آشنایی با انواع رپورتاژ آگهی

0

وقتی دو کلمه Ad به معنای تبلیغات و Editorial به معنای سرمقاله با هم ترکیب شوند یک واژه به نام گزارش آگهی یا Advertorial که به آن رپورتاژ آگهی هم گفته می‌شود به وجود می‌آید. در ادامه با انواع رپورتاژ آگهی آشنا خواهیم شد.

رپورتاژ آگهی تبلیغی است که مانند مقاله عمل می‌کند و برای اهداف تبلیغاتی نوشته شده است. این نوع آگهی هم در رسانه‌های چاپی و هم در وب سایت‌ها منتشر می‌شود. محتوای متن رپورتاژ را می‌توان با تصاویر، فیلم، جدول و سایر عناصر گرافیکی غنی‌تر کرد. بسیاری از سایت‌های خبری بزرگ امکان درج رپورتاژ را با پوشش بالا ارائه می‌دهند.

هنگامی که نگارش رپورتاژ به خوبی انجام و منتشر شود همان تاثیری را خواهد داشت که اخبار و مقاله‌های یک سایت خبری یا مقالات وبلاگ‌ها و سایت‌های معتبر دارند.

در این نوع آگهی، هم سایت خبری از دریافت محتوا و پول بابت انتشار رپورتاژ آگهی منتفغ می‌شود و هم خواننده از داشتن اطلاعاتی در خصوص یک شرکت، محصولات آن و محتوایی که غالبا آموزشی و اطلاعاتی است خوشحال می‌شود. به این ترتیب شرکت آگهی‌دهنده هم از آن سود می‌برد زیرا خواننده در صورتی که از محتوای رپورتاژ رضایت داشته باشد و اطلاعات لازم را کسب کند، حامی آن برند خواهد شد. با این روش، هم برند آن شرکت در ذهن خواننده رپورتاژ ثبت خواهد شد و هم درک و آشنایی مثبتی از آن برند در ذهن او خواهد ماند.

انواع رپورتاژ آگهی

رپورتاژ آگهی در گذشته بیشتر در قالب محتوای متنی در نشریات و روزنامه‌ها یا در قالب آگهی در تلویزیون یا رادیو انجام می‌شده است و در واقع رپورتاژ تلویزیونی یکی از انواع رپورتاژ بوده که البته هنوز هم جایگاه خودش را دارد.

اعتقاد بر این است که هنگامی که ناشران روزنامه‌ها و مجلات به دنبال منابع درآمدزایی دیگر بودند، این تبلیغات یعنی درج رپورتاژ آگهی در سایت‌ها شروع شده است، چون تبلیغات کلاسیک تاثیر مطلوب خود را در رسانه‌های چاپی از دست داده بودند. به این ترتیب مرز بین اطلاعات و تبلیغات حتی روشن‌تر از قبل شد و به این ترتیب رپورتاژ آگهی در سایت‌های خبری هم یکی از انواع رپورتاژ آگهی شد.

اما این روزها با ظهور اینترنت و اهمیت دیجیتال مارکتینگ و بازاریابی محتوایی، رپورتاژ آگهی در سایت‌ها (عموما سایت‌های خبری) و وبلاگ‌های معتبر منتشر می‌شوند. این تبلیغات با محتوای سایت ناشر یعنی سایت‌های خبری یا وبلاگ‌ها و یا سایر سایت‌ها ترکیب شده و مجموعه‌ای از اطلاعات مفید را به صورت هوشمندانه، خلاقانه و جذاب برای تبلیغ کننده در اختیارش قرار می‌دهد.

می‌توان گفت در حالتی که تولید محتوا، انتشار و توزیع رپورتاژ به خوبی انجام شود، بازدیدکنندگان به ندرت متوجه می‌شوند که با یک تبلیغ مواجه شده‌اند.

از آنجایی که این روزها دیدگاه مردم نسبت به تبلیغات بنری تغییر کرده، انتخاب نوع و بستر تبلیغات آنلاین بخصوص برای تبلیغات بومی یا همان تبلیغات نیتیو (Native Advertisement) و بازاریابی محتوایی در فضای آنلاین اهمیت بالایی پیدا کرده است، کارشناسان بازاریابی دیجیتال پیش‌بینی می‌کنند تبلیغات بومی و انواع آن در سال‌های آتی در جایگاه تبلیغاتی بالایی نسبت به باقی انواع تبلیغات قرار گیرد.

رپورتاژ آگهی در همه شکل‌ها و اندازه‌ها ارائه می‌شود که یا لیست و راهنما هستند یا فیلم یا چاپ مقاله هستند و در یک صفحه یا حتی تا شش صفحه نوشته می‌شوند.

صرف نظر از قالب یا رسانه منتشرکننده، اکثر رپورتاژ آگهی‌ها، داستان یک برند یا معرفی محصولات و خدمات آن شرکت را بیان می‌کنند. به همین دلیل بین عناصر پست‌های بلاگ و رپورتاژ آگهی شباهت‌های زیادی دیده می‌شود و حتی می‌توان با رعایت نکات و ویرایش‌های لازم هر کدام از این دو را در جایگاه دیگری به کار برد.

انواع رپورتاژ آگهی تریبون

بهترین نوع رپورتاژ آگهی

برای داشتن هر نوع آگهی باید یک استراتژی بازاریابی مناسب در نظر گرفته شود؛ برای اجرای یک استراتژی بازاریابی تبلیغاتی هم باید از بهترین شیوه‌هایی که سال‌هاست توسط متخصصان این زمینه کار می‌شود، پیروی کرد.

یکی از بهترین نوع تبلیغات موثر در ایران، رپورتاژ آگهی است که برای انجام دادن آن نیاز به تدوین یک استراتژی اصولی است. این استراتژی باید با رعایت و بررسی دقیق نکاتی که در ادامه به آن اشاره می‌شود تدوین و در نهایت با انتشار دقیق بهترین نتیجه را برای هر کسب‌وکاری به همراه آورد.

در واقع، بسیاری از اقداماتی که باید هنگام برنامه‌ریزی یک آگهی رپورتاژ انجام شود، با نحوه نوشتن رپورتاژ رابطه دارد و همه اینها هم با داشتن درک درست و عمیق از افرادی آغاز می‌شود که می‌خواهید به آنها اطلاعات مدنظرتان را برسانید و در واقع مخاطب اصلی شما هستند.

دقیقا مانند هر کمپین بازاریابی، شما باید بدانید مخاطبان هدفتان کیست و چگونه می‌توانید به بهترین وجه ممکن به آنها دست پیدا کنید چون اینها مواردی هستند که اکثریت انتخاب‌های شما را برای انتخاب رسانه و سایت مدنظرتان تعیین می‌کنند.

با فهمیدن اینکه مشتریان شما چه کسانی هستند، مهمترین مسائل آنها چیست، به چه پاسخی نیاز دارند و حتی به کدام سایت‌ها علاقه دارند، به آنها سر می‌زنند و مطالبشان را می‌خوانند؛ می‌توانید یک متن مناسب ایجاد کنید که آنها را علاقه‌مند و جذب کند.

یکی دیگر از جنبه‌های مهم موفقیت در تبلیغات، ارائه ارزش است. از آنجایی که انواع رپورتاژ آگهی غالبا برای مخاطب سایت‌های خبری نگارش می‌شود باید کاملا با رفتاری مشابه سایت خبری متن خود را تولید و اطلاعات مفید که برای خواننده مفید باشد به او ارائه دهید.

و ضمن ارائه ارزش، باید اطمینان حاصل کنید که سبک و صدای رپورتاژ شما مطابق با رسانه‌ای است که در آن منتشر می‌شود چون در غیر این صورت، مزیت اصلی خود را از دست می‌دهد و ناهماهنگ بودن آن به چشم مخاطب می‌آید و باعث می‌شود آن را به راحتی نپذیرید.

چه موقع مقاله، رپورتاژ تبلیغی تلقی می‌شود؟

برای پاسخ به این سوال درباره ماهیت تجاری یک متن یا مقاله، باید گفت در نوشتن رپورتاژ هم درست مثل مقالات سایت‌های خبری، جنبه‌های روزنامه نگاری مانند عینیت و عمق تحقیق رعایت شده است.

علاوه بر این، همیشه مسئله ارزش افزوده مطرح است. اگر لحن اساسی مقاله پیام «من را بخر!» باشد و یا بیش از اندازه‌ تبلیغاتی باشد و هیچ بار اطلاعاتی نداشته باشد قاعدتا مناسب سایت‌های خبری نخواهد بود و خوانندگان هم با خواندن آنها، احساس اطمینان لازم و سندیت لازم را نخواهند دید.

بنابراین بهتر است برای انتشار رپرتاژ قوانین خاص نگارشی و قوانین خاص هر رسانه کاملا رعایت شود.

ما در تریبون به عنوان پلتفرم انتشار رپرتاژ، تجربه گسترده‌ای در ایجاد کمپین‌های تبلیغاتی و انتشار رپورتاژ آگهی در معتبرترین و بهترین رسانه‌های خبری داریم که برای دستیابی به اهداف تبلیغاتی شما مناسب هستند. اگر می‌خواهید در مورد رپورتاژ آگهی و انواع رپورتاژ آگهی اطلاعات بیشتری کسب کنید می‌توانید با ما تماس بگیرید.

دیدگاه خود را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.