چگونه به بهترین شکل روی سئو داخلی سایت کار کنیم

0

 

زمانی که شما یک وب سایت راه اندازی می کنید مهم است که آن را به موتورهای جستجو معرفی کنید. برای اینکه در نتایج جستجوی موتورهای جستجو دیده شوید می بایست روی مفهومی به نام سئو کار کنید. سئو مجموعه اقداماتی است که روی محتوای قرار گرفته در وب سایت و همینطور بعضی اقدامات بیرون از سایت انجام می شود. دو نوع سئو وجود دارد. سئو داخلی و خارجی. در این مقاله می خواهیم درباره سئو داخلی سایت یا همان سئو آنپیج on page توضیحاتی بدهیم. با تریبون همراه باشید تا اصول سئو داخلی سایت را با هم بررسی کنیم.

سئو داخلی یا آنپیج on page چیست؟

مجموعه کارهایی که داخل سایت انجام می شود تا موجب افزایش رتبه و ترافیک سایت از موتورهای جستجو شود. این اقدامات شامل بهینه سازی محتوا و همینطور کدهای HTML وب سایت است. از آنجایی که تمامی این کارها در داخل سایت انجام می گیرد به آن سئو داخلی سایت یا سئو آنپیج گفته می شود. جدا از اینکه سئو داخلی مناسب باعث می شود توسط موتورهای جستجو دیده شوید، به مخاطب مستقیم وب سایتتان هم کمک می کند تا درک بهتری از صفحات داشته باشد. اما در اصل سئو داخلی با هدف بالا رفتن امتیاز وب سایت در نتایج جستجو انجام می گیرد.

در این فرآیند چند مورد اهمیت پیدا می کند. مواردی چون عنوان هایی که برای مطالب وب سایت خود انتخاب می کنید. یا توضیحاتی که درباره یک محتوا یا محصول می نویسید. حتی آدرسی که به عنوان آدرس صفحه در نظر می گیرید. تمام اینها معرف محتوای شما به موتورهای جستجو است. قبل از همه اینها هم انتخاب کلمه کلیدی مناسب اهمیت زیادی دارد. در ادامه درباره تمام این مفاهیم توضیح می دهیم و نکاتی برای ارتقا سئو داخلی سایت خواهیم گفت.

نقش انتخاب کلمه کلیدی مناسب در سئو داخلی سایت

زمانی که یک کلمه کلیدی انتخاب می شود به این معنا است که محتوای نوشته شده در آن صفحه درباره همان کلمه کلیدی یا حول محور آن می چرخد. به همین خاطر از نظر محتوایی شما می بایست چند باری کلمه کلیدی مدنظر را در نوشته استفاده کنید. در گذشته این مساله به این صورت بود که هرچقدر بیشتر از کلمه کلیدی استفاده می کردید گوگل شما را در آن کلمه کلیدی در نتایج بالاتری نشان می داد. همین مساله سایت های اسپمی ایجاد کرده بود که وقتی وارد صفحات آنها می شدید با هیچ محتوایی رو به رو نبودید به جز تکرار بی معنای کلمات کلیدی. در حال حاضر گوکل این الگوریتم را به شدت بهینه کرده است و دیگر تکرار صرف کلمات کلیدی برای سئو گرفتن کافی نیست.

در حال حاضر یک چگالی برای کلمه کلیدی در متن در نظر گرفته می شود که با توجه به حجم محتوایی که نوشته شده می بایست تا یک حدی از کلمه کلیدی مدنظر استفاده کرده باشید. اگر از پلتفرم وردپرس برای وب سایت خود استفاده می کنید می توانید افزونه یواست سئو را نصب کنید و از امکاناتی که در این زمینه به شما می دهد استفاده نمایید. زمانی که در این افزونه کلمه کلیدی دلخواه و چیزی که قرار است محتوای آن صفحه حول محوریت آن بچرخد را وارد می کنید، یک مجموعه نکته به شما یاد آور می شود.

سئو داخلی سایت و سئو فنی

نکاتی درباره کلمات کلیدی و رسانه ها

یکی از این نکات چگالی کلمه کلیدی است. برای مثال در یک محتوای هزار کلمه ای حدودا پنج شش بار می بایست از کلمه کلیدی استفاده کنید. اگر تعداد دفعات تکرار آن بیشتر از یک حدی هم شود این افزونه به شما اخطار می دهد که ممکن است موتورهای جستجو مطلب شما را به عنوان یک مطلب اسپم به حساب آورند. پس زیاده روی در استفاده از کلمات کلیدی در متن هم جایز نیست.

به غیر بحث چگالی کلمه کلیدی مطلب دیگری که از نظر گوگل اهمیت دارد تکراری نبودن آن است. به این معنا که هر کلمه کلیدی که در سایتتان استفاده می کنید یکتا باشد. به این خاطر که اگر محتوایی با یک موضوع چند بار در سایت تکرار شود کاربر دچار در هم آشفتگی شده و انسجام مطالب از بین می رود. همینطور اگر از رسانه هایی چون فیلم یا عکس استفاده می کنید، لازم است در تعدادی از آنها کلمه کلیدی را به کار ببرید.

برای مثال در تصاویر تگی وجود دارد به نام متن جایگزین. متن جایگزین در واقع نوشته ای است که اگر تصویر شما به هر دلیلی لود نشد، مرورگر نوشته آن تصویر را به مخاطب نمایش می دهد. نیازی نیست در تمامی تصاویر عین عبارت کلیدی مطلب را وارد این تگ کنید. در واقع اگر این کار را بکنید با هشداری مواجه می شوید از سمت یواست سئو که تعداد تصاویری که از کلمه کلیدی استفاده می کنند زیاد است.

یک محتوای سئو شده خوب باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

با توجه به مواردی که تا الان گفته شد چند پارامتر وجود دارد که می بایست در محتواهای خود در نظر بگیرید تا مطالب تان از نظر مخاطب و گوگل محتواهای ارزشمندی به نظر بیایند.

عمق مطالب

همانطور که توضیح دادیم سئو داخلی دیگر به تکرر استفاده از کلمات کلیدی ارتباط چندانی ندارد. بلکه مهم است تولید محتوا که  میکنید ارزشی برای مخاطب ایجاد کند.  به همین خاطر باید دقت کنید که محتوای کم و بی ارزش از نظر گوگل امتیاز خوبی نخواهد گرفت. سعی کنید مطالبی در وب سایت خود بگذارید که هم کوتاه نباشد و هم محتوای عمیقی داشته باشد.

کاربرپسند بودن

بسیاری از وب سایت ها از طریق تبلیغات کسب در آمد می کنند. جدای از این بحث که آیا کسب درآمد از طریق تبلیغات مدل درآمدی خوبی است یا نه، این روش می تواند برای کاربر شما آزار دهنده باشد. بارها شده که شما درباره یک مطلبی در گوگل جستجو کرده اید و تا صفحه نتیجه را باز کرده اید با حجم زیادی از تبلیغات پاپ آپ و بنر و گیف مواجه شده اید. این حس ناخوشایندی که در کاربر ایجاد می شود باعث خواهد شد خیلی سریع وب سایت شما را ترک کند و این از دید گوگل پنهان نخواهد ماند. پس سعی کنید محتوایی که می سازید کاربر پسند بوده و موارد آزار دهنده کمی داشته باشد.

منحصر به فرد بودن

باز نویسی محتواهای موجود در وب یکی از تکنیک های تولید محتواست. اینکه شما مطلبی که وجود دارد را دوباره با ادبیات دیگری بنویسید یا از چند منبع مختلف مطالب را جمع آوری کنید و تالیف نمایید، روش مناسبی است. اما باید سعی کنید محتوایی که تولید می شود از وب سایت های دیگر کپی نباشد. این مساله در سئو آنپیج سایتتان تاثیر گذار است.

اعتبار داشتن

یکی از نکاتی که در سئو داخلی سایت اهمیت دارد بحث معتبر بودن مطالب است. حال سوال اینجاست که گوگل از کجا متوجه می شود که مطلب شما معتبر است و منابع قابل اعتمادی دارد؟ پاسخ لینک سازی داخلی سایت است. یعنی در محتوای خود به وب سایتهایی لینک یا ارجاع دهید که از اعتبار بالایی برخوردارند. مثل ویکی پدیا. از این طریق گوگل متوجه می شود که شما برای مخاطب خود ارزش قائل بوده اید و مثلاً عبارت جنگ های قبیله ای را که به عنوان یک نمونه در متن استفاده است را به صفحه ای که به طور کامل درباره این موضوع توضیح می دهد لینک کرده اید.

همراستا بودن با اهداف کاربران

هر وب سایتی بسته به موضوع و حوزه ای که در آن فعالیت می کند می بایست مطالبی در راستای همان حوزه منتشر کند. همچنین این محتواها می بایست متناسب با هدف اصلی کاربران ایجاد شده باشد. به این معنی که انتظار آنها را برآورده کند. اگر قصد انتخاب کلمه کلیدی مناسب برای وب سایت خود را دارید این موضوع را مدنظر داشته باشید که کاربری که با آن کلمه کلیدی وارد سایت شما می شود آیا به هدف خود رسیده یا اینکه کاملاً به مطلب اشتباهی برخورده است. یادتان بماند میزان کلیک هایی که روی لینک شما در صفحات جستجو می شود اهمیت دارد. اما مهم تر از آن مدت زمانی است که کاربر در وب سایت شما می ماند و اینکه آیا وارد صفحات دیگری هم می شود یا نه.

به غیر از بحث کلمات کلیدی، چه مسائلی روی سئو داخلی سایت تاثیر می گذارند؟

بعضی از موارد در وب سایت وجود دارد که کافی است یک بار به درستی تنظیم شوند. این فاکتورها که می توانند روی سئوی داخلی سایت تاثیر جدی بگذارند، ارتباط چندانی به محتواهای متنی و بخش بلاگ سایت ندارند. یکی از این موارد که قبل تر ذکر شد لینک های داخل صفحه است. اینکه چه تعداد لینک در یک صفحه وجود دارد مهم است. و اینکه این لینک ها به کجا ارجاع داده اند و آیا داخلی یا خارجی هستند هم اهمیت پیدا می کند. اما مواردی که در ادامه می آید به بخش فنی وب سایت مربوط می شود و باید از درست بودن آنها اطمینان حاصل کنید.

  • سرعت بارگذاری صفحه: اینکه لود شدن وب سایت شما چه مدت زمانی طول می کشد هم برای کاربر و هم برای موتورهای جستجو اهمیت دارد.
  • ساختار یو آر ال ها: از بخش فنی بخواهید که ساختار آدرس دهی صفحات سایت را بررسی کنند و در صورت وجود مشکل آن را برطرف نمایند. چرا که این مساله می تواند تاثیر مستقیمی روی سئو داخلی سایت بگذارد.
  • استفاده از داده های ساختاری Scehem.Org
  • نمایش موبایلی: بسیاری از قالب های وب سایت ها هنگام نمایش در موبایل دچار مشکل می شوند. باید بررسی کنید که محتوای سایتتان در حالت نمایش موبایل هم به درستی دیده شود.
  • داده های متا

درپایان
فراموش نکنید اگر میخواهید سئو سایت خود را ارتقا بدهید، هم زمان برای سئو تکنیکال، سئو داخلی و سئو خارجی سایت برنامه بهبود داشته باشید. سئو داخلی شرط لازم برای داشتن سئو خوب است اما برای ارتقا اعتبار دامنه خود نیاز به رپورتاژ آگهی از سایت های با اعتبار بالا نیازمند هستید.

دیدگاه خود را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.