CTA چیست و در طراحی آن باید به چه نکاتی توجه کرد؟ 8 نمونه CTA برای صفحه فرود

با خرید اولین رپورتاژ آگهی، برای رپورتاژ بعدی خود ۱۰۰درصد تخفیف بگیرید. دریافت هدیه

طراحی CTA خلاقانه

به‌ روزرسانی شده در 13 آذر 1401

۸ نمونه CTA برای صفحه فرود یا لندینگ پیج

آیا به دنبال سابسکرایبرهای ایمیل، مشتریان و نرخ تبدیل بیشتر هستید؟ شما به یک CTA قدرتمند و با عملکرد بالا نیاز دارید. نیازی نیست این CTA خیلی هم هوشمندانه باشد. بلکه باید فقط کاربران را به سابسکرایبرهای ایمیل یا مشتریان وفادار سایت تبدیل کند. در این مقاله می‌خواهیم رایج‌ترین مثال‌های CTA  یا Call to actionهایی که می‌توانند شما را به هدف‌تان نزدیک‌تر کنند را، با هم بررسی کنیم. به عنوان جایگزین CTA در فارسی، اقدام به عمل یا دعوت به اقدام استفاده می‌شود ولی ما همان مخفف انگلیسی آن و یا عبارت کال تو اکشن را به کار خواهیم برد. چرا که بیشتر در بین مارکترها رایج هستند.

CTA یا کال تو اکشن چیست؟

یک CTA، دستور یا عبارتی است که مردم را راغب می‌کند تا تصمیمی بگیرند یا اقدامی انجام دهند. داشتن یک کال تو اکشن در صفحه لندینگ پیج (صفحه فرود) اهمیت زیادی دارد. چرا که مخاطبین شما را ترغیب می‌کند تا یک قدم به سوی سرویس گیرنده خدمات یا مشتری محصولات شما شدن بردارد.
بدون CTA مخاطب شما نمی‌داند که در مرحله بعدی چه باید بکند. مشتریان بالقوه می‌خواهند که با کمک شما سفر مشتری یا user journey را طی کنند. کال تو اکشن کمک می‌کند که این کار را انجام دهند. فرقی ندارد که صفحه لندینگ را برای فروش ویژه یک محصول می‌سازید یا برای ارائه خدمات فریلنسری خود. طراحی cta برای رپورتاژ آگهی انجام می‌دهید یا برای ایمیل مارکتینگ. در هر حال باید فاکتورهای زیر را برای داشتن یک CTA موفق در نظر داشته باشید:

رنگ دکمه کال تو اکشن

زمانی که از یک دکمه CTA استفاده می‌کنید، باید رنگ مناسبی هم در نظر بگیرید. استفاده از تئوری رنگ در این زمینه می‌تواند کمک زیادی بکند. مثلاً اگر می‌خواهید که کاربران به برند شما اعتماد کند، رنگ آبی انتخاب خوبی می‌تواند باشد. یا برای رنگ دکمه CTA در یک لندینگ یک رپورتاژ آگهی، رنگ سبز مناسب است. چون با بحث پول و ثروت ارتباط دارد. اما بسته به احساسی که می‌خواهید در کاربران به وجود بیاورید، اعم از هیجان، ذوق زدگی یا توجه مستقیم، می‌بایست یک رنگ متناسب انتخاب کنید. تصویر زیر می‌تواند راهنمای خوبی برای این موضوع باشد. رنگ دکمه کال تو اکشن البته کنتراست رنگ‌ها هم اهمیت زیادی دارد. رنگی را انتخاب کنید که با تم سایت و رنگ‌های سازمانی برندتان همخوانی داشته باشد. اما در عین حال بیشتر به چشم بیاید. هرچه رنگ دکمه CTA چشمگیرتر باشد، تأثیر بیشتری روی مخاطب خواهد گذاشت. شاید برایتان جالب باشد که بدانید سایز، شکل، رنگ و کنتراست یک دکمه CTA بیشتر از متن روی آن توجه کاربران را جلب می‌کند. ذهن ما تصاویر را ۶۰ هزار مرتبه سریع‌تر از متون درک می‌کند. جدا از بحث روانشناسی رنگ‌ها، موردی که از نظر تجربه کاربری اهمیت فراوانی دارد، دیده شدن دکمه کال تو اکشن است. به همین منظور رنگ دکمه را باید طوری انتخاب کنید که با دیگر رنگ‌های غالب سایت در تضاد باشد و بهتر به چشم بیاید. برای مثال یک دکمه قرمز رنگ در یک صفحه با پس زمینه قرمز به خوبی به چشم نمیاید.

متن دکمه کال تو اکشن

حالا که رنگ دکمه را انتخاب کردید، باید به سراغ انتخاب صحیح عبارات بروید. متن دکمه کال تو اکشن می‌تواند مشخص کند که نرخ تبدیل لندینگ پیج شما چقدر باشد. اگر کلمات یا عبارت شما ضعیف انتخاب شود، ممکن است نتوانید تأثیر دلخواه خود را روی مخاطب بگذارید. متن شما می‌تواند باعث ایجاد حس خوشایندی در کاربر شود و وی را به کلیک کردن ترغیب نماید و یا بالعکس باعث ایجاد یک حس بد شده و وی را از سایت شما فراری دهد. راه‌هایی وجود دارد که باعث می‌شوند جملات ضعیف به متن کپی CTA قدرتمند و تأثیرگذاری تبدیل شوند. مثلاً به جای نوشتن “راهنمای دانلودی ما را از اینجا بگیرید” بنویسید “دسترسی به راهنمای اختصاصی ما“. یا به جای “برای خرید خود تخفیف دریافت کنید” بنویسید “به مدتی محدود ۹۰ دلار روی این پیشنهاد ویژه سود کنید“. از این به بعد برای نوشتن متن CTA‌های خود از کلماتی که در تصویر زیر می‌بینید استفاده کنید. متن دکمه کال تو اکشن

اندازه دکمه CTA و محل قرارگیری آن

دکمه‌ای که طراحی می‌کنید باید به قدری بزرگ باشد که اولا متن داخل آن به خوبی خوانده شود و ثانیا بتواند به خوبی توجه کاربر را به خود جلب کند و از باقی محتوای صفحه متمایز باشد. توجه کنید که دکمه را آنقدر بزرگ طراحی نکنید که باعث مزاحمت برای کاربر شود و به جای جلب توجه وی نتیجه عکس بگیرید. حتما از فضای خالی در اطراف دکمه استفاده کنید، با اینکار تمرکز کاربر را بیشتر به سمت آن می‌کشانید.

بهترین تمرین برای طراحی CTA صفحات فرود

قبل از اینکه به سراغ رایج‌ترین مثال‌های CTA خلاقانه برویم، بهتر است نکات و تمارینی را مطرح کنیم که می‌توانند در این مسیر به کمک شما بیایند. این نکته‌ها خصوصاً زمانی که صفحات لندینگی برای رپورتاژ آگهی‌ها می‌سازید، مؤثر خواهند بود.

روی اهداف خود تمرکز کنید

باید برای هر صفحه فرود تنها یک هدف را دنبال کنید. اگر بیش از این باشد، کاربر را در تصمیم‌گیری دچار مشکل خواهید کرد. کاربران وقتی در مقابل حق انتخاب‌های زیای قرار بگیرند، انتخاب برایشان مشکل می‌شود. بنابراین بهتر این است که گزینه‌های غیرضروری‌تر را حذف کنید و کاربر را به سمتی که هدف خودتان است هدایت نمایید.

بدانید که مخاطب‌تان با چه چیزی انگیزه می‌گیرد

خودتان را جای مخاطب بگذارید. آیا با دیدن چنین لندینگ پیج و چنین پیغامی در دکمه کال تو اکشن، ترغیب می‌شدید که اقدامی کنید؟ اگر جواب منفی است، پس یک جای کار می‌لنگد. ایجاد انگیزه، شرط اول موفقیت در یک لندینگ پیج خوب است. سعی کنید نیازهای کاربرانتان را به خوبی متوجه شوید و به نسبت آن نیازها کال تو اکشن مناسب را طراحی کنید تا درصد بیشتری از مخاطبان را جذب کنید.

CTA‌هایی قابل درک و با دسترسی آسان ایجاد کنید

اگر دکمه کال تو اکشن را در یک قسمتی از صفحه پنهان کنید که نشود آن را پیدا کرد، یا حداقل نیاز باشد چند باری اسکرول کنید تا به آن برسید، ممکن است به نرخ تبدیل صفحه آسیب زده باشید. وقتی کاربری صفحه فرود شما را می‌بیند، در برخورد اول، نگاهی کلی به صفحه می‌اندازد تا ببیند موضوع در چه زمینه‌ای است. دکمه CTA صفحه می‌تواند راهنمای خوبی برای او باشد. پس نه تنها باید سعی کنید دکمه‌ای قابل توجه از نظر گرافیکی و ظاهری طراحی کنید، بلکه می‌بایست روی محل قرار‌گیری، عبارتی که برایش در نظر گرفته‌اید و دسترس بودن آن هم برنامه‌ریزی دقیقی کنید.

مثال‌هایی خلاقانه و ساده برای دکمه‌های CTA صفحات فرود

اگر می‌خواهید لندینگ پیجی خلاقانه برای سایت خود طراحی کنید، این مقاله مناسب شماست. مثال‌های زیر می‌توانند دید شما را بازتر کنند تا انتخاب دقیق‌تری در طراحی شعار و نوع دکمه‌های CTA داشته باشید. به علاوه شما را با مثال‌های رایج آشنا می‌کند که برای آنچه در ذهن مخاطب جا افتاده است، انرژی اضافی به خرج ندهید و سوار بر موج موفقیت آن شوید.

عضو شوید

یکی از ساده‌ترین صفحات فرود که دکمه کال تو اکشن داشته باشد، صفحه ثبت نام است. در مواجهه با این صفحه دقیقاً می‌دانیم باید چه کاری انجام دهیم. ما می‌دانیم که هرجا نوشته باشد “عضو شوید” یا “عضویت” باید ایمیل یا مشخصات خود را وارد کنیم و دکمه را بزنیم. 8 نمونه CTA برای صفحه فرود

همین حالا دنبال کنید

این مثال کال تو اکشن، توجه کاربر را به عضو شدن در لیست ایمیل‌ها و یا خبرنامه جلب می‌کند. بعضی از تولیدکنندگان محتوا ممکن است بخواهند برای این CTA عبارت “عضو خبرنامه شوید” یا “همین حالا دنبال کنید” را استفاده کنند. اما در مثال زیر، کلمه “عضویت” هم به اندازه کافی گویا است.

دانلود فایل رایگان

یکی از رایج‌ترین روش‌ها برای زمانی که می‌خواهید لیست ایمیل‌های خود را افزایش دهید، ارائه کردن یک محصول یا سرویس رایگان است. این کار می‌تواند نرخ تبدیل لندینگ پیج را بالا ببرد و مخاطبین سایت را بیفزاید. عباراتی مانند “همین حالا به رایگان دانلود کنید” یا “دانلود محصول رایگان” می‌تواند نظر مخاطب را جلب کند.

ثبت نام

اگر یک وبینار همیشه سبز یا پیشنهادی برای یک دوره آنلاین دارید، استفاده از دکمه CTA در صفحه معرفی دوره یا لندینگ پیج رپورتاژ آگهی می‌تواند تأثیر خوبی روی فروش بگذارد. عباراتی مانند ” همین حالا در این دوره ثبت نام کنید” یا “فرصتی محدود برای استفاده از این پیشنهاد ویژه” می‌تواند برای بازدیدکنندگان جلب توجه کند.

به ما بپیوندید

هر زمان که می‌خواهید دعوتی گرم از مخاطب خود بکنید، لازم است از دکمه‌های CTA دوستانه استفاده کنید. عباراتی مانند “به ما بپیوندید” در بعضی از لندینگ پیج‌ها به خوبی جوابگو هستند. اما اگر نیاز به حمایت یا همدلی کاربر دارید، عبارت “من هم موافقم!” می‌تواند در نوع خود خلاقانه و جذاب باشد. دکمه CTA زیر در انتهای فرم امضا برای یک کمپین اجتماعی قرار داده شده است. 8 نمونه CTA برای صفحه فرود

من آماده ام!

اگر می‌خواهید مخاطب خود را هیجان زده کنید از عباراتی مانند “من آماده ام!” در دکمه‌های CTA استفاده کنید. این نوع نوشته‌ها سطحی از هیجان و ذوق‌زدگی را برای کاربری که منتظر یک سرویس یا شروع یک مسیر بوده است، ایجاد می‌کند. اما تا جایی که می‌توانید سعی کنید در همان فضای کم، اطلاعات لازم و پیشنهاد خود را به طور شفاف بیان کنید.

به لیست انتظار بپیوندید

به محض اینکه توانستید توجه کاربر را جلب کنید، باید هرکاری کنید که او را وفادار به وب سایت خود نگه دارید. اگر آنها به یکی از پیشنهادات شما توجه نشان دادند که هنوز در فروشگاه موجود نبود، می‌توانید از آنها بخواهید تا به لیست انتظار آن محصول بپیوندند. در سایت دیجی کالا، برای چنین دکمه‌ای عبارت “موجود شد به من اطلاع بده” انتخاب شده که به اندازه کافی جذاب و گویاست.

به زودی…

شبیه به وضعیت ناموجود بودن محصول و لیست انتظار، بعضی از تولیدکنندگان محتوا برای محصول یا خدمتی که به زودی منتشر خواهد شد هم لندینگ پیجی می‌سازند تا در آن اطلاعات تماس کاربر را بگیرند. این یکی از بهترین راه‌ها برای درگیر کردن کاربر با برند است. 8 نمونه CTA برای صفحه فرود شما هم می‌توانید از این نمونه‌ها و موقعیت‌ها برای ساخت دکمه‌های CTA در سایت خود استفاده کنید. اگر ایده‌ای درباره پیغام دکمه‌ها یا نحوه ساخت صفحات فرود به نظرتان رسید، خوشحال می‌شویم در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.  

دستور یا عبارتی است که مردم را راغب می‌کند تا تصمیمی بگیرند یا اقدامی انجام دهند.

نه تنها باید سعی کنید دکمه‌ای قابل توجه از نظر گرافیکی و ظاهری طراحی کنید، بلکه می‌بایست روی محل قرار‌گیری، عبارتی که برایش در نظر گرفته‌اید و دسترس بودن آن هم برنامه‌ریزی دقیقی کنید.

اشتراک‌گذاری‌:

یک پاسخ

  1. پیام فردمقدم گفت:

    از ارائه این مقاله بسیار سپاسگزارم، متن بسیار مناسب، خلاصه و مفید بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-

با وارد کردن ایمیل خود از خبرنامه های به روز تریبونی با خبر شوید: