرید اولین رپورتاژ آگهی، برای رپورتاژ بعدی خود ۱۰۰درصد تخفیف بگیرید. دریافت هدیه

بردکرامب چیست

به‌ روزرسانی شده در 4 مهر 1401

برد کرامب چیست و چرا برای سئوی سایت اهمیت دارد؟

برد کرامب عنصری برای شناسایی موقعیت مکانی هر صفحه از وب‌سایت است که برای ایجاد تجربه کاربری بهتر و بهبود قابلیت کرالینگ از آن استفاده‌ می‌شوند. در این مطلب بررسی می‌کنیم که این عنصر چگونه می‎تواند روی سئوی سایت شما تاثیر بگذارد. وقتی نوبت به سئو‌ می‌رسد، بحث‌های زیادی به میان می‌آید. کلمات کلیدی، لینک‌ها و محتوای عمیق و… همه بر توانایی شما برای به دست آوردن رتبه مناسب موتورهای جستجوگر قدرتمند تاثیر می‌گذارند. Breadcrumbs یک ویژگی است که کمک میکند تا کاربر به خوبی درک کند در چه مسیری از سایت قرار دارد؛ که‌ می‌تواند تاثیر بسیار خوبی بر سئو و تجربه کاربر بگذارد. حتما داستان هانسل و گرتل را شنیده‌اید که به کمک خرده‌نانی که بر زمین ریخته بودند سعی داشتند که دوباره مسیر بازگشت به خانه را بیابند. اسم این ویژگی از روی همین داستان برداشته شده است و هدفش هم مسیریابی بهتر کاربر و کرالرهای گوگل در هر مرحله است. هنوز هم تعداد زیادی وب‌سایت وجود دارند که از این قابلیت استفاده نمی‌کنند – این یک اشتباه بزرگ است، نه فقط به این دلیل که برای سئوی سایت مهم و تاثیرگذار است – بلکه به دلیل اینکه اجرای آن بسیار آسان است و تقریبا هیچ دردسری ندارد! پس حتما از این ویژگی برای وبسایتتان استفاده نمایید. اما لازم است ما چه چیزهایی در مورد برد کرامب‌ها، تأثیر آن‌ها بر سئو و اشتباهات رایجی که در زمان استفاده از آن به وجود می‌آید، بدانیم؟

Breadcrumbs در سئو چیست؟

Breadcrumbs لینک‌های وب‌سایت است که به کاربران امکان‌ می‌دهد مکان‌های وب‌سایت و فاصله آن‌ها با صفحه اصلی را ردیابی کنند. معمولا آن‌ها را در بالای یک وب‌سایت یا درست در زیر نوار منوی سایت (navigation bar) پیدا خواهید کرد. برد کرامب‌ها دقیقا مانند لینک‌های داخلی، به نگه داشتن کاربران در وب‌سایت کمک‌ می‌کند و به باعث می‌شوند آن‌ها بتوانند اطلاعات مورد نظر خود را به راحتی پیدا کنند. در اینجا مثالی از برد کرامب وب‌سایت تریبون آورده شده است: Breadcrumbs در سئو چیست   این امکان، دقیقا نشان‌ می‌دهد که روی چه دسته‌هایی کلیک کرده‌ایم تا در صفحه‎ فعلی قرار بگیریم. برد کرامب در صورت لزوم، بازگشت به صفحه قبلی را آسان‌ می‌کند. Breadcrumbs یک ویژگی مفید برای تجربه کاربری (UX) بهتر است که پیمایش سایت را آسان‌ می‌کند، اما به جز این، کارهای بسیار بیشتری هم انجام‌ می‌دهد. تغییرات اخیر گوگل، اهمیت این برد کرامب را بسیار بیشتر و مهم‌تر کرده است – زیرا در حال حاضر می‌توانند به‌طور مستقیم بر سئو تاثیر بگذارند. گوگل اکنون برد کرامب را در نتایج جستجو نمایش‌ می‌دهد و از آن‌ برای دسته‌بندی اطلاعات در نتایج جستجو استفاده‌ می‌کند. اگر چنین مسئله‌ای داشته باشید، یک گزارش داده ساختاری در سرچ کنسول گوگل‌تان وجود خواهد داشت. نتیجه این عمل چنین است:
برد کرامب به کاربران در جستجوی وب‌سایت شما کمک‌ می‌کند و به باعث می‌شود تا گوگل، وب‌سایت شما را راحت‌تر دسته‌بندی و پیمایش کند.
این اتفاق باعث‌ می‌شود که برد کرامب یک معامله بزرگ برای سئو باشد.

۳ نوع رایج برد کرامب

همه برد کرامب‌ها یکسان ایجاد نشده‌اند! این عنصر سه نوع اصلی دارد که هرکدام اهداف خاص خود را دنبال می‌کنند. قبل از افزودن این موارد به سایت خود، اول باید به این نتیجه برسید که کدام نوع برد کرامب برای سایت شما مناسب‎تر است.

مبتنی بر سلسله مراتب (معروف به برد کرامب مبتنی بر مکان)

رایج‌ترین نوع این عنصر که به کاربران‌ می‌گوید در کجای ساختار سایت قرار دارند و چگونه‌ می‌توانند به صفحه اصلی بازگردند به عنوان مثال:

Home > Resources > SEO Guide

مبتنی بر ویژگی

این مورد معمولا در سایت‌های تجارت الکترونیکی برای نشان دادن ویژگی‌هایی که کاربر روی آن‌ها کلیک کرده است، استفاده‌ می‌شود. به عنوان مثال:

Home > Shoes > Hiking > Womens

مبتنی بر تاریخچه

مشابه هیستوری مرورگر، به کاربران نشان دهید چه صفحات دیگری را در سایت شما که بازدید کرده‌اند. به عنوان مثال، اگر در جستجوی اخبار سئو بودید و سه مقاله مختلف‌ می‌خوانید، ممکن است برد کرامب به این شکل باشد:

Home > SEO article 1 > SEO article 2 > Current page

۳ مزیت استفاده از Breadcrumbs برای سئو

همه چیز عالی به نظر می‌رسد، این‌طور نیست؟ اما این ویژگی در حقیقت چه کاری انجام می‌دهد؟ اگر مطمئن نیستید که استفاده از این عنصر می‌تواند به نفع سئوی سایت شما باشد، پس بهتر است ادامه این مطلب را بخوانید.

برد کرامب UX را بهبود می‌دهد

کرامب‌ها پیمایش کاربران در وب‌سایت را برای کاربران آسان‌ می‌کنند و باعث می‎شوند تا کاربران کاربران به مرور سایر بخش‌های سایت ترغیب‌ شوند. به عنوان مثال، شما‌ می‌خواهید درباره شرکت Nestle بیشتر بدانید. خوب… چه کار می‌کنید؟ احتمالا شما به سایت نستله سر‌ می‌زنید و در آخر به صفحه تاریخچه شرکت می‌روید. برد کرامب UX را بهبود می‌دهد با استفاده از برد کرامب سایت نستله‌ می‌توانید به راحتی به قسمت درباره ما، تاریخچه یا حتی صفحه اصلی آن‌ها بروید. این یک روش مفید برای کمک به کاربران است که به راحتی آنچه را که به دنبال آن هستند پیدا کنند. این راهی است که به شما کمک می‌کند تا کاربران را بیشتر در سایت خود نگه دارید.

رتبه‌ سایت را بهبود می‌دهد

برد کرامب برای UX (تجربه کاربری)  عالی است اما جدا از خوشحالی کاربر، گوگل را هم خوشحال‌ می‌کند! اگر این کار را روی سایت‌تان انجام می‌دهید، با یک تیر دو نشان خواهید زد. به گفته گوگل، آن‌ها از برد کرامب برای طبقه‌بندی و متن‌بندی مطالب استفاده‌ می‌کنند . در سال ۲۰۱۸، گوگل برد کرامب را به صفحات نتایج خود اضافه کرد و اهمیت آن را بیش از هر زمان دیگری افزایش داد. در سال ۲۰۱۸، گوگل برد کرامب را به صفحات نتایج خود اضافه کرد کرامب‌ها در SERP به کاربران کمک‌ می‌کنند تا بفهمند که آن صفحه در کدام قسمت سایت شما قرار دارد، بنابراین این یک برد مضاعف برای سئوی سایت‌تان است. برد کرامب مخصوصا برای سایت‌هایی که چندین صفحه state-level یا لوکال دارند، مانند وب‌سایت‎‌های وکلا یا رستوران‌ها، خیلی مفیدتر است. به تازگی یک مطالعه موردی نشان داد که اجرای برد کرامب به سایت‎‌ها کمک‌ می‌کند تا در ۱۰ نتیجه برتر در گوگل نفوذ کنند. اگرچه به تازگی گوگل این ویژگی را دیگر به درستی در SERP نمایش نمی‌دهد و ممکن است آن را به طور کامل حذف کند. پس اگر در صفحه نتایج گوگل آن را مشاهده نکردید، نگران نباشید.

برای رصد رتبه کلمات کلیدی مدنظرتان کلیک کنید.


کاربران را برای مدت بیشتری در سایت نگه ‌می‌دارد

نرخ پرش یا بانس ریت ممکن است به‌طور مسقیم یک عامل برای رتبه‌بندی نباشد، اما هنوز هم‌ می‌تواند به‌طور مستقیم روی سئو تاثیر گذارد. به علاوه، نرخ پرش بالا‌ می‌تواند نشان دهنده مشکلات UX باشد – مشکلاتی که این ویژگی‌ می‌تواند به حل آن‌ها کمک کند. فرض کنید به دنبال یک جفت کفش ورزشی زنانه در سایت دیجیکالا می‌گردید. این جفت کفش را پیدا‌ می‌کنید اما چندان باب سلیقه شما نیست. مثلا جنس آن چیزی نیست که تمایلی به پوشیدنش داشته باشید. نحوه پیاده سازی بردکرامب با استفاده از برد کرامب در سایت دیجیکالا، می‌توانید به راحتی به کتگوری کفش زنانه برگردید و به دنبال یک جفت کفش متفاوت باشید. این اتفاق برای سایت دیجیکالا نتیجه‌ای عالی به دنبال دارد، زیرا احتمالا شما را از بازگشتن به صفحه نتایج گوگل و رفتن به وب‌سایت دیگر برای خرید کفش بازمی‎دارد. بله! به این می‌گویند قدرت Breadcrumbs! یک مطالعه موردی روی Moz نشان‌ می‌دهد چه اتفاقی افتاده است، وقتی که آن‌ها برد کرامب را همراه با چندین تغییر دیگر به یک سایت اضافه کردند. فقط در یک مدت کوتاه چند ماهه، Sessions به شدت افزایش پیدا کرد. تاثیر بردکرامب بر روی ورودی سایت مسلما، آن‌ها انواع تگ متا را نیز اضافه کردند و از شر چند مشکل دیگر UXی خلاص شدند، اما برد کرامب نیز در این امر بسیار نقش داشت.

نحوه اجرای Breadcrumbs در وردپرس

Breadcrumbs یک عنصر بسیار مفید برای کاربران و موتورهای جستجو بوده و افزودن آن‌ها به سایت شما بسیار آسان است. در اینجا چند روش برای افزودن این ویژگی‌ مفید به سایت شما را برای‌تان شرح می‌دهیم: از Yoast سئو استفاده کنید: اگر قبلا از Yoast استفاده کرده‌‌اید، افزودن برد کرامب فقط چند مرحله طول‌ می‌کشد. به سادگی وارد سیستم شوید و این مراحل را برای اجرای این عنصر، دنبال کنید. فعالسازی بردکرامب در yoast seo افزونه‌های وردپرس: اگر از وردپرس استفاده‌ می‌کنید، چندین پلاگین وجود دارد که‌ می‌توانند در چند مرحله، این عنصر را به سایت شما اضافه کنند. افزونه Breadcrumb NavXT بسیار توصیه می‌شود زیرا اجرای آن آسان است و یک کرامب لوکال ایجاد‌ می‌کند که در صورت لزوم‌ می‌توان آن را سفارشی کرد. پلاگین WooCommerce Breadcrumb: اگر سایت فروشگاه آنلاینی دارید که از Woocommerce استفاده‌ می‌کند، استفاده از افزونه breadcrumb را در نظر بگیرید. این افزونه به شما امکان‌ می‌دهد تا برد کرامب‌های ساخته شده در WooCommerce را جای‌گذاری کنید. فعالسازی بردکرامب در پلاگین WooCommerce Breadcrumb در نهایت، قالب وردپرس شما ممکن است از ویژگی برد کرامب داخلی برخوردار باشد. به عنوان مثال، برخی از افزونه‌های وردپرس دارای این گزینه هستند، از جمله:Ocean WP برای افزودن این عنصر به سایت‌های Wix یا Squarespace، احتمالا باید کدهای لازم را به صورت دستی اضافه کنید.

۴ اشتباه رایج هنگام استفاده از Breadcrumbs برای سئو

اجرای این عنصر پیمایشی، یک راه کاملا مستقیم برای بهبود سئوی سایت و ارائه UX بهتر است. با این حال، برخی اوقات ممکن است اجرای آن بیشتر از سودی که دارد، ضرر داشته باشد. در اینجا چند اشتباه متداول در زمان استفاده از کرامب‌ها وجود دارد که‌ با دانستن آن‌ها می‌توانید از وقوع‌شان جلوگیری کنید.

هدف‌تان را درست دنبال کنید

برای داشتن یک برد کرامب درست، اول باید هدف‌تان را مشخص کنید. بهتر است فونت‌تان کمی کوچک‎تر باشد، اما دیدن متن بسیار کوچک دشوار است و کلیک کردن را برای کاربرانی که از دستگاه‌های تلفن همراه استفاده می‌کنند، دشوار خواهد کرد. آن‌ها را در بالای صفحه، زیر تصویر اصلی یا درست بالای عنوان H1 قرار دهید تا پیدا کردن آن‌ها آسان باشد.

فقط نوار پیمایش خود را تکرار نکنید

اگر این برد کرامب‌ها صرفا همان چیزی را تکرار می‌کنند که در نوار پیمایش شما قرار دارند، بنابراین هیچ منفعتی برایتان ایجاد نمی‌کنند. اگر کمکی نکرد، نیازی به افزودن کدهای بیشتر نیست (و با این کار، فقط فضای بیشتری را اشغال‌ می‌کنید!).

نوار پیمایش‌تان را فدای Breadcrumbs نکنید

یادتان نرود که لازم نیست همان نوار پیمایش را تکرار کنید، اما به این نکته هم دقت داشته باشید که نباید از برد کرامب‌ها به جای نوار پیمایش استفاده کنید. آن‌ها به عنوان یک مکمل عمل‌ می‌کنند، نه جایگزینی برای سایر ویژگی‌های navigational.

از برد کرامب مناسب استفاده کنید

برد کرامب مکانی رایج‌ترین نوع این عنصر است، اما ممکن است بهترین انتخاب برای سایت شما نباشد. اگر سایت شما از ساختار تو در تو که بیشتر صفحات در چند دسته قرار‌ می‌گیرند استفاده‌ نمی‌کند، می‌توانید از برد کرامب مکانی استفاده نکنید. در این صورت، کرامب مبتنی بر تاریخ ممکن است برای شما مفیدتر باشد.

برد کرامب یک روش آسان برای پیمایش وب‌سایت شماست

Breadcrumbs یک تغییر ساده است که‌ می‌تواند به سایت شما کمک کند تا در صفحه نتایج جستجو جایگاه بهتری داشته باشد. اگرچه این عناصر، تضمین‎‌کننده افزایش قابل توجه در SERP‌ها نیستند، اما برای کاربران و موتورهای جستجو فواید زیادی دارند. به کارگیری این عنصر با استفاده از افزونه‌ای مانند Yoast آسان است. فقط با چند کلیک‌ می‌توانید سایت خود را به راحتی جستجو کنید و حتی در SERP رتبه بالاتری داشته باشید. منبع: 

https://www.searchenginejournal.com/breadcrumbs-seo/255007/

Breadcrumbs لینک‌های ‌سایت است که به کاربران امکان‌ می‌دهد مکان‌های ‌سایت و فاصله آن‌ها با صفحه اصلی را ردیابی کنند.

برد کرامب‌ها دقیقا مانند لینک‌های داخلی، به نگه داشتن کاربران در ‌سایت کمک‌ می‌کند و باعث می‌شوند آن‌ها بتوانند اطلاعات مورد نظر خود را به راحتی پیدا کنند.

اشتراک‌گذاری‌:

7 پاسخ

 1. خرید سیم کارت رند گفت:

  مثل همیشه عالی

 2. خرید سیم کارت رند دائمی گفت:

  مرسی از راهنمایی و عالی بود و موفق باشید

  1. روناک شاکری گفت:

   ممنونم ازتون، شما هم همینطور

 3. خرید سیم کارت رند گفت:

  خیلی مفید بود ممنونم

 4. خرید سیم کارت رند گفت:

  محتوا عالی و کاربردی ممنون

 5. فاطمه گفت:

  سلام ممنون از توضیحاتتون
  فقط اگه تو url همین روند داشته باشیم باز لازمه breadcrumbs بزاریم؟

  1. روناک شاکری گفت:

   سلام فاطمه جان
   بله لازمه که از بردکرامب استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-

با وارد کردن ایمیل خود از خبرنامه های به روز تریبونی با خبر شوید: