هرآنچه باید برای رعایت سئو در تولید محتوا بدانیم!

بهینه نوشتن برای سئو و نکاتی برای تقویت توانایی در نوشتن

0

برای مدت‌های زیادی نوشتن یک مقاله سئو شده خلاصه می‌شد در استفاده از کلمات کلیدی در نوشته‌ها و گذاشتن تگ‌های متفاوت زیر هر مطلب. اما این روزها دیگر نمی‌شود با چنین کارهایی در صفحه نتایج جستجوی گوگل جایگاه خوبی پیدا کرد. با تریبون همراه باشید تا بیشتر در این‌باره توضیح دهیم.

رعایت اصول سئو در تولید محتوا

برگ برنده شما در این رقابت، تجربه کاربری خوب است. یعنی علاوه بر نوشتن یک مقاله سئو شده می‌بایست ارزشی نیز به کاربر ارائه دهید. البته به همین سادگی‌ای که در یک جمله می‌آید نیست. باید بدانید که چطور محتوای خود را بهینه بنویسید تا هم موتورهای جستجو و هم کاربران از مقاله شما خوششان بیاید. در این مطلب می‌خواهیم نکات کلیدی و اصلی را با هم بررسی کنیم و چند ترفند و تکنیک یاد بگیریم.

 • اول از همه به کلمات کلیدی فکر کنید

قبل از اینکه به تاثیری که محتوای شما روی مخاطب می‌گذارد فکر کنید، باید کاری کنید که مخاطب محتوای شما را پیدا کند. مهم نیست الگوریتم‌های موتورهای جستجو چقدر هوشمند شوند، باز نمی‌توانند کل متن شما را بفهمند و تفسیر کنند. اما اگر کلمات کلیدی مدنظر شما در متن وجود داشته باشد، شانس اینکه این الگوریتم‌ها موضوع کلی و ارزشی که مقاله شما ایجاد می‌کند را متوجه شوند، بسیار بیشتر خواهد شد.

 • از ابزارهای جستجوی کلمه کلیدی استفاده کنید

بهتر است قبل از شروع نوشتن محتوا، یک جدول یا تقویم محتوایی ایجاد کنید. برای مثال در دوره‌های سه ماهه مشخص کنید که چه روزهایی قرار است روی چه مطالبی کار شود. برای پیدا کردن کلمات کلیدی مرتبط و به روز هم می‌توانید از ابزارهای مرتبط آن استفاده کنید. البته خود گوگل و پیشنهاداتش هم در این‌باره می‌تواند کمک‌تان کند. فراموش نکنید کسب و کار‌ها روز به روز تغییر می‌کنند و کلمات کلیدی جدیدی وارد چرخه جستجو می‌شوند.

 • روی کلمه کلیدی رقبای خود مطالعه کنید

ابزارهای زیادی برای پیدا کردن کلمات کلیدی رقابتی وجود دارند. اما اگر خواستید خودتان روی این قضیه مطالعه کنید یادتان نرود که تنها می‌توانید از کلمات کلیدی‌های استفاده شده توسط رقبای خود استفاده کنید نه از خود محتوایشان. محتواهای منحصر به فرد برند خود را خلق کنید و جایگاه خود را در بازار به دست بیاورید.

 • برای هر صفحه یا بلاگ یک یا دو کلمه کلیدی را هدف قرار دهید

همیشه برای صفحات اصلی روی کلمات کلیدی مهم‌تر تمرکز کنید و در صفحات دیگر، کلمات کلیدی‌های فرعی و طولانی‌تر را انتخاب نمایید.

 • از کلمات کلیدی در جایی استفاده کنید که بیشترین اهمیت را دارند

برای اینکه بتوانید به موتورهای جستجو نشان دهید که هدف‌تان از نوشتن یک مقاله چیست، ضروری است که کلمات کلیدی را به ترتیب اولویت لیست زیر استفاده کنید:

گوگل به این موارد توجه زیادی می‌کند. خصوصاً زمانی که می‌خواهد در صفحه نتایج جستجو، پیش نمایش پاسخ کاربر را نشان دهد. پس کلمات کلیدی را به صورت bold شده در متن قرار دهید و هرجایی که ممکن است لیست علامت‌دار بسازید.

 • تگ عنوان، هنوز هم مهم‌ترین المان در صفحه است

مطمئن شوید که کلمه کلیدی مورد نظرتان در بخشی از تگ عنوان قرار گرفته باشد، ابتدای آن باشد که چه بهتر. همچنین به خاطر بسپارید که تگ عنوان باید حدود ۶۰ کاراکتر باشد؛ پس نیازی نیست انرژی زیادی برای نوشتن آن صرف کنید. محتوای ارزشمند بسازید و یک عنوان جذاب برای آن انتخاب کنید.

برای تگ عنوان صفحه اول سایت، سه مورد از کلمه کلیدی‌های مهم کسب و کار یا وب سایت‌تان را حتماً قرار دهید. عنوان‌ها را ساده نگه دارید و به زبان مخاطب خود بنویسید.

 • کلمات کلیدی مرتبط اضافه کنید

سعی نکنید بعد از اتمام نوشتن مقاله صرفاً کلمات کلیدی را در نوشته جای دهید. اگر جستجوی کلمه کلیدی را درست انجام داده باشید، می‌توانید یک لیست از کلمات کلیدی مرتبط نیز تهیه کنید و به طور طبیعی در متن استفاده نمایید.

 • از کلمه کلیدی هدف در توضیحات متا استفاده کنید

گوگل می‌گوید که از متا دیسکریپشن به عنوان یک فاکتور برای رنکینگ استفاده نمی‌کند. اگرچه وقتی در گوگل جستجو می‌کنیم و کلمه کلیدی ما در توضیحات متا یک لینک وجود دارد، آن را به صورت بولد و پررنگ نشان می‌دهد:

مقاله سئو شده

این پر رنگ شدن کلمات کلیدی نظر مخاطب را جلب می‌کند و در نتیجه نرخ کلیک را بالا می‌برد. متا دیسکریپشن‌ها را مانند یک متن تبلیغاتی بنویسید.

 • جملات و پاراگراف‌های قوی بنویسید

قدرتمند‌ترین عبارات و کلماتی که می‌توانید را در ابتدای جملات و در پاراگراف‌های اول استفاده کنید. باید با متنی که می‌نویسید توجه مخاطب را جذب کنید. در غیر این صورت رغبت نمی‌کند که مابقی متن را بخواند.

 • سوالات اساسی را ابتدا مطرح کنید

قبل از شروع، سوالاتی که می‌خواهید در این مقاله پاسخ دهید را گردآوری کنید. فراموش نکنید زمانی که یک کاربر در گوگل جستجو می‌کند، به دنبال رسیدن به یک جواب است. سوالی دارد و گوگل بهترین نتیجه را به او نشان می‌دهد. پس هرچه عنوان‌هایی که انتخاب می‌کنید به این سوالات نزدیک‌تر باشند، شانس بیشتری برای دیده شدن در رتبه‌های بالای صفحه نتایج جستجوی گوگل پیدا خواهید کرد.

ممکن است در حین نوشتن نیز خود را به عنوان یک خواننده در نظر بگیرید و سوالات جدیدی مطرح کنید. هیچ ایرادی ندارد. پاسخ آنها را در متن قرار دهید و بعداً اگر لازم شد عنوانی برای آن پاراگراف در نظر بگیرید. اما سوالات اساسی که به خاطر آن نوشتن این مقاله را شروع کرده‌اید را همان اول مطرح کنید.

 • دیکته و دستور زبان نوشته‌ها را چک کنید

اشتباه نوشتن نام یک شخص یا یک برند در یک مقاله می‌تواند به اعتبار شما آسیب بزند. به علاوه اینکه مطلبی با غلط‌های نگارشی و دستور زبانی، تجربه خوبی برای خوانندگان ایجاد نمی‌کند. اگر فکر می‌کنید در ویراستاری متون تبحر لازم را ندارید، از یک متخصص در این حوزه کمک بگیرید.

 • در زمان نوشتن به اعتبار برند خود فکر کنید

برند خود را نیز مانند یک کلمه کلیدی برای سئو کردن در نظر بگیرید. فراموش نکنید تمام این پروسه نوشتن یک مقاله سئو شده و نکاتی که عنوان می‌کنیم، برای دیده شدن کسب و کار شما در گوگل است. پس اگر در محتوای ارزشمندی که نوشته‌اید هیچ حرفی از برندتان نباشد، چطور قرار است مخاطب را از حضور خود در بازار آگاه کنید؟ در استفاده از نام برند خود در متن زیاده‌روی نکنید اما می‌توانید خدمات خود را در بخش‌های مختلف معرفی نمایید.

 • پاراگراف‌های کوتاه بسازید

پاراگراف‌های کوتاه به ذهن مخاطب اجازه نفس کشیدن می‌دهد. فراموش نکنید مطالعه در فضای مجازی، از طریق موبایل یا کامپیوتر، می‌تواند خیلی سریع خسته‌کننده شود. اگر مطلبی را پیچیده بنویسید یا پاراگراف‌های طولانی بسازید، احتمال اینکه مخاطب‌تان را از دست بدهید وجود دارد.

می‌توانید برای پر کردن فاصله بین پاراگراف‌ها از جملات تاکیدی، نقل قول‌ها، تصاویر و یا گرافیک‌های مرتبط استفاده کنید.

 • مخاطب را هدف قرار دهید

از فعل‌هایی استفاده که مخاطب را درگیر کند. برای مثال بیشتر عنوان‌های این مقاله با افعال دستوری نوشته شده‌اند. این‌کار را انجام دهید یا مطالعه کنید یا آن کار را نکنید. تمام این فعل‌ها باعث می‌شود شما خود را مخاطب مستقیم این محتوا بدانید و تاثیر بیشتری بگیرید.

 • در نوشتن صفات زیاده‌روی نکنید

به جای اینکه از صفت‌های توصیفی و متعدد در متن خود استفاده کنید، سعی کنید به زبان ساده توضیح دهید که منظورتان چیست. گاهی اوقات، توضیح دادن یک مسأله بهتر از خلاصه کردن آن در یک صفت است.

 • جملات کوتاه و بلند در متن داشته باشید

به متن خود تنوع بدهید. قرار نیست جملات پشت سر هم ردیف شوند و به خورد مخاطب بروند. گاهی کوتاه بنویسید. گاهی بلند. سوالی یا یا تک کلمه‌ای. کاری کنید خواننده با متن درگیر شود و بتواند ادامه آن را بخواند.

 • به نحوه جمع‌بندی مطلب فکر کنید

فرض کنید مطلبی خوانده‌اید که پر از تحلیل و دلیل و بررسی بوده است. حالا به انتهای آن رسیده‌اید و می‌خواهید ذهن خود را جمع و جور کنید و نتیجه‌ای بگیرید. اگر یک پایان مناسب در انتهای این مقاله وجود نداشته باشد، مخاطب سردرگم خواهد شد و نمی‌داند با این حجم از اطلاعاتی که گرفته است باید چه کند. پس گوشه‌ای از ذهن‌تان این را داشته باشید که باید یک جمع‌بندی مناسب به مخاطب خود

نکته‌هایی برای ایجاد روتین تولید محتوا سئو شده

 • بدون فکر بنویسید، با حوصله ادیت کنید

نوشتن نیاز به خلاقیت دارد. پس سعی نکنید خود را وادار به خلق نوشته کنید. نوشتن یک مقاله سئو شده صرفاً به معنای رعایت نکات سئو نیست. بلکه باید مطلبی باشد که خواننده رغبت کند تمام آن را نگاهی بیندازد. فراموش نکنید که تجربه کاربری مهم‌ترین فاکتور سئو است.

اگر دیدید ایده‌ای به ذهن‌تان نمی‌رسد و به قول معروف چشمه خلاقیت‌تان خشک شده، مدیتیشن کنید، قدم بزنید یا کتابی بخوانید. وقتی مدت زمان زیادی از ذهن‌تان کار بکشید، این تمایل عجیب یاد گرفتن و دریافت از محیط بیرون را احساس خواهید کرد. ذهن خود را تقویت کنید تا موتور محرکه نوشتن‌تان دوباره جان بگیرد.

 • بنویسید، بازنویسی کنید، باز هم بازنویسی کنید تا جایی که به نتیجه برسید

هیچ نویسنده‌ای از همان روز اول تمام جملات و کلمات و پاراگراف‌ها را سر جایش ننوشته است. همه متون نیاز به بازنویسی دارند. خود را سانسور نکنید. بدون فکر و فشار هر آنچه به ذهن‌تان می‌رسد را بنویسید و بعد برای ویرایش کردن و بازنویسی آن زمان بگذارید.

 • برنامه‌ریزی کنید و طرح کلی کار را بسازید

بیشتر کسانی که شروع به نوشتن یک مقاله سئو شده می‌کنند، از همان ابتدا کلمات را کنار هم می‌گذارند و جلو می‌روند. در حالی که نوشتن همزمان و ساختار‌بندی کردن متن برای ذهن می‌تواند بسیار سخت و پیچیده باشد. اما اگر بدانید کلیت موضوعی که می‌خواهید بنویسید چیست، چه بخش‌هایی دارد، در حال تمرکز روی کدام قسمت از آن هستید و چقدر طول می‌کشد تا این بخش تمام شود، بسیار راحت‌تر می‌توانید این پروسه را هضم کنید و تفکرات خود را به نوشتار تبدیل کنید.

تولید محتوای سئو شده

اول از همه عنوان‌های سئو شده با کلمات کلیدی را ایجاد کنید و سپس توضیحات هر کدام را در چند پاراگراف بنویسید. بعضی وقت‌ها این عنوان‌ها هستند که اهمیت بیشتری نسبت به محتوا دارند. چون مخاطب در نگاه اول عنوان‌ها را می‌بیند. تیترنویسی در رپورتاژ آگهی اهمیت بیشتری هم پیدا می‌کند چون قرار است کاربر را جذب کند تا ادامه متن را هم ببیند.

 • جمله به جمله بنویسید

یکی از تمریناتی که می‌تواند برای نوشتن یک مقاله با رعایت اصول سئو در تولید محتوا موثر باشد این است که جمله به جمله بنویسید. یک فایل ورد باز کنید، جملات خود را بسازید و تا زمانی که یک دور کامل متن خود را ایجاد نکرده‌اید، پاراگراف نسازید. جمله‌های یک خطی باعث می‌شود ذهن شما باز شود. درگیر اتصال جملات به هم دیگر نمی‌شود و هرچیزی که به ذهن‌تان می‌آید را می‌نویسید. فکر کنید محدودیت کاراکتر دارید و مثلاً توضیحات یک پست توییتر را قرار است بنویسید. تقسیم کردن کارهای بزرگ به قطعات کوچک‌تر باعث رهایی و آسودگی می‌شود.

 • روزانه بنویسید

نوشتن مانند ورزش کردن است. یک عضله که باید قوی شود. برای خود تمریناتی مشخص کنید حتی اگر در روز کاری خود نیستید، چند پاراگرافی یادداشت کنید تا ذهن‌تان کار کند.

 • در هنگام نوشتن، اینترنت خود را قطع کنید

اگر کتاب کار عمیق را خوانده باشید، متوجه می‌شوید که عوامل بیرونی مانند موبایل یا اینترنت چقدر می‌توانند تمرکز شما را از بین ببرند. یکی از تمرینات خوب می‌تواند این باشد که برای چند ساعتی اینترنت خود را قطع کنید یا موبایل را کنار بگذارید و فقط بنویسید. بعد از مدتی متوجه نتیجه لذت بخش این تمرین خواهید شد.

 • تا جایی که می‌توانید مطالعه کنید

ذهن شما هم گاهی نیاز به استراحت دارد. خصوصاً اگر نوشتن یک مقاله سئو شده در روز برای کسب و کارتان کافی نیست و هر روز قرار است چندین هزار کلمه محتوا تولید کنید. اینجاست که ذهن شما منابع کم می‌آورد. کار کشیدن از ذهن زمانی بدون مشکل انجام می‌شود که ورودی و خروجی آن را متعادل نگه دارید.

برای تولید محتوای با کیفیت تا میتوانید مطالعه کنید

کتاب بخوانید. خصوصاً کتاب‌هایی که جملات را ساده‌نویسی می‌کنند. این نوع نوشته‌ها می‌توانند تمرین خوبی برای کوتاه و موثر نوشتن باشد.

 • منتظر جرقه زدن ایده نباشید

وقتی قرار است هر روز مطلب بنویسید و محتوا خلق کنید، دیگر منتظرِ ایده ماندن کار عاقلانه ای نیست. به جای اینکار، تحقیق کنید، مطالعه کنید و تا جایی که می‌توانید با افراد گروه یا سایر نویسندگان گفتگو کنید. گفتگو می‌تواند ذهن شما را باز کند. قرار نیست بدون هیچ تلاشی ایده‌ها به ذهن شما سرازیر شوند.

 • یادداشت بردارید

نوشتن مقالات طولانی و تدوین فصل‌های کتاب به یک‌باره کار سخت و تقریباً ناممکنی است. به جای آن هر بار که چیزی به ذهن‌تان می‌رسد، گوشه‌ای یادداشت کنید و بعداً هرکدام از آنها را توضیح دهید و کامل کنید. در حین مسافرت یا زمانی که استراحت می‌کنید، ذهن آزادتر است و می‌تواند ایده‌های خوبی به شما بدهد.

کلام آخر

بهترین راه حل برای نوشتن یک مقاله سئو شده که بتواند مخاطب را درگیر خود کند، تنها در تکنیک‌های سئو نیست. بلکه هنر نوشتن شماست که می‌تواند تجربه کاربری خوبی در خواننده ایجاد کند. فراموش نکنید قرار است با نوشته‌تان ارزشی در مخاطب خود ایجاد نمایید که در نتیجه به اعتبار برند و کسب و کارتان بیفزاید. به نوشتن مقاله‌های سئو شده به چشم یک سرمایه‌گذاری نگاه کنید. اگر طولانی مدت و مداوم انجام شوند نتیجه مدنظر شما را در پی خواهند داشت.

دیدگاه خود را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.