محتوای همیشه سبز چیست و چرا به آن نیاز دارید؟

چگونه محتوای Evergreen ایجاد کنیم؟

0

آیا می‌خواهید بدانید پشت یک محتوایی که بک لینک‌های فراوان می‌گیرد، برای کلمه کلیدی‌های مهم رتبه خوبی در جستجوها دارد و در طی زمان حجم بالایی ترافیک ارگانیک نصیب سایت شما می‌کند، چه رازی نهفته است؟ پاسخ پیش ماست! محتوای همیشه سبز یا Evergreen content.

محتوای همیشه سبز (content evergreen) چیست؟

Evergreen content منقضی نمی‌شود. پیرامون یک موضوع نوشته می‌شود که همیشه برای کاربر خواندنی و مفید است، یعنی کاملاً برخلاف محتواهایی مانند اخبار روز یا موضوعات ترند. دو بخش اصلی در این مفهوم وجود دارد: محتوا و موضوع. دانستن تفاوت این دو آنقدر مهم است که می‌تواند موفقیت یا عدم موفقیت شما در این حوزه را مشخص کند.

چرا محتوای همیشه سبز اهمیت دارد؟

اگر قرار باشد محتوای وب سایت خود را بر اساس موضوعات روز دنیا یا آخرین اخبار بنا کنید، می‌بایست همیشه هزینه‌های هنگفتی برای به روز نگه داشتن آنها بپردازید. در حالی که با محتواهای همیشه سبز حجم کاری کمتری خواهید داشت و یک ترافیک ارگانیک منظم دریافت خواهید کرد.

فراموش نکنید کار موتورهای جستجو این است که پاسخ سوالات کاربران را بدهند. اگر محتوای تاریخ مصرف گذشته باشد دیگر به درد نتایج جستجو نخواهد خورد. تولید محتوای همیشه سبز بهترین راه است تا بتوانید ترافیک ارگانیک را حتی بعد از گذشت سال‌ها به سمت سایت خود بکشانید.

ترفندهای نوشتن محتوای سبز

پیدا کردن موضوع برای نوشتن محتواهای همیشه سبز، یک قانون اصلی دارد. از موضوعات ترند و به روز دوری کنید. بیشتر تمرکز خود را بر روی پیدا کردن کلمات کلیدی‌ای بگذارید که در طول زمان محبوب بوده‌اند و ترافیک جستجوی بالقوه دارند.

مرحله اول: به دنبال موضوع بگردید

بسته به موضوعی که در وبلاگ خود روی آن کار می‌کنید، می‌توانید چند کلمه کلیدی اصلی را هدف قرار دهید و با استفاده از ابزاری مانند Ahref Keyword Explorer کلمات کلیدی‌ای را پیدا کنید که می‌توانند کاندید یک محتوای همیشه سبز باشند. به Search volume آنها دقت کنید. آیا به اندازه کافی مورد جستجو قرار می‌گیرند که بخواهید برای آن زمان بگذارید؟

محتوای همیشه سبز

بررسی میزان محبوبیت موضوع انتخابی

بعد از اینکه کلمه کلیدی مورد نظر خود را کاندید کردید، به سراغ گوگل ترندز (Google Trends) بروید. با وارد کردن کلمه کلیدی خود مطمئن شوید که روی یک موضوع فصلی یا ترند کار نمی‌کنید. همچنین بررسی کنید که آیا محبوبیت این موضوع به مرور زمان کم نشده است؟

نمونه نمودار کلمه کلیدی که فصل به فصل محبوب می‌شود
نمونه نمودار کلمه کلیدی‌ای که محبوبیت آن به مرور زمان کاهش یافته است.

بعد از این مرحله برای اطمینان بیشتر از انتخابی که کرده‌اید، قصد و نیت جستجو را برای کلمه کلیدی مورد نظر خود بررسی کنید. search intent یا نیت جستجو منظور چیزی است که کاربر برای آن درخواست جستجو داده است. پیش تر در تریبون مطلبی با عنوان تعریف جامع search intent یا قصد و نیت جستجو منتشر کرده‌ایم که می‌توانید مطالعه کنید.

مرحله دوم: محتوای همیشه سبز بسازید

می‌شود گفت ساده‌ترین بخش کار، تولید محتوای همیشه سبز است. اما همین کار ساده هم نکات و ملاحظاتی دارد. برای اینکه بهترین نتیجه را بگیرید باید محتوای با کیفیت بالا تولید کنید. باید آنقدر این محتوا ارزشمند باشد که از تمام محتواهای موجود در آن حوزه بهتر باشد. ویژگی‌های زیر می‌تواند تا حدودی منظور از ارزشمند بودن را نشان دهند:

 • کیفیت: آیا طراحی وب سایت‌تان مناسب است؟ محتوایی که نوشته‌اید به سادگی خوانده می‌شود؟ جذاب، سرگرم کننده یا مفید است؟ آیا محتوای شما مشکلی را حل می‌کند؟
 • منحصر به فرد بودن: چرا باید کسی محتوای شما را به محتوای سایت دیگر ترجیح دهد؟
 • اعتبار: آیا شما در این حوزه متخصص هستید؟

اگر در حین تولید محتوا این سه اصل را در نظر داشته باشید، برگ برنده دست شماست. یک نکته دیگر هم که به همیشه سبز ماندن محتوایتان کمک می‌کند این است که از عبارات یا کلماتی که محتوا را محدود به یک زمان خاص می‌کند استفاده نکنید. مثلاً ننویسید اوایل امسال، یا ماه گذشته یا در سالی که پیش رو داریم. تمام این‌ها باعث می‌شود محتوای شما تاریخ انقضا پیدا کند.

مرحله سوم: همیشه سبز باقی بمانید

محتوایی که تولید می‌کنید هرچقدر هم خوب و با ارزش باشد، باز هم ممکن است به مرور زمان جایگاه خود را در صفحه نتایج جستجو از دست بدهد. پس باید همیشه گوشه‌ی چشمی به آن داشته باشید و آن را به روز نگه دارید.

یکی از اقداماتی که می‌بایست انجام داد این است که رتبه خود برای کلمه کلیدی مورد نظر را همواره بررسی کنید. اگر قرار باشد گوگل کم کم شما را از رتبه‌ای که دارید به پایین ببرد، حتماً نشانه‌هایی را متوجه خواهید شد. گوش به زنگ که باشید می‌توانید جلوی این اتفاق را بگیرید.

یکی از مواردی که ممکن است به خاطر آن، جایگاه خود را از دست دهید، تازه نبودن محتواست. آماری و اطلاعاتی که در محتوای خود آورده‌اید. تصاویری که اسکرین شات گرفته‌اید. لینک‌هایی که ایجاد کرده‌اید و ممکن است شکسته شده باشند. یا تاریخ انتشار و به روز رسانی محتوا. همه و همه از نگاه گوگل می‌تواند مواردی برای تاریخ مصرف گذشته بودن مطلب شما باشد.

در مطلب بازنشر محتوا در سایت تریبون، درباره اینکه چگونه باید پست‌های قدیمی بلاگ را برای سئو به روز رسانی کنید مفصل توضیح داده‌ایم. این محتوای کاربردی را از دست ندهید.

لینک‌سازی کنید

لینک‌ها نقش مهمی در دیده شدن محتواهای همیشه سبز ایفا می‌کنند. نمودار زیر ارتباط واضحی بین رتبه سایت و پارامترهای مرتبط با بک لینک را نشان می‌دهد.

محتوای همیشه سبز

فرقی نمی‌کند که هرچند وقت یکبار محتوای خود را به روز می‌کنید. اگر صفحه شما بک لینکی نداشته باشد، نمی‌توانید رقبای خود را پشت سر بگذارید. درباره اهمیت بک لینک‌ها در سئو نیز در مطلب “بک لینک چه تاثیری در رپورتاژ آگهی دارد؟” و “کدام برای سئو محصولات بهتر است؟ محتوا یا بک لینک” مواردی را عنوان کرده‌ایم که مطالعه آن خالی از لطف نخواهد بود.

کلام آخر اینکه اگر می‌خواهید ترافیک پیوسته و ثابتی همواره برای سایت‌تان ایجاد شود، بهتر است وقت خود را روی محتواهای ترند روز نگذارید. محتوای همیشه سبز می‌تواند یکی از بخش‌های مهم استراتژی بازاریابی سایت شما را تشکیل دهد. فراموش نکنید که بازنشر محتوا و بک لینک، دو بخش مهم از این فرآیند خواهند بود.

چرا برخی از محتواها، محتوای همیشه سبز نیستند؟

برخی از محتواها به دلیل اینکه مربوط به زمان خاصی هستند و در آن بازه زمانی جواب می‌دهند، یا به خاطر موضوع آنها، همیشه سبز نیستند. بنابراین ماهیت محتوا و مطلب اهمیت زیادی دارد. به عنوان مثال نمونه‌های زیر نمی‌توانند همیشه سبز باشند:

 • مقالات جدید
 • آمار یا گزارش‌هایی که تاریخ انقضا دارند.
 • مقالاتی که درباره موضوعات قدیمی نوشته می‌شوند.
 • موضوعاتی که در یک بازه زمانی ترند هستند.
 • و…

به همین دلیل ممکن است در زمان جام‌جهانی که همه نگاه‌ها متوجه این رویداد است، مطالب جذابی بنویسید، ولی قطعا این محتوا همیشه سبز نیست.

تفاوت موضوع و محتوای همیشه سبز

به نظر می‌رسد با توجه به تعریف و توضیحات محتوای همیشه سبز، بتوان تفاوت این نمونه را با موضوع همیشه سبز حدس زد. گاهی موضوعاتی وجود دارد که در طول روز بارها و بارها جستجو می‌شوند مانند قیمت ارز، سکه یا وضعیت بورس. ولی نمی‌توان برای آنها محتوای همیشه سبز منتشر کرد؛ چراکه هر روز در حال تغییر هستند.

مثال هایی از موضوعات همیشه سبز

Evergreen topics یا موضوعات همیشه سبز مواردی هستند که در طی زمان به طور ثابتی مورد علاقه قرار گرفته‌اند و حجم درخواست جستجوی آنها بالا بوده است. نمونه‌های زیر از این دسته موضوعات هستند:

 • چگونه وزن خود را کم کنیم؟ فرقی نمی‌کند در سال ۲۰۲۰ باشیم یا ۱۰۰ سال بعد از الان. مردم همیشه می‌خواهند درباره رژیم‌های غذایی موثر و راهکارهای عملی کم کردن وزن مطالعه کنند.
 • چگونه تخم مرغ را آب پز کنیم؟ درست کردن غذا و دستور غذاهای رایج هر فرهنگ، می‌تواند برای همیشه به عنوان یکی از موارد مورد جستجو در نظر گرفته شود.
 • مسابقات فوتبال. در هر کشوری یک ورزشی وجود دارد که محبوب همیشگی است. فوتبال یکی از موضوعاتی است که همیشه طرفدار داشته و جزو محتواهای همیشه سبز به حساب می‌آید.

چند نمونه موضوع محتوای غیر-همیشه سبز:

 • انتخاب ریاست جمهوری: این جریان هر چهار سال یکبار ترند می‌شود.
 • از کجا سبزه شب عید بخریم؟ سالی یکبار آن هم برای مدتی کوتاه
 • مسابقات المپیک: اگر هم المپیک زمستانه و هم المپیک تابستانه را حساب کنید، هر دو سال یکبار این موضوع ترند می‌شود.

محتواهای همیشه سبز پیرامون موضوعاتی مانند مواردی که پیش از این ذکر شد تولید می‌شوند. اگر قرار است درباره مسابقات فوتبال محتوای همیشه سبزی نوشته شود، نباید درباره اخبار بازی‌ها یا جدول امتیازهای فصل باشد. بلکه می‌تواند درباره قوانین و شرایط بازی یا تاریخچه آن نوشته شود.

دیدگاه خود را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.