با لینک‌های اسپم از دامنه‌های مخرب چه باید کرد؟ (پاسخ از گوگل)

با خرید اولین رپورتاژ آگهی، برای رپورتاژ بعدی خود ۱۰۰درصد تخفیف بگیرید. دریافت هدیه

با لینک‌های اسپم از دامنه‌های مخرب چه باید کرد

به‌ روزرسانی شده در 29 شهریور 1401

با لینک‌های اسپم از دامنه‌های مخرب چه باید کرد؟

از جان مولر پرسیدند: با لینک‌های اسپم که از دامنه‌های مخرب به سایت ما لینک داده شده‌اند، چه باید کرد؟ موضوع لینک‌های مخرب و پنالتی با یکی از به‌روزرسانی‌های مقابله با اسپم گوگل در سال2021 همزمان بود.
راهنمایی‌های جان مولر را درمورد این سوال را بخوانید:

لینک‌ها و ارتباط‌های اسپم

این سوال درمورد لینک‌هایی است که از دامنه‌های اسپم به صفحاتی لینک شده اند که وجود ندارند و خطای 404 را به مخاطب نشان می‌دهد.
خطای 404 در ابزار سرچ کنسول گوگل قابل مشاهده است. کلمه “errors” به این معنی است که باید چیزی را اصلاح کنید. به‌عبارتی نمایش “errors” این معنا را می‌دهد که درخواست از سمت مرورگر برای یک صفحه‌ای (یا آدرسی) است که وجود ندارد و منجر به این می‌شود که سرور پاسخ دهد که درخواست مرورگر اشتباه است زیرا صفحه درخواستی پیدا نمی‌شود. استفاده از کلمۀ error” در متن خطای 404 (Page Not Found) به این معنی است که خطا از سمت مرورگر است.

W3C سازمان غیرانتفاعی استانداردهای HTML توضیح می‌دهد که خطایی که در سمت کاربران (مرورگر یا خزندۀ وب) وجود دارد، به‌خاطر درخواست به صفحات وب است و چون صفحه موردنظر پیدا نمی‌شود این خطا به کاربران نمایش داده می‌شود.

بنابراین واقعیت این است که وقتی یک سایت اسپم آدرس صفحه 404 برای سایت ما ایجاد می کند یا به آدرس 404 از سایت ما لینک می‌دهد، معنای مشکوک یا خطرناکی ندارد. مولر در ادامه توضیح می‌دهد که چرا لینک‌هایی که باعث 404 می شوند، خنثی هستند.

سوال:

«اگر تعداد زیادی بک‌ لینک‌ اسپم دائما از سمت وبسایت‌های مخرب داشته باشیم، باید چه اقدامی برای مقابله با آن انجام بدهیم؟ این بک‌لینک‌ها حاوی کلمات کلیدی اسپم هستند و خطای 404 ایجاد می‌کنند. ما بعد از به‌روزرسانی ارتباط مستقیمی بین لینک های اسپم و پنالتی دیدیم، درنتیجه همۀ لینک‌ها را disavow کردیم و سایتی که منبع لینک‌های مخرب بود را هم به گوگل گزارش کردیم. به‌نظر شما چه کارهایی دیگری باید برای رفع این موضوع انجام بدهیم؟»

جان مولر در سه بخش به این سوال پاسخ داد: «اول درمورد توجه به خطای 404 توضیح می‌‌دهد و در بخش دوم نحوۀ غیرفعال کردن آن‌ها را توضیح می‌دهد و در بخش آخر در مورد اقدامات لازم صحبت می‌کند.

بخش اول: نحوۀ برخورد گوگل با لینک صفحاتی که وجود ندارند چگونه است؟

“اگر لینک‌هایی که به سایت شما وارد می‌شوند، خطای 404 را نشان می‌دهد، یعنی آن صفحات لینک‌شده دیگر وجود ندارند. پس ما آن پیوندها را در نظر نمی‌گیریم، زیرا چیزی برای مرتبط کردن وجود ندارد. این حالت مثل این است که افراد به یک مکان گمشده لینک می‌دهند. در نهایت این نوع از لینک‌ برای ما فایده‌ای ندارد و نمی‌توانیم آن را به چیزی مرتبط کنیم، بنابراین آن را درنظر نمی‌گیریم.

گوگل لینک های اسپمی که به صفحات 404 می‌رسند را در نظر نمی‌گیرد. این لینک‌ها هیچ تاثیری روی سایت ندارند و نمی‌توانند دلیل افت رتبۀ سایت باشند.

بخش دوم: درمورد Disavows بیشتر بدانید

در بخش دوم سوال اشاره شده بود، شما یکسری بک لینک را disavow کردید. اگر این لینک ها از دامنه های مخرب هستند، کل دامنه آن سایت راdisavow کنید. ما بک‌لینک‌ها را در بخشی از سرچ کنسول لیست می‌کنیم; اما نگران نباشید. آن‌ها هیچ تاثیری روی سایت شما ندارند. در هر صورت اگر آن‌ها را در ابزار Disavows معرفی کردید، سیستم‌های ما آن‌ها را چه از نظر جنبۀ مثبت و چه منفی درنظر نمی‌گیرند.

آیا می‌دانید چه فاکتوری باعث افت رتبۀ سایت می‌شود؟

اگر فکر می‌کنید سایت کاملی دارید و دلیل افت رتبۀ شما لینک‌های اسپم هستند، اشتباه فکر می‌کنید و مولر توضیح می‌دهد که از لحاظ فنی، وجود خطای 404 و نادیده‌گرفتن آن‌ها با Disavows هیچ امتیاز منفی برای سایت شما درنظر گرفته نمی‌شود. اما اگر تغییری در رتبه سایت خود در نتایج گوگل دیده‌اید، باید علت را در موضوع دیگری پیدا کنید. بنابراین، زمان زیادی را برای پیداکردن این بکلینک‌ها صرف نکنید شما فقط می‌توانید لیست وبسایت‌هایی که لینک‌های اسپم به سایت شما میدهند را Disavows کنید. در این صورت دیگر کار خاصی نباید از سمت شما انجام شود. بسیاری از لینک‌هایی که با صفحه 404 مواجه شده‌اند قطعا از سمت ما نادیده گرفته شده‌اند.

نکات مهم

  • گوگل به‌صورت خودکار لینک‌هایی که به صفحات 404 می‌رسند را نادیده می‌گیرد.
  • اگر با معرفی لینک‌های اسپم به ابزار Disavows دوباره تغییری در سایت شما ایجاد نشد، باید به‌دنبال مشکلی به ‌غیر از این لینک‌ها باشید.
  • از نظر گوگل سایتی که مشکل دارد کامل نیست و باید به فکر تشخیص مشکل آن باشید.

اشتراک‌گذاری‌:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-

با وارد کردن ایمیل خود از خبرنامه های به روز تریبونی با خبر شوید: