قدم اول در سئو، رعایت اصول سئو در طراحی سایت!

0

اگر تا به حال برایتان سوال پیش آمده باشد که چرا بعضی از سایت ها به محض اینکه کلمه ای را در گوگل سرچ می کنید لینکشان در صفحه اول قرار میگیرد، پاسخ شما اینجاست. به این دلیل که این وب سایت ها اصول سئو در طراحی سایت را رعایت کرده‌اند. حالا سوال اینجاست که اصول سئو چیست؟ چه قائده ای وجود دارد که باعث می شود یک سایت در صفحه اول دیده شود و یک سایت در انتهای جستجوها؟ در این مقاله می خواهیم معیار‌های مورتوهای جستجو برای رتبه بندی سایت ها را با هم بررسی کنیم و راهکارهایی برای سئو تکنیکال سایت به شما بدهیم.

سئو در معنای لغتی همان بهینه سازی سایت است. یعنی تکنیک‌هایی که منجر می شود وب سایت شما از هر نظر بهینه شود و در رتبه بندی سایت‌ها امتیاز بالایی بگیرد. هرچه سایت شما از نظر موتورهای جستجو اعتبار بالاتری بگیرد، احتمال اینکه در صفحه اول نتایج جستجو دیده شود بیشتر است. با ما همراه باشید تا بیشتر درباره سئو و طراحی سایت صحبت کنیم.

اصول سئو در طراحی سایت به زبان ساده

بهتر است از همان ابتدا سایت‌تان را با اصول طراحی کنید. اینکار باعث می شود هزینه ی بسیار کمتری در ادامه کار برای سئو و بهینه کردن آن بدهید. رعایت استاندارد های طراحی سایت از عوامل بسیار مهم در سئو است و نقش زیادی بر روی رتبه بندی آن بین سایر وب سایت ها خواهد داشت. اولین اصولی که می بایست برای سئو رعایت کنید، انتخاب کلمات کلیدی درست است. کلمات کلیدی در واقع کلماتی هستند که در هر صفحه سایت اهمیت بالاتری دارند. این کلمات به عنوان محوریت اصلی مطالب در نظر گرفته می شوند. 4 نکته در زمینه استفاده از کلمات کلیدی مناسب در سایت وجود دارد:

 • تراکم کلمات کلیدی

تراکم کلمات کلیدی یعنی تعداد دفعاتی که کلیدواژه مورد نظر در متن تکرار شده است. این ممکن است بسته به تعداد کلمات محتوای شما تغییر کند. به همین خاطر عدد ثابتی برای آن وجود ندارد. اما نکته ای که مهم است این است که زیاده روی کردن در تکرار کلمات می تواند از طرف دیگر کار را خراب کند. برای مثال برای یک مطلب 300 کلمه اگر ده بار کلمه کلیدی را تکرار کنید از نظر موتورهای جستجو امکان دارد اسپم شوید و امتیاز منفی بگیرید. به طور میانگین برای هر 1000 کلمه 5-6 بار استفاده از کلمه کلیدی توصیه می شود. اگر از افزونه یواست سئو استفاده کنید همواره چگالی کلمه کلیدی مورد استفاده شما را در متون به شما نشان می دهد.

 • استفاده از کلمات کلیدی منحصر به فرد

یکی دیگر از موارد که جزو اصول سئو در طراحی سایت به حساب می آید، تکراری نبودن کلمات کلیدی است. این نکته دو بعد مختلف دارد. یکی اینکه بهتر است درباره یک کلمه کلیدی مشخص چند مطلب مجزا نوشته نشود. اگر از یواست سئو در وردپرس استفاده کنید، یکی از مواردی که به شما درباره اش هشدار خواهد داد، همین بحث تکراری نبودن کلمه کلیدی است. یعنی قبلاً در سایت خود از این کلمه کلیدی استفاده نکرده باشید. این موضوع از آن جهت اهمیت دارد که شما می توانید اگر مطلب جدید برای یک کلمه کلیدی تکراری دارید، به جای اختصاص دادن یه صفحه مجزا به آن، همان صفحه موجود را آپدیت کنید.

جنبه دیگر این نکته، بحث انتخاب کلمات کلیدی ترکیبی و تخصصی تر است. برای مثال اگر یک فروشگاه اینترنتی فروش موبایل و تجیهزات موبایل را اداره می کنید، و قصد دارید با سئو کردن مطالب در صفحات گوگل دیده شوید، بهتر به جای اینکه به سراغ کلمات پر طرفدار چون موبایل یا عباراتی مانند خرید موبایل بروید، از عبارات منحصر به فرد تر استفاده کنید. برای مثال ترکیباتی بسازید که ممکن است طولانی تر باشند اما شانس بیشتری برای گرفتن جایگاه صفحه اول نتایج را نصیب شما می کنند. مثلاً خرید قاب فانتزی موبایل سامسونگ. این عبارت درست است که کمی طولانی است و سئو کردن آن به راحتی عبارات دو یا سه کلمه ای نیست، اما شانس بیشتری برای دیده شدن دارد. البته این نکته را هم توجه کنید که استفاده از کلمات کلیدی بیش از 5 کلمه ممکن است مشکل داشته باشد.

 • انتخاب درست کلمات کلیدی

علاوه بر نکاتی که در مورد قبلی گفتیم، که بیشتر حول محور تکراری نبودن و طول کلمات می چرخید، موارد دیگری هم هست که جزو اصول سئو در طراحی سایت به حساب می آیند. مثلاً اینکه بسته به موضوعی که کار می کنید یک بانک از کلمات کلیدی مرتبط پیدا کنید و سپس با یک استراتژی درست درباره آنها تولید محتوا انجام دهید. سعی کنید کلمات کلیدی مرتبط، ساده و ترجیحاً تخصصی انتخاب کنید. استفاده از کلمات کلیدی عام و کلی راه به جایی نخواهد برد.

برای مثال اگر یک فروشگاه وسایل خانگی دارید، می توانید از کلماتی مانند فروش لوازم خانگی، فروشگاه خرید لوازم خانگی و … استفاده کنید. اما اگر کلمه کلیدی را خانگی در نظر بگیرید نه تنها هیچ ارتباطی با کسب و کارتان نخواهد داشت بلکه ممکن است کاملاً موتورهای جستجو را سردرگم کند و به نتیجه دلخواه نرسید. چرا که کلمه خانگی می تواند درباره حیوان خانگی هم استفاده شود که مسلماً منظور شما نبوده. پس در انتخاب کلمات کلیدی مرتبط دقت کنید.

سئو تکنیکال

سئو تکنیکال چیست؟

حالا که کمی درباره اصول اولیه سئو با هم صحبت کردیم، اجازه بدهید سه دسته اصلی سئو را هم به شما معرفی کنیم. در حالت کلی سه نوع سئو وجود دارد. یکی سئو داخلی که مربوط به بهینه سازی محتوای صفحات می شود. که کمی درباره آن صحبت کردیم. دومی بحث سئو خارجی است که روی ارتباطات وب سایت شما با دنیای بیرون تمرکز می کند. به غیر از این دو مورد که پیشتر در تریبون راجع به آن صحبت کردیم، دسته سومی هم وجود دارد که به آن سئو تکنیکال گفته می شود.

سئو تکنیکال به هر فعالیتی در سایت گفته می شود که جزیی از بهینه سازی محتوا و لینک سازی نباشد. در واقع این نوع از سئو در راستای تامین الزامات موتورهای جستجو انجام می شود. این الزامات دائماً در حال تغییر هستند. و می شود گفت هر روز در حال پیچیده تر شدن. در حال حاضر یکی از مهم ترین اصول سئو در طراحی سایت همین سئو تکنیکال است که در ادامه به بیان بخش های مختلف آن خواهیم پرداخت.

به طور کلی سئو تکنیکال شامل نکات زیر است که سعی می کنیم به توضیح بعضی از این موارد بپردازیم:

 • سرعت وب سایت
  • ساده بودن قالب سایت
  • بهینه سازی عناصر بصری
  • کاهش ریدایرکت ها
  • کش مرورگر
 • تطابق با دستگاه های موبایل
 • ساختار سایت
  • HTTPS
  • بردکرامب
  • ساختار یو آر ال
  • فایل roboots.txt
  • نقشه سایت sitemap.xml
  • لینک های داخلی
  • صفحه بندی یا pagination
  • تگ Hreflang
  • و….
 • مارک آپ داده های ساختار یافته یا همان schema
 • محتوای تکراری یا همان dublicate content

سرعت وب سایت

عوامل زیادی در بهبود سرعت موثر هستند. یکی از این موارد ساده بودن قالب سایت است. اگر از سیستم مدیریت سایت وردپرس استفاده می‌کنید، هرچه تعداد پلاگین های استفاده شده در وب سایت کمتر باشد، وب سایت سریع تر و ساده تر بارگذاری خواهد شد. با بهینه سازی عناصر بصری مانند تصاویر به کار رفته در صفحات هم می توانید سرعت سایت را بالا ببرید.برای اینکار میتوانید از اضافه های موجود در مخزن وردپرس استفاده نمایید. یکی از پراستفاده ترین افزونه ها برای بارگذاری عکس ها در ورپرس افزونه lazy loading  می‌باشد. یکی دیگر از نکاتی که ممکن است روی سرعت سایت اثر منفی بگذارد، تعداد ریدایرکت های فراوانی است که در بعضی سایت‌ها وجود دارد. صفحات 404 در تمام سایت ها ممکن است وجود داشته باشد. اما مهم آن است که با ریدایرکت های مناسب یا با طراحی درست از بیرون رفتن کاربران از وب سایت جلوگیری کنید.

تطابق با دستگاه های موبایل

موبایل پسند بودن ویژگی ای است که در چند سال گذشته تبدیل به پای ثابت اصول سئو در طراحی سایت شده است. موردی که از چشم گوگل دور نمی ماند و عدم توجه شما به آن می تواند جبران ناپذیر باشد. برای اینکه بدانید وب سایت شما با دستگاه های موبایل سازگار است یا خیر، از ابزار mobile friendly test که از محصولات خود گوگل است استفاده کنید ببینید که تا چه میزان نیاز به بهینه سازی وب سایت خود برای موبایل ها دارید. برای بررسی موبایل بهینه بودن سایت خود میتونید روی لینک mobile friendly test کلیک کنید.

ساختار سایت

یکی از مهم ترین نکات در سئو تکنیکال ساخت وب سایت هایی است که معماری سئو پسند داشته باشند. یعنی پروتکل مناسب و SSl برای سایت در نظر گرفته شود. بردکامب وجود داشته باشد. (بردکامب ترتیبی از آیتم هاست که مکان کاربر در سایت را به او نشان می دهد. این قابلیت باعث می شود کاربر راحت به بخش های دیگر سایت منتقل گردد). همینطور ساختار یو آر ال ها هم در سئو موثر است. پس سعی کنید آدرسی که برای هر صفحه در نظر می گیرید، خوانا و صحیح باشد.

مورد دیگر نقشه سایت است که در واقع جدولی از آدرس های محتوای سایت به شمار می آید. پلتفرم هایی چون وردپرس پلاگین هایی برای ساخت نقشه سایت به صورت اتوماتیک در اختیارتان قرار می دهند. به عنوان نکته آخر هم یادآوری کنیم که صفحه بندی یکی از اصول سئو در طراحی سایت است. سعی کنید دسته بندی های درست ایجاد کنید و تا جایی که می توانید سایت خود را برای کاربران مورد پسند‌تر سازید. در صورتی که درباره هرکدام از این موارد سوالی داشتید می توانید از متخصصان ما در مجموعه تریبون مشاوره بگیرید و گامی در جهت بهتر شدن جایگاه سایت خود در نتایج جستجوی موتورهای جستجو بردارید.

دیدگاه خود را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.