چگونه محتوای رپورتاژ خود را به راحتی توزیع کنیم؟

2

توزیع محتوای رپورتاژ یکی از مهم‌ترین عوامل موفقیت در گزارش آگهی یا رپورتاژ است. اگر محتوای باکیفیتی تولید کنید و نتوانید به درستی آن را توزیع کنید، احتمالا آن محتوا در میان انبوهی از محتواها در فضای آنلاین گم شده و به دست مخاطبتان نخواهد رسید. به همین دلیل بهتر است که در کنار تولید محتوای باکیفیت برای رپرتاژ خود، به فکر توزیع آن هم باشید. در ادامه همراه باشید تا با توزیع محتوای رپورتاژ بیشتر آشنا شوید.

توزیع محتوا چیست؟

توزیع محتوا فرایند اشتراک‌گذاری، انتشار و ترویج محتوا است. با کمک توزیع محتوا، شما می‌توانید در قالب‌ رسانه‌های متنوع و از طریق کانال‌های مختلف محتوای خود را به دست مخاطبان خود برسانید. درحقیقت توزیع محتوا فعالیتی در جهت ترویج محتوا برای مخاطبان آنلاین از طریق کانال‌های مختلف شناخته می‌شود.

اگرچه فرایند توزیع محتوا پس از تولید محتوا است، اما این فرایند باید در استراتژی بازاریابی محتوایی هم به آن توجه شود. چرا که دانستن اینکه محتوای خود را از چه طریقی و چگونه می‌خواهید توزیع کنید، می‌تواند روی فرایند تولید محتوای شما تاثیرگذار باشد. درغیر این صورت زمان و هزینه خود را هدر خواهید داد. به طور کلی توصیه می‌شود که ۲۰ درصد از زمان بازاریابی محتوایی خود را به تولید محتوا و ۸۰ درصد از آن را به توزیع و ترویج محتوا اختصاص دهید.

کانال‌های توزیع را می‌توان در سه گروه «Owned»، «Earned» و «Paid» دسته‌بندی کرد:

۱. توزیع محتوا در کانال‌های Owned یا تحت مالکیت: این به معنای توزیع محتوا در کانال‌های تحت مالکیت خود شما مثل وبلاگ، خبرنامه، شبکه‌های اجتماعی و ایمیل است.

۲. توزیع محتوا در کانال‌های Earned یا روش بازنشر و اشتراک‌گذاری: این روش زمانی است که شخص سومی محتوای رپورتاژ شما را از طریق پوشش‌های رسانه‌ای، مقاله‌های مهمان بازنشر کرده و به اشتراک می‌گذارد. این افراد محتوای گزارش آگهی شما را به رایگان به اشتراک گذاشته و از شما هزینه‌ای نخواهند گرفت.

۳. توزیع محتوا در کانال‌های Paid یا با پرداخت هزینه: زمانی که برای توزیع محتوای خود به آژانس‌ها هزینه پرداخت می‌کنید، روش توزیع محتوای رپورتاژ شما پرداخت شده خواهد بود. این روش اشکال مختلفی دارد و این آژانس‌ها به شیوه‌های متنوع و از کانال‌های مختلفی می‌توانند محتوای شما را توزیع کنند.

توزیع محتوای رپورتاژ

توزیع محتوای رپورتاژ باید چگونه انجام شود؟

۱. شناخت مخاطب

هدف نهایی توزیع محتوا رساندن محتوا به دست مخاطب است. توزیع محتوای رپورتاژ هم از این قاعده مستثنی نیست. شما باید در جای درست، محتوای مناسب را به دست مخاطب خاص خود برسانید. اگر ندانید که مخاطب هدف شما کجا حضور دارد و به دنبال خواندن چه مطلبی است، نمی‌توانید در توزیع محتوای رپورتاژ موفق عمل کنید. به همین دلیل شناخت مخاطب برای تشخیص کانال‌ها و روش‌های توزیع پیش از تولید محتوا در استراتژی اهمیت بالایی دارد. با ابزارهایی مانند Google Analytics می‌توانید پرسونای خریدار طراحی کرده و به شناخت دقیقی از مخاطب خود دست پیدا کنید. شناخت نقاط درد، نیازها و علاقه‌های مخاطب می‌تواند به شما در یک توزیع محتوای موفق کمک کند.

۲. بررسی کانال‌های توزیع

پس از تولید و بررسی محتوای رپورتاژ بر اساس شناخت مخاطب، حالا باید کانال‌های توزیع را انتخاب کنید. انتخاب صحیح کانال‌های توزیع خیلی بیشتر از خود محتوا اهمیت دارد. مرحله شناخت و بررسی کانال‌های توزیع قبل از مرحله تولید محتوا رپورتاژ و پس از شناخت مخاطب جای می‌گیرد. وقتی مخاطب خود را بشناسید و بدانید که از چه کانال‌هایی استفاده می‌کند، می‌توانید محتوای گزارش آگهی خود را به درستی به او نشان دهید.

۳. تعیین اهداف و شاخص‌های کلیدی عملکرد

پیش از توزیع محتوای رپورتاژ، برای توزیع و ترویج آن اهداف و شاخص کلیدی عملکرد (KPI) تعریف کنید. باید شاخص‌های کلیدی عملکرد شما نسبت به توزیع محتوا مشخص باشد تا پس از توزیع رپورتاژ ببینید که چقدر به اهداف خود دست پیدا کرده و چقدر موفق بوده‌اید. تعیین اهداف و شاخص‌های کلیدی عملکرد برای بررسی و ارزیابی فرایند توزیع محتوا در استراتژی توزیع محتوای شما باید قرار بگیرد. افزایش نرخ مشارکت، ترافیک وب‌سایت،‌ آگاهی از برند و حجم فروش بعضی از اهداف مورد انتظار نسبت به توزیع محتوای رپورتاژ است.

۴. توزیع محتوای رپورتاژ

پس از مشخص کردن اهداف، شناخت مخاطب، بررسی کانال‌ها و درنهایت تولید رپورتاژ، حالا نوبت به توزیع و ترویج آن می‌رسد. بهترین زمان و بهترین روش را برای توزیع محتوای خود انتخاب کنید. توزیع محتوا اهمیت خیلی بالایی دارد و به همین دلیل به شما پیشنهاد می‌کنیم که برای توزیع حرفه‌ای و موفق محتوای رپورتاژ خود از آژانس‌های فعال در این حوزه کمک بگیرد. «تریبون» به‌صرفه‌ترین پلتفرم انتشار رپورتاژ آگهی است که محتوای گزارش اگهی شما را در بزرگ‌ترین رسانه‌های ایرانی مثل خبرگزاری مهر، تسنیم، کجارو دیجیاتو منتشر خواهد کرد. این پلتفرم با بیش از ۳۰۰ رسانه معتبر ایرانی همکاری دارد و می‌تواند با تخصص کافی پس از بررسی و شناخت مخاطب، بهترین رسانه‌ها را انتخاب کرده و رپورتاژ‌آگهی شما را در آن‌ها توزیع کند.

۵. گزارش‌گیری از فرایند توزیع محتوای رپورتاژ

پس از توزیع محتوا، گزارش‌گیری از فرایند توزیع و ترویج اهمیت دارد. در این مرحله باید داده‌های به دست آمده را ارزیابی کنید تا میزان تحقق اهداف خود را بسنجید. برای تحلیل دقیق‌تر این داده‌ها و استفاده از سیستم‌های حرفه‌ای گزارش‌گیری نسبت به توزیع رپورتاژ خبری خود می‌توانید از امکانات آژانس‌های فعال در این حوزه مثل تریبون استفاده کنید. تریبون به طور لحظه‌ای، گزارش‌ تحلیلی و دقیق کمپین‌ رپورتاژ آگهی‌ شما را در اختیارتان گذاشته و برای بهینه‌سازی آن برایتان تحلیل خواهد کرد.

توزیع رپورتاژ با تریبون

تریبون، بستری را برای توزیع هر چه سریع‌تر، حرفه‌ای‌تر و در کمترین زمان و با پرداخت هزینه متناسب فراهم کرده است. این بستر توزیع محتوا، با همکاری رسانه‌های خبری و سایت‌های معتبر تاکنون توانسته توزیع محتوای رپورتاژ آگهی را به مفهوم مدرن آن برای همه کسب‌وکارها فراهم کند.

 

2 دیدگاه‌ها
 1. یلدا می گوید

  سلام وقتتون بخیر.خیلی مطلب خوبی بود ممنونم ازتون ببخشید آیا محتوای ریپورتاژی که می نویسیم هم مهمه یا کپی باشه فرقی نداره؟و اینکه چجوری میشه ریپورتاژ رایگان گرفت.ممنون میشم راهنمایی کنین.

  1. پلتفرم انتشار رپورتاژ‌ آگهی تریبون می گوید

   سلام وقت بخیر
   ممنون از نظرتون. درباره متن رپورتاژ که فرمودید، برای اینکه محتوای رپورتاژ شما گوگل ایندکس شود و به خوبی توسط ربات‌های گوگل ایندکس شود، بهتر است محتوا برای رپورتاژ آگهی تهیه کنید.برای دریافت رپورتاژ آگهی رایگان از تریبون از این صفحه دیدن کنید.

دیدگاه خود را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.