سومین گزارش جامع سئو منتشر شد
دانلود رایــگان
مقایسه تبلیغات کلیکی و رپورتاژ آگهی

به‌ روزرسانی شده در ۱۷ مهر ۱۴۰۲

|

مقایسه مزایای رپورتاژ آگهی و تبلیغات کلیکی

شکی در این نیست که دنیای امروزی بر پایه تبلیغات است. اگر به‌عنوان صاحب کسب‌وکار برای افزایش فروش اقدام به تبلیغات کرده‌اید؛ تقریبا نمی‌توانید بگویید در چه زمانی و کدام مرحله تبلیغات دیگر کافیست! زیرا همیشه کسانی هستند که از شما پیشی بگیرند و برای بازاریابی و تبلیغات روش‌های جدیدی را امتحان کنند. در لیست مهم‌ترین روش‌های تبلیغات و بازاریابی قطعا رپورتاژ آگهی و تبلیغات کلیکی جزو ۵ روش اثربخش خواهند بود. ولی کدام یک بهتر است؟ مزایای رپورتاژ آگهی در مقایسه با تبلیغات کلیکی چیست؟

در این مقاله می خواهیم در مورد دو مدل از تبلیغات و مزایای رپورتاژ آگهی در مقایسه با تبلیغات کلیکی صحبت کنیم و در نهایت خود شما هستید که بسته به مرحله رشد کسب‌وکارتان و اهداف بازاریابی‌تان باید تصمیم بگیرید که از کدام روش تبلیغاتی استفاده کنید. در ابتدا بهتر است با مفهوم تبلیغات کلیکی، اهداف و روش‌های آن آشنا شویم و در نهایت به مزایای تبلیغات کلیکی بپردازیم.

تبلیغات کلیکی چیست؟

کارکرد تبلیغات کلیکی برخلاف رپورتاژ آگهی به این شکل است که شما به‌ازای هر کلیک کاربر در سایت ناشر هزینه پرداخت می‌کنید. تبلیغات کلیکی معادل “Pay Per Click” و “Cost Per Click” است و به مخفف PPC و CPC می‌گویند. تبلیغات کلیکی به دو شیوه تبلیغ در موتورهای جست‌وجو و پلتفرم‌های نمایش تبلیغات کلیکی رایج است.

تبلیغ در موتورهای جستجو در واقع زیرمجموعه‌ی بازاریابی موتورهای جستجو (SEM) است. گوگل ادوردز یکی از محبوب‌ترین روش‌های تبلیغات کلیکی در بستر گوگل است که شما با توجه به کلمات کلیدی خاص و پرداخت هزینه به ازای هر کلیک کلمه در نتایج اول جست‌وجوها قرار می‌گیرید. به عبارتی به موتورهای جست‌وجو پول می‌دهید تا شما را در ابتدای نتایج ارگانیک نشان دهند.

درباره دومین روش تبلیغات کلیکی یا همان پلتفرم‌ها باید بگوییم که شما به‌عنوان تبلیغ‌دهنده در این پلتفرم‌ها ثبت می‌کنید تا تبلیغ را روی سایت‌های دلخواه شما نمایش ‌دهند و از شما به ازاء هر بار کلیک خوردن تبلیغ، مبلغ مشخصی دریافت کنند. نوع تبلیغات کلیکی در پلتفرم‌ها به دو دسته تبلیغ بنری یا تبلیغ همسان تقسیم می‌شود.

مزایای تبلیغات کلیکی

  • سرعت جذب مخاطب

اگر تبلیغات کلیکی را با رپورتاژ آگهی مقایسه کنیم، مزیت تبلیغ کلیکی این است که نسبت به نتیجه دریافتی از رپوتاژ آگهی بسیار زودبازده است. با تبلیغات کلیکی، ظرف چند ساعت می‌توانید ترافیک چشمگیری را به سمت سایت خود هدایت کنید. درحالی که هدف اصلی از انتشار رپورتاژ خبری در بیشتر مواقع دریافت بک لینک‌های باکیفیت برای ارتقای رتبه سئو سایت است و در اولویت‌های بعدی ایجاد ترافیک و جذب مخاطب اهمیت پیدا می‌کند. بنابراین تبلیغات کلیکی می‌تواند برای اجرای کمپین های تبلیغاتی پُرفشارِ مقطعی، بسیار مناسب باشد.

  • هدف قرار دادن یگ گروه خاص

تبلیغات کلیکی در مقایسه با انواع تبلیغات از جمله رپورتاژ آگهی، دست شما را برای هدف قرار دادن یک گروه خاص (نیچ مارکتینگ) باز می‌گذارد. امکان ردیابی کاربران بازدیدکننده از سایت معمولاً به شما اجازه می‌دهد که مخاطب خود را بر اساس ناحیه جغرافیایی، ساعت نمایش تبلیغ، سن و جنسیت مخاطب و فاکتورهایی مانند این‌ها، انتخاب کنید. به عبارتی پلتفرم‌های هوشمند به شما این امکان را می‌دهند که تبلیغات خود را به کاربرانی که از سایت شما بازدید کرده‌اند یا خریدی از سایت شما انجام داده‌اند، نشان دهید. اما این قضیه در روش انتشار رپورتاژ فرق دارد. نهایت کاری که شما می‌توانید انجام دهید این است با توجه به بودجه، جایگاه انتشار، تعداد لینک‌ها و مشخصه‌های دیگر را انتخاب کنید.

  • نظارت و ارزیابی تبلیغات کلیکی

یکی دیگر از مزایای تبلیغات کلیکی، امکان نظارت بر عملکرد کمپین‌های تبلیغاتی و ارزیابی آن‌هاست. در این روش شما می‌توانید در جریان کامل هزینه‌های هر کلیک کاربر باشید. همچنین در صورت استفاده از ابزارهای ردیابی مانند گوگل تگ منیجر یا گوگل آنالیتیکس می‌توانید جزئیات زیادی از عملکرد تبلیغات، مانند تعداد نمایش تبلیغات، تعداد کلیک‌ها و نرخ تبدیل را مشاهده کنید. مشاهده جزئیات تبلیغات کلیکی به شما دید مطلوبی از بودجه‌بندی و هزینه تبلیغات می‌دهد تا درباره اثربخشی این نوع کمپین‌ها تصمیم بگیرید.

سنجش و ارزیابی انتشار رپورتاژ آگهی به مرور زمان و با ایندکس ربات‌های گوگل قابل بررسی است و می‌توان نتیجه را در افزایش رتبه و وضعیت سئو سایت مشاهده کرد. کمپین‌های رپورتاژ آگهی یک پروژه یک روزه نیستند که فقط یکبار انجام شوند، بلکه داشتن فعالیت‌های اصولی و متداوم باعث می‌شود در طولانی‌مدت به نتایج دلخواه در استراتژی سئو سایت برسید.

به همان میزان که تبلیغات کلیکی ممکن است در نگاه اول برای کسب‌وکارها جذاب به نظر آید، اما بهره‌گیری از این روش تبلیغاتی معایبی نیز دارد و ممکن است استفاده از آن برای همه کسب‌وکارها مناسب نباشد. تبلیغات کلیکی اگر به درستی انجام نشود می‌تواند بودجه را هدر بدهد. موفقیت در کمپین‌های تبلیغات کلیکی به اهداف مشخص و دست‌یافتنی و بودجه مستمر بستگی دارد. باید توجه داشت که نیاز به دانش و تخصص و نبود اطمینان از خرید حتمی کاربران از جمله چالش‌های تبلیغات کلیکی در کمپین‌هاست.

با رپورتاژ آگهی آشنا هستید؟

استفاده از تبلیغات رپورتاژ آگهی مناسب یکی از روش‌های بازاریابی است. رپورتاژ آگهی‌ها به شکلی از آگهی گفته می‌شود که در قالب یک مقاله یا گزارش خبری به مخاطبان عرضه می‌شود؛ به صورتی که در نگاه اول، خواننده چندان درگیر تبلیغاتی‌بودن آن نمی‌شود و آن را به شکل یک محتوای مصرفی می‌بیند.در این نوع تبلیغات باید بتوان مطالبی خواندنی با اطلاعاتی معتبر و راه‌کارهای کارآمد تولید کرد و از رویکرد روزنامه‌نگارانه و موشکافانه نیز استفاده کرد.

در تولید محتوای رپورتاژ آگهی باید تلاش کنید تا مزایای یک محصول یا خدمات را در ذهن مخاطب تقویت کنید. تهیه رپورتاژ آگهی به این شکل است که گزارشی کاملاً بی‌طرف برای انتقال پیام برند یا معرفی محصولات از سوی یک شرکت تهیه و برای انتشار به یک رسانه ارائه می‌شود. روش تبلیغ رپورتاژ آگهی مزایای مختلف و اهداف متفاوتی دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم.

در تریبون بخوانید : رپورتاژ آگهی چیست؟

مزایای تبلیغات رپورتاژ آگهی

  • جلب توجه مخاطبان بدون بزرگنمایی

اغراق شیوه‌ای معمول در رسانه‌های کلاسیک برای جلب توجه مخاطبان است. امروزه با بالا رفتن اطلاعات کاربران، این تبلیغات مانند گذشته آن‌ها را به خرید ترغیب نمی‌کند. مخاطبان امروز در هنگام خرید محصولات یا خدمات به دنبال مطالب واقعی و بدون بزرگنمایی هستند. یکی از ویژگی‌های تولید محتوای رپورتاژ آگهی این است که باید محتوا را به دور از هدف تبلیغاتی نوشت و یک گزارش بی‌طرافانه برای مخاطبان آماده کرد.

در واقع در تبلیغات به روش انتشار رپورتاژ آگهی باید از اغراق در نشان دادن ویژگی‌های محصولات یا خدمات دوری کرد تا حس باورپذیری و اعتماد خوانندگان به مطلب جلب شود تا برند کسب‌وکار را به‌عنوان راه‌حل نهایی مشکل خود بپذیرد. این نوع از روش بازاریابی که همراه با ارائه مطالب آموزشی و به دور از تبلیغات مستقیم است را تنها می‌توان با تبلیغات رپورتاژی امتحان کرد.

  • فراهم کردن دانش و اطلاعات

مردم دنیای امروز با حجم زیادی از اطلاعات مواجه هستند، اما تعداد بسیار زیادی از این مطالب جواب‌گوی سؤالات آن‌ها نیست. رپورتاژ آگهی‌ها اطلاعات درست و صادقانه را به خواننده منتقل می‌کنند و ویژگی‌های خاص محصول یا خدمات را برای رفع سؤالات احتمالی ذکر می‌کنند. محتوای رپورتاژ خبری سعی می‌کنند با دست گذاشتن روی دغدغه خاص مخاطبان ابتدا اعتماد و توجه آن‌ها را جلب کند و بعد با ارائه راه‌کار به مخاطب در حل مشکلاتش کمک کند.

  • بهبود رتبه ‌سایت در سرچ گوگل

یکی از عمده‌ترین دلایلی که کسب‌وکارها از رپورتاژ آگهی استفاده می‌کنند، بهبود رتبه سایت در سرچ گوگل است. زیرا با انجام این کار، سایت در رسانه‌های معتبر معرفی می‌شود و پس از سفارش تولید محتوا و انتشار محتوا، گوگل نیز آن را به عنوان سایتی معتبر شناسایی خواهد کرد و در نتایج جست‌وجو در جایگاه بالاتری قرار خواهد گرفت. دانستن اصول سئو در این زمینه بسیار ضروری و کمک‌کننده است.

  • هزینه کمتر نسبت به دیگر روش‌های تبلیغاتی

انجام تبلیغات در رسانه‌های صوتی و تصویری،‌ هزینه‌های زیادی را به کسب‌وکارها تحمیل می‌کند. اما انجام تبلیغات رپورتاژ، هزینه به مراتب کمتری دارد. در صورتی که رپورتاژ در ‌سایت درستی قرار گیرد، بازدیدکننده آن نیز بیشتر از رسانه‌های سنتی است. با انجام این کار علاوه بر صرفه‌جویی در هزینه‌ها،‌ اثر بخشی تبلیغات را نیز افزایش پیدا کرده است.

  • رسیدن به بازار هدف

رسانه‌ها، با قابلیت‌ها و کاربران گوناگون رپورتاژ آگهی منتشر می‌کنند. می‌توانید با توجه به مشتری هدف خود رسانه مناسب را جهت خرید رپورتاژ آگهی انتخاب نمایید. ارتباطی که مخاطب با شرکت پس از مواجه با محتوا پیدا می‌کند نیز از اهمیت بالایی برخوردار است و لازم است در محتوای نوشته‌شده دقت بالایی به خرج داد.

  • دیده شدن رپورتاژ آگهی ( ماندگاری مادام‌العمر)

با انتشار تبلیغات رپورتاژ آنلاین، مطلب شما در اکثر موارد در فضای وب باقی خواهد ماند و خوانندگان با جست‌و‌جویی ساده به آن دسترسی خواهند داشت. اگر اصول نوشتن رپورتاژ‌ آگهی را رعایت کرده باشید، مشتری خود را جذب خواهید کرد و رپورتاژ شما اثر مطلوب را خواهد گذاشت. برای دانستن چگونگی نوشتن رپورتاژ آگهی نیز می‌توانید به مطلب«چگونه رپورتاژ آگهی بنویسیم» مراجعه کنید.

  • بالا بردن فروش

تبلیغات رپورتاژ فروش شما را افزایش خواهند داد؛ زیرا با عنوان کردن اطلاعات جامع و کافی اگر فردی به محصول یا خدمت شما نیاز داشته باشد قطعا به سراغ آن خواهد آمد. در صورتی که محتوای تولید شده به خوبی برای موتورهای جست‌وجو بهینه شده باشد، مخاطب خود را خواهد یافت و در نهایت فروش و سود کسب‌وکارتان افزایش می‌یابد.

جمع‌بندی

در طول کل مقاله هدف فقط مقایسه دو روش تبلیغات رپورتاژ آگهی با تبلیغاتی کلیکی بود تا شما باتوجه به شرایط کسب‌وکارتان تصمیم بگیرید قصد داریم کمپین خود را با کدام روش جلو ببرید. همان‌طور که خواندید هدف از راه‌اندازی کمپین‌های تبلیغاتی به‌خودی‌خود می‌تواند چراغ راهنمای شما در انتخاب انواع روش‌های تبلیغاتی در این بازار پرهیاهو باشد.

اگر قصد داشته باشید در کمپینی با سرعت بیشتری مشتری جذب کنید، کافیست یک صفحه فروش جذاب در سایت ایجاد کنید و بعد تبلیغات خود را در دیگر سایت‌ها شروع کنید. به‌صورت کلی تبلیغات کلیکی بازخورد درخور توجهی دارد که باید برای آن بودجه‌ چشمگیری درنظر گرفت. اما سازوکار رپورتاژ آگهی کاملا برعکس تبلیغات کلیکی است. رپورتاژ آگهی با افزایش آگاهی از برند و انتشار اطلاعات مفید و علمی درباره محصولات و خدمات می‌تواند مخاطبان هدف را تحت تأثیر قرار دهد و آن‌ها را به سایت شما علاقه‌مند و وفادار کند.

همچنین از هدف سئویی انتشار رپورتاژ آگهی نباید چشم‌پوشی کرد. مطمئناً این شیوه می‌تواند تاثیر مثبتی بر روی سئو و رتبه سایت شما در نتایج جستجو داشته باشد. از آنجایی که رسانه‌های منتشرکننده رپورتاژ خبری اعتبار بالایی در موتورهای جستجو دارند با قراردادن لینک ‌سایت‌تان در متن می‌تواند سیگنال رتبه‌بندی قدرتمندی برای موتورهای جستجو ارسال کند. مطمئناً داشتن یک لینک از ‌سایتی با اعتبار دامنه بالا تاثیر بسیار خوبی بر روی سئوی سایت شما خواهد داشت. علاوه بر این ارائه مستمر محتوای خبری در رسانه‌های معتبر تاثیر بسیاری روی برندسازی و جلب اعتماد مشتریان دارد.

در صورت تمایل می‌توانید در قسمت دیدگاه نظرات خود را درباره مزایای رپورتاژ آگهی در کسب وکار خود را با ما به اشتراک بگذارید.

عضویت در خبرنامه

ایمیل خود را وارد کنید تا از جدیدترین اخبار و مقالات حوزه دیجیتال مارکتینگ مطلع شوید.

"*" قسمتهای مورد نیاز را نشان می دهد

موضوع مورد علاقه خود را انتخاب کنید*
این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

اشتراک‌گذاری‌:

مطالب مرتبط

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از اخبار روز سئو و روابط عمومی باخبر باش
سومین گزارش جامع سئو در ایران منتشر شد

برای مطالعه گزارش وضعیت بازار سئو در سال ۱۴۰۲ می‌توانید روی لینک زیر کلیک کنید.