رپورتاژ خبری خود را پشت تریبون ببرید

0

برخلاف باور بسیاری از بازاریابانی که استفاده از بازاریابی محتوایی را در اولویت آخر قرار می‌دهند، می‌توان از این ابزار در قدرتمندترین حالت ممکن استفاده کرد. رپورتاژ خبری یا رپورتاژ آگهی یکی از شیوه‌های بازاریابی محتوایی است که در دهه‌های اخیر با گسترش فضای وب، بسیار مورد توجه قرار گرفته است. این مقاله به شما کمک خواهد کرد که محتوای رپورتاژ خبری مناسب تهیه کرده و در سایت‌های پربازدید منتشر کنید.

رپورتاژ خبری یا رپورتاژ آگهی در انگلیسی به معنای Advertorial است که از ترکیب دو کلمه Advertisement (تبلیغات) و Editorial (سرمقاله) به وجود آمده است. رپورتاژ خبری متن یا مقاله‌ای آموزشی است که با اهداف مختلفی از جمله برندسازی، گرفتن بک‌ لینک، بهبود وضعیت سئو، ارتقای رتبه سایت در گوگل و معرفی و فروش محصول یا خدمتی خاص منتشر می‌شود.

تفاوت رپورتاژ خبری نسبت به دیگر روش‌های بازاریابی محتوایی، این است که محتوایی آموزشی یا خبری دارد و کاربر پس از مطالعه این رپورتاژ خبری نسبت به موضوعی خاص، اطلاعات جامع و خوبی به دست می‌آورد و از اینکه زمان خود را برای مطالعه رپورتاژ آگهی شما صرف کرده، حس خوبی پیدا می‌کند.

کاربر را در طول مطالعه رپورتاژ خبری همراهی کنید و با ارائه متنی هدفمند، گام‌به‌گام او را با مراحل مختلف آشنا سازید. بهتر است سعی کنید نیاز یا سوالی را در ذهن مخاطب به وجود آورده سپس آن را شرح و بسط دهید. در نهایت با ارائه محصول یا خدمت خود، جهت پاسخ به علامت سوال یا برطرف کردن نیازی که در کاربر به وجود آمده، او را یاری کنید.

رپورتاژ آگهی مناسب

در مقالات مختلف درباره نحوه نوشتن رپورتاژ آگهی دستورالعمل‌های متفاوتی وجود دارد. در گام‌های زیر، روندی اگرچه مختصر ولی جامع در اختیار شما قرار می‌گیرد تا با طی کردن گام‌به‌گام این موارد، رپورتاژ خبری شما موثر و پربازدید شود و شما را تا رسیدن به هدف مورد نظرتان همراهی کند.

از زیر ذره‌بین به مخاطب خود نگاه کنید

برای نوشتن یک رپورتاژ خبری موثر، اولین گام شناخت مخاطبان هدف است. باید بدانید برای چه گروهی از مخاطبان می‌نویسید، آنها چه نیازهایی دارند؟ چگونه فکر می‌کنند؟ و همچنین شما چگونه می‌خواهید با محصول خود به آنها یاری رسانید. لحن و سلیقه مخاطبان خود را پیدا کرده و بر اساس آن، سبک و واژه‌های رپورتاژ خبری را انتخاب کنید.

رپورتاژ خبری

سایت منتشرکننده را بررسی کنید

برای اینکه رپورتاژ خبری شما، موثر باشد، لازم است در سایت‌های معتبر و پربازدید منتشر شود. تقریبا تمامی سایت‌های پربازدید، سبک و قوانین خاص خود را دارند. درنتیجه پس از بررسی چندین سایتِ منتشرکننده‌ی مختلف و کاربران آن‌ها، متناسب‌ترین‌ سایت با پرسونای خود را انتخاب کنید. همچنین واژه‌ها و سبک محتوای خود را به نحوی نگارش کنید تا با قوانین سایت منتشرکننده و پرسونای شما مطابقت داشته باشد.

برای نوشتن تیتری جذاب، زمان بگذارید

تیتر جزء کلیدی‌ترین گام‌ها محسوب می‌شود. در نوشتن تیتر پرسونای خود را در نظر بگیرید. موضوع اصلی را بیان کنید. کمی مبهم صحبت کنید تا خواننده به مطالعه متن ترغیب شود. حتی می‌توانید با طرح پرسشی، جذابیت تیتر را افزایش دهید. در صورت امکان برای ایجاد ریتم در تیتر و جذابیت بیشتر از واج‌آرایی نیز استفاده کنید.

برای شروع، چکیده‌‌ای مناسب آماده کنید

قبل از اینکه کاربر وارد قسمت اصلی شود، او را با نوشتن موضوع اصلی و شرحی مختصر بین ۳۰ تا ۴۰ کلمه آماده کنید. به دلیل کوتاه بودن چکیده، سعی کنید از بیان جزییات بپرهیزید و فقط موضوع کلی را کاملا شفاف مطرح کنید.

با بدنه اصلی جذاب، مخاطب را تا انتها همراه خود نگه دارید

در این قسمت به طور کامل موضوع را شرح دهید. از آنجایی که هدف تبلیغاتی است، اگر بین ۲۰ تا ۳۰ درصد محتوای شما در بدنه اصلی تبلیغاتی باشد، قابل‌قبول است.

علامت سوالی در ذهن کاربر به وجود آورید و در انتها با استفاده از محصول یا خدمتی که برند شما عرضه می‌کند، راه‌حلی به او ارائه دهید. می‌توانید برای جذابیت بیشتر از داستان‌سرایی استفاد کنید و با لحنی جذاب، مخاطب را تا انتهای داستان با خود همراه سازید. همچنین سعی کنید عکس‌هایی با کیفیت و مرتبط در اختیار کاربران قرار دهید.

مخاطب را به سایت خود دعوت کنید

حال که مخاطب به انتهای رپورتاژ خبری می‌رسد، زمان آن است که اطلاعات سایت خود را در اختیار او قرار دهید و به او برای پاسخ به علامت سوالی که تا به اینجا در ذهنش به وجود آورده‌اید، یاری رسانید. در این مرحله، به احتمال ۷۰ درصد، کاربر دعوت شما را می‌‌پذیرد و از سایت شما بازدید می‌کند.

نیازی نیست دعوت به عمل (Call To Action) بسیار واضح و آشکار باشد، تنها کافی است اطلاعات تماس، لینک و مشخصات وب‌سایت خود را در اختیار کاربران قرار دهید تا بتوانند به راحتی از وب‌سایت شما بازدید کنند. اغلب سایت‌های منتشرکننده به شما امکان انتشار ۳ تا ۵ لینک را می‌دهند.

با رعایت این چند مرحله، تمرین و کمی خلاقیت می‌توانید رپورتاژ خبری متناسب با کاربر و برند خود را بنویسید و از مزایای تبلیغات رپورتاژ خبری بهره‌مند شوید.

با انتشار رپورتاژ خبری به چه مزایایی می‌توان دست یافت؟

  • توجه کاربران را جلب کنید.
  • اطلاعات جدید و سودمند در اختیار کاربران قرار دهید.
  • رتبه سایت خود را در نتایج گوگل ارتقا دهید.
  • نسبت به دیگر روش‌های تبلیغاتی، هزینه کمتری پرداخت کنید.
  • به بازار هدف خود دسترسی پیدا کنید.
  • برای همیشه در سایت منتشرکننده باقی بمانید.
  • فروش خود را افزایش دهید.

با تحلیل رپورتاژ خبری منتشرشده در سایت‌های مختلف، می‌توانید رفتار کاربران را دنبال و بررسی کنید تا بتوانید بازده رپورتاژ خبری را افزایش دهید و نتایج قابل‌قبولی بگیرید.

اگر زمان و یا مهارت کافی برای نوشتن رپورتاژ آگهی مناسب ندارید و یا کسب اطلاعات پیرامون سایت‌های منتشرکننده رپورتاژ خبری و مخاطبان آن‌ها برای شما کاری وقت‌گیر و هزینه‌بر است، تریبون شما را در تک تک این مراحل یاری می‌کند. شما می‌توانید با خرید رپورتاژ خبری، فرایند انتشار رپورتاژ آگهی خود را تسریع و بهینه کنید و با پنلی که تریبون در اختیار شما قرار می‌دهد، گزارش و تحلیلی دقیق از رپورتاژ خبری خود داشته باشید.

دیدگاه خود را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.