هر آنچه باید در رابطه با تولید محتوا و محتوای متنی بدانید

1

اینترنت مانند آسمان بیکران است که بی‌نهایت ستاره را در خود جای داده است. بیش از 2 میلیارد وب‌سایت در سرتاسر جهان در اینترنت حضور دارند، روزانه بالغ بر 5/3 میلیارد مورد جستجو در گوگل انجام می‌شود و حدود 350,000 توئیت در هر دقیقه ارسال می‌شود. این آمار نشان‌دهنده ارزش بالای اینترنت در جریان زندگی مردم در سرتاسر جهان است.

در عصر اینترنت آنچه که باعث پیشرفت، موفقیت، افزایش فروش و سودآوری کسب و کارها می‌شود، حضور فعال در اینترنت و افزایش مخاطب و حفظ آن‌ها از طریق تولید محتوا است. هیچ استراتژی بازاریابی را پیدا نمی‌کنید که موفق‌تر از بازاریابی از طریق تولید محتوا باشد.

امروزه تولید محتوای مفید و ارزشمند برای خوانندگان یکی از رازهای موفقیت کسب و کارها به شمار می‌رود. از این رو است که بسیاری از شرکت‌ها اقدام به ارائه خدمات تولید محتوا برای سایت‌ها، شرکت‌ها، کسب و کارها و صنایع مختلف کرده‌اند. تولید محتوا نه تنها باعث ورود بازدیدکنندگان جدید به سایت شما می‌شود، بلکه بازدیدکنندگان قبلی را نیز ترغیب به بازگشت می‌کنند.

اما محتوا و تولید محتوا چیست که این همه طرفدار پیدا کرده است. مهارت‌های تولیدکننده محتوا و انواع محتوا چیست؟ پاسخ تمامی سوالات شما درباره تولید محتوا در این مقاله داده شده است. در ادامه با ما باشید تا از تمامی رازهای تولید محتوا و مهمترین نکات تولید محتوا مطلع شوید.

تعریف محتوا چیست؟

نوشتن در واقع هنر یا مهارت بیان ایده‌ها و افکار از طریق واژگان است. وقتی درباره نوشتن محتوا یا تولید محتوا صحبت می‌کنیم، معمولا تمرکز بر واژه «محتوا» است. بنابراین قبل از شرح اینکه تولید محتوا چیست، درک مفهوم «محتوا» از اهمیت بالایی برخوردار است.

محتوا به طور کلی یعنی «اطلاعات و تجربه‌ای که به مخاطب منتقل می‌گردد». محتوا در واقع به همین سادگی است که تعریف می‌شود، محتوا می‌تواند کل صنعت رسانه را با صنایع مختلفی پیوند دهد. به ویژه صنایعی که مبتنی بر اینترنت هستند و این روند با سرعت قابل ملاحظه‌ای رو به پیشرفت است.

محتوا یک واسطه ارتباطی است و طی سال‌های اخیر به نحوی چشمگیر پیشرفت کرده است. یک تصویر، یک مقاله، یک ویدئو و حتی یک پیام صوتی همگی می‌توانند محتوا باشند. در حقیقت سه نوع محتوای اصلی وجود دارد:

 • محتوای متنی
 • محتوای صوتی
 • محتوای تصویری

هر پست رسانه اجتماعی یا هر مقاله منتشر شده در سایت، نوعی محتوا هستند. هر چیزی که به منظور انتقال پیام، ایده یا فکر ارائه شود محتوا در نظر گرفته می‌شود. این محتوا ممکن است در سرتاسر جهان دیده، شنیده یا خوانده شود. امروزه بسیاری از افراد ادعا می‌کنند که می‌توانند محتوا تولید کنند، اما تولید محتوایی ارزشمند که سودآور هم باشد بسیار دشوار است و نیازمند مهارت‌های ویژه‌ای است. شرکت‌های که در زمینه ارائه خدمات تولید محتوا فعالیت می‌کنند، با خلق محتوایی ارزشمند و منحصر به فرد برای سازمان‌ها و صنایع مختلف می‌توانند درآمد بالایی بدست می‌آورند.

 

محتوا در سئو

 

تولید محتوا  چیست؟

فرایند انتقال پیام و ایجاد ارتباط با مخاطب از طریق متن، صوت یا ویدئو را تولید محتوا می‌گویند. تولید محتوای متنی، صوتی یا تصویری طی سال‌های اخیر به شدت رشد کرده است و متعاقباً تکنیک‌های خلق آن‌ها نیز پیشرفت کرده است.

 

محتوای متنی در ابتدا تنها محدود به روزنامه‌ها، مجلات، کتاب‌ها، داستان‌ها و حتی نظریه‌ها بود. سابقه تولید محتوای متنی حتی به دوران قبل از صنعت چاپ برمی‌گردد. از آن زمان تا به حال انقلاب عظیمی در رسانه‌های چاپی ایجاد شده است. متعاقباً پیشرفت‌های محسوسی هم در روند تولید محتوای متنی به وجود آمده است.

 

با روی کار آمدن اینترنت، تقریباً تمامی صنایع نیاز به بازاریابی از طریق محتوا دارند. به همین علت منبع اصلی محتوای تولید شده برای این صنایع و شرکت‌ها در قالب متن است. هر کسی که در اینترنت به دنبال موضوعی می‌گردد، حتی اگر در شبکه‌های اجتماعی حضور نداشته باشد، در موتور جستجوی گوگل با این محتوای متنی مواجه می‌شود.

 

در سال‌های آتی تمامی کسب و کارها، صرف نظر از هر محصول یا خدماتی که به فروش می‌رسانند به یک سایت نیاز خواهند داشت. داشتن سایت به معنی نیاز به تولید محتوا برای تعامل با مخاطبین است. به همین دلیل افراد تولیدکننده محتوای متنی فرصت ایده‌الی برای پیشرفت خواهند داشت. شرکت‌ها برای توسعه محتوای بازاریابی و تبلیغاتی خود به افرادیا سازمان‌های ارائه‌دهنده خدمات تولید محتوا اطمینان می‌کنند.

 

تولید محتوا برای سایت‌ها با سرعت قابل توجهی رو پیشرفت است، تصور کنید حدود 2 میلیون پست بلاگ روزانه در اینترنت آپلود می‌شود. پیش‌بینی شده که تعداد کاربران اینترنت طی 4 تا 5 سال آینده کاملاً سیر صعودی خواهد داشت. به علاوه انتظار می‌رود در 5 سال آتی بیش از 5 میلیون نفر در صنعت تولید محتوا فعالیت خواهند داشت.

 

بسیاری از افراد تصور می‌کنند با رشد محتوای صوتی و تصویری، تولید محتوای متنی از رده خارج شده است و دیگر طرفدار ندارد. اما حقیقت این است که تا وقتی اینترنت بتواند هر چیزی را به کالایی مصرفی و قابل فروش تبدیل کند محتوای متنی ابزاری مهم برای ارتباط با مخاطب باقی خواهد ماند.

 

اهمیت تولید محتوا!

تولید محتوا از هر نوعی که باشد در تمامی صنایع کاربرد دارد. با پیشرفت اینترنت، فرایند تولید محتوا و تکنیک‌های آن نیز با تغییراتی مواجه شده و در آینده نیز این تغییرات بیشتر خواهد بود. در گذشته ابتدا متنی نوشته میشد و سپس مورد ویرایش و بهینه‌سازی قرار می‌گرفت. اما امروزه همزمان با نوشتن متن این فرایند صورت می‌گیرد.

 

امروزه تولید محتوا بیشتر به معنای ایجاد ارزش برای مشتری است، تا اینکه به معنای ارائه اطلاعات باشد. با ارائه مطالبی ارزشمند و شرح محصول و خدماتی که ارائه می‌دهید می‌توانید برای مشتریان خود ارزش ایجاد کنید. محتوایی که امروزه نوشته یا تولید می‌شود با آنچه دهه‌های گذشته به کار می‌رفت تفاوت فاحشی کرده است. از همان ابتدای کار محتوا برای انتقال پیام استفاده می‌شود و تقریباً تمامی کسب و کارها امروزه با تولید محتوا سعی می‌کنند سطح فروش و ارائه خدمات خود را توسعه دهند.

 

از شبکه‌های اجتماعی گرفته تا وب‌سایت‌های اینترنتی روزانه هزاران یا شاید میلیون‌ها بازدیدکننده دارند. تمامی کسب و کارهای جدید و قدیمی نیاز دارند تا از طریق همین شبکه‌های اجتماعی، بلگ‌ها، سایت‌ها و حتی ایمیل‌ها با مخاطبین خود ارتباط داشته باشند. برای ایجاد ارتباط با مخاطبین، کاربران و مشتریان از طریق اینترنت تنها به یک چیز نیاز دارید و آن تولید محتوایی ارزشمند است.

 

به همین دلایل است که تولیدکننده محتوای متنی باید با تمامی تکنیک‌های مقایسه، نوشتن، داستان‌نویسی، گزارش‌نویسی و بسیاری موارد دیگر آشنایی داشته باشد تا هم مخاطب را تحت تأثیر قرار دهد و هم تعداد مخاطبین را افزایش دهد. اینجاست که اهمیت تولید محتوا مشخص می‌شود، چرا که هر کسب و کاری به دنبال تعداد بیشتر مخاطب و در نهایت تبدیل آن‌ها به مشتریان دائمی است.

اهمیت محتوا

انواع محتوای متنی

آشنایی با انواع محتوای متنی به شما کمک می‌کند تا درک بهتری از مفهوم محتوای متنی داشته باشید.

 1. سئو نویسی

سئو تکنیکی برای بهبود رتبه محتوا در موتورهای جستجو مانند گوگل است. این موتورهای جستجو از الگوریتمی استفاده می‌کنند که اعتبار و درجه اهمیت اطلاعات ارائه شده از طریق محتوا را رتبه‌بندی می‌کند. روش‌های زیادی برای این منظور وجود دارد. اما آنچه اینجا اهمیت دارد نوشتن متنی با استفاده از استراتژی‌های سئو است.

 

یکی از مشهورترین استراتژی‌های سئو، تولید محتوایی بهینه شده و متنی بر کلید واژه‌ها است. هدف از این نوع تولید محتوا دستیابی به مخاطبین اصلی یک کسب و کار است. یعنی مخاطبین خاص یک محصول به دنبال کدام کلید واژه‌ها در موتور جستجوی گوگل هستند، محتوای متنی سایت با توجه به همان کلید واژه‌ها تولید می‌شود.

 

بسیاری از شرکت‌های ایرانی که خدمات تولید محتوا را ارائه می‌دهند از همین راهبرد برای افزایش تعداد مخاطب استفاده می‌کنند. در واقع با بهینه کردن محتوای متنی در سایت تلاش می‌کنند تا رتبه یک کسب و کار را در موتورهای جستجو افزایش دهند.

 

 1. بلاگ نویسی

بلاگ‌ها همان مجلات آنلاین هستند، با این تفاوت که هر فرد یا کسب و کاری می‌تواند یک بلاگ شخصی ایجاد کند و اطلاعات مربوط به حوزه خود را در آن آپلود کند. برخی بلاگ‌های تجاری بسیار سودآور هستند و بر روی تأمین درخواست‌ها و تقاضاهای مردم کار می‌کنند، به جای اینکه محتوایی را منتشر کنند که مربوط به علایق شخصی باشد.

 

بلاگ نویسی امروزه تبدیل به یک فرهنگ شده است. بلاگ نویسی یکی از انواع تولید محتوای متنی است که دربین مردم بسیار شایع شده است. چرا که مردم به دنبال اطلاعات هستند و بلاگ‌ها بهترین منبع برای پیدا کردن اطلاعات است. بسیاری از شرکت‌ها در سایت اصلی خود بخشی را جداگانه به بلاگ اختصاص داده‌اند و مقالات و اطلاعات مربوط به محصولات و خدمات خود را در آنجا قرار می‌دهند.

 

نوشتن مقالات با کیفیت و مرتبط با خدمات و محصولات شرکت از یک طرف باعث افزایش اطلاعات و آگاهی مخاطب درباره یک برند یا کسب و کار خاص می‌شود، از طرف دیگر منجر به جذب مخاطب بیشتر خواهد شد. تقریباً اکثر تولیدکنندگان محتوای متنی در زمینه بلاگ نویسی هم فعالیت می‌کنند.

 

 1. تجاری نویسی

تجاری نویسی نوعی کاملاً متفاوت از انواع نویسندگی است. از نام آن مشخص است که این نوع محتوای متنی برای اهداف تجاری استفاده می‌شود. محتوای تجاری معمولاً برای استارتاپ‌ها و کسب و کارها مناسب است و نوشتن آن به مجموعه‌ای از مهارت‌ها نیاز دارد. نویسنده باید بتواند با سبک نوشتن خود مخاطب بیشتری را جذب کند و آن‌ها را به مشتریان اصلی یک کسب و کار تبدیل کند. در مقایسه با سایر انواع محتوای متنی، درآمدزایی بالاتری برای تولیدکننده محتوا دارد، چرا که محتوای وی می‌تواند تأثیر قابل توجهی بر کسب و کار داشته باشد.

 

 1. کپی‌رایتینگ (Copywriting)

یکی از مشهورترین و جدیدترین انواع محتوای متنی، کپی‌رایتینگ است. این نوع نگارش را تقریباً همه تولیدکنندگان محتوا به کار می‌گیرند. به عبارت بهتر کپی‌رایتینگ یک استراتژی بازاریابی و تبلیغات است و به همین خاطر برخی نام دیگر آن را تبلیغ‌نویسی گذاشته‌اند.

 

جذابیت و شهرت این نوع محتوای متنی به خاطر اصطلاحات تبلیغاتی و استفاده از ایده‌ها و مفاهیم منحصر به فرد در سبک نگارش کپی‌رایترها است. تقریباً تمامی سازمان‌ها، شرکت‌ها، برندها و کسب و کارها به دنبال استخدام کپی‌رایترها هستند. این سبک نگارش البته کار هر کسی نیست و نیازمند خلاقیت و استعداد است. این افراد مسئول افزایش فروش یک شرکت می‌شوند. شرح محصولات، پست‌های شبکه‌های اجتماعی و حتی شعارهای تبلیغاتی که اغلب باعث جلب توجه مخاطب می‌شود همه توسط کپی‌رایتر نوشته می‌شود.

 

کپی‌رایتینگ یکی از مشاغل پردرآمد در بین مشاغل تولید محتوا به شمار می‌رود و به مهارت‌های نویسندگی و خلاقیت نیاز دارد. چرا که باید توجه مخاطب را جلب کرده و کاملاً تحت تأثیر قرار دهد. افرادی که از ذهن خلاق و مهارت نویسندگی برخوردارند فرصت‌های بیشتری برای فعالیت در این حرفه دارند.

 

البته محتوای متنی تنها محدود به موارد بالا نیست و شامل موارد دیگری از جمله نوشتن گزارش و خبر برای مجلات و روزنامه‌ها نیز می‌شود. در حقیقت هر نوع نویسندگی به بهینه شدن سایت و جذب مخاطب بیشتر کمک کند.

 

نکاتی مهم برای تولید محتوای ارزشمند

برای اینکه بتوانید تولیدکننده محتوای متنی باشید، به مهارت‌های بسیاری نیاز دارد. مهمترین ویژگی‌ها شامل مهارت نویسندگی خوب، دایره لغات قوی، دانش استفاده از واژگان و اصطلاحات، دانش انگلیسی عالی، مهارت‌های جستجو و در کنار همه این موارد نوشتن مطابق با استانداردهای مدرن می‌باشد. چرا که تولید محتوای متنی تنها شامل نوشتن نیست، بلکه ایجاد محتوایی ارزشمند و با کیفیت است. در ادامه به برخی از نکات تولید محتوا اشاره شده است، به عنوان تولیدکننده محتوا با مطالعه این نکات می‌تواند مهارت‌‌های خود را ارتقا دهید.

 

 • عدم استفاده بیش از حد از واژگان کلیدی

استفاده از واژگان کلیدی استراتژی مهم در زمان تولید محتوای متنی برای یک سایت است. اما از کاربرد بیش از حد این واژگان به 2 دلیل باید خودداری نمایید.

(1) آزاردهنده است: وقتی یک کلمه یا عبارت به طور مداوم و بدون ضرورت تکرار شود، آزاردهنده است. نویسنده باید مراقب باشد متنی که ایجاد کرده از دیدگاه مشتریان یا مخاطبین چگونه به نظر می‌رسد. درک مخاطب یکی از مهمترین نکات تولید محتوا در قالب متن است.

 

(2) رتبه را کاهش می‌دهد: بله این یک حقیقت است! وقتی می‌خواهید رتبه خود در موتورهای جستجو را افزایش دهید، اگر بیش از حد از واژگان کلیدی استفاده کنید الگوریتم جدید موتورهای جستجو این رفتار را شناسایی می‌کند و در نتیجه محتوای تولید شده رتبه بالایی بدست نمی‌آورد.

 

 • نه خیلی کوتاه، نه خیلی بلند

محتوای خیلی کوتاه باعث از قلم افتادن بسیاری از نکات کوتاه می شود که خواننده به خاطر مطالعه آن وارد سایت شما شده است. وقتی اطلاعات مفید را بدست نیاورد، برای بار دوم به سایت شما وارد نخواهد شد.

 

از طرف دیگر محتوای خیلی طولانی باعث کسل شدن خواننده می‌شود. واقعاً ضرورتی ندارد اطلاعات بیش از حد نیاز در یک محتوای متنی ارائه شود. فقط کافی است مهمترین و با ارزش‌ترین نکات یک موضوع مورد بررسی قرار گیرد. مواردی که بیشتر مورد جستجو قرار می‌گیرند.

 

بهترین استراتژی این است که یک متن طولانی را به چندین محتوای کوتاه تقسیم کنید و در قالب یک مجموعه با موضوع مشترک برای خوانندگان آماده کنید.

 

 • استفاده نابجا از استراتژی‌های بازاریابی

وقتی سعی دارید رتبه محتوای خود را در موتورهای جستجو مانند گوگل بالا ببرید، برخی از نویسندگان در مقالات خود بیش از حد از استراتژی‌های بازاریابی استفاده می‌کنند. این مسئله بر کیفیت مقاله تأثیر می‌گذارد. بهینه‌سازی مسلماً یک تکنیک ضروری است، اما هیچ کدام از استراتژی‌های بازاریابی قادر به رقابت با یک متن عالی و منحصر به فرد نیستند. پس قدرت یک متن خوب را هرگز دست کم نگیرید.

 

تعرفه تولید محتوا

تعرفه تولید محتوا در ایران با این نرخ در سایر نقاط جهان به ویژه کشورهای توسعه‌یافته بسیار تفاوت دارد. با این حال همه آن‌ها برای تعیین تعرفه تولید محتوا معیارهایی را در نظر می‌گیرند. در ایران بسیاری از شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات تولید محتوا برای تعیین تعرفه تولید محتوا خود معیارهای کیفیت محتوای متنی، تخصصی بودن محتوا، زمان‌بندی، نوع مشتریان را در نظر می‌گیرند.

 

به عبارت بهتر هر چه کیفیت محتوای درخواستی بالاتر باشد، هزینه بالاتری هم بابت این محتوا باید پرداخت گردد. هزینه‌های تولید محتوا از هر نوعی که باشد، بسته به مهارت تولیدکننده محتوا و عوامل درخواستی تفاوت می‌کند. اینکه مشتری محتوای تصویری درخواست کرده‌ یا یک محتوای متنی برای سایت می‌خواهد، هر کدام معیارهای خاص خود برای قیمت‌گذاری را دارند.

 

تولید محتوا یکی از صنایع با سریع‌ترین نرخ رشد در جهان به شمار می‌رود. این صنعت به راحتی می‌تواند با صنایع مختلفی ارتباط برقرار کند و به رشد آن‌ها نیز کمک کند. هزاران میلیون کاربر اینترنتی باعث شده تا تولید محتوا به مهمترین ابزار ترویج و تبلیغ کسب و کارهای مختلف تبدیل گردد.

 

امروزه اکثر سایت‌ها با تولید محتوای متنی و ایجاد بخش‌های مختص به مقالات می‌توانند اطلاعات مناسبی درباره محصولات و خدمات خود را دراختیار مخاطبین بیشماری در سرتاسر جهان قرار دهند. وب‌سایت‌های خالی هرگز قادر به انتقال پیام به مشتریان نیست و شما برای جذب مشتری بیشتر باید با آن‌ها ارتباط برقرار کنید. با تولید محتوایی ارزشمند هم اعتبار خود را افزایش می‌دهید و هم تعداد مشتریان برند خود را افزایش خواهید داد.

1 دیدگاه
 1. Mostafa می گوید

  واقعا این اطلاعات را جالب و برای وارد شدن به حرفه تولید محتوا و ایجاد ارزش ضروری یافتم.

دیدگاه خود را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.