علت تغییرات و نوسانات امتیازات core web vitals

با خرید اولین رپورتاژ آگهی، برای رپورتاژ بعدی خود ۱۰۰درصد تخفیف بگیرید. دریافت هدیه

به‌ روزرسانی شده در 29 شهریور 1401

چرا امتیازات core web vitals همیشه در حال تغییر است؟

جان مولر پاسخ می‌دهد که چرا این امتیازات تغییر می‌کند، در حالیکه صفحات وب ثابت باقی مانده‌اند:
«در واقع دو نوع امتیاز‌دهی برای core web vitals وجود دارد:

  1.  داده‌های Field
    این داده‌ها در نهایت آماری از بازدیدکنندگان حقیقی سایت را منتشر می‌کند. هدف داده‌های Field نشان دادن تجربه کاربری سایت در دنیای واقعی است.
  2. داده‌های Lab
    این داده‌ها آماری از بازدیدکنندگان سایت به صورت تخمینی هستند. رباتی از گوگل لایت هاوس (Lighthouse) که به‌عنوان کروم 94.0.4590.2 شناخته می‌شود، صفحه‌ای که در حال تست است را بررسی می‌کند تا میزان بازدید آن روی موبایل را تخمین بزند.

اگر به این داده اطلاعات لود صفحه هم اضافه شود، امتیاز core web vitals مصنوعی مشخص می‌شود. هدف این داده‌ها کمک می‌کنند تا حدس بهتری از بازدیدکنندگان بزنید. داده‌های Lab به ناشرین سایت یا تیم SEO برای عیب‌یابی صفحه وب کمک می‌کند. این داده‌ها اطلاعاتی فراهم می‌کند که متوجه شوید چه چیزی در صفحه وب کم است و نکاتی برای رفع آن مشکلات ارائه می‌دهد.

براساس صفحه رسمی Lighthouse در وب، لایت هاوس Open source است و ابزاری اتوماتیک برای بهبود کیفیت صفحات وب محسوب می‌شود. بررسی عملکرد، قابلیت دسترسی، برنامه‌های پیشرفته وب، SEO و … جزو خدماتی است که می‌توان از آن دریافت کرد.

شما می‌توانید در Chrome DevTools، از خط فرمان، استفاده کنید. شما به Lighthouse یک نشانی اینترنتی برای ارزیابی می‌دهید. این برنامه یک سری از بررسی‌ها را روی صفحه اجرا می‌کند و سپس گزارشی در مورد چگونگی انجام آن، ایجاد می‌کند.

از حسابرسی‌های ناموفق به عنوان شاخص‌هایی برای چگونگی بهبود صفحه استفاده کنید. هر بررسی یک حساب مرجع دارد و توضیح می‌دهد که چرا بررسی مهم است و چگونه باید آن را بهبود دهید.

امتیازات core web vitals مدام در حال تغییر هستند

سوالی که جان مولر به آن پاسخ داد به‌طور مشخص مربوط به هیچ‌یک از انواع امتیاز‌دهی نمی‌شود.
سوال فرد این است که چه زمانی core web vitals در حال تغییر هستند، بدون اینکه به نوع خاصی اشاره کند؟
مولر برای پاسخ به این سوال، از نقطه‌نظر داده Field، که core web vitals روی بازدیدکنندگان واقعی است، استفاده کرد.

تاثیر عوامل مختلف روی امتیاز core web vitals

پاسخ او بر تصادفی بودن اطلاعاتی که برای تولید داده‌های Field core web vitals مورد استفاده قرار می‌گیرد، متمرکز است.

او جواب داد:
«خب، من فکر می‌کنم این احتمالا عوارض جانبی چگونگی core web vitals و به‌روزرسانی تجربه صفحه پردازش است.
چیزی که اگر طیف گسترده‌ای از کاربران در زمینه‌ها، مکان‌ها و انواع دستگاه‌های مختلف برای دسترسی به صفحات شما استفاده کنند، احتمالا نوساناتی در طول زمان در آنجا خواهید دید.»

تغییرات سرعت اینترنت

یک سرور و سایت سریع تنها بخشی از امتیاز core web vitals را تشکیل می‌دهد و تنها بخشی است که تحت کنترل بخش SEO یا ناشر سایت قرار دارد.
همانطور که جان مولر گفت، انواع گسترده‌ای از عوامل دیگری وجود دارند که بر امتیازات core web vitals تاثیرگذار هستند و بسیاری از آن‌ها را نمی‌توان همیشه کنترل کرد.

حتی اگر یک وب سایت میزبان یک سرور اختصاصی سریع، تراکم شبکه، یک تلفن همراه قدیمی مورد استفاده توسط یک بازدیدکننده سایت و یک اتصال داده ضعیف تلفن همراه باشد، همه می‌توانند به طور قابل‌توجهی بر core web vitals در یک وب سایت سریع دیگر تاثیر بگذارند، در نتیجه به امتیاز کم‌تری core web vitals سایت روی داده‌های Field کمک می‌کنند.

برخی از بازدیدکنندگان سایت ممکن است در یک تلفن همراه مدل جدیدتر با شبکه 5G دارای یک پردازنده قدرتمند است. این بازدید کننده سایت، امتیازات بالایی را بر روی داده‌های فیلد core web vitals ایجاد خواهد کرد.

چیزهایی مثل تاخیر شبکه هم می‌تواند داده‌های Field دنیای واقعی و داده‌های Lab شبیه‌سازی شده را تحت‌تاثیر قرار دهد.
بنابراین حتی با وجود اینکه داده‌های آزمایشگاهی یک بازدید کننده واقعی نیستند، یک ربات جستجوگر حقیقی در حال سفر از طریق اینترنت برای بازدید از صفحه وب شمااست. و این امر بر امتیازات داده‌های Lab شبیه‌سازی شده نیز تاثیر خواهد گذاشت.

وب سایت Web.dev گوگل پلی متنی درباره اینکه چرا داده‌های Field همیشه در حال تغییر هستند، منتشر کرد.

Web.dev در مورد آن اینگونه توضیح می‌دهد:
«مهم‌ترین چیزی که در مورد داده‌های Field وجود دارد این است که، فقط یک عدد نیست؛ بلکه یک توزیع اعداد است. این بدین معنی است که برای برخی از افرادی که از سایت شما بازدید می‌کنند ممکن است خیلی سریع بارگذاری شود، در حالی که برای برخی دیگر ممکن است بسیار آهسته باز شود.
داده‌های Field برای سایت شما مجموعه کاملی از تمام داده‌های عملکرد جمع‌آوری‌شده از کاربران شماست.

به عنوان مثال، گزارش‌های crux توزیع معیارهای عملکرد را از کاربران real در طول یک دوره ۲۸ روزه نشان می‌دهند. اگر به آن نگاه کنید، می‌توانید ببینید که کاربرانی که از یک سایت بازدید می‌کنند ممکن است تجربه بسیار خوبی داشته باشند در حالی که دیگران ممکن است تجربه بسیار ضعیفی داشته باشند.»

چه شما در حال تست کردن یک سایت برای داده‌های Lab یا بررسی داده‌های Field جهان واقعی هستید، امتیازات core web vitals در نوسان هستند و هر ماه امتیاز ثابتی نخواهند داشت.

اشتراک‌گذاری‌:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-

با وارد کردن ایمیل خود از خبرنامه های به روز تریبونی با خبر شوید: