لینک اسپانسر، نوفالو و UGC چیست و چرا باید از آنها استفاده کرد؟

0

لینک‌ها بخش مهمی از سئو هستند. بدون لینک، گوگل یا هر موتور جستجوی دیگری، نمی‌تواند صفحات شما را پیدا کند. اما گاهی اوقات پیش می‌آید که نمی‌خواهید گوگل لینکی که در صفحه‌تان قرار داده‌اید را دنبال کند. یا می‌خواهید اعلام کنید که یکی از لینک‌هایتان اسپانسر شده یا توسط یکی از کاربران به صفحه‌تان اضافه شده‌است.

چرا باید این‌کار را بکنید؟ و چگونه؟ این‌ها سوالاتی هستند که در این مقاله راجع به آن خواهیم گفت. با تریبون همراه باشید.

لینک‌ها و تاثیر آن‌ها در سئو

وقتی به یک سایت دیگر لینک کرده‌اید، موتورهای جستجو ممکن است این برداشت را بکنند که شما آن صفحه را تایید می‌کنید. این‌طور در نظر بگیرید که انگار به آنها “رأی” داده‌اید. وقتی صفحه‌ای تعداد رأی‌های زیادی از سمت سایت‌های معتبر و با authority بالا داشته باشد، در صفحه نتایج گوگل، رتبه بالایی کسب می‌کند. این قضیه لینک‌ها را تبدیل به ارزشی معادل پول می‌کند.

به همین خاطر یک استراتژی سئو خوب باید شامل این باشد که چه محتواهایی ایجاد شود، چه بازاریابی و رپورتاژ آگهی انجام شود تا دیگر سایت‌ها ترغیب شوند به وب سایت شما لینک بدهند. اگر تا به حال درباره لینک بیلدینگ مطالعه نداشته اید، پیشنهاد می کنیم مقاله سیر تا پیاز لینک سازی داخلی را از دست ندهید.

لینک سازی

در گذشته یکی از روش‌های رایج برای سئو، خریدن لینک‌های پولی بود. که البته بعد از انتشار الگوریتم پنگوئن گوگل، دیگر راه مناسبی نیست. چرا که ممکن است به راحتی دچار پنالتی گوگل شوید. حالا مهم است که در سایت‌تان لینک‌سازی همه‌جانبه‌ای انجام دهید که به مخاطبین‌تان کمک کند به منابع مختلف و محتواهای دیگر نیز دسترسی داشته باشند.

اما اگر بخواهید به صفحه‌ای لینک بدهید بدون اینکه امتیازی به آن اضافه کرده باشید چه می‌شود؟ یا چطور جلوی کاربران را بگیرید که در وب سایت شما لینک‌های خودشان را قرار ندهند؟ می‌دانید که کاربران می‌توانند در بخش نظرات، انجمن‌ها یا پروفایل‌هایشان لینک بگذارند.

برای چنین مواقعی نیاز به نوع خاصی از لینک داریم که به موتور جستجو اعلام کند که این لینک از نظر ما معتبر نیست و نباید دنبال شود.

ویژگی nofollow

اوایلی که مباحث سئو مطرح شد، صاحبان وب سایت‌ها متوجه شدند که می‌توانند به سادگی صدها بک لینک به وب سایت خودشان بدهند. از طریق کامنت‌های اسپم در وب‌سایت های دیگر یا خریدن لینک از وبمسترها یا گذاشتن لینک در انجمن‌ها.

گوگل برای مقابله با این مشکل در سال 2005 این امکان را فراهم کرد که صاحب وب‌سایت بتواند لینک‌های مشخصی را به عنوان “غیر قابل اعتماد” مشخص کند. این نشانه‌ای بود برای موتورهای جستجو که آن لینک را دنبال نکنند. با اضافه کردن ویژگی “nofollow” به لینک‌ها، ارزش آنها به عنوان بک لینک گرفته می‌شود.

لینک‌های پولی هم طبق مقررات گوگل می بایست به صورت nofollow قرار بگیرند تا روی رتبه‌بندی تاثیری نگذارند. چرا که در حالت عادی لینک‌های پولی می‌توانند حکم همان “رأی” دادن را داشته باشند. اما طبق قوانین گوگل، هیچ اعتباری نباید از طریق لینک‌های تبلیغاتی، به وب‌سایتی منتقل شود.

با اضافه شدن ویژگی nofollow به لینک‌ها، این امکان ایجاد شد که صاحبان وب سایت‌ها بتوانند به صفحاتی لینک بدهند که لزوماً نمی‌خواهند اعتباری به آن‌ها اضافه شود ( برای مثال: “من این محصول را خریدم اما اصلاً راضی نبودم”). امروزه تقریباً تمام سیستم‌های کامنت‌گذاری و پلتفرم‌های سوشال مدیا به طور خودکار، ویژگی nofollow را به لینک‌هایی که کاربران می‌گذارند، اضافه می‌کند.

 کد این لینک ها به چه شکل است؟

در HTML کد یک لینک ساده به این شکل است:

 <a href=”https://www.example.com”>example link</a>

مشابه این کد را در محتوای HTML صفحات خود پیدا خواهید کرد. از این دستور برای لینک کردن یک کلمه یا عبارت به صفحه‌ای دیگر از وب سایت خودتان یا وب سایتی دیگر استفاده می‌شود. حالا اگر بخواهید به موتورهای جستجو اعلام کنید که این لینک مورد اعتماد شما نیست یا بابت آن پول پرداخت شده، باید ویژگی nofollow را هم به آن اضافه کنید:

<a href=”https://www.example.com” rel=”nofollow”>example link</a>

لینک‌های داخلی

تا اینجا درباره لینک‌های خارجی‌ای گفتیم که باید ویژگی نوفالو بگیرند. اما شرایطی پیش می‌آید که ممکن است بخواهید یک لینک داخلی را هم به صورت نوفالو قرار دهید. اگر از پلتفرم وردپرس و افزونه یواست سئو استفاده می‌کنید، به صورت خودکار لینک‌هایی که به صفحاتی مانند ثبت نام یا ورود کاربر داده می‌شود، ویژگی نوفالو می‌گیرند. این‌کار جلوی هدر رفتن منابع گوگل برای کرول کردن و بررسی این صفحات را می‌گیرد.

Nofollow همیشه به معنای دنبال نکردن لینک نیست!

دانستن این نکته مهم است که بیشتر موتورهای جستجو ویژگی nofollow را به این معنا نمی‌بینند که این لینک نباید دنبال شود. گوگل در سپتامبر 2019 طی بیانیه‌ای این موضوع را روشن کرد:

لینک ها حاوی اطلاعات ارزشمندی هستند که به ما کمک می‌کنند تا جستجوی بهتری داشته باشیم؛ کلمه یا عبارتی که لینک شده است نشان می‌دهد که به چه محتوایی اشاره دارد. بررسی تمام لینک‌هایی که کرولرها میبینند به ما کمک می‌کند که الگوهای لینک‌سازی غیرطبیعی را بهتر متوجه شویم. به همین خاطر ویژگی nofollow را به عنوان دنبال نکردن لینک در نظر نمی‌گیریم. با این ویژگی به صاحب سایت این امکان را می‌دهیم که مشخص کند به چه لینک‌هایی نمی‌خواهد اعتبار و authority سایت خود را منتقل کند.

_دنی سالیوان، گوگل

لینک‌های اسپانسر و ugc

در سپتامبر 2019 گوگل دو ویژگی جدید برای لینک‌ها معرفی کرد. حالا می‌توانید به طور خاص مشخص کنید که چه لینک‌هایی “اسپانسر” هستند و چه لینک‌هایی “محتوای تولید شده توسط کاربر” یا همان ugc.

  • ویژگی اسپانسر مشخص می‌کند که با یک لینک پولی سر و کار داریم. لینک‌های تبلیغاتی که در بخش اسپانسرینگ جای می‌گیرند.
  • ویژگی ugc برای لینک‌هایی استفاده می‌شود که توسط کاربران ایجاد شده‌اند. مانند لینک‌هایی که در بخش نظرات قرار می‌دهند. با قرار دادن این ویژگی در کد لینک، به موتورهای جستجو نشان می‌دهید که این لینک‌ها از نظر وب سایت شما قابل اعتماد نیستند و اعتباری ندارند.

هر دو این ویژگی‌ها بسیار مشابه با ویژگی نوفالو عمل می‌کنند و ما نمی‌دانیم گوگل از این اطلاعات دقیقاً چطور استفاده می‌کند. اما با قرار دادن این ویژگی‌ها در کد لینک به موتورهای جستجو کمک می‌کنیم تا به ارزیابی بهتری از لینک‌ها برسند.

کد این لینک‌ها به چه صورت استفاده می‌شود؟

با اضافه شدن این دو ویژگی، حالا 4 حالت کد برای لینک‌دهی داریم؛ یکی لینک معمولی بدون ویژگی rel. یکی لینک‌های نوفالو که به شکل زیر هستند:

<a href=”https://www.example.com” rel=”nofollow”>example link</a>

لینک اسپانسر:

<a href=”https://www.example.com” rel=”sponsored”>example link</a>

و لینک ugc یا محتوای تولید شده توسط کاربر:

<a href=”https://www.example.com” rel=”ugc”>example link/a>

ترکیب ویژگی‌ها

با اینکه هرکدام از این attribute‌ها نوع متفاوتی از لینک را نشان می‌دهند، می‌توان در یک لینک از چند ویژگی با هم استفاده کرد. برای مثال ویژگی نوفالو و اسپانسر می‌تواند در یک لینک دیده شود:

<a href=”https://www.example.com” rel=”nofollow sponsored”>example link</a>

این کار از این جهت اهمیت دارد که بعضی از موتورهای جستجو ویژگی جدید rel را نمی‌شناسند. به همین خاطر بهتر است که ویژگی نوفالو هم در کنار دو ویژگی جدید اسپانسر و ugc استفاده شود. حالا که می‌دانیم انواع لینک چیست و از هر کدام چگونه باید استفاده کنیم، برویم به سراغ دلیل و زمان استفاده از آن‌ها.

چه زمانی باید از چه ویژگی‌ای استفاده کنیم؟

ویژگی اسپانسر لینک

برای یک تبلیغ یا لینکی که بابت آن پول دریافت کرده‌اید، باید از ویژگی sponsored استفاده شود. به این خاطر که گوگل هر لینکی از صفحه شما به سایت‌های دیگر را به چشم “تایید” از سمت شما می‌بیند. شما به یک مقاله لینک می‌دهید چون می‌دانید محتوای ارزشمندی دارد که دوست دارید کاربران‌تان آن را ببینند.

اما زمانی که برای رفرنس دادن به یک وب سایت دیگر پول دریافت می‌کنید، قصد شما چیز دیگری است. شما بدون دریافت هزینه به آن سایت لینک نمی‌دادید. با ویژگی اسپانسر لینک، گوگل می‌تواند تفاوت لینک‌های طبیعی و غیر طبیعی را بهتر متوجه شود.

از آنجایی که ممکن است سایر موتورهای جستجو ویژگی sponsored را نشناسند، پیشنهاد می‌کنیم ویژگی نوفالو را هم به کد HTML این نوع از لینک‌ها اضافه کنید.

ویژگی UGC

زمانی باید از این ویژگی استفاده کنید که کاربران سایت امکان قرار دادن لینک در صفحات را دارند. مانند بخش نظرات یا انجمن‌ها. اگر با وردپرس کار می‌کنید نیازی نیست نگران این قسمت باشید. وردپرس به طور اتوماتیک ویژگی ugc را به همراه ویژگی نوفالو به لینک‌های قسمت کامنت اضافه می‌کند.

ویژگی نوفالو

همانطور که گفتیم ممکن است همه موتورهای جستجو این ویژگی‌های جدید را نشناسند. به همین خاطر باید ویژگی نوفالو را هم به لینک‌های خود اضافه کنید.

ساخت لینک‌های نوفالو یا اسپانسر در وردپرس

یکی از روش‌های ادیت لینک‌ها در وردپرس، استفاده از ادیتور بخش کدهاست. اما ممکن است دستکاری کد‌های HTML برای شما کمی مشکل به نظر بیاید. به جای آن می‌توانید از امکانات یواست سئو استفاده کنید.

برای نوفالو کردن یا اسپانسر کردن یک لینک، کافیست روی آیکن لینک در یواست کلیک کنید، و گزینه مورد نظر خود را انتخاب نمایید.

اگر شما هم تجربه کار کردن با لینک‌های نوفالو و اسپانسر را در پلتفرم‌هایی به غیر از وردپرس دارید، خوشحال می‌شویم اگر در بخش نظرات مطرح کنید.

دیدگاه خود را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.