هر آنچه باید در رابطه با تولید محتوا و محتوای متنی بدانید

2

اینترنت مانند آسمان بیکران است که بی‌نهایت ستاره را در خود جای داده است. بیش از 2 میلیارد وب‌سایت در سرتاسر جهان در اینترنت حضور دارند، روزانه بالغ بر 5/3 میلیارد مورد جستجو در گوگل انجام می‌شود و حدود 350,000 توئیت در هر دقیقه ارسال می‌شود. این آمار نشان‌دهنده ارزش بالای اینترنت در جریان زندگی مردم در سرتاسر جهان است.

در عصر اینترنت آنچه که باعث پیشرفت، موفقیت، افزایش فروش و سودآوری کسب و کارها می‌شود، حضور فعال در اینترنت و افزایش مخاطب و حفظ آن‌ها از طریق تولید محتوا است. هیچ استراتژی بازاریابی را پیدا نمی‌کنید که موفق‌تر از بازاریابی از طریق تولید محتوا باشد.

امروزه تولید محتوای مفید و ارزشمند برای خوانندگان یکی از رازهای موفقیت کسب و کارها به شمار می‌رود. از این رو است که بسیاری از شرکت‌ها اقدام به ارائه خدمات تولید محتوا برای سایت‌ها، شرکت‌ها، کسب و کارها و صنایع مختلف کرده‌اند. تولید محتوا نه تنها باعث ورود بازدیدکنندگان جدید به سایت شما می‌شود، بلکه بازدیدکنندگان قبلی را نیز ترغیب به بازگشت می‌کنند.

اما محتوا و تولید محتوا چیست که این همه طرفدار پیدا کرده است. مهارت‌های تولیدکننده محتوا و انواع محتوا چیست؟ پاسخ تمامی سوالات شما درباره تولید محتوا در این مقاله داده شده است. در ادامه با ما باشید تا از تمامی رازهای تولید محتوا و مهمترین نکات تولید محتوا مطلع شوید.

تعریف محتوا چیست؟

نوشتن در واقع هنر یا مهارت بیان ایده‌ها و افکار از طریق واژگان است. وقتی درباره نوشتن محتوا یا تولید محتوا صحبت می‌کنیم، معمولا تمرکز بر واژه «محتوا» است. بنابراین قبل از شرح اینکه تولید محتوا چیست، درک مفهوم «محتوا» از اهمیت بالایی برخوردار است.

محتوا به طور کلی یعنی «اطلاعات و تجربه‌ای که به مخاطب منتقل می‌گردد». محتوا در واقع به همین سادگی است که تعریف می‌شود، محتوا می‌تواند کل صنعت رسانه را با صنایع مختلفی پیوند دهد. به ویژه صنایعی که مبتنی بر اینترنت هستند و این روند با سرعت قابل ملاحظه‌ای رو به پیشرفت است.

محتوا یک واسطه ارتباطی است و طی سال‌های اخیر به نحوی چشمگیر پیشرفت کرده است. یک تصویر، یک مقاله، یک ویدئو و حتی یک پیام صوتی همگی می‌توانند محتوا باشند. در حقیقت سه نوع محتوای اصلی وجود دارد:

 • محتوای متنی
 • محتوای صوتی
 • محتوای تصویری

هر پست رسانه اجتماعی یا هر مقاله منتشر شده در سایت، نوعی محتوا هستند. هر چیزی که به منظور انتقال پیام، ایده یا فکر ارائه شود محتوا در نظر گرفته می‌شود. این محتوا ممکن است در سرتاسر جهان دیده، شنیده یا خوانده شود. امروزه بسیاری از افراد ادعا می‌کنند که می‌توانند محتوا تولید کنند، اما تولید محتوایی ارزشمند که سودآور هم باشد بسیار دشوار است و نیازمند مهارت‌های ویژه‌ای است. شرکت‌های که در زمینه ارائه خدمات تولید محتوا فعالیت می‌کنند، با خلق محتوایی ارزشمند و منحصر به فرد برای سازمان‌ها و صنایع مختلف می‌توانند درآمد بالایی بدست می‌آورند.

 

محتوا در سئو

 

تولید محتوا چیست؟

فرایند انتقال پیام و ایجاد ارتباط با مخاطب از طریق متن، صوت یا ویدئو را تولید محتوا می‌گویند. تولید محتوای متنی، صوتی یا تصویری طی سال‌های اخیر به شدت رشد کرده است و متعاقباً تکنیک‌های خلق آن‌ها نیز پیشرفت کرده است.

محتوای متنی در ابتدا تنها محدود به روزنامه‌ها، مجلات، کتاب‌ها، داستان‌ها و حتی نظریه‌ها بود. سابقه تولید محتوای متنی حتی به دوران قبل از صنعت چاپ برمی‌گردد. از آن زمان تا به حال انقلاب عظیمی در رسانه‌های چاپی ایجاد شده است. متعاقباً پیشرفت‌های محسوسی هم در روند تولید محتوای متنی به وجود آمده است.

با روی کار آمدن اینترنت، تقریباً تمامی صنایع نیاز به بازاریابی از طریق محتوا دارند. به همین علت منبع اصلی محتوای تولید شده برای این صنایع و شرکت‌ها در قالب متن است. هر کسی که در اینترنت به دنبال موضوعی می‌گردد، حتی اگر در شبکه‌های اجتماعی حضور نداشته باشد، در موتور جستجوی گوگل با این محتوای متنی مواجه می‌شود.

در سال‌های آتی تمامی کسب و کارها، صرف نظر از هر محصول یا خدماتی که به فروش می‌رسانند به یک سایت نیاز خواهند داشت. داشتن سایت به معنی نیاز به تولید محتوا برای تعامل با مخاطبین است. به همین دلیل افراد تولیدکننده محتوای متنی فرصت ایده‌الی برای پیشرفت خواهند داشت. شرکت‌ها برای توسعه محتوای بازاریابی و تبلیغاتی خود به افرادیا سازمان‌های ارائه‌دهنده خدمات تولید محتوا اطمینان می‌کنند.

تولید محتوا برای سایت‌ها با سرعت قابل توجهی رو پیشرفت است، تصور کنید حدود 2 میلیون پست بلاگ روزانه در اینترنت آپلود می‌شود. پیش‌بینی شده که تعداد کاربران اینترنت طی 4 تا 5 سال آینده کاملاً سیر صعودی خواهد داشت. به علاوه انتظار می‌رود در 5 سال آتی بیش از 5 میلیون نفر در صنعت تولید محتوا فعالیت خواهند داشت.

بسیاری از افراد تصور می‌کنند با رشد محتوای صوتی و تصویری، تولید محتوای متنی از رده خارج شده است و دیگر طرفدار ندارد. اما حقیقت این است که تا وقتی اینترنت بتواند هر چیزی را به کالایی مصرفی و قابل فروش تبدیل کند محتوای متنی ابزاری مهم برای ارتباط با مخاطب باقی خواهد ماند.

اهمیت تولید محتوا

تولید محتوا از هر نوعی که باشد در تمامی صنایع کاربرد دارد. با پیشرفت اینترنت، فرایند تولید محتوا و تکنیک‌های آن نیز با تغییراتی مواجه شده و در آینده نیز این تغییرات بیشتر خواهد بود. در گذشته ابتدا متنی نوشته میشد و سپس مورد ویرایش و بهینه‌سازی قرار می‌گرفت. اما امروزه همزمان با نوشتن متن این فرایند صورت می‌گیرد.

امروزه تولید محتوا بیشتر به معنای ایجاد ارزش برای مشتری است، تا اینکه به معنای ارائه اطلاعات باشد. با ارائه مطالبی ارزشمند و شرح محصول و خدماتی که ارائه می‌دهید می‌توانید برای مشتریان خود ارزش ایجاد کنید. محتوایی که امروزه نوشته یا تولید می‌شود با آنچه دهه‌های گذشته به کار می‌رفت تفاوت فاحشی کرده است. از همان ابتدای کار محتوا برای انتقال پیام استفاده می‌شود و تقریباً تمامی کسب و کارها امروزه با تولید محتوا سعی می‌کنند سطح فروش و ارائه خدمات خود را توسعه دهند.

از شبکه‌های اجتماعی گرفته تا وب‌سایت‌های اینترنتی روزانه هزاران یا شاید میلیون‌ها بازدیدکننده دارند. تمامی کسب و کارهای جدید و قدیمی نیاز دارند تا از طریق همین شبکه‌های اجتماعی، بلگ‌ها، سایت‌ها و حتی ایمیل‌ها با مخاطبین خود ارتباط داشته باشند. برای ایجاد ارتباط با مخاطبین، کاربران و مشتریان از طریق اینترنت تنها به یک چیز نیاز دارید و آن تولید محتوایی ارزشمند است.

به همین دلایل است که تولیدکننده محتوای متنی باید با تمامی تکنیک‌های مقایسه، نوشتن، داستان‌نویسی، گزارش‌نویسی و بسیاری موارد دیگر آشنایی داشته باشد تا هم مخاطب را تحت تأثیر قرار دهد و هم تعداد مخاطبین را افزایش دهد. اینجاست که اهمیت تولید محتوا مشخص می‌شود، چرا که هر کسب و کاری به دنبال تعداد بیشتر مخاطب و در نهایت تبدیل آن‌ها به مشتریان دائمی است.

اهمیت محتوا

اولین گام در جهت تولید محتوا سایت را چگونه برداریم؟

ابتدا به ساکن مطالب اولیه سایت شما بایستی کامل باشند. صفحاتی چون درباره ما، تماس با ما، قوانین و مقررات، سوالات رایج و توضیحات محصولات، محتواهایی هستند که باید قبل از هرچیز به سراغ آنها رفت. اگر فکری به حال این صفحات نکنید، سایر محتواها هم شاید نتوانند کمک چندانی به امتیاز شما در گوگل بکنند. چرا که ساختار اولیه ساخت ارزش زیادی از نظر سئو دارد.

بعد از آنکه محتواهای اولیه وب سایت را کامل کردید، باید به سراغ مطالب وبلاگ بروید. مطالب سئو محور بخش بلاگ هر سایت هدف مهمی را دنبال می کنند. دیده شدن در صفحات اولیه گوگل و جذب مخاطب از طریق کلیک بر روی لینک آنها. این مرحله ممکن است تماماً در اختیار یک پلتفرم تولید محتوا آنلاین قرار بگیرد. اگر نیازی به مشاوره در این زمینه داشتید می توانید از کارشناسان ما در تریبون کمک بگیرید و با یک استراتژی قوی در زمینه محتوا وارد این کارزار شوید.

بعد از تالیف مقالات و مشخص شدن مسیری که قرار است وب سایتتان در این فرآیند طی کند، وقت تبلیغ است. تبلیغ و انتشار محتوا. حالا می توانید از طرق مختلف، مانند شبکه های اجتماعی، رپورتاژ آگهی و … در دنیای وب خود را معرفی کنید.

تولید محتوا چه ارزشی برای کسب و کار ما ایجاد می کند؟

به غیر از بحث ارتقا سئو سایت و امتیازی که از نظر گوگل کسب می کنید ، با تولید محتوا می توانید حضور خود را در فضای مجازی هم تثبیت کنید. در ادامه 4 مزیت تولید و انتشار محتوا برای کسب و کارهای آنلاین را با هم بررسی می کنیم.

 1. با تولید محتوا به سراغ اصل مطلب می روید

در بحث باز کردن گفتگو مفهومی داریم به نام ارائه آسانسوری یا Elevator pitch. این تعریف از جایی می آید که شما نیاز دارید بحث را با یک نفر آغاز کنید اما زمان زیادی برای این کار ندارید. فرض کنید سوار آسانسور شده اید و به صورت اتفاقی یکی از سرمایه گذارانی را می بینید که همیشه میخواستید در فرصتی طلایی با اون درباره کسب و کارتان صحبت کنید. مدت زمانی که در آسانسور با هم هستید شاید در حدود یک دقیقه یا  30 ثانیه باشد. در این فرصت نسبتاً کوتاه به او چه می گویید؟

ارائه آسانسوری در بحث تولید محتوا و دیجیتال مارکتینگ بسیار اهمیت دارد. اینکه بتوانید محتوایی که به مخاطب ارائه دهید که خیلی سریع به سراغ اصل ماجرا برود. بعضی اوقات با محتواهای طولانی و نه چندان مشخص، حوصله مخاطب را سر می بریم. تولید محتوای حرفه ای به شما کمک می کند که ایده و پیام اصلی تان را بدون کم و کاست به گوش مخاطب خود برسانید.

 1. جذابیت های برند خود را بهتر نشان می دهید

وقتی از قدرت کلمات و نوشته های خود آگاه باشید، می بینید که می شود به سادگی هر پیامی که داریم را با صدای بلند به سمع و نظر مخاطبان برسانیم. اگر کسب و کار شما چند مزیت رقابتی خوب دارد یا چند ویژگی جذاب که می خواهید مشتریانتان آنها را بشناسند، با ادبیات نوشتاری ترغیبی می توانید این کار را بکنید. سعی کنید در محتواهای خود به جای استفاده از تبلیغات و نوشتارهای شعاری، بیشتر به تعریف ویژگی ها و برطرف کردن نیاز مخاطبین خود بپردازید.

 1. سلیقه مخاطبین خود را به خواست خود تغییر می دهید

اگر تولید محتوای حرفه ای انجام دهید حتی قادر خواهید بود که سلیقه مخاطب خود را به دلخواه تغییر دهید. این قضیه یکی از استراتژی ترین اقدامات در زمینه بازاریابی محتوایی به حساب می آید و اگر حساب شده و درست انجام شود می تواند تاثیر به سزایی در پیشرو بودن شما بگذارد. برای مثال اینکه شما بیایید یک سبک جدید زندگی را به مخاطب خود ارائه کنید و او هم آن را بپذیرد و استفاده کند، موفقیتی است که به واسطه تولید و انتشار محتوای درست به آن رسیده اید.

 1. خودتان را سریع تر به مشتری ها معرفی می کنید

تولید محتوا کمک می کند مخاطبتان هر آنچه که راجع به شما نیاز دارد بداند به سرعت از طریق وب سایت دریافت کند. زمانی که شروع به نوشتن درباره کسب و کار خود یا معرفی یک محصول می کنید، می توانید بسته به مخاطب و پلتفرمی که در اختیار دارید، محتوا بسازید. با این روش نه درگیر زیاده گویی می شوید نه آنقدر خلاصه نویسی می کنید که کاربر متوجه نشود منظور شما چه بوده. پس هم سرعت هم اهمیت دارد و هم رساندن منظور محتوا.

اصول تولید محتوای ارزشمند

برای اینکه بتوانید تولیدکننده محتوای متنی باشید، به مهارت‌های بسیاری نیاز دارد. مهمترین ویژگی‌ها شامل مهارت نویسندگی خوب، دایره لغات قوی، دانش استفاده از واژگان و اصطلاحات، دانش انگلیسی عالی، مهارت‌های جستجو و در کنار همه این موارد نوشتن مطابق با استانداردهای مدرن می‌باشد. چرا که تولید محتوای متنی تنها شامل نوشتن نیست، بلکه ایجاد محتوایی ارزشمند و با کیفیت است. در ادامه به برخی از نکات تولید محتوا اشاره شده است، به عنوان تولیدکننده محتوا با مطالعه این نکات می‌تواند مهارت‌‌های خود را ارتقا دهید.

 • عدم استفاده بیش از حد از واژگان کلیدی

استفاده از واژگان کلیدی استراتژی مهم در زمان تولید محتوای متنی برای یک سایت است. اما از کاربرد بیش از حد این واژگان به 2 دلیل باید خودداری نمایید.

(1) آزاردهنده است: وقتی یک کلمه یا عبارت به طور مداوم و بدون ضرورت تکرار شود، آزاردهنده است. نویسنده باید مراقب باشد متنی که ایجاد کرده از دیدگاه مشتریان یا مخاطبین چگونه به نظر می‌رسد. درک مخاطب یکی از مهمترین نکات تولید محتوا در قالب متن است.

(2) رتبه را کاهش می‌دهد: بله این یک حقیقت است! وقتی می‌خواهید رتبه خود در موتورهای جستجو را افزایش دهید، اگر بیش از حد از واژگان کلیدی استفاده کنید الگوریتم جدید موتورهای جستجو این رفتار را شناسایی می‌کند و در نتیجه محتوای تولید شده رتبه بالایی بدست نمی‌آورد.

 • نه خیلی کوتاه، نه خیلی بلند

محتوای خیلی کوتاه باعث از قلم افتادن بسیاری از نکات کوتاه می شود که خواننده به خاطر مطالعه آن وارد سایت شما شده است. وقتی اطلاعات مفید را بدست نیاورد، برای بار دوم به سایت شما وارد نخواهد شد.

از طرف دیگر محتوای خیلی طولانی باعث کسل شدن خواننده می‌شود. واقعاً ضرورتی ندارد اطلاعات بیش از حد نیاز در یک محتوای متنی ارائه شود. فقط کافی است مهمترین و با ارزش‌ترین نکات یک موضوع مورد بررسی قرار گیرد. مواردی که بیشتر مورد جستجو قرار می‌گیرند.

بهترین استراتژی این است که یک متن طولانی را به چندین محتوای کوتاه تقسیم کنید و در قالب یک مجموعه با موضوع مشترک برای خوانندگان آماده کنید.

 • بانک ایده داشته باشید

اگر قرار است محتوای وب سایت خود را خودتان تولید کنید، پس بهتر است تکنیک های تولید محتوا را یاد بگیرید. گرچه کسب و کار های بزرگ معمولاً محتوای خود را برون سپاری می کنند. چرا که فرآیند ایجاد یک ساختار محتوایی و انتشار آن نیاز به تجربه و مهارت دارد. کاری که شما می توانید بکنید این است که برای سریع تر شدن این فرآیند، یک بانک ایده ایجاد کنید.

بانک ایده به این معناست که شما همیشه موضوعی برای تولید محتوا در حوزه کاری خود داشته باشید. تفاوتی ندارد خودتان بخواهید آن محتوا را تولید کنید یا اینکه قصد برون سپاری آن را داشته باشید. در هر صورت داشتن ایده های تازه و جذاب می تواند وب سایت شما را از تکرار محتوایی نجات دهد.

 • استفاده نابجا از استراتژی‌های بازاریابی

وقتی سعی دارید رتبه محتوای خود را در موتورهای جستجو مانند گوگل بالا ببرید، برخی از نویسندگان در مقالات خود بیش از حد از استراتژی‌های بازاریابی استفاده می‌کنند. این مسئله بر کیفیت مقاله تأثیر می‌گذارد. بهینه‌سازی مسلماً یک تکنیک ضروری است، اما هیچ کدام از استراتژی‌های بازاریابی قادر به رقابت با یک متن عالی و منحصر به فرد نیستند. پس قدرت یک متن خوب را هرگز دست کم نگیرید.

 • با احساسات مخاطب درگیر شوید

هر زمان تصمیم گرفتید محتوایی تولید کنید روی مخاطب اثر بگذارد، به سراغ احساسات او بروید. این احساسات می تواند ترس، طمع، احساس گناه، خشم یا حتی حس مالکیت باشد. شما می توانید با پیشنهاداتی که به او می دهید تحریکش کنید و احساسات او را قلقلک دهید. هرچند بهتر است این برقراری ارتباط و درگیری احساسی در سمت و سوی خوب باشد و احساسات مثبت مخاطب را نسبت به برندتان بیدار کند.

 • محتوای زود هضم تولید کنید

به این نکته توجه داشته باشید که مخاطبان امروزی با شبکه های اجتماعی ای سر و کار دارند که محتواهای بسیار هوشمند و خلاصه در اختیارشان قرار می دهند. حداکثر مدت زمان یک پست ویدیویی در اینستاگرام یک دقیقه است و این مدت زمان برای استوری به 15 ثانیه می رسد. در توییتر محدودیت تعداد کاراکتر دارید و نمی توانید محتواهای طولانی را در یک پیام توییت کنید. همین عدد و رقم ها نشان می دهد که دنیا به سمت خلاصه و گزیده گفتن پیش می رود. شما هم یادتان بماند که محتوای زود هضم تولید کنید.

خود را جای مخاطبین سایتتان بگذارید. با تمام مشغولیت های ذهنی که این روزها برای همه وجود دارد، احتمال زیاد او می خواهد که اطلاعات مورد نیازش را به سرعت از وب سایتتان تهیه کند و به نتیجه برسد. پس تا جایی که می توانید از پر و بال دادن های بیجا در محتوای خود بپرهیزید و شانس خوانده شدن مطلبتان را بالاتر ببرید.

تعرفه تولید محتوا

تعرفه تولید محتوا در ایران با این نرخ در سایر نقاط جهان به ویژه کشورهای توسعه‌یافته بسیار تفاوت دارد. با این حال همه آن‌ها برای تعیین تعرفه تولید محتوا معیارهایی را در نظر می‌گیرند. در ایران بسیاری از شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات تولید محتوا برای تعیین تعرفه تولید محتوا خود معیارهای کیفیت محتوای متنی، تخصصی بودن محتوا، زمان‌بندی، نوع مشتریان را در نظر می‌گیرند.

به عبارت بهتر هر چه کیفیت محتوای درخواستی بالاتر باشد، هزینه بالاتری هم بابت این محتوا باید پرداخت گردد. هزینه‌های تولید محتوا از هر نوعی که باشد، بسته به مهارت تولیدکننده محتوا و عوامل درخواستی تفاوت می‌کند. اینکه مشتری محتوای تصویری درخواست کرده‌ یا یک محتوای متنی برای سایت می‌خواهد، هر کدام معیارهای خاص خود برای قیمت‌گذاری را دارند.

تولید محتوا یکی از صنایع با سریع‌ترین نرخ رشد در جهان به شمار می‌رود. این صنعت به راحتی می‌تواند با صنایع مختلفی ارتباط برقرار کند و به رشد آن‌ها نیز کمک کند. هزاران میلیون کاربر اینترنتی باعث شده تا تولید محتوا به مهمترین ابزار ترویج و تبلیغ کسب و کارهای مختلف تبدیل گردد.

امروزه اکثر سایت‌ها با تولید محتوای متنی و ایجاد بخش‌های مختص به مقالات می‌توانند اطلاعات مناسبی درباره محصولات و خدمات خود را دراختیار مخاطبین بیشماری در سرتاسر جهان قرار دهند. وب‌سایت‌های خالی هرگز قادر به انتقال پیام به مشتریان نیست و شما برای جذب مشتری بیشتر باید با آن‌ها ارتباط برقرار کنید. با تولید محتوایی ارزشمند هم اعتبار خود را افزایش می‌دهید و هم تعداد مشتریان برند خود را افزایش خواهید داد.

لازم است برای انتشار محتوایی که تولید کرده اید هم هوشمندانه عمل کنید. می توانید از پلتفرم هایی استفاده کنید که در این حوزه تجربه داشته و می دانند که محتوای شما را در کجا منتشر کنند که بازخوردهای مثبتی بگیرید. سایت تریبون با بیش از 300 رسانه فعال در ارتباط است و می تواند در این زمینه شما را یاری دهد. کافیست از قسمت ثبت نام، عضویت خود را تکمیل کنید و از پکیج های محتوایی تریبون استفاده نمایید.

2 دیدگاه‌ها
 1. Mostafa می گوید

  واقعا این اطلاعات را جالب و برای وارد شدن به حرفه تولید محتوا و ایجاد ارزش ضروری یافتم.

  1. روناک شاکری می گوید

   مصطفی جان خوشحالیم که مقاله ما رو دوست داشتی و برات مفید بوده.

دیدگاه خود را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.