از تولید محتوا تا انتشار محتوا؛ اصول و ترفندها

0

اولین چیزی که معمولاً بعد از راه اندازی کسب و کار آنلاین باید به آن فکر کرد تولید محتوا سایت است. اما قبل از آن باید بدانید که محتوا چیست و اصول انتشار محتوا تا چه حد اهمیت دارد. در این مطلب می خواهیم تمامی مفاهیمی که در این حوزه به کارتان می آید را به زبان ساده توضیح دهیم. با تریبون همراه باشید.

محتوا چیست و چند نوع محتوا داریم؟

با توجه به تعریفی که جو پولیزی، بنیانگذاری سایت CMI ( کانون بازاریابی محتوایی) داده است، محتوا اطلاعات ترغیب کننده است که در اختیار مخاطب قرار می گیرد. این محتواها باعث تعامل با مخاطب شده و برای او جذاب است. پس طبق این تعریف محتوا از جنس اطلاعات است. البته نه هر اطلاعات خام و بی ارزشی. بلکه چیزی که برای مخاطب جذاب است و ارزشی برای او ایجاد می کند.

در دسته محتواهای الکترونیکی که در فضای وب قرار می گیرد، چهار نوع قالب کلی برای محتواها داریم: تصویر، ویدئو، صدا و متن. هر کدام از این قالب ها کارکرد های خاص خود را دارند اما بسته به کسب و کار و مخاطبی که دارید ممکن است از یک یا دو نوع این محتواها بیشتر استفاده کنید. تولید محتوا برای سایت یک فرآیند ادامه دار است. اما در وهله نخست باید یک سری از کارها را انجام داده و بعد به سراغ تولید محتوا دنباله دار و روشهای صحیح انتشار آن باشید.

برای دنبال اطلاعات بیشتر درباره انواع محتوا بودید مقاله “هر آنچه باید در رابطه با تولید محتوا و محتوای متنی بدانید” را مطالعه کنید.

اولین گام در جهت تولید محتوا سایت را چگونه برداریم؟

ابتدا به ساکن مطالب اولیه سایت شما بایستی کامل باشند. صفحاتی چون درباره ما، تماس با ما، قوانین و مقررات، سوالات رایج و توضیحات محصولات، محتواهایی هستند که باید قبل از هرچیز به سراغ آنها رفت. اگر فکری به حال این صفحات نکنید، سایر محتواها هم شاید نتوانند کمک چندانی به امتیاز شما در گوگل بکنند. چرا که ساختار اولیه ساخت ارزش زیادی از نظر سئو دارد.

بعد از آنکه محتواهای اولیه وب سایت را کامل کردید، باید به سراغ مطالب وبلاگ بروید. مطالب سئو محور بخش بلاگ هر سایت هدف مهمی را دنبال می کنند. دیده شدن در صفحات اولیه گوگل و جذب مخاطب از طریق کلیک بر روی لینک آنها. این مرحله ممکن است تماماً در اختیار یک پلتفرم تولید محتوا آنلاین قرار بگیرد. اگر نیازی به مشاوره در این زمینه داشتید می توانید از کارشناسان ما در تریبون کمک بگیرید و با یک استراتژی قوی در زمینه محتوا وارد این کارزار شوید.

بعد از تالیف مقالات و مشخص شدن مسیری که قرار است وب سایتتان در این فرآیند طی کند، وقت تبلیغ است. تبلیغ و انتشار محتوا. حالا می توانید از طرق مختلف، مانند شبکه های اجتماعی، رپورتاژ آگهی و … در دنیای وب خود را معرفی کنید.

انتشار محتوا و تولید محتوا تریبون
انتشار محتوا

تولید محتوا چه ارزشی برای کسب و کار ما ایجاد می کند؟

به غیر از بحث ارتقا سئو سایت و امتیازی که از نظر گوگل کسب می کنید ، با تولید محتوا می توانید حضور خود را در فضای مجازی هم تثبیت کنید. در ادامه 4 مزیت تولید و انتشار محتوا برای کسب و کارهای آنلاین را با هم بررسی می کنیم.

  1. با تولید محتوا به سراغ اصل مطلب می روید

در بحث باز کردن گفتگو مفهومی داریم به نام ارائه آسانسوری یا Elevator pitch. این تعریف از جایی می آید که شما نیاز دارید بحث را با یک نفر آغاز کنید اما زمان زیادی برای این کار ندارید. فرض کنید سوار آسانسور شده اید و به صورت اتفاقی یکی از سرمایه گذارانی را می بینید که همیشه میخواستید در فرصتی طلایی با اون درباره کسب و کارتان صحبت کنید. مدت زمانی که در آسانسور با هم هستید شاید در حدود یک دقیقه یا  30 ثانیه باشد. در این فرصت نسبتاً کوتاه به او چه می گویید؟

ارائه آسانسوری در بحث تولید محتوا و دیجیتال مارکتینگ بسیار اهمیت دارد. اینکه بتوانید محتوایی که به مخاطب ارائه دهید که خیلی سریع به سراغ اصل ماجرا برود. بعضی اوقات با محتواهای طولانی و نه چندان مشخص، حوصله مخاطب را سر می بریم. تولید محتوای حرفه ای به شما کمک می کند که ایده و پیام اصلی تان را بدون کم و کاست به گوش مخاطب خود برسانید.

  1. جذابیت های برند خود را بهتر نشان می دهید

وقتی از قدرت کلمات و نوشته های خود آگاه باشید، می بینید که می شود به سادگی هر پیامی که داریم را با صدای بلند به سمع و نظر مخاطبان برسانیم. اگر کسب و کار شما چند مزیت رقابتی خوب دارد یا چند ویژگی جذاب که می خواهید مشتریانتان آنها را بشناسند، با ادبیات نوشتاری ترغیبی می توانید این کار را بکنید. سعی کنید در محتواهای خود به جای استفاده از تبلیغات و نوشتارهای شعاری، بیشتر به تعریف ویژگی ها و برطرف کردن نیاز مخاطبین خود بپردازید.

  1. سلیقه مخاطبین خود را به خواست خود تغییر می دهید

اگر تولید محتوای حرفه ای انجام دهید حتی قادر خواهید بود که سلیقه مخاطب خود را به دلخواه تغییر دهید. این قضیه یکی از استراتژی ترین اقدامات در زمینه بازاریابی محتوایی به حساب می آید و اگر حساب شده و درست انجام شود می تواند تاثیر به سزایی در پیشرو بودن شما بگذارد. برای مثال اینکه شما بیایید یک سبک جدید زندگی را به مخاطب خود ارائه کنید و او هم آن را بپذیرد و استفاده کند، موفقیتی است که به واسطه تولید و انتشار محتوای درست به آن رسیده اید.

  1. خودتان را سریع تر به مشتری ها معرفی می کنید

تولید محتوا کمک می کند مخاطبتان هر آنچه که راجع به شما نیاز دارد بداند به سرعت از طریق وب سایت دریافت کند. زمانی که شروع به نوشتن درباره کسب و کار خود یا معرفی یک محصول می کنید، می توانید بسته به مخاطب و پلتفرمی که در اختیار دارید، محتوا بسازید. با این روش نه درگیر زیاده گویی می شوید نه آنقدر خلاصه نویسی می کنید که کاربر متوجه نشود منظور شما چه بوده. پس هم سرعت هم اهمیت دارد و هم رساندن منظور محتوا.

هنگام تولید محتوای حرفه ای به چه نکاتی توجه کنیم؟

به عنوان یک تولید کننده محتوا و نیرویی که در یک مجموعه ای که سالهاست در این حوزه کار می کند فعال هستم، نکاتی در زمینه تولید محتوای حرفه ای را با شما در میان می گذارم که باعث می شود محتوای تولیدی تان ارزش بیشتری برای مخاطب ایجاد کند.

  1. ساده بنویسید

باید بدانید که در حال حاضر قدرت در تولید محتوای ساده است نه پیچیده. وقتی تولید محتوا می کنید قرار نیست از استعاره های ادبی و کلمات زیادی تخصصی استفاده کنید. شما در حال تولید یک مطلب برای بالا بردن آگاهی مخاطبین خود در یک حوزه مشخص هستید. نیازی نیست قوانین کتاب نویسی یا مقاله نویسی را در آن رعایت کنید. محتوا می تواند ساده ولی در عین حال جذاب باشد.

  1. بانک ایده داشته باشید

اگر قرار است محتوای وب سایت خود را خودتان تولید کنید، پس بهتر است تکنیک های تولید محتوا را یاد بگیرید. گرچه کسب و کار های بزرگ معمولاً محتوای خود را برون سپاری می کنند. چرا که فرآیند ایجاد یک ساختار محتوایی و انتشار آن نیاز به تجربه و مهارت دارد. کاری که شما می توانید بکنید این است که برای سریع تر شدن این فرآیند، یک بانک ایده ایجاد کنید.

بانک ایده به این معناست که شما همیشه موضوعی برای تولید محتوا در حوزه کاری خود داشته باشید. تفاوتی ندارد خودتان بخواهید آن محتوا را تولید کنید یا اینکه قصد برون سپاری آن را داشته باشید. در هر صورت داشتن ایده های تازه و جذاب می تواند وب سایت شما را از تکرار محتوایی نجات دهد.

  1. با احساسات مخاطب درگیر شوید

هر زمان تصمیم گرفتید محتوایی تولید کنید روی مخاطب اثر بگذارد، به سراغ احساسات او بروید. این احساسات می تواند ترس، طمع، احساس گناه، خشم یا حتی حس مالکیت باشد. شما می توانید با پیشنهاداتی که به او می دهید تحریکش کنید و احساسات او را قلقلک دهید. هرچند بهتر است این برقراری ارتباط و درگیری احساسی در سمت و سوی خوب باشد و احساسات مثبت مخاطب را نسبت به برندتان بیدار کند.

  1. محتوای زود هضم تولید کنید

به این نکته توجه داشته باشید که مخاطبان امروزی با شبکه های اجتماعی ای سر و کار دارند که محتواهای بسیار هوشمند و خلاصه در اختیارشان قرار می دهند. حداکثر مدت زمان یک پست ویدیویی در اینستاگرام یک دقیقه است و این مدت زمان برای استوری به 15 ثانیه می رسد. در توییتر محدودیت تعداد کاراکتر دارید و نمی توانید محتواهای طولانی را در یک پیام توییت کنید. همین عدد و رقم ها نشان می دهد که دنیا به سمت خلاصه و گزیده گفتن پیش می رود. شما هم یادتان بماند که محتوای زود هضم تولید کنید.

خود را جای مخاطبین سایتتان بگذارید. با تمام مشغولیت های ذهنی که این روزها برای همه وجود دارد، احتمال زیاد او می خواهد که اطلاعات مورد نیازش را به سرعت از وب سایتتان تهیه کند و به نتیجه برسد. پس تا جایی که می توانید از پر و بال دادن های بیجا در محتوای خود بپرهیزید و شانس خوانده شدن مطلبتان را بالاتر ببرید.

لازم است برای انتشار محتوایی که تولید کرده اید هم هوشمندانه عمل کنید. می توانید از پلتفرم هایی استفاده کنید که در این حوزه تجربه داشته و می دانند که محتوای شما را در کجا منتشر کنند که بازخوردهای مثبتی بگیرید. سایت تریبون با بیش از 300 رسانه فعال در ارتباط است و می تواند در این زمینه شما را یاری دهد. کافیست از قسمت ثبت نام، عضویت خود را تکمیل کنید و از پکیج های محتوایی تریبون استفاده نمایید.

دیدگاه خود را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.