افزوده شدن دو متریک جدید سرعت به ابزار PageSpeed Insights

با خرید اولین رپورتاژ آگهی، برای رپورتاژ بعدی خود ۱۰۰درصد تخفیف بگیرید. دریافت هدیه

افزوده شدن دو متریک جدید سرعت به ابزار PageSpeed Insights

به‌ روزرسانی شده در 29 شهریور 1401

دو متریک جدید سرعت به ابزار PageSpeed Insights اضافه شدند

ابزار PageSpeed Insights دو متریک جدید اضافه کرده است. این متریک‌ها بازخورد‌های سرعت سرور را بهبود می‌بخشد و نمایش جامع‌تری از عملکرد صفحه ارائه می‌کند.
PageSpeed Insights یکی از ابزارهای گوگل است و حالا دو متریک جدید را به PageSpeed Insights API و UI for Lighthouse اضافه کرده است. این دو متریک به صورت آزمایشی معرفی شده‌اند و اکنون برای داده‌های میدانی جمع‌آوری می‌شوند.

در این مقاله با مطالب زیر آشنا می‌شوید:

آپدیت Google Lighthouse

Lighthouse اکنون با دو معیار جدید به‌روزرسانی شده است. این معیارها عبارتند از:

  • Interaction to Next Paint یا (INP)
  • Time to First Byte یا (TTFB)

سالیان زیادی است که متریک TTFB سرعت پاسخ سرور به درخواست ارسال‌شده از یک منبع را اندازه‌گیری می‌کند و حالا از این پس در ابزار Pagespeed Insight حضور دارد و در کنار سایر آمار، می‌توانید اطلاعات مربوط به این بخش را هم داشته باشید. کروم نیز گزارش‌های مربوط به متریک TTFB را اضافه کرده و بخش دیتای آن راه‌اندازی شده است.

INP متریک جدیدی است که مدت زمان لازم برای واکنش کل صفحه را اندازه می‌گیرد. این متریک برخلاف FID یا تاخیر ورودی اول است که مدت زمان اولین واکنش صفحه نسبت به اقدام مخاطب را ثبت می‌کند. گوگل برای درک بهتر این مفهوم جدید مثالی از یک سایت فروشگاهی می‌آورد.
به‌عنوان مثال فرض کنید وارد یک فروشگاه آنلاین شده‌اید و قصد دارید روی عکس محصول کلیک کنید تا تصویر بزرگ آن را مشاهده کنید. اگر سایت INP خوبی نداشته باشد، بعد از کلیک روی عکس، باید صبر کنید تا لود شود و تصویر بزرگتر را مشاهده کنید. در واقع می‌توان گفت هیچ بازخوردی نسبت به کلیک شما وجود ندارد.

اما اگر سایت INP خوبی داشته باشد، بلافاصله بعد از کلیک شما روی تصویر، طرح گرافیکی لود خواهد شد که تا زمان مشاهده تصویر بزرگتر بلاتکلیف نمانید. همچنین با اضافه‌شدن این دو متریک نیاز به تغییر در طراحی ظاهری حس شد و به همین خاطر نحوه نمایش این معیارها تغییر کرد.
راه دیگری که می‌توان از این ابزار و متریک‌های جدید آن استفاده کرد، اکستنشن Lighthouse کروم است. در بخش اکستنشن‌های کروم کافیست نام آن را جستجو کنید و در گوشه سمت راست مرورگر خود همیشه آن را داشته باشید.

اشتراک‌گذاری‌:

یک پاسخ

  1. صناملک گفت:

    بسیار مفید بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-

با وارد کردن ایمیل خود از خبرنامه های به روز تریبونی با خبر شوید: