علت اینکه گوگل URL اشتباهی از تگ کنونیکال را انتخاب می‌کند، چیست؟

با هر بودجه‌ای، پرومکس داشته باش! 🤩

چه اتفاقی می‌افتد وقتی گوگل URL اشتباهی از تگ کنونیکال را انتخاب می‌کند؟

به‌ روزرسانی شده در 29 شهریور 1401

چه اتفاقی می‌افتد وقتی گوگل URL اشتباهی از تگ کنونیکال را انتخاب می‌کند؟

گوگل ممکن است در انتخابURL هایی که از تگ کنونیکال برای آنها استفاده شده است، اشتباه کند. درنتیجهURL متفاوتی از آنچه که مدنظر شماست در نتایج جست‌وجو گوگل نمایش داده شود.

علی‌رغم این‌که تلاش می‌کنید با استفاده از تگ کنونیکال، آدرس دیگری (URL) را برای نمایش یک صفحه درنظر بگیرید تا گوگل آن را در نتایج گوگل نشان دهد، گوگل ممکن است در تشخیص آن اشتباه کند و یک URL متفاوتی را درنظر بگیرد. مناسب‌ترین راه‌حل برای این مسئله چیست؟

فردی از جان مولر سوال کرد: « با این‌که برای صفحه‌ای از تگ کنونیکال استفاده کردیم، ولی گوگل URL اشتباهی را در نتایج جست‌وجو به کاربران نمایش می‌دهد. در این موقعیت، علاوه‌بر تگ کنونیکال، از تگ‌های hreflang و نقشه‌ سایت هم استفاده کردیم و تنظیمات مخصوص سرچ کنسول را هم انجام دادیم. با تمام این وجود، گوگل URL متفاوتی از URL استفاده شده در تگ کنونیکال را برای نتایج انتخاب کرد.»

مولر در ابتدا درمورد علت نمایش ندادن URL موردنظرت را توضیح می‌دهد و بعد راه‌حل اساسی برای رفع این مشکل را بیان می‌کند.

تگ Canonical: چرا گوگل URL صحیح را نمایش نمی‌دهد؟

تگ کنونیکال به گوگل سیگنالی می‌فرستد که درصورت داشتن صفحاتی با محتوای مشابه، کدام محتوا یا صفحه را در نتایج جست‌وجو به کاربران نشان دهد.
فردی که سوال پرسیده بود، مثال واقعی از این موضوع را بیان می‌کند: این مشکل برای سایتی به وجود آمده که دارای چندین دامنه سطح بالای کد کشور (ccTLD) است. به‌عنوان مثال، به جای نمایش brand-name.ca در نتایج جست‌وجوی کانادا، گوگل brand-name.co.uk را نمایش می‌دهد.
به‌صورت کلی این اتفاق به دلایل مختلفی رخ می‌دهد.

محتوای تکراری منجر به اشتباه عملکرد تگ کنونیکال می‌شود

فرد سوال‌کننده می گوید: « صفحات در هر دو دامنه به اندازۀ کافی متفاوت هستند که به عنوان محتوای تکراری دیده نشوند.»
مولر می‌گوید: اگر گوگل صفحاتی با محتوای تکراری ببیند، فقط یکی از صفحات را ایندکس و برای نمایش در نتایج جست‌وجو انتخاب می‌کند.

“آنچه اتفاق می‌افتد این است که این صفحات شباهت چمشگیری با یکدیگر دارند و گوگل با ایندکس نسخه تگ کنونیکال، صفحات تکراری را از فهرست ایندکس خود حذف می‌کند. با این حال، اگر از تگ hreflang استفاده کنید و گوگل این تگ را تشخیص دهد، احتمال نمایش URL صحیح در نتایج جست‌وجو وجود دارد.”

از تگ hreflang برای معرفی سایت‌های دو یا چند زبانه استفاده می‌شود. این تگ به موتورهای جست‌وجو می‌فهماند که محتوای شما را برای زبان‌ها و مناطق دیگر به نوعی کمتر نمایش دهد و بیشتر به IP کاربران همان کشور نمایش دهد

عنوان صفحه در ایندکس اشتباهی تگ کنونیکال نقش دارد.

مولر اشاره می‌کند که نحوۀ نوشتن عناوین صفحه می‌تواند باعث شود که گوگل در ایندکس صفحات به‌خوبی عمل نکند. زمانی که سایتی چندین ccTLD دارد (ccTLD یا همان دامنه سطح بالای کد کشوری، نوعی از دامین‌ها هستند که برای کشور‌ها به صورت اختصاصی ایجاد شده‌اند مثل .ir برای ایران)، مولر پیشنهاد می‌دهد از که از این پسوند‌ها در عنوان صفحات استفاده نکنید.

“ممکن است این مسئله برایتان کمی گیج‌کننده باشد. وقتی سایت شما چندین پسوند دامنه دارد، برای مثال پسوند دامنه سایت شما .com.au است، اما عنوان شامل .co.uk می‌شود. با تغییر عنوان صفحه و استفاده از اسم برندتان (Companyname) در عنوان این مشکل حل می‌شود. ”

چگونه مشکل تگ اشتباهی کنونیکال را برطرف کنیم؟

هیچ راه حل آسان و دقیقی برای این مسئله وجود ندارد. درواقع این چیزی نیست که با اضافه‌کردن تگ و برچسب به صفحه یا تغییر عنوان صفحه برطرف شود. اگر می‌خواهید از حذف خودکار صفحات توسط گوگل جلوگیری کنید، باید صفحاتی با محتوای کاملا متفاوت و یونیک تولید کنید.

مولر دربارۀ موضوع می‌گوید:
“اگر می‌خواهید عمل ایندکس گوگل را در این مورد تغییر دهید، باید کاری کنید که محتوای صفحات با یکدیگر فرق اساسی داشته باشند، نه این‌که فقط تغییرات جزئی در متن ایجاد کنید.”

آیا این مسئله مشکل اساسی تلقی می‌شود؟

اگرچه دیدن این‌که گوگل URL اشتباهی را در نتایج جست‌وجو به کاربران نشان می‌دهد، واقعا ناراحت‌کننده است، اما از نظر جان مولر چندان مسئله فوری و نگران‌کننده‌‌ای نیست. این صفحات در رتبه‌بندی دچار مشکل نمی‌شوند و وضعیت ‌آن‌ها در سرچ کنسول دقیقا مشابه با زمانی است که اگر همان URL های موردنظر شما قرار بود در گوگل نمایش داده شوند.

«علی‌رغم گزارش‌های سرچ کنسول، موقعیت و جایگاه، تعداد نمایش‌ و کلیک روی این URLها خوب است. نمایش این URLها در نتایج گوگل دقیقا مشابه با URL‌هایی است که باید از تگ کنونیکال انتخاب می‌شدند. همچنین URLهایی که به این شکل ایندکس می‌شوند، در جایگاه گوگل دچار افت رتبه‌ نمی‌شوند و فقط نیاز است که اگر محتواهای سایت خود را تغییر دادید، ربات‌های گوگل با سرعت بیشتری سایت را کرال کنند تا اطلاعات URLها به‌روزرسانی شود.

در نهایت، تنها اقدام برای ایندکس URL در تگ کنونیکال و نمایش آن در نتایج این است که باید محتوای این صفحه با آن URL کاملا متفاوت باشد. اما مولر باور دارد که شاید این همه تلاش برای تغییر نمایش در نتایج گوگل ارزش نداشته باشد.

“با توجه به این‌که نتایج جست‌وجو یکسان خواهد بود، نمی‌دانم که تلاش برای ایجاد تغییر در نمایش URL اشتباهی واقعا ارزش دارد یا خیر؟ ولی مطمئن هستم که حل این چالش چندان مسئله فوری و ضروری نیست.”

اشتراک‌گذاری‌:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

-

با وارد کردن ایمیل خود از خبرنامه های به روز تریبونی با خبر شوید: