چگونه لینک‌ها را disavow  کنیم؟ راهنمای از بین بردن لینک‌های مخرب

0

 

بک لینک‌ها بدون شک یکی از مهم‌ترین فاکتورهای رنکینگ هستند که استفاده از آن‌ها خود نیاز به مهارت و دقت بالایی دارد. اما فارغ از تمام جنبه‌های خوب بک‌لینک، در صورت نیاز چگونه از دست آن‌ها خلاص شویم؟ به عنوان یک متخصص سئو آیا لازم است بدانیم disavow کردن لینک‌ها به چه کاری می‌آید؟ گوگل چه توضیحی در این‌باره می‌دهد؟ با ما همراه باشید تا پاسخ این سوالات را بگیرید.

چرا باید لینک‌ها را disavow کنیم؟

تنها شرایطی که گوگل توصیه می‌کند لینک‌ها را از بین ببرید، زمانی است که دچار پنالتی شده‌اید. اگر پیغامی در وب‌مستر تولز از طرف گوگل دریافت کردید که درباره “لینک‌های غیر طبیعی” هشدار داده بود، بدانید که دچار پنالتی گوگل شده‌اید. یکی از وظایف وب‌مسترها سر و کله زدن با همین هشدارها و پنالتی‌های گوگل است.

اگر از تکنیک‌های کلاه سفید سئو استفاده کرده باشید، جایی برای نگرانی وجود ندارد اما یاد گرفتن مراحل disavow کردن بک‌لینک‌ها برای استراتژی سئو طولانی مدت سایت‌تان حیاتی است. قبل از توضیح این مراحل، ببینیم ویژگی بک‌لینک بد چیست و چه زمانی باید برای حذف کردن آن‌ها اقدام کرد؟

یک بک لینک بد چه ویژگی‌هایی دارد؟

غالباً بک لینک‌های ارگانیک هیچ مشکلی ایجاد نمی‌کنند؛ در واقع این لینک‌ها هستند که ساختار اینترنت ایده‌آل گوگل را می‌سازند. جایی که یک وب‌سایت از طریق لینک، به محتوای خوب و ارزشمند وب سایت دیگر ارجاع می‌دهد. اگر این ارجاعات به صورت ارگانیک و بدون دخالت مستقیم شما اتفاق افتاده باشد، اعتبار زیادی به وب سایت‌تان داده می‌شود.

بک لینک‌های بد در عوض، معمولاً غیر ارگانیک هستند و از سمت سایت‌هایی می‌آیند که اسپم به نظر می‌رسند، هیچ محصول یا محتوایی ندارند و صرفاً لینک‌هایی به سایت‌های مختلف هستند. این نوع بک‌لینک‌ها احتمالاً توسط انسان ایجاد نشده‌اند و سودی به حال شما نخواهند داشت؛ پس بهتر است که آنها را بی‌اعتبار کنید و از بین ببرید.

حمله سئو منفی (Negative SEO Attack)

بک‌لینک‌های بد بخشی از یک استراتژی غیرمنصفانه به اسم “حمله سئو منفی” هستند. در حال حاضر، هرکسی که در حوزه سئو کار می‌کند، کم و بیش می‌داند که استفاده از حجم زیاد بک‌لینک‌های پولی، منجر به پنالتی شدن سایت می‌شود. در استراتژی حمله سئو منفی، شما لینک‌های پولی می‌خرید و به آدرس سایت رقیب خود ارجاع می‌دهید. با این کار وب‌سایت رقبای شما پنالتی می‌شوند و در رنکینگ افت می‌کنند.

به عنوان کسی که قربانی چنین اتفاقی شده است، تنها راهی که دارید، بی‌اعتبار کردن یا disavow نمودن این بک‌لینک‌هاست.

چه زمانی بک‌لینک‌ها را از بین ببریم؟

امیدوارم تا به این جا اهمیت بک لینک و چرایی از بین بردن بک‌لینک‌های بد را متوجه شده باشید. Disavow کردن لینک‌ها کاری نیست که به صورت روتین و همیشگی بخواهید انجام دهید. اقدامی است که باید در شرایط مورد نیاز انجام شود تا روی رنکینگ وب سایت‌تان تاثیر منفی نگذارد. در واقع به عنوان آخرین سنگر و سلاح در برابر بک‌لینک‌های بد باید به آن نگاه کرد.

برای استفاده از این گزینه می‌بایست وارد وب‌مستر تولز شوید و از بخش advanced آن را باز کنید. از آنجایی که ممکن است به طور اتفاقی یا اشتباهی درخواست از بین بردن بک‌لینکی را بدهید، گوگل تا انجام شدن کامل کار، سه پنجره هشدار به شما نشان می‌دهد. در متن این هشدار‌ها سعی شده به طور کامل توضیح داده شود که در حال انجام چه کاری هستید و این‌کار چه تبعاتی در پی خواهد داشت. پنجره آخر جایی است که شما آدرس لینک مورد نظر را وارد می‌کنید و روی دکمه disavow links می‌زنید.

چگونه لینک‌ها را disavow  کنیم؟

به طور کلی شما باید لینکی را disavow کنید که مطمئنید آسیبی به وب‌سایت‌تان وارد می‌کند. لینکی از یک سایت کم ترافیک یا دامنه‌ای با اعتبار پایین، لزوماً لینک بد به حساب نمی‌آید. شاید برای شما بازخورد چندانی نداشته باشد، اما هر لینک مانند یک امتیاز است که به شما تعلق می‌گیرد و گوگل به آن توجه خواهد کرد.

زمانی که یک بک لینک را حذف می‌کنید چه اتفاقی می‌افتد؟

حالا ببینیم گزینه link disavow دقیقاً چه کاری انجام می‌دهد. شما با این‌کار در واقع از گوگل می‌خواهید که این لینک‌های ارجاع داده شده به وب سایت‌تان را ندیده بگیرد. اگر حذف بک لینک با موفقیت انجام شود، اعتبار این ارجاع از بین می‌رود و دیگر هیچ امتیاز منفی یا مثبتی از سمت آن به سایت شما داده نمی‌شود و تاثیری روی رنکینگ صفحه نتایج جستجو نخواهد داشت.

البته این را در نظر داشته باشید که گوگل هیچ اجباری برای انجام درخواست شما ندارد. به طور واضح در توضیحات این بخش آمده که درخواست disavow کردن لینک از سمت شما صرفاً به عنوان یک “پیشنهاد” در نظر گرفته خواهد شد. گرچه این بخش برای هدف دیگری هم ساخته شده که این موضع‌گیری گوگل را توجیه می‌کند.

ممکن است شما با پرداخت هزینه یا خدماتی به یک وب سایت دیگر، درخواست بک لینک از آن‌ها کرده باشید. اما به هر‌ دلیلی نتیجه دلخواه حاصل نشده باشد. با استفاده از این بخش می‌توانید تأثیر این اشتباه خود را بی‌اثر کنید. به همین خاطر تصمیم با گوگل است که درخواست شما را بپذیرد یا خیر.

آیا این امکان وجود دارد که لینکی را که disavow کرده‌ایم، بازگردانیم؟

تا حدود زیادی بله. قطعاً این امکان هست که فایل لینکی که آپلود کرده‌اید را پاک کنید، اما چندان مشخص نیست که گوگل لیستی از لینک‌ها را جایی نگه می‌دارد یا نه. یا اینکه اگر درخواست برگرداندن بک لینک را کردید، آن را روی رنکینگ هم تاثیر می‌دهد؟ به همین خاطر بازی کردن با این گزینه و آزمون و خطا روی آن، کار چندان عاقلانه‌ای به نظر نمی‌رسد.

چطور بک لینک‌ها را در گوگل سرچ کنسول بی‌اعتبار کنیم؟

هر وب سایتی که افزونه بررسی گوگل آنالیتیک را روی سایت خود دارد، حتماً دسترسی به گوگل سرچ کنسول هم خواهد داشت. در این ابزار گوگل، اطلاعات ساختار لینک‌دهی وب سایت‌تان ذخیره می‌شود. شما می‌توانید گزارشی از لینک‌های سایت خود را با استفاده از صفحه گزارش لینک در سرچ کنسول تهیه کنید. برای این‌کار کافیست روی دکمه Export External Links در قسمت بالای صفحه بزنید و گزینه More Sample Links را انتخاب کنید.

زمانی که بخواهید تعدادی از بک‌لینک‌های خود را بی‌اعتبار کنید، باید یک لیستی از آن‌ها در قالب یک فایل متنی txt تهیه نمایید. این فایل باید در بخش Google disavow Tool آپلود شود. برای ساخت این فایل باید شرایط زیر را رعایت کنید:

  • هر لینک باید در یک خط جداگانه قرار بگیرد.
  • هر لینکی باید با آدرس دامنه شروع شود. ( بدون “کوتیشن مارک”)
  • انتخاب نام فایل اهمیتی ندارد.

نمونه‌های زیر برای استفاده در چنین فایلی مناسب هستند:

  • domain:spammysite.com
  • domain:niche.pbn.com
  • domain:blackhat.com/link-to-my-site

اگر آدرس اصلی دامنه را جزو بلک لیست به حساب بیاورید، دیگر نیازی نیست تک به تک URL‌های آن سایت را وارد کنید. در هرحال وب‌سایتی که اقدام به ارجاع لینک‌های اسپم به سایت شما کرده است، بهتر است که به یک‌باره به بلک لیست برود تا در آینده هم نتواند از طریق آدرس‌های دیگر دامنه‌اش وب‌سایت شما را مورد حمله سئو منفی قرار دهد.

بعد از تهیه لیست، به سراغ بخش disavow کردن لینک‌ها بروید، تمامی هشدارهای گوگل را تایید کنید و در مرحله آخر فایل خود را آپلود نمایید. بعد از گذشت چند روز، گوگل بک‌لینک‌های ذکر شده در فایل شما را دیگر به حساب نمی‌آورد و روی رنکینگ صفحه شما تاثیری نخواهد گذاشت.

دیدگاه خود را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.