بروزرسانی راهنمای استراکچر دیتای محصول (Product) گوگل

با خرید اولین رپورتاژ آگهی، برای رپورتاژ بعدی خود ۱۰۰درصد تخفیف بگیرید. دریافت هدیه

بروزرسانی استراکچر دیتای محصول (Product) گوگل

به‌ روزرسانی شده در 29 شهریور 1401

راهنمای استراکچر دیتای محصول (Product) توسط گوگل به‌روزرسانی شد

گوگل اسناد مربوط به بخش استراکچر دیتا محصولات را به‌روزرسانی کرد تا به صورت شفاف مشخص شود که چه صفحات محصولی واجد شرایط استفاده از آن هستند.

استراکچر دیتای محصول

Structured data راهی برای برقراری ارتباط میان اطلاعات هر صفحه وب با موتورهای جستجوست. البته این بدان معنا نیست که این داده‌ها توسط کاربران و بازدیدکنندگان هم قابل مشاهده هستند.

موتورهای جستجو از استراکچر دیتاها استفاده می‌کنند تا صفحات وب را بهتر درک کنند. همچنین به موتورهای جستجو اجازه می‌دهد که اطلاعات مربوط به هر صفحه را در آن‌ها با روشی جذاب و کاربردی نمایش دهد و این اقدام می‌تواند در نهایت به جذب مخاطبان و ایجاد ترافیک بیشتر برای صفحات سایت منتهی شود.

گوگل، ریچ ریزالت (Rich Result) را برای محصولات خاص، در قسمت جستجو و تصاویر نشان می‌دهد. ریچ ریزالت در واقع اطلاعاتی همچون قیمت، امتیاز از نظر کاربران و دسترسی را در صفحه نتایج گوگل به نمایش در می‌آورد.

گایدلاینی که برای محصول ریچ ریزالت منتشر شده، درست مثل سایر گایدلاین‌های گوگل برای استفاده از داده‌های ساختاریافته است.

شاخصه اصلی استراکچر دیتای محصولات، این است که می‌تواند تنها در صفحاتی که شامل یک محصول هستند، حضور داشته باشد. اگر برای یک محصول مشابه چندین صفحه ایجاد کرده باشید، استراکچر دیتا در تمامی آن‌ها مشاهده نمی‌شود.

استراکچر دیتا برای مدل‌های مختلف یک محصول

محصولات به صورت عمومی با ویژگی‌های مختلفی فروخته می‌شوند. در ایجاد مدل‌های مختلف یک محصول عواملی مثل سایز، مدل، رنگ و… هم تاثیرگذار هستند.

خرده‌فروشان معمولا زمانی که یک صفحه را به محصولی اختصاص می‌دهند، انواع مختلف آن را نیز در همان صفحه قرار می‌دهند. اینکار باعث می‌شود که خریداران راحت‌تر بتوانند مدل‌های مختلف را مشاهده و مقایسه کنند و برای انتخاب آن‌ها تصمیم‌گیری بهتری داشته باشند.

به‌عنوان مثال سایت آمازون را درنظر بگیرید؛ زمانی که قصد خرید یک لباس از این سایت را دارید، رنگ‌ها و سایزبندی را هم در همان صفحه می‌توانید تغییر دهید و مشاهده کنید و نیازی نیست برای مشاهده هر ویژگی متفاوت، به یک صفحه مجزا مراجعه کنید.

اما تکلیف سایت‌هایی که هریک از مدل‌های محصول را در یک صفحه مجزا قرار می‌دهند چیست؟ آیا می‌توانند از استراکچر دیتای مشابه (با مدل‌های فرعی) برای همه آن‌ها استفاده کنند؟ یا باید یک صفحه را به‌عنوان نماینده آن محصول مشخص کنند و استراکچر دیتا را برای آن درنظر بگیرند؟

بخش مرکزی جستجوهای گوگل، گایدلاین مربوط به محصولات را به‌روزرسانی کرد تا نحوه استفاده از استراکچردیتا برای انواع محصولات شفاف شود.

در واقع می‌توان گفت راهنمای استفاده از Structured data برای هر محصول خاص تغییری نکرده است و هنوز ریچ ریزالت تنها از استراکچر دیتا برای یک صفحه وب پشتیبانی می‌کند؛ اما اگر قصد دارید یک محصول با ویژگی‌ یا مدل‌های مختلف از آن در ریچ ریزالت گوگل به کاربران نمایش داده شود، باید برای هر کدام از محصولات با ویژگی‌ یا مدل خاص، URL جدایی منتشر کنید و برای هر صفحه از استراکچردیتا محصول مطابق با ویژگی‌های آن استفاده کنید.

به عنوان مثال، یک فروشگاه می‌تواند یک صفحه در مورد یک کفش و سپس چندین صفحه جداگانه برای رنگ‌های مختلف آن کفش داشته باشد. مثلا اگر یک مدل کفش دارای سه رنگ متفاوت است برای اینکه ریچ ریزالت محصول برای هر رنگ از این کفش در نتایج نمایش داده شود باید برای هر کدام از رنگ‌ها صفحه جداگانه‌ای ایجاد کنید. صفحات وب برای رنگ‌های مختلف کفش می‌توانند داده‌های ساختاری محصول خود را داشته باشند و بر اساس آن تغییرات، واجد شرایط برای نتایج غنی گوگل خواهند بود.

اشتراک‌گذاری‌:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-

با وارد کردن ایمیل خود از خبرنامه های به روز تریبونی با خبر شوید: